پارس وی دی اس

صندوق ثروت ملی بحرین در معامله‌ای کنترل کامل مالکیت گروه مک‌لارن را به‌دست آورد. این برند یکی از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان خودروهای اسپرت است که در مسابقات فرمول 1 هم حضور دارد.

براساس گزارش‌ها، صندوق ممتلکات بحرین که پیش‌تر بزرگ‌ترین سهام‌دار مک‌لارن محسوب می‌شد، حالا مالک این برند شده است. این قرارداد در شرایطی امضا شده که این خودروساز بریتانیایی از نظر مالی با چالش‌های جدی روبه‌رو شده و زیان‌های سنگینی را تجربه کرده بود.

بحرین مک‌لارن را خرید

حالا گفته می‌شود که مک‌لارن به‌دنبال همکاری‌های فنی با دیگر کسب‌وکارهاست تا بتواند به توسعه بهتر خودروهای برقی بپردازد. «پل والش»، رئیس هیئت‌مدیره گروه مک‌لارن، در بیانیه‌ای درباره این معامله گفت:

«ما از تعهد ادامه‌دار ممتلکات از طریق این قرارداد نسبت به مک‌لارن خوشحالیم. این قرارداد به ما کمک می‌کند که بر اجرای برنامه‌های تجاری درازمدت خود، ازجمله سرمایه‌گذاری در محصولات و فناوری‌های جدید تمرکز کنیم و درعین‌حال به بررسی همکاری‌های فنی بالقوه با شرکای حاضر در این صنعت ادامه دهیم.»

تجارت گروه مک‌لارن از زمان آغاز همه‌گیری کرونا دچار مشکلات زیادی شده بود و بسیاری از فعالیت‌های مسابقه‌ای این شرکت در سراسر دنیا لغو گردید. این شرکت در سال 2020 با تغییرات ساختاری بزرگی مواجه شد و بیش از 1000 نیروی خود را تعدیل کرد.

در سال 2007، صندوق ممتلکات بحرین 30 درصد از سهام بنیان‌گذاران مک‌لارن را خرید و از آن زمان یکی از سرمایه‌گذاران این شرکت بوده است. آن‌ها در طول این سال‌ها سهام خود را به 60 درصد رسانده و صدها میلیون دلار سرمایه به این خودروساز تزریق کرده بودند.

تصمیم بحرین برای تصاحب کنترل کامل این شرکت که توافقات اولیه آن در سال گذشته انجام شده بود، به مک‌لارن کمک می‌کند که وضعیت مالی بهتری داشته باشد. به‌علاوه، با این معامله وضعیت ساختار سهام‌داران شرکت ساده‌تر می‌شود تا امکان همکاری‌های بیشتر در آینده فراهم شود.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟