پارس وی دی اس

جشن‌های ابتدای بهار در سرتاسر جهان؛ نگاهی به ۱۹ جشن و فستیوال جهانی بهاری

جشنواره‌ی ماسلنیتسا، روسیه

بهار فصلی جادویی است که در آن تولد و رویش در زمین دوباره از سر گرفته می‌شوند و جهان دوباره زنده می‌شود. در کشورها و فرهنگ‌های سراسر جهان از زمان‌های بسیار قدیم شروع بهار را جشن می‌گیرند و مردم هر کدام در جشن‌ها و آیین‌های خاص خود شرکت می‌کنند. از جشنواره‌ی گل‌ها گرفته تا مهمانی‌های تخم‌مرغی، همه‌ی این جشن‌های بهاری خوشحالی اهالی زمین از آغاز بهار را نشان می‌دهند. در این مقاله، این آیین‌های سنتی در سراسر دنیا را معرفی می‌کنیم.

۱. جشن شکوفه‌های وحشی، کالیفرنیا، آمریکا

جشن شکوفه‌های وحشی، کالیفرنیا، آمریکا

در فصل بهار، شکوفه‌ی گل‌های وحشی در کالیفرنیا بسیار دیدنی است و گردشگران و ساکنان این منطقه را به وجد می‌آورد و بهانه‌ای است برای جشن‌های ابتدای بهار. اگر در بهترین زمان از سال یعنی فصل بهار راهی این منطقه شوید، مردمی را می‌بینید که شکفتن گل‌های رنگارنگ را جشن گرفته‌اند. این گل‌های وحشی از صحراهای کالیفرنیای جنوبی تا تپه‌های سیرا نوادا را فرش می‌کنند. این اتفاق یکی از زیباترین رویدادهای بهاری در سراسر جهان را رقم می‌زند.

شکفتن گل‌های وحشی در کالیفرنیا از اواخر فوریه شروع می‌شود و تا اوایل تابستان ادامه می‌یابد. معمولا در میان این گل‌ها گل‌هایی مانند خشخاش، گل مروارید و لوپین دیده می‌شوند. یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای شکوفه‌ی گل‌های وحشی در کالیفرنیا، بنای یادبود ملی دشت کاریزو در دشت‌های مرکزی این منطقه است. می‌توانید از جاده‌ی اصلی به سمت این بنای یادبود رانندگی کنید تا مناظر خیره‌کننده‌ی زرد و بنفش را ببینید که تا جایی که چشم کار می‌کند، ادامه یافته‌اند.

رانندگی از لس‌آنجلس تا این بنای یادبود کمتر از دو ساعت طول می‌کشد. در طول این مسیر، می‌توانید چشم‌اندازهای بهشتی و مردمی که تماشای آن‌ها را جشن گرفته‌اند را ببینید.

۲. جشن هولی، هند

جشن هولی، هند

هیچ سفری به هند بدون بازدید از راجستان و عاشق رنگ‌های آن کامل نمی‌شود. بااین‌حال، جشن هولی روزی خاص برای بازدید از این ایالت و بیشتر مناطق شمالی هند است. هر بهار، مردم هند جشن رنگارنگ هولی را برگزار می‌کنند. شاید این جشن یکی از شناخته‌شده‌ترین جشن‌های ابتدای بهار در سراسر جهان باشد.

در جشن هولی، همه از فرا رسیدن بهار بسیار خوشحال و هیجان‌زده هستند. مردم به خیابان‌ها و محله‌ها می‌آیند و رنگ‌های روشن و شادی‌بخش را به ارمغان می‌آورند. آن‌ها این رنگ‌ها را با روحیه‌ای نشاط‌بخش به اطراف و به سمت یکدیگر می‌پاشند.

برخی از مردم هند در این جشن فقط از رنگ‌های پودری استفاده می‌کنند اما بیشتر آن‌ها رنگ‌های مایع را به سمت یکدیگر می‌پاشند. آن‌ها آب‌پاش‌ها را با آب‌های رنگی پر می‌کنند و به سمت یکدیگر نشانه می‌روند. برخی از مردم نیز برای رنگ پاشیدن از سطل‌های رنگ استفاده می‌کنند. بعضی دیگر هم کار خود را ساده‌تر می‌کنند و دوستان خود را درون حوضچه‌های رنگارنگ میندازند.

در جشن هولی، بسیاری از مردم محلی آهنگ‌های شاد پخش می‌کنند و رویدادهای گروهی موسیقی در همه جا برگزار می‌شود. در این رویدادها، همه به صورت گروهی می‌رقصند. هولی جشن بسیار جالب و سرگرم‌کننده‌ای است و هندی‌ها هر سال در هر جای جهان آن را برگزار می‌کنند.

۳. جشنواره‌ی ماسلنیتسا، روسیه

جشنواره‌ی ماسلنیتسا

با وجود زمستان‌های طولانی و سخت در روسیه، جای تعجبی نیست که مردم این کشور از بهار با شادی استقبال کنند. این جشن از باورهای عامیانه‌ی اسلاو نشأت می‌گیرد و عناصر بسیاری از اساطیر باستان در آن حضور دارند. البته، جشنی که امروزه با نام ماسلنیتسا برگزار می‌شود با عقاید ارتدوکس‌ها ترکیب شده و شکل باستانی خود را از دست داده است.

ماسلنیتسا یکی از تعطیلات رسمی مهم در مناطقی مانند روسیه، بلاروس و اوکراین است. پیش از شروع دوره‌ی روزه‌داری در این جشن غذاهای خوشمزه‌ی فراوان از جمله پنکیک سرو می‌شوند. در نمایشگاه‌هایی که به مناسبت ماسلنیتسا برگزار می‌شوند، می‌توانید شیرینی‌های تازه بخرید و بازی‌های سنتی مانند سورتمه‌سواری و برف‌بازی انجام بدهید. این جشنواره با سوزاندن عروسک‌های چوبی که به آن‌ها «خانم ماسلنیتسا» می‌گویند، به پایان می‌رسد. بهترین مکان برای بازدید از مراسم ماسلنیتسا شهرهای بزرگ مانند مسکو یا سن پترزبورگ هستند.

۴. جشنواره‌ی لاله‌ها، کانادا

جشن لاله، کانادا

استقبال از لاله‌های در نقاط مختلفی از دنیا به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین جشن‌های ابتدای بهار گرامی داشته می‌شود. جشنواره‌ی لاله‌ها که در اتاوا برگزار می‌شود، یکی از بزرگترین جشنواره‌های جهان است. این جشنواره‌ی ده روزه در ماه می برگزار می‌شود. در سال ۱۹۴۵، خاندان سلطنتی هلند بیش از صدهزار پیاز لاله به کانادا اهدا کرد. این هدیه نشانه‌ی قدردانی از حفظ امنیت شاهزاده و دخترانش در طول جنگ و نقشی که سربازان کانادایی در آزادی هلند داشتند، بود.

پس از آن، هر سال هلندی‌ها در بهار، با ارسال بیست‌هزار پیاز گل لاله به اتاوا این سنت را زنده نگه می‌دارند. این هدیه به میراث لاله شهرت دارد و آن لاله‌ها تاکنون به بیش از یک‌میلیون شاخه رسیده‌اند. در این جشنواره‌ی سنتی، شکفتن این گل بهاری که نماد بین‌المللی دوستی و صلح است جشن گرفته می‌شود.

۵. جشن کوکنهوف، هلند

جشن کوکنهوف، هلند

کوکنهوف بهترین مقصد در هلند برای جشن گرفتن شکفتن گل‌های بهاری است. این باغ که به باغ اروپا شهرت دارد، یکی از پربازدیدترین باغ‌های روی زمین محسوب می‌شود. هر سال در فصل بهار بسیاری از مردم جهان به این باغ پا می‌گذارند تا شکفتن بیش از هفت‌میلیون گل را جشن بگیرند.

۶. نمایش فواره‌ها‌ی ورسای، فرانسه

نمایش فواره‌ها‌ی ورسای، فرانسه

با فرا رسیدن بهار، کاخ ورسای برای یکی از زیباترین رویدادهای فصل یعنی نمایش فواره‌های ورسای آماده می‌شود. در طول زمستان، فواره‌های این کاخ کار نمی‌کنند و برخی از باغ‌های آن نیز به روی عموم بسته می‌شوند. با شروع آوریل همه‌ی باغ‌ها باز می‌شوند و فواره‌های ورسای با شکوه و عظمت، فرا رسیدن بهار را نوید می‌دهند.

در طول نمایش، بازدیدکنندگان می‌توانند در اطراف باغ‌های ورسای قدم بزنند تا صدای آب فواره‌های ورسای را که با صدای موسیقی باروک در هم پیچیده بشنوند. باغ‌های ورسای میزبان نمایش‌های مختلفی هستند اما فقط در نمایش فواره‌های ورسای این فواره‌ها کار می‌کنند. نمایش فواره‌های ورسای در روزهای سه‌شنبه، شنبه و یکشنبه برگزار می‌شود.

۷. جشنواره‌ی شکوفه‌های گیلاس، کره جنوبی

جشنواره‌ی شکوفه‌های گیلاس، کره جنوبی

یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای شکوفه‌های صورتی گیلاس در فصل بهار کره جنوبی است. کره‌ای‌ها هر سال با رسیدن فصل بهار، جشنواره‌ی جین هه برگزار می‌کنند. این جشنواره که محبوب‌ترین جشنواره در سراسر کره است، در واقع، به یاد دریاسالار معروف نیروی دریایی کره برگزار می‌شود که ژاپنی‌ها را در حمله به کره در دهه‌ی ۱۵۰۰ شکست داد. سالانه صدها هزار نفر از سراسر کره به جین هه خانه نیروی دریایی کره می‌روند تا فرا رسیدن بهار را جشن بگیرند.

۸. جشنواره‌ی آوریل، اسپانیا

جشنواره‌ی آوریل، اسپانیا

اسپانیا در سراسر جهان به جشن‌های رنگارنگ شهرت دارد. یکی از مهم‌ترین این جشن‌ها هر سال در بهار برگزار می‌شود. جشنواره‌ی آوریل هر سال دو هفته بعد از عید پاک برگزار می‌شود و مردم اسپانیا آن را با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و پخش موسیقی فلامنکو جشن می‌گیرند.

۹. جشن چیلام جوشی، پاکستان

جشن چیلام جوشی، پاکستان

یکی از جالب‌ترین جشن‌های بهاری در دنیا چیلام جوشی است که در شمال پاکستان برگزار می‌شود. در این جشن مردم کلاش در چهار روز از ماه می آغاز بهار را جشن می‌گیرند. در این جشن بهاری از مردم با شیر و خوراکی‌های محلی پذیرایی می‌شود. آن‌ها روزها را به رقصیدن و نوشیدن شراب توت خانگی می‌گذرانند. در این جشنواره جوانان فرصتی دارند تا همسر آینده‌ی خود را هم انتخاب کنند.

۱۰. جشن شکفتن اسطوخودوس‌ها، فرانسه

جشن شکفتن اسطوخودوس‌ها، فرانسه

هر سال بهار در پروانس فرانسه رویدادی شگفت‌انگیز برگزار می‌شود. در این موقع از سال، فرانسوی‌ها شاهد از بین رفتن سرمای زمستان و گرم شدن هوا هستند. در این جشنواره‌ی محلی مردم شکفتن انواع کیاهان، گل صدتومانی و البته بزرگترین جاذبه پروانس یعنی اسطوخودوس‌ها را جشن می‌گیرند.

۱۱. جشن Cinco de Mayo، مکزیک

جشن Cinco de Mayo، مکزیک

در پنجم ماه می هر سال، مکزیکی‌ها یاد نبرد پوئبلا و پیروزی مکزیک بر فرانسه را جشن می‌گیرند. آن‌ها در این جنگ با تدارکات بسیار اندک پس از یک روز نبرد پیروز شدند. در طول این جشن، مکزیکی‌ها رژه‌ها نظامی می‌بینند. این جشن حتی در همسایه‌ی شمالی مکزیک آمریکا هم جشن گرفته می‌شود. در آمریکا این تعطیلات به روزی برای خوردن تاکو و تکیلا، پوشیدن سومبرو و بزرگداشت فرهنگ مکزیکی تبدیل شده است و یکی از محبوب‌ترین جشن‌های ابتدای بهار به شمار می‌رود.

۱۲. جشنواره‌ی لاله‌ی دره اسکاگیت، واشنگتن آمریکا

جشنواره‌ی لاله‌ی دره اسکاگیت، واشنگتن آمریکا

هر سال در بهار، بیش از یک‌میلیون نفر راهی واشنگتن می‌شوند تا در جشنواره‌ای که به مناسبت شکوفایی میلیون‌ها لاله‌ی رنگارنگ برگزار می‌شود، شرکت کنند. این احتمالا شلوغ‌ترین جشن در میان جشن‌های ابتدای بهار ایالات متحده است. مرکز اصلی این جشن در شهر کوچک مونت ورنون است. قدمت این جشن که هر سال در ماه آوریل برگزار می‌شود، به صد سال پیش بازمی‌گردد. در آن زمان یک مهاجر انگلیسی در این منطقه به پرورش لاله علاقه‌مند شد و شروع به کاشت پیاز لاله کرد. در دهه‌ی ۱۹۸۰، هزاران نفر برای دیدن گل‌های لاله به مونت ورنون هجوم آوردند.

از آن به بعد، هر سال به مناسبت شکوفایی گل‌های لاله در این منطقه نمایشگاه‌های خیابانی، نمایش‌های هنری و رویدادهای ورزشی برگزار می‌شوند.

۱۳. سونگکران، تایلند

در تایلند، اولین روز جشن بهار سونگکران نامیده می‌شود و شامل جشن‌های پرشور و نشاطی می‌شود که با تصاویر بودایی جشن گرفته می‌شوند. در این روز مردم در آستانه‌ی سال نو خانه‌تکانی می‌کنند و جشنواره‌ی آب برپا می‌شود. در طول این جشنواره، همه با تفنگ‌های آب‌پاش، سطل‌های پر از آب و بادکنک‌های آبی به یکدیگر آب می‌پاشند.

در روز دوم، که شب سال نوی تایلندی محسوب می‌شود، جشنواره‌ی وان نائو را برگزار می‌کنند. در این روز مردم تایلند راهی معابد بودایی می‌شوند. در آخرین روز جشن بهار که پانزدهم آوریل است هم روز سال نوی تایلندی جشن گرفته می‌شود.

۱۴. جشن Cimburijada، بوسنی

هر سال در بوسنی یکی از باورنکردنی‌ترین و عجیب‌ترین جشن‌های ابتدای بهار برپا می‌شود. در این جشن که در بیست‌ویکم ماه مارسی برگزار می‌شود، نیمرو در تابه‌های بزرگ سرو می‌شود. در این تابه که به آن سیمبور می‌گویند، حدود ۱۵۰۰ تخم‌مرغ نیمرو می‌شود.

۱۵. کارناوال کادیز، اسپانیا

 کارناوال کادیز، اسپانیا

این جشنواره بزرگترین کارناوال در سرزمین اصلی اسپانیا است. در این کارناوال ده روزه، شهر با راهپیمایی‌های خیابانی، کنسرت‌ها و جشن‌های دیگر زنده می‌شود. این کارناوال به عنوان جشنواره‌ی ملی گردشگری در اسپانیا نیز شناخته می‌شود.

۱۶. جشن والپورگیس، سوئد

جشن والپورگیس، سوئد

والپورگیس یک جشنواره‌ی سنتی بهاری است که از سی‌ام آوریل تا اول ماه می در شمال اروپا و اسکاندیناوی برگزار می‌شود. در این رویداد بزرگ، آهنگ‌های محلی سوئدی خوانده می‌شوند و آتش‌های بزرگ برپا می‌کنند. سوئدی‌های قدیمی معتقد بودند که این آتش‌افروزی‌ها می‌توانند ارواح شیطانی را دور کنند. امروزه این جشن راهی خلاقانه و جالب برای خلاص شدن از شر شاخ و برگ‌های اضافی باغ‌ها است. در این جشنواره پرچم سوئد به اهتزاز در می‌آید و شاهد رژه‌ها و جشن‌های مختلفی هستید.

۱۷. واپو، فنلاند

واپو، فنلاند

یکی از متفاوت‌ترین جشن‌های ابتدای بهار  در فنلاند برگزار می‌شود. این جشن بامزه در اول ماه می هر سال برگزار می‌شود و با پایان ترم تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌ها هم‌زمان و ترکیب شده است. در این جشن همه کلاه‌های سفیدی بر سر می‌گذارند و روی سر مجسمه‌ی اصلی شهر کلاه سفید غول‌پیکری گذاشته می‌شود. این کلاه در واقع یادآور کلاهی است که فنلاندی‌ها پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان دریافت می‌کنند.

این جشن قوانین عجیب‌وغریبی دارد که شامل نوشیدن مشروبات الکلی سنگین می‌شود. به همین علت، خانواده‌هایی که صاحب فرزند کوچک هستند یا کسانی که الکل نمی‌نوشند ترجیح می‌دهند از آن دور بمانند.

در پایان، وقتی برگزارکنندگان جشن آرام شدند، همه به پارک‌ها می‌روند و در آنجا پیک‌نیک برگزار می‌کنند.

۱۸. جشن لاله، استرالیا

جشن لاله، استرالیا

اگر می‌خواهید لاله‌ها و شکوفه‌های بهاری را در ماه سپتامبر ببینید، باید راهی استرالیا شوید. در جشن فصل لاله‌ی استرالیایی‌ها که در منطقه‌ی باشکوه ارتفاعات جنوبی استرالیا برگزار می‌شود، می‌توانید حال و هوای بهاری را زمانی که نیمکره‌ی شمالی زمین هوا سرد است، احساس کنید.

این رویداد که برای استرالیایی‌ها بهاری محسوب می‌شود، هر سال از اواسط سپتامبر تا اوایل اکتبر در باغ‌های زیبای کوربت در بوورال برگزار می‌شود. فصل لاله یکی از قدیمی‌ترین آیین‌های بهاری استرالیا است و در آن ۷۵هزار گل لاله به بازدیدکنندگان خوش‌آمد می‌گویند. در این جشنواره موسیقی، سرگرمی و بازارهای محلی هم برپا است.

۱۹. نوروز، ایران

نوروز ایران

احتمالا شناخته شده‌ترین جشن در میان جشن‌های ابتدای بهار متعلق به ایرانی‌ها باشد. جشن نوروز ایرانی بیش از سه‌هزار سال است که به عنوان یادآوری غلبه‌ی نور بر تاریکی برگزار می‌شود. این جشن به اندازه‌ای قدمت و اهمیت دارد که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. ما ایرانی‌ها این جشن را با خانه‌تکانی، چهارشنبه‌سوری، قاشق‌زنی و پهن کردن سفره‌ی هفت ‌سین جشن می‌گیریم تا آشتی، صلح و احترام به اقوام و همسایه‌ها را ترویج کنیم.

کلام آخر

هر سال با آغاز فصل بهار، بسیاری از مردم جهان همچون ما ایرانی‌ها فصل نو را جشن می‌گیرند. جشن‌های بهاری همگی با رقص و آوازهای محلی و شکفتن گل‌ها و گیاهان جدید همراه هستند. برای شرکت در این آیین‌های بهاری می‌توانید به هر گوشه از جهان سفر کنید و از تماشای جشنواره‌های رنگارنگ لذت ببرید. در این مقاله، ۱۸ جشن دیگری که علاوه بر آیین‌های نوروزی ایرانی در فصل بهار برگزار می‌شوند را خواندید تا برای سفر نوروزی به مقاصد دیگری هم فکر کنید.

منبع: mommytravels

برچسب‌ها :
نوروز ۱۴۰۳


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟