اولین نکته قابل توجه در لیست زیر، این است که تمام ۱۱ فیلم به کارگردانی هایائو میازاکی بزرگ حتی در بدترین حالت خود، آثار کلاسیک بسیار خوبی هستند. بدون شک با نگاهی به مجموعه آثار میازاکی به عنوان یکی از بزرگترین فیلمسازان ۵۰ سال گذشته، متوجه دلیل شهرت او خواهید شد. هیچ فیلمی به کارگردانی میازاکی وجود ندارد که به بد بودن نزدیک شود و همه تماشاچی‌هایی که خود را طرفدار انیمیشن می‌دانند، بدون لحظه‌ای تامل آثار وی را دنبال می‌کنند.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Porco Rosso

زمان آن فرا رسیده که تمام چیزهایی را که میازاکی کارگردانی کرده است رتبه بندی کنیم و متاسفانه یکی از فیلم های او باید به عنوان «بدترین» معرفی شود. راستش را بخواهید، ساده‌ترین راه برای قرار دادن یک فیلم در قسمت «پایین» لیست ممکن است انتخاب نام آن از روی کلاه باشد. فیلمی که در آن یک خوک در حال پرواز به عنوان قهرمان داستان، نقش آفرینی می کند، به نظر جالب می‌آید. عنوان این اثر، یعنی «خوک سرخ» ایتالیایی بوده و این نام مستعار قهرمان فیلم نیز هست. داستان ما درمورد خلبان جنگنده جنگ جهانی اولی است که به دلیل نفرین سرش به خوک تغییر کرده است. ماجراجویی‌های مختلف او به‌عنوان یک شکارچی فضل در سال‌های پس از جنگ، این فیلم را تبدیل به یک اثر به یاد ماندنی تبدیل می کند.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

«Lupin III» یک فرنچایز شناخته شده در ژاپن است که شامل مجموعه‌های مانگا و انیمه و همچنین فیلم‌های انیمیشنی و لایو اکشن می‌شود. شناخته شده ترین آنها احتمالاً «لوپین سوم: قلعه کالیوسترو» محصول ۱۹۷۹ است. با توجه به اینکه این اولین فیلم بلند به کارگردانی هایائو میازاکی بود (اگرچه سنش به طرز طعنه آمیزی باعث می شود که احتمالاً کمتر شناخته شده ترین فیلم میازاکی باشد.) انیمیشن آن کمی جزئی‌تر از آنچه در فیلم‌های بعدی او دیده می‌شود است. اما این نمایش با توجه به اینکه بیش از ۴۱ سال از عمرش می‌گذرد، هنوز هم عالی به نظر می‌رسد. این اثر یکی از کمدی ترین فیلم های این کارگردان است که در آن عناصر فیلم های ماجرایی و جنایی فراوانی در مورد دزدی که قصد دارد یک سرقت خطرناک را انجام دهد که می تواند گنج عظیمی را برای او به ارمغان بیاورد، وجود دارد.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Ponyo

تعداد زیادی از فیلم‌های میازاکی خانواده پسند هستند، اما خوب یا بد، پونیو این حس را انتقال میدهد که به راحتی یکی از کودکانه‌ترین فیلم‌های میازاکیست. پونیو یک فیلم فانتزی بوده که بسیار رنگارنگ و نشاط آور است و در آن یک پسر پنج ساله در یک شهر ساحلی در حال یافتن چیزی است که به نظر یک ماهی قرمز میاید. این موجود کوچک که او پونیو صدایش می کند در نهایت درگیر داستانی در مقیاس بزرگ می شود که در آن او قدرت تغییر جهان را دارد یا به طور بالقوه (و به طور تصادفی) عذاب آن را به تصویر می کشد. خوشبختانه این اثر، روایت خود را به گونه ای مدیریت می کند که تماشای آن همیشه سرگرم کننده، جذاب و بسیار لذت بخش است.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

The Wind Rises

اگرچه زمانی به نظر می رسید که «The Wind Rises» آخرین فیلم هایائو میازاکی باشد، اما از زمان معرفی «How Do You Live» دیگر اینطور نیست. با این حال، به راحتی می توان فهمید که چگونه این اثر می تواند به عنوان آخرین ورود به مجموعه آثار میازاکی باشد. با توجه به اینکه این فیلم کمی جدی تر از بسیاری از فیلم های دیگر او است، به اندازه کافی احساسی بوده و از جهاتی احساس نوستالژیک را به مخاطب انتقال میدهد. این یک فیلم زندگی‌نامه‌ای جنگی-درام درباره جیرو هوریکوشی است که یک مهندس ارشد مسئول طراحی هواپیماهای جنگنده متعدد برای ارتش ژاپن در طول جنگ جهانی دوم بود. «The Wind Rises» اثری جدی‌تر از میازاکی است که ژانر فانتزی را کاملاً کنار می‌گذارد، اما هنوز عمدتاً به دلیل عمق احساسی انیمیشن زیبا و داستان‌گویی متعادل کاملاً شبیه یکی از فیلم‌های اوست.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Kiki’s Delivery Service

سرویس تحویل کیکی، فانتزی را با روایتی ستودنی در سن بلوغ ترکیب می‌کند تا اثری تخصصی روی بیننده داشته باشد. کیکی یک جادوگر جوان است که برای اولین بار در زندگی خود، مستقل بودن را آغاز می کند، تا اینکه متوجه میشود دنیا حتی اگر از قدرت جادویی و یک جارو پرنده برخوردار باشید همیشه مکان آسانی برای پیمایش نیست. برای هر کسی که در مراحل اولیه بزرگسالی با زندگی دست و پنجه نرم می کند (به ویژه پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان) تماشای این نمایش به عنوان یک ساعت قابل اعتماد و صمیمانه توصیه میشود.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Castle in the Sky

قبلاً مشخص شده است که میازاکی قلعه‌ها (که توسط The Castle of Cagliostro نشان داده شده است) و چیزهایی که در هوا هستند (که توسط سرویس تحویل کیکی، و Porco Rosso نشان داده شده‌اند) را دوست دارد. بنابراین این واقعیت که یک فیلم میازاکی وجود دارد که هر دوی این موارد را با داشتن قلعه ای در آسمان ترکیب می کند، نباید خیلی تعجب آور باشد. این یکی از بهترین فیلم‌های ماجراجویی/فانتزی میازاکی است، و همچنین یکی از برجسته‌ترین فیلم‌های سال اکرانش است که داستانی را در مورد افراد مختلفی روایت می‌کند که در جستجوی قلعه‌ای مشهور شناور هستند. نمایش Castle in the Sky فوق‌العاده سرگرم‌کننده بوده و قطعا ساعات خوشی را برای تماشاچی به ارمغان میاورد.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Nausicaä of the Valley of the Win

Nausicaä of the Valley of the Wind اولین فیلم بلندی بود که هایائو میازاکی کارگردانی کرد که کاملاً با ژانر فانتزی مطابقت داشت و آن را به یک ورودی قابل توجه در فیلم‌شناسی وی تبدیل کرد. تخیل نمایش داده شده در Nausicaä of the Valley of the Wind طبیعتاً فیلم خوبی برای تماشای کسانی است که تازه وارد دنیای میازاکی شده‌اند. این همچنین یک فیلم با پیام زیست محیطی قابل توجه است که به دنبال درگیری بین گروه های مختلف ساکن زمین در پی یک جنگ جهانی ویرانگر بوده که زندگی را همانطور که قبلاً مردم می دانستند به پایان رساند. این یک اثر فانتزی جاه‌طلبانه و هیجان‌انگیز است که یکی از جذاب‌ترین قهرمانان میازاکی، یعنی Nausicaä را به نمایش میکشد.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

My Neighbor Totoro

یک فیلم کوتاه و شیرین که به شایستگی به عنوان یکی از معروف ترین آثار هایائو میازاکی شناخته می شود، همسایه من توتوروست که در این مرحله فراتر از افسانه است. حتی کسانی که فیلم را ندیده‌اند نیز احتمالاً با شخصیت اصلی آشنا هستند. با توجه به اینکه توتورو به طلسم استودیو گیبلی تبدیل شده است، که شرکت انیمیشن سازی میازاکی در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد. روایت در اینجا کاملاً ساده بوده و بر دو دختر جوان متمرکز است که با پدرشان به خانه ای در حومه شهر نقل مکان می کنند و در آنجا با ارواح مختلفی روبرو می شوند که در یک جنگل نزدیک زندگی می کنند. این مملو از شخصیت‌های شگفت‌انگیز کودکانه و فوق‌العاده به یاد ماندنی است که سادگی آن نقطه قوت نهایی آن است و به سختی می‌توان تصور کرد که کسی واقعاً از My Neighbor Totoro متنفر باشد.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Howl’s Moving Castle

سومین فیلم هایائو میازاکی که کلمه «قلعه» را در عنوان خود دارد، قلعه متحرک هاول بوده که یکی دیگر از انیمیشن های کلاسیک در فیلم شناسی این کارگردان بزرگ است. خلاصه داستان زنی جوان را نشان میدهد که در تلاش برای شکستن نفرینی بوده که بر او وارد شده است. این موضوع باعث می شودتا وی با یک جادوگر جوان غیرعادی دوست شود که در قلعه ای عجیب زندگی می کند. عنوان این اثر دروغ نمی گوید. قلعه واقعاً حرکت می‌کند و مناظر عجیب و بسیار تخیلی دیگری در این فیلم وجود دارد که می‌توان از آنها شگفت‌زده شد.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Princess Mononoke

پرنسس مونونوکه طولانی ترین و شاید حماسی ترین فیلم هایائو میازاکی تا به امروز است. مانند دیگر فیلم‌های مجموعه آثار او، طرح اصلی آن حول یک نفرین اسرارآمیز می‌چرخد که شخصیت اصلی باید از شر آن خلاص شود. این اثر همچنین پیامی محیطی مشابهی به Nausicaä of the Valley of the Wind دارد. این موضوع باعث می‌شود که هم فیلمی قدرتمند و هم از لحاظ احساسی هیجان‌انگیز باشد، و مقیاس داستانی که در اینجا ارائه می‌شود، چیزی است که آن را از دیگر فیلم‌های میازاکی که در ژانر فانتزی قرار دارند متمایز می‌کند. این یکی از بهترین انیمیشن‌های دهه خود است و شایسته است که یکی از بهترین‌های میازاکی نیز در نظر گرفته شود.

با آثار هایایو میازاکی آشنا شوید! - ویجیاتو

Spirited Away

رتبه بندی فیلم شناسی هایائو میازاکی تا زمانی که فرد به رتبه اول نرسد دشوار است. شهر اشباح پس از انتشار در سال ۲۰۰۱، مخاطبان ژاپنی را مسحور خود کرد و سپس در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در کشورهای دیگر نیز محبوبیت مشابهی در سطح بین‌المللی پیدا کرد. این یک دستاورد بزرگ در ژانر فانتزی است که قهرمان خود و تماشاگران را به دنیای سینمایی عجیب و غریبی که شبیه به دنیای دیگری نیست منتقل می کند. در خلاصه داستان، چیهیرو مجبور است والدینش را نجات دهد و آن ها را زنده از قلمرو غیر معمول بیرون بیاورد، و Spirited Away یکی دیگر از فیلم‌های میازاکی است که به‌عنوان یک فیلم غیرعادی ولی قابل ربط در دوران بلوغ عمل می‌کند. وقتی از چشم یک کودک به آن نگاه کنیم، جهان می‌تواند مکانی ترسناک و شگفت‌انگیز باشد، و Spirited Away این را به خوبی درک می‌کند و در این فرآیند یکی از تخیلی‌ترین و سرگرم‌کننده‌ترین فیلم‌های انیمیشن تمام دوران را برای بینندگان فراهم می‌کند.

شما با کدام اثر میازاکی ارتباط بهتری گرفتید؟


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟