در سریال Secret Invasion از دنیای سینمایی مارول با زمینی پر از بیگانگان طرف هستیم که می‌توانند ظاهر خود را دگرگون کنند و هویت هر کسی روی این کره‌ی را به دست آورند. ولی اگر قرار باشد سریال Secret Invasion را با رویداد همنام دنیای کمیک‌ها بسنجیم و به شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو بپردازیم، می‌فهمیم که آن قدر با یکدیگر همخوانی ندارند.

مفهوم پایه‌ای هر دو ساخته یک چیز است: اسکرال‌ها، بیگانگان تغییرشکل‌دهنده در دنیای مارول، برای سال‌ها در بین انسان‌ها زندگی و به آرامی در سیستم دولتی آن‌ها در سراسر جهان نفوذ پیدا کرده‌اند. ولی دلیل این کار در دو مدیوم اشاره شده، با هم سازگاری چندانی ندارد.

در دنیای سینمایی مارول، اسکرال‌ها به عنوان پناهنده به زمین آورده می‌شوند اما یک اسکرال تصمیم می‌گیرد دلیلی برای پناهنده شدن وجود ندارد اگر بتوانید سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنید را به چنگ آورید.

از طرف دیگر در کمیک‌ها، ایده‌ی پشت یورش پنهان اسکرال‌ها کمی احمقانه‌تر به نظر می‌رسد. اسکرال‌ها به این دلیل یورش خود را آغاز می‌کنند چرا که یک دیکتاتور فرابُعدی صدها سیاره در امپراتوری آن‌ها را از بین برده است. برای همین اسکرال‌ها نیاز به سیارات تازه دارند و از بشریت نیز به خاطر اسراف و غرورش بیزار هستند.

بزرگ‌ترین تفاوت‌های Secret Invasion در دنیای سینمایی مارول و کمیک‌ها - ویجیاتو

همچنین آن‌ها از شیوه‌ی برخورد ابرقهرمانان زمین با جنگجویان اسکرال کینه به دل گرفته‌اند. در نخستین باری که اسکرال‌ها در کمیک‌های مارول پدیدار شدند، فریب خوردند تا خودشان را تبدیل به گاو کنند و سپس ذهنشان زدوده شد. برای همین، امپراتوری اسکرال خشمگین شد و تصمیم گرفت برای جبران باید زمین را به چنگ آورد.

باقی بخش‌های داستان نیز به همین میزان با هم ناسازگاری و تفاوت دارند. Secret Invasion یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای کراس‌اووری کمیک‌های مارول است که خیلی از شخصیت‌ها و گروه‌ها را درگیر خود می‌کند. در طول این روایت نمایان می‌شود که اسکرال‌ها از پیش توانسته‌اند خود را جایگزین سلبریتی‌های گوناگون و رهبران جهان کنند. همه‌ی این آشوب در مدت زمان کوتاهی رقم می‌خورد و پس از چندین نبرد بزرگ، ساکنان زمین پیروز می‌شوند. البته اسکرال‌ها موفق می‌شوند تا باور و اعتماد زمین در امنیت و نگه‌داری خود را از بین ببرند.

درست است که برخی از بزرگ‌ترین المان‌های رویداد کمیک Secret Invasion را نمی‌توان در سریال آن استفاده کرد؛ از حضور تونی استارک به عنوان یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار و نقش رید ریچارد در حل کردن مشکل تا نبردهای بزرگ با حضور چند جین قهرمان و پدیدار شدن دایناسورها. ولی با همه‌ی این اوصاف، سریال Secret Invasion به طور کلی از خطوط داستانی کمیک استفاده‌ی چندانی نمی‌کند.

به جایش، در سریال Secret Invasion شاهد یک روایت زمینی‌تر و ساده‌تر هستیم که بیش‌تر شبیه به حال و هوای جاسوسی و دسیسه‌چینی فیلم Captain America: The Winter Soldier و سریال The Falcon and the Winter Soldier به نظر می‌رسد. پس اگر به راستی می‌خواهید گستردگی Secret Invasion را درک کنید، شاید بهتر باشد تا به سراغ کمیک‌ها بروید و چندان دلتان را به سریال خوش نکنید.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟