پارس وی دی اس

اپل در سال ۲۰۲۴ از کدام مک‌های M3 رونمایی می‌کند؟

مک‌های M3

اپل چند روز قبل از مدل‌های ۱۳ و ۱۵ اینچی مک‌بوک ایر M3 رونمایی کرد که اولین آپدیت‌های مک مبتنی بر تراشه‌های سری M3 در سال ۲۰۲۴ هستند. اما بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا پایان سال جاری میلادی قرار است با تعدادی از دیگر مک‌های مبتنی بر سری M3 هم روبرو شویم. در ادامه به این کامپیوترهای مک می‌پردازیم که چشم‌انتظار معرفی آن‌ها هستیم.

  • مک‌بوک ایر M3 در برابر مک‌بوک ایر M2؛ یک ارتقای جذاب؟

مک مینی

مک‌های M3

اپل در ژانویه ۲۰۲۳ از مدل‌های مک مینی مجهز به تراشه‌های M2 و M2 پرو رونمایی کرد که در زمان نگارش این متن، بیش از ۴۰۰ روز از آن می‌گذرد. مارک گورمن از بلومبرگ در ماه جولای اعلام کرد که بر این باور است مک مینی جدید زودتر از اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه نخواهد شد و از آن زمان تاکنون هیچ شایعه‌ی دیگری مبنی بر تغییر این زمان‌بندی نشنیده‌ایم. از طرف دیگر، اپل ممکن است تصمیم بگیرد امسال مک مینی را به‌روزرسانی نکند و به‌طور کلی از تراشه‌های M3 در آن صرف‌نظر کند. تقریباً ۲۶ ماه بین عرضه مک مینی M1 و به‌روزرسانی به M2 مک مینی فاصله افتاد. شاید اپل در حال حاضر یک چرخه به‌روزرسانی ۱۸ ماهه را در نظر داشته باشد، که به این معنی است که ممکن است در بهار ۲۰۲۵ شاهد عرضه مک مینی M4 باشیم.

مک استودیو

اپل در ماه ژوئن ۲۰۲۳ مک استودیو را با پردازنده‌های سری M2 به‌روزرسانی کرد. مدل‌های مک استودیو هم‌اکنون با تراشه‌های M2 Max یا M2 Ultra ارائه می‌شوند، بنابراین انتظار می‌رود در آینده شاهد مک‌های مشابه با تراشه‌های سری M3 باشیم.

مک‌های M3

با این حال، طبق گزارش دی ماه یک شرکت تحقیقاتی تایوانی به نام ترندفورس (TrendForce)، قرار است مدل جدیدی از مک استودیو در اواسط سال ۲۰۲۴ با تراشه قدرتمندتر M3 Ultra عرضه شود. بر اساس این گزارش، تراشه M3 Ultra با فناوری N3E شرکت TSMC ساخته خواهد شد که در این زمینه مشابه تراشه A18 خواهد بود. برای یادآوری باید بگوییم تراشه A18 در سری آیفون ۱۶ استفاده خواهد شد. این بدان معناست که M3 Ultra اولین تراشه اپل با فناوری N3E خواهد بود. N3E نسخه‌ی بهبودیافته‌ی فرآیند ۳ نانومتری TSMC است که عملکرد کمی بهتر و بازدهی تولید بالاتری را ارائه می‌دهد.

چند روز پس از گزارش ترندفورس، آقای گورمن، تحلیلگر شناخته‌شده محصولات اپل، اعلام کرد که بر این باور است اپل در حال کار روی مدل جدیدی از مک استودیو است که احتمالا با نسخه معرفی‌نشده تراشه M3 عرضه خواهد شد. این تراشه، مشابه نسل‌های پیشین، دارای دو برابر هسته‌های پردازنده مرکزی مدل Max و در نتیجه احتمالا تا ۳۲ هسته پردازنده مرکزی و ۸۰ هسته پردازنده گرافیکی خواهد بود. آقای گورمن احتمال می‌دهد عرضه این محصول در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ صورت گیرد.

مک پرو

اپل در WWDC ژوئن ۲۰۲۳، همزمان با مک استودیو، مک پرو را نیز با تراشه‌های سری M2 به‌روزرسانی کرد. مک پرو تنها با یک پیکربندی تراشه ارائه می‌شود و در حال حاضر با تراشه M2 Ultra که در مک استودیو هم استفاده شده، به فروش می‌رسد.

بنابراین، منطقی است که انتظار داشته باشیم مک پروی بعدی به‌روزرسانی مشابهی دریافت کند و همراه با مک استودیو، به تراشه M3 Ultra مجهز شود، همان‌طور که سال گذشته تراشه M2 Ultra را دریافت کرد. مشابه نسل‌های پیشین، این به‌روزرسانی احتمالا باعث دوبرابر شدن اجزای نسخه «مکس» می‌شود، به این معنی که می‌تواند تا ۳۲ هسته CPU و ۸۰ هسته GPU داشته باشد. مارک گورمن بر این باور است که اپل این کامپیوتر را با همین تراشه در نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی به‌روز‌رسانی خواهد کرد. بنابراین مک پرو جدید هم یکی دیگر از مک‌های M3 در سال ۲۰۲۴ خواهد بود.

مک‌بوک پرو (قبلا آپدیت شده)

شرکت اپل در نوامبر ۲۰۲۳ لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو خود را با تراشه‌های M3 و M3 پرو به‌روزرسانی کرد، بنابراین کار این شرکت در این زمینه فعلاً به پایان رسیده است. اپل تاکنون چرخه ۱۸ ماهه‌ای را برای به‌روزرسانی تراشه‌های خود از M1 به M2 و سپس از M2 به M3 دنبال کرده است. بنابراین، اگر اپل به همین رویه ادامه دهد، می‌توان انتظار داشت که مدل‌های مک‌بوک پرو با تراشه M4 در سال ۲۰۲۵ عرضه شوند. به‌طور تصادفی، این برنامه زمانی با شایعاتی مبنی بر عرضه اولین مک‌بوک پرو با نمایشگر OLED و احتمالاً حتی صفحه‌نمایش لمسی همخوانی دارد.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
اپل – Appleمک‌بوک


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟