پارس وی دی اس

بهترین کتاب‌های کلاسیک برای فصل بهار

با توجه به محل زندگی و آب‌وهوای منطقه، ممکن است مشتاقانه منتظر اولین نشانه‌های بهار پس از زمستانی سرد باشیم. نه تنها هوا گرم‌تر می‌شود بلکه با بهار سال جدیدی را آغاز می‌کنیم و نشانه‌هایی از زندگی دوباره در طبیعت دیده می‌بینیم. این فصل نوید شروعی تازه، تجدید و تولد مجدد است، انگار که با سال جدید فرصت‌های جدید در اختیارمان قرار می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد بهار زمان مناسبی باشد برای شروع کتاب‌های جدید و ساعت‌ها گم شدن در دل دنیاهای دیگر. اگر دنبال مطالعه‌ای سرگرم‌کننده یا سفری حماسی باشید، کتاب‌های کلاسیک همیشه گزینه‌ی مناسبی هستند. از آثاری جاودانه گرفته تا داستان‌های عمیق، داستان‌های کلاسیکی وجود دارند که انگار با فصل بهار هماهنگ هستند. چه از قبل کتاب‌های کلاسیک خوانده باشید و چه بخواهید برای اولین بار امتحان کنید، این فهرست کتاب‌های جذابی را برای شما دارد.

۱- «اتاقی با یک چشم‌انداز» اثر «ای. ام. فورستر» (A Room with a View)

اتاقی با یک چشم‌انداز

لوسی هانی‌چرچ همراه فامیلش، شارلوت، به فلورانس سفر می‌کند و در آنجا با آقای امرسون و پسرش جورج آشنا می‌شود که طبقه‌ی اجتماعی‌شان پایین‌تر از لوسی است. هنگام بازگشتش به انگلستان، لوسی با سیسیل وایسِ خارق‌العاده نامزد می‌کند. اما لوسی متوجه می‌شود که میان انتظاراتی که دنیای آشنای محافظه‌کار از او دارد و خواسته‌های قلبی‌اش نمی‌تواند راهش را به‌راحتی انتخاب کند. تنها بخش عاشقانه‌ی کتاب آن را جاودانه نکرده بلکه این رمان جذاب پیچیدگی‌های روابط انسانی، سیستم طبقاتی و مبارزه برای رسیدن به آزادی شخصی را نشان داده. جورج می‌خواهد لوسی را به چالش بکشد تا از محدودیت‌های اجتماعی‌اش رهایی یابد و دنبال خواسته‌ی قلبی‌اش باشد.

کتاب اتاقی با یک چشم انداز اثر ای.ام.فورستر نشر برج
کتاب اتاقی با یک چشم انداز اثر ای.ام.فورستر نشر برج
۱۸۲,۲۲۰ تومان
مشاهده و خرید

۲- «فلاش»‌ اثر «ویرجینیا وولف» (Flush)

فلاش کتاب‌های کلاسیک بهار

فلاش سگی از نژاد کاکر اسپانیال انگلیسی متعلق به «الیزابت بارت»، شاعر قرن نوزدهم، بوده. ویرجینیا وولف با مطالعه‌ی نامه‌های عاشقانه‌ی الیزابت به مردی که در نهایب همسرش می‌شود از وجود فلاش باخبر شد و گفت: «حضور سگ چنان من را به خنده انداخت که دلم خواست به او در زندگی دوباره ببخشم.» که به نوشتن این کتاب زندگی‌نامه ختم شد. وولف در این اثر تخیلش را با اظهار نظرهایی تند راجع‌به اجتماع ترکیب می‌کند و شوخ‌طبعی مخصوص به خودش هم به اثر اضافه کرده. در واقع از زندگی فلاش می‌نویسد تا به زندگی الیزابت بارتِ شاعر برسد. رمانی پر از شوخ‌طبعی که با موج جریان‌های ادبی و روشنفکری در اروپا همراه می‌شود تا وضعیت سیاسی و اجتماعی و مسائل مربوط به زنان را توصیف کند.

کتاب فلاش سگ شاعر اثر ویرجینیا وولف نشر امیرکبیر
کتاب فلاش سگ شاعر اثر ویرجینیا وولف نشر امیرکبیر
۵۵,۷۲۰ تومان
مشاهده و خرید

۳- «آن شرلی در گرین گیبلز» اثر «ال. ام. مونتگمری» (Anne of Green Gables)

آن شرلی در گرین گیبلز کتاب‌های کلاسیک بهار

آنی شرلی یازده ساله، دختری کک‌مکی با موهای قرمز است که در یتیم‌خانه بزرگ شده. آنی بسیار باهوش است و قوه‌ی تخیل بی‌نظیری دارد و با امید و مهربانی و پشتکار در تلاش است تا زندگی جدیدش را در کنار برادر و خواهری میانسال شروع کند که او را به سرپرستی قبول کردند. آنی باید سختی‌ها را پشت‌سر بگذارد اما آینده را زیبا و امیدبخش می‌بیند و رسیدن به زندگی بهتر با هر مشکلی کنار می‌آید و از دوران زندگی در یتیم‌خانه یاد گرفته با هر شرایطی سازگار شود.

فضای رمان آنی شرلی باعث شده که بهترین گزینه برای مطالعه در فصل بهار باشد. چه بخواهید در فصل بهار کتابش را بخوانید یا سریالش را تماشا کنید، آنی شرلی گزینه‌ی مناسبی است.

کتاب آن شرلی در گرین گیبلز اثر لوسی ماد مونتگمری نشر افق
کتاب آن شرلی در گرین گیبلز اثر لوسی ماد مونتگمری نشر افق
۲۷۲,۶۳۰ تومان
مشاهده و خرید

۴- «میدل مارچ» اثر «جورج الیوت» (Middlemarch)

میدل مارچ کتاب‌های کلاسیک بهار

معروف‌ترین اثر جورج الیوت به شیوه‌ای استادانه سبک زندگی‌های مختلف را بررسی و حرکت ثروت را در جامعه‌ای در حاشیه‌ی شهر توصیف می‌کند. دوروتیا بروک جوانی آرمان‌گراست و تمایل به اقناع تفکرات روشنفکرانه‌اش به ازدواج فاجعه‌باری با مردی ختم می‌شود که در ابتدا گمان می‌کرده نیمه‌ی گمشده‌اش است. در روایتی موازی هم به دکتر جوانی به اسم ترتیوس لیدگیت می‌رسیم که در حد دوروتیا آرمان‌گراست و عاشق دختری زیبا اما خود‌پسند و سطحی‌نگر به نام روزاموند وینسی می‌شود و ازدواج‌شان آنها را به ورطه‌ی نابودی می‌کشاند.

مجموعه‌ای از شخصیت‌ها در این رمان داستان‌شان روایت می‌شود که در کنار هم تصویری با جزئیات دقیق از زندگی مردم‌های آن زمان را ارائه می‌دهد. جورج الیوت با کنایه‌ها و گفتار روانشناسانه‌ کتاب را به اثری ماندگار در ادبیات تبدیل کرد.

کتاب میدل مارچ اثر جورج الیوت نشر نی مجموعه 2 جلدی
کتاب میدل مارچ اثر جورج الیوت نشر نی مجموعه ۲ جلدی
۴۷۹,۷۹۰ تومان
مشاهده و خرید

۵- «باغ مخفی» اثر «فرانسیس هاجسن برنت» (The Secret Garden)

باغ مخفی کتاب‌های کلاسیک بهار

مری لنوکس دمدمی‌مزاج وقتی در ده سالگی یتیم شده از هند به خانه‌ی عمویش در انگلستان فرستاده می‌شود. در ابتدا در عمارت بزرگ که حدود صد اتاق دارد احساس بدبختی می‌کند و عمویش هم خودش را در اتاقش زندانی می‌کند و با مری ارتباطی برقرار نمی‌کند. اما به‌مرور با خدمتکار خانه دوست شده و توجهش به باغ‌های ملک عمویش جلب می‌شود. گشت‌وگذار در باغ تنها راه فرار مری از حس بدبختی‌اش شده. یکی از روزها مری باغ مخفی‌ای را کشف می‌کند که دیوارهایی محصورش کرده و قفل شده. با کمک دو همراه غیرمنتظره مری راهی برای ورود به باغ مخفی را پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد باغ را احیا کند.

موضوع اصلی رمان باغ مخفی التیام و درمان است. مری با احیای باغ و مراقبت از آن در واقع به روابط خودش و اطرافیانش جانی دوباره می‌بخشد و شاید یکی از بهترین کتاب‌های کلاسیک برای مطالعه در بهار باشد.

کتاب باغ مخفی اثر فرانسس هاجسن برنت نشر افق
کتاب باغ مخفی اثر فرانسس هاجسن برنت نشر افق
۲۴۴,۸۰۰ تومان
مشاهده و خرید

۶- «عاشق لیدی چاترلی» اثر «دی. اچ. لارنس» (Lady Chatterley’s Lover)

عاشق لیدی چاترلی کتاب‌های کلاسیک بهار

کنستانس چاترلی با کلیفوردِ نالایق ازدواج کرده اما زندگی زناشویی خوبی ندارند. کلیفورد که نه از نظر احساسی و از نظر جنسی نمی‌تواند انتظارات همسرش را برآورده کند، خودش کنستانس را تشویق می‌کند تا با مردی از کلاس اجتماعی یکسان رابطه‌ی نامشروع داشته باشد. اما کنستانس در عوض عاشق شکارچی شوهرش می‌شود و رابطه‌ی پرشوری را آغاز می‌کند که زندگی تازه‌ای به او می‌بخشد.

این رمان چنان شخصیت‌پردازی جالبی دارد که خواننده حتی با کانستانس، با وجود رابطه‌ی نامناسب، ارتباط برقرار می‌کند.

کتاب عاشق لیدی چاترلی زمانی به دلیل محتوایش در کشور انگلستان ممنوع شده بود.

۱۰ کتاب مشهور که بدون هیچ دلیل موجهی ممنوع شدند

۷- «غرور و تعصب» اثر «جین آستین» (Pride and Prejudice)

غرور و تعصب کتاب‌های کلاسیک بهار

آقای بنت پنج دختر دارد اما هیچ‌کدام نمی‌توانند وارث دارایی‌های پدر شوند، پس بسیار مهم است که لااقل یکی از دخترها با مردی ثروتمند ازدواج کند تا بعد از مرگ پدر خانواده بتواند از دخترهای دیگر مراقبت کند. الیزابت بنت در ابتدای آشنایی با دارسی، او را فردی مغرور و خودبین می‌شمارد زیرا دارسی نسبت به زیبایی و ذهن پرشور الیزابت بی‌تفاوت است. الیزابت وقتی که متوجه می‌شود دارسی در رابطه‌ی آشفته‌ی میان جین، خواهر عزیز الیزابت، و بینگلی دخالت کرده، حتی بیش از پیش از دارسی متنفر می‌شود.

جین آستین در اثر جاودانه‌ی خود بر ازدواج بر مبنای عشق و احترام تأکید دارد و با طنزی منحصربه‌فرد به رفتارها در جامعه، اهمیت تحصیلات، ازدواج و ثروت در زمانه‌ی خود می‌پردازد.

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین
کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین
مشاهده کالا

۸- «باد در بیدزار» اثر «کنت گراهام» (The Wind in the Willows)

باد در بیدزار کتاب‌های کلاسیک بهار

باد در بیدزار کتابی کلاسیک در ادبیات کودک است و از زمان انتشارش در سال ۱۹۰۸ همواره محبوب خواننده‌ها در تمامی سنین بوده. مجموعه‌ای جاودانه از روایت‌هایی که بر دیدگاه کودکان تمرکز دارد.

کنت گراهام در این کتاب ماجرای موش کور، موش آبی، وزغ خودشیفته و آقای گورکن را تعریف می‌کند که همسایه‌ی رودخانه هستند و در کنار هم فراز و نشیب‌های زندگی را از سر می‌گذرانند.

۶ کتاب پرفروش کودک و نوجوان در دیجی‌کالا

کتاب باد در بیدزار اثر کنت گراهام
کتاب باد در بیدزار اثر کنت گراهام
۳۶,۹۰۰ تومان
مشاهده و خرید

۹- «غیاب در بهار» اثر «آگاتا کریستی» (Absent in The Spring)

غیاب در بهار کتاب‌های کلاسیک بهار

جوآن اسکودامور در هنگام بازگشت از دیدار با دخترش که در عراق زندگی می‌کرده، ناگهان خودش را تنها می‌بیند و در استراحتگاهی دورافتاده به‌خاطر آب‌گرفتگی ریل‌های قطار گیر کرده. این توقف فرصتی می‌شود تا گذشته‌اش را مرور کند، به روابط و تصمیم‌های زندگی‌اش نگاهی دوباره بیاندازد.

اگر به آنالیز شدن شخصیت‌ها علاقه دارید یا قصد دارد به زندگی‌تان با زاویه‌ی دید تازه‌ای نگاه بیاندازید، این اثر آگاتا کریستی مناسب شماست.

بهترین رمان‌های کارآگاهی آگاتا کریستی برای عاشقان معما

۱۰- «آپریل مسحور» اثر «الیزابت فون آرنیم» (Enchanted April)

آپریل مسحور کتاب‌های کلاسیک بهار

آگهی تبلیغاتی ناشناسی در مجله‌ی تایمز منتشر می‌شود با عنوان «آنهایی که از ویستریا و نور آفتاب خوششان می‌آید…» و چهار زن متفاوت را به قلعه‌ای قرون‌وسطایی در ایتالیا برای گذراندن تعطیلات می‌کشاند. خانم ویلکینز، خانم آربوتنات، خانم فیشر و لیدی کارولین دستر که همه اهل انگلستان هستند در این بهشت دورافتاده دور هم جمع می‌شوند و نیازمند استراحت هستند. آنها به‌تدریج همدیگر از می‌شناسند و متوجه می‌شوند که آرزوهایی داشتند که در زندگی به آن نرسیدند.

منبع: Bibliolifestyle

برچسب‌ها :
ادبیاتکتاب خوانی


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟