پارس وی دی اس

بازی Helldivers 2 یک موفقیت بزرگ در بریتانیا است؛ جدول پرفروش‌ترین بازی‌های ماه فوریه

بازی Helldivers 2

طبق جدیدترین آمار منتشر شده، بازی تیراندازی و سوم شخص Helldivers 2 موفق شده که به پرفروش‌ترین بازی ماه فوریه در بریتانیا تبدیل شود.

در این میان ۲.۷۷ میلیون بازی ویدیویی در بریتانیا در ماه فوریه فروخته شده که نسبت به سال قبل در بازه‌ای مشابه ۵.۵ درصد کاهش داشته است. این آمار بر اساس داده‌های GSD است که فروش بازی‌های دیجیتالی از اکثر ناشران بزرگ و تقریبا همه‌ی فروش‌ فیزیکی بازی‌ها را ارائه می‌دهد. یکی از بازی‌های غایب قابل توجه در نمودار‌های فروش بدون شک Palworld است، زیرا توسعه‌دهنده‌ی بازی در سیستم GSD گنجانده نشده‌اند. افت ۵.۵ درصدی در ماه گذشته در واقع یک نتیجه‌ی چشمگیر است، زیرا سال گذشته شاهد عرضه‌ی بازی پرفروش هاگوارتز لگسی بودیم که یکی از بزرگترین بازی‌های منتشر شده در سال ۲۰۲۳ بود.

از طرفی بازی انحصاری جدید سونی به موفقیت نادری دست یافت و شاهد رشد فروش هفتگی فوق‌العاده‌ای بود. این بازی در هفته‌ی دوم عرضه، فروش آن نزدیک به ۱۱۵ درصد افزایش یافت و سپس در هفته‌ی سوم، نزدیک به ۲۱ درصد رشد کرد. این بازی هم برای رایانه‌های شخصی و هم برای پلی‌استیشن ۵ عرضه شده و با ۵۷ درصد فروش روی پلی‌استیشن و مابقی روی رایانه‌های شخصی، موفق عمل کرده است. ر واقع این یک عملکرد برای یک سری ناشناخته عالی است.

برای درک میزان موفقیت این بازی کافی است بدانید که بازی در سه هفته‌ی اول عرضه تنها ۲۸ درصد کمتر از چیزی که اسپایدرمن ۲ در سه هفته‌ی اول فروش خود در سال گذشته بدست آورد، فروخت. بازی جدید و پرفروش دیگر نمودارها، Suicide Squad: Kill The Justice League در رتبه‌ی ۴ است. این بازی کمتر از انتظارات ناشر عمل کرده است و چهار هفته‌ی اول فروش آن ۲۰ درصد ضعیف‌تر از عملکرد شوالیه‌های گاتهام در سال ۲۰۲۲ و نگهبانان کهکشان در سال ۲۰۲۱ بوده است.

بازی Helldivers 2

در این میان بازی جدید Skull and Bones در رتبه‌ی ۸ قرار دارد که به هیچ وجه مناسب نیست چرا که این بازی با محوریت دزدان دریایی که یوبی‌سافت انتظارات زیادی را حول محور آن ایجاد کرد در دو هفته‌ی ابتدایی خود از نظر فروش ۷۵ درصد کمتر از آنچه Sea of Thieves در مارس ۲۰۱۸ بدست آورده، کسب کرده است. در سوی دیگر بازسازی پرسونا ۳ با عنوان Persona ۳ Reload در جایگاه دهم، Mario vs Donkey Kong در جایگاه شانزدهم و آی‌پی جدید Pacific Drift در جایگاه هجدهم قرار گرفته است.

از نظر آمار فروش کنسول‌ها، تقریبا ۹۶ هزار کنسول بازی در بریتانیا در ماه فوریه فروخته شده که نسبت به سال قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۳ درصد کاهش داشته است. این بر اساس داده‌های شرکت GfK است که فروش کنسول‌ها را در بریتانیا ثبت می‌رساند. مطابق انتظار، کنسول پلی‌استیشن با اختلاف زیادی پلتفرم پیشرو در این زمینه بوده، اما فروش آن نسبت به ماه گذشته ۲ درصد و بازه‌ای مشابه در سال گذشته ۲۸ درصد کاهش داشته است.

پس از کنسول محبوب سونی، نینتندو سوییچ تقریبا در جایگاه دوم قرار دارد و ایکس‌باکس سری ایکس و اس در جایگاه سوم قرار دارند. هر دو پلتفرم ذکر شده نیز نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۳ افت زیادی را تجربه کرده‌اند. در حال حاضر، می‌توان گفت که کل تجارت کنسول در بریتانیا از اول سال تا به امروز ۲۹ درصد کاهش یافته است که در نوع خود قابل توجه است.

 بازی Skull and Bones

این کاهش فروش البته تا حدی به دلیل افزایش ناگهانی موجودی کنسول در این زمان در سال گذشته پس از یک دوره‌ کمبود است. همچنین اثر میراث هاگوارتز در بازار را نمی‌توان نادیده گرفت. گفتنی است که بر اساس گزارش GfK، فروش پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری در ماه فوریه‌ی سال گذشته در مقایسه با ژانویه‌ی همان سال، به ترتیب ۲۷ و ۲۱ درصد رشد داشته است که یکی از دلایل اصلی آن عرضه‌ی بازی مورد انتظار هری پاتر بوده است. در رابطه با نینتندو سوییچ می‌توان گفت که مدت زیادی است که در بازار حضور داشته است و طبیعی است که شاهد کاهش فروش آن در هفتمین سال عمرش باشیم.

در بخش لوازم جانبی، بیش از ۶۰۹ هزار محصول در ماه فوریه فروخته شد که ۱۲ درصد نسبت به ژانویه کاهش یافته است اما نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است. کنترلر سفید دوال‌سنس دوباره بازار را در این زمینه رهبری می‌کند، در حالی که کنترلر روبات وایت ایکس‌باکس در رتبه‌ی دوم قرار دارد. همچنین هدست پالس الایت سونی در هفته‌ی پایانی فوریه عملکرد خوبی را به ثبت رسانده است. این هدست از نظر حجم فروش در رتبه‌ی ۱۵ و در رتبه‌ی ۴ از نظر درآمد قرار گرفت و از نظر هدست‌های مخصوص بازی، رتبه‌ی ۴ از نظر حجم فروش و رتبه‌ی ۱ از نظر درآمد را در عرض تنها یک هفته فروش کسب کرد.

در ادامه می‌توانید ۱۰ بازی پرفروش ماه فوریه‌‌ی ۲۰۲۴ در بریتانیا را مشاهده کنید. در این ربته‌بندی آمار فروش دیجیتالی و فیزیکی به طور کلی لحاظ شده است

نام بازیجایگاه
Helldivers 2۱
EA Sports FC 24۲
Modern Warfare 3۳
Suicide Squad: Kill The Justice League۴
Grand Theft Auto 5۵
Hogwarts Legacy۶
Red Dead Redemption 2۷
Skull and Bones۸
The Last of Us Part 2: Remastered۹
Persona 3 Reload۱۰

منبع: Gameindustry.biz

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟