پری دریایی یک شخصیت اسطوره‌ای و افسانه‌ای است که دستمایه بسیاری از آثار محبوب در دنیای سرگرمی مثل سینما و کتاب‌های مختلف است. در داستان‌های اسطوره‌ای پری دریایی به عنوان یک نوع خدا در دریا‌ها شناخته شده که قابلیت‌های بسیار خارق العاده‌ای دارد.

در بحث نماد شناسی نیز پری دریایی مورد توجه بوده است. پری دریایی نمادی از قدرت دریا، قدرت زندگی و همچنین مهم‌تر از همه قدرت خلاقیت است.

اما ما در این مقاله در مورد شخصیت اسطوره‌ای پری دریایی صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه در مورد شخصیت دوست داشتنی پری دریایی کوچولو بحث خواهیم کرد. شخصیتی که شاید به ظاهر ساده و بدون حاشیه باشد، اما در حقیقت بسیار عمیق و قابل بحث است. همچنین در این مقاله نگاهی به نکات مهم در مورد داستان اصلی پری دریایی می‌اندازیم. با تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو همراه ویجیاتو بمانید.

تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو - ویجیاتو

نگاهی به ویژگی‌های شخصیتی

شخصیت پری دریایی مانند دیگر شخصیت‌های داستانی دارای چند ویژگی شخصیتی است که هویت او را می‌سازند و به ما در تحلیل و درک بهتر ویژگی‌های عمیق شخصیت او کمک می‌کند.

شخصیت پری دریایی یک شخصیت مهربان است که همیشه سعی می‌کند به دیگران کمک کند و تا جای ممکن حواسش به عزیزانش باشد. او با اینکه اکثر اعمالش خودخواهانه به نظر می‌رسد اما در حقیقت اگر پای انتخاب باشد، او امنیت دیگران را انتخاب می‌کند تا آسایش خود.

یکی از ویژگی‌های مهم شخصیت پری دریایی کوچولو که از افسانه‌های اسطوره‌ای الهام گرفته شده، خلاقیت او است. شخصیت پری دریایی دارای یک خلاقیت منحصر به فرد است که باعث شده تا در بدترین لحظات و بحران‌ها، راه حل‌های خلاقانه پیدا کند.

ویژگی کنجکاو بودن او و همچنین تمایل به یاد گرفتن تجربه‌های جدید به خلاقیت او کمک بیشتری می‌کند. او یک شخصیت چند محوری است، یعنی به نوعی تنوع طلب است و دوست دارد رویداد‌های متنوعی را تجربه کند. تجربه‌های جدید باعث می‌شود تا خلاقیت او گسترش پیدا کند و بهتر بتواند مسائل پیچیده را حل کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت پری دریایی کوچولو قابلیت تاثیر گذاری بالای او است. او یک شخصیت پر نفوذ است که می‌تواند به سادگی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. او با احترام گذاشتن به دیگران، کمک به آن‌ها و همدلی با آن‌ها، می‌تواند دیگران را در تجربه‌های خود شریک کند و از آن‌ها برای اهداف خود کمک بگیرد.

تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو - ویجیاتو

روانشناسی شخصیت پری دریایی کوچولو

شخصیت پری دریایی ممکن یک شخصیت خودخواه به نظر برسد. او برای رسیدن به اهداف شخصیش هر کاری می‌کند و حتی در این راه ممکن است به صورت ناخودآگاه جان دیگران و حتی خودش را به خطر بی اندازد. برای مثال در ابتدای فیلم، او به همراه دوستش ماهی، برای اکتشافات جدید از کشتی‌های غرق شده به قسمتی دور افتاده از دریا می‌رود. او به خاطر یک حس کنجکاوی خود نزدیک بود تا دوستش توسط کوسه خورده شود.

یا حتی قبول کردن پیشنهاد جادوگر دریا نیز نشان از خودخواهی این شخصیت دارد و نشان می‌دهد برای رسیدن به اهدافش حاضر است چیز‌های بزرگی را قربانی کند.

یکی دیگر از موارد قابل بحث در مورد شخصیت پری دریایی، تمایل او به زندگی در یک دنیای آرمانی است. او همیشه در ذهن خود دنیای انسان‌ها را یک دنیای آرمانی و بدون مشکل تصور کرده است. در یک نظریه روانشناسی، وقتی شخصیتی دنیای غیر از دنیای فعلی خود را آرزو و تصور می‌کند، یعنی این شخصیت از درون دچار کمبود‌های روانی و احساسی است.

شخصیت پری دریایی نتوانسته احساسات روانی مورد نیاز خود را از زیر دریا دریافت کند و به همین دلیل در خارج از آن به دنبال این احساسات می‌رود. او در کودکی مادر خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند احساسات لطیفی که مادر به یک دختر دارد را تجربه کند.

همچنین در جوانی توسط پدرش محدود می‌شود و به احساس خلاقیت و کنجکاوی او ضربه می‌خورد؛ در نتیجه از دریا هیچ خیری نمی‌بیند و شروع به ساختن یک دنیای خیالی در ذهن خود می‌کند. دنیایی بدون محدودیت، پر از تجربه‌های جدید و احساسات منحصر به فردی که کسی نتواند آن را سرکوب کند. مثل عشق افسانه‌ای بین او و شاهزاده اریک.

اما عمیق‌ترین ویژگی شخصیت پری دریایی، تمایل به جلب توجه دیگران است. این ویژگی نیز به شخصیت اسطوره‌ای او بر می‌گردد. شخصیت پری دریایی کوچولو در کودکی دچار کمبود‌های روانی بزرگی بوده. همانطور که در بالا گفتیم او از تجربه احساس مادرانه محروم بوده و همین باعث شده تا او نیاز به توجه دیگران داشته باشد.

او برای بها دادن به این ویژگی خود، شروع به عصیانگری می‌کند تا توجه اهالی دریا را سمت خود جلب کند. همچنین بخشی از انگیزه او از دلبستن به یک انسان، تمایل او به جلب توجه است. او می‌خواست تا اولین ارتباط یک پری دریایی با انسان را به نام خود ثبت کند.

تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو - ویجیاتو

نقاط قوت و ضعف شخصیت پری دریایی کوچولو

برای تحلیل بهتر یک شخصیت و درک رفتار‌های او، شناخت نقاط قوت و ضعف آن کمک بسیار بزرگی می‌کند. نقاط قوت هر شخصیتی نشان می‌دهد که آن شخصیت در چه مواردی تبحر دارد و همچنین چه مواردی باعث شده او یک شخصیت موفق بشود. شناختن نقط ضعف هر شخصیتی نیز نشان می‌دهد که آن شخصیت در چه مواردی دچار شکست و کمبود شده است.

نقاط قوت شخصیت پری دریایی

نقاط ضعف

تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو - ویجیاتو

نکات مهم در مورد داستان اصلی پری دریایی

تحلیل شخصیت پری دریایی کوچولو - ویجیاتو

سخن پایانی

پری دریایی کوچولو یک شخصیت دوست داشتنی و مهربان است که انیمیشن و فیلم‌های مختلفی از این شخصیت ساخته شده. این شخصیت دوست داشتنی ویژگی‌های عمیق و قابل بحثی داشت که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت کردیم و این شخصیت را از نظر روانشناسی تحلیل کردیم. نظر شما در مورد شخصیت پری دریایی کوچولو و فیلم جدیدی که بر اساس این شخصیت اکران شده چیست؟

دوست دارید برای مقاله بعدی کدام شخصیت سینمایی را تحلیل و بررسی کنیم؟

بیشتر بخوانید:

داستان اصلی پری دریایی چه بود؟

فیلم The Little Mermaid طولانی‌ترین بازسازی تاریخ دیزنی است

۷ انیمیشن بحث برانگیز دیزنی


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟