پارس وی دی اس

یکی از وجوه تمایز خودروهای برقی در مقایسه با خودروهای درون‌سوز، عدم وجود جلوپنجره است. درواقع خودروهای برقی نیازی به رادیاتور خنک‌کننده و جلوپنجره ندارند، ازاین‌رو طراحان این بخش را از خودرو حذف کرده‌اند. بااین‌حال، خودروساز مشهور کره‌ای با معرفی هیوندای موبیس موفق شده است تا این مفهوم را به صنعت خودرو بازگرداند. دلیل بازگشت جلوپنجره به خودروهای برقی، رعایت ملزومات آیرودینامیک فعال است.

جلوپنجره خودرو

خودروسازان اکنون متوجه شده‌اند که حذف جلوپنجره در خودروهای برقی و جایگزینی آن با یک قطعه یکپارچه، تأثیرات منفی بر آیرودینامیک این خودروها داشته است. برخی خودروسازان همچون هیوندای تلاش کرده‌اند تا این مشکل را حل کنند. راه‌حل هیوندای برای رفع این مشکل، معرفی ماژول یکپارچه جلو خودرو است. استفاده از این ماژول باعث می‌شود تا آیرودینامیک خودرو بهبود یابد و همچنین ظاهر خودرو معمولی‌تر باشد.

نگاهی به جلوپنجره خاص هیوندای موبیس

ماژول یکپارچه جلوی خودرو در هیوندای موبیس، از شاترهای فعال تشکیل شده است. این شاترها با توجه به میزان نیازی که به ورود هوا دارند، باز یا بسته می‌شوند. در کنار این جلوپنجره، دریچه‌ها و دامن‌هایی نیز برای خروج هوای واردشده درنظر گرفته شده است. این دریچه‌ها هوای ورودی را به‌سمت پکیج باتری منتقل می‌کنند که باعث خنک‌شدن این قطعه می‌شود.

هیوندای ادعا می‌کند که به‌لطف طراحی دومنظوره جلوپنجره در خودروهای برقی، برد این خودروها به‌طور متوسط 20 کیلومتر افزایش یافته است. همچنین نصب این فناوری در هیوندای موبیس نشان داد که استفاده از جلوپنجره برای کراس‌اوورها و شاسی‌بلندهای برقی فواید بسیاری دارد.

هیوندای موبیس

البته این جلوپنجره قطعه‌ای برای زیبایی نیست. در این بخش ویژگی بازیابی خودکار انرژی و همچنین یک سنسور لیدار نیز قرار گرفته است. هنگامی که با خودرو رانندگی می‌کنید، سنسور لیدار از محل خود خارج می‌شود. وقتی رانندگی با خودرو به اتمام می‌رسد، سنسور لیدار در جای خود جمع می‌شود تا بر اثر ضربه‌های وارده آسیب نبیند.

به‌نظر می‌رسد خودروسازان از ایده ماژول یکپارچه جلو هیوندای استقبال کنند، چرا که این قطعه به طراحان اجازه می‌دهد از الگوهای سنتی استفاده کنند؛ بنابراین خودروهای برقی از حالتی که آن را «بدون چهره» می‌نامند، خارج خواهند شد. هیوندای تصمیم دارد تا در ابتدا مدل موبیس را برای بازار داخلی و سپس بازارهای صادراتی عرضه کند. بااین‌حال هیچ زمان دقیقی برای عرضه هیوندای موبیس به بازار اعلام نشده است.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟