راهنمای انتخاب بهترین دهانشویه، نکات و نحوه‌ی مصرف آن

راهنمای انتخاب بهترین دهانشویه، نکات و نحوه مصرف آن

دهانشویه‌ها شست‌وشو دهنده‌هایی با قابلیت ضد عفونی کننده‌ای بالا برای کاهش باکتری‌ها و پلاک در دهان شما هستند. این دسته از محصولات می‌توانند به جلوگیری از پوسیدگی و تقویت مینای دندان کمک‌کننده باشند. همچنین سفید شدن دندان‌ها به مرور زمان از دیگر مزیت‌های این محصول بهداشتی است. با این حال هنگام راه رفتن در راهروهای داروخانه یا سوپرمارکت، احتمالاً با طیف بی‌پایانی از دهانشویه‌ها مواجه می‌شوید که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید. اما چه محصولی بهترین دهانشویه برای شماست؟ در این مقاله از سری راهنماهای دیجی‌کالا مگ در کنار ما باشید تا شما را در انتخاب یک دهانشویه‌ی مناسب یاری کنیم.

انتخاب بهترین دهانشویه بر اساس شرایط دهان و دندان

راهنمای انتخاب بهترین دهانشویه

سلامت فعلی دهان و دندان نقش مهمی در انتخاب و خرید دهانشویه برای شما خواهد داشت. آیا از بوی بد دهان یا خشکی دهان رنج می‌برید؟ آیا در خطر ابتلا به ژنژیویت هستید؟ آیا دندان‌های شما در سلامت کامل هستند؟ آیا دندان یا لثه‌هایی حساس دارید؟ این اطلاعات مهم‌تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید.

دهانشویه و حساسیت دندان‌ها

حساسیت دندان می‌تواند یک واقعیت ناخوشایند و ناراحت کننده باشد. با این حال، در بازار دهانشویه‌هایی وجود دارند که می‌توانند به تقویت دندان ها و عاج آن کمک کند. به طور کلی اگر از حساسیت دندان رنج می‌برید، به دنبال خمیردندانی باشید که سیترات پتاسیم، نیترات پتاسیم، فسفات کلسیم، فلوراید قلع و/یا فلوراید سدیم را در ترکیبات فعال خود داشته باشد. سیترات پتاسیم و نیترات پتاسیم عاج و اعصاب داخل دندان را بی‌حس می‌کنند. در این میان در مورد دهانشویه‌ها باید بدانید که گزینه‌هایی وجود دارند که می‌توانند جرم و پلاک دندان را از بین ببرند و باعث جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و حساسیت می‌شوند. ترکیبات موجود در دهانشویه‌هایی مانند دهانشویه‌ی میسویک به نحوی است که باعث تقویت دندان‌ها می‌شود و در وهله اول از ورود مواد محرک به عاج جلوگیری می‌کند.

استفاده از دهانشویه به‌منظور مراقبت از دهان کودکان

اگر به دنبال بهترین دهانشویه برای کل خانواده یا کودکان خود هستید، حتما به دنبال دهانشویه بدون الکل باشید. بسیاری از انواع دهانشویه حاوی الکل هستند که در صورت بلعیدن تصادفی می‌تواند برای کودکان بسیار مضر باشد. همچنین به یاد داشته باشید که کودکان زیر شش سال نباید از دهانشویه استفاده کنند، زیرا دندان‌های آن‌ها هنوز در حال شکل‌گیری است و در برابر فلوراید آسیب‌پذیر هستند. به عنوان یک نکته‌ی اضافی، به یاد داشته باشید که دهانشویه را دور از دسترس کودکان قرار دهید!

حفاظت و پیشگیری

حتی اگر هیچ مشکل یا نگرانی‌ای در مورد سلامت دهان و دندان خود ندارید، مطمئناً ایده بدی نیست که از دهانشویه‌ای برای محافظت از دندان‌های خود و جلوگیری از این مشکلات استفاده کنید. به دنبال دهانشویه‌های حاوی فلوراید باشید که از پوسیدگی دندان جلوگیری و مینای دندان را تقویت می‌کند. همچنین استفاده از دهانشویه‌ی حاوی مواد ضد پلاک، ضد باکتری یا ضد میکروبی ایده‌ی خوبی است، زیرا می‌تواند به پیشگیری از بسیاری از مشکلات جدی دندانی مانند التهاب و بیماری‌های لثه کمک کند.

بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان

بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان

بوی بد دهان (که به عنوان هالیتوزیس هم شناخته می‌شود) می‌تواند از حالت خفیف تا شدید متغیر باشد. طبیعتا بوی بد دهان می‌تواند خجالت‌آور باشد یا حتی نشانه‌ی مشکلات جدی‌تری برای سلامت دهان باشد. در همین راستا بسیاری از افرادی که از موارد خفیف یا موقت بوی بد دهان رنج می‌برند، ممکن است دهانشویه‌های آرایشی یا زیبایی را به عنوان گزینه‌ای مناسب انتخاب کنند. با این حال باید بدانید که این شست‌وشودهنده‌ها در درجه اول به منظور پوشاندن بوی بد دهان کاربرد دارند و علل هالیتوزیس را درمان نمی‌کنند. اگر دائماً با بوی بد دهان درگیر هستید، ممکن است نشانه‌ای از وجود بیش از حد باکتری‌ها، التهاب لثه، بیماری‌های لثه یا سایر مشکلات سلامت دهان باشد. در چنین حالتی باید دهانشویه‌های آنتی باکتریال را در نظر بگیرید و با دندانپزشک خود صحبت کنید تا علت هالیتوزیس را مشخص کنید. ضمنا شما می‌توانید قیمت بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان را در سایت دیجی‌کالا بررسی کنید.

دهان شویه اورال-بی مدل Lasting Freshness حجم 500 میلی لیتر
دهان شویه اورال-بی مدل Lasting Freshness حجم ۵۰۰ میلی لیتر
۲۰۹,۳۱۰ تومان
مشاهده و خرید

آیا دهانشویه‌ی زیبایی موثر است؟

اگرچه بیشتر افراد توصیه می‌کنند که بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان، دهانشویه‌ی زیبایی است اما باید بدانید که این نوع از محصولات فقط به کنترل موقت بوی بد دهان کمک می‌‎کند، اما هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیکی ندارد. به بیان دقیق‌تر با پلاک، التهاب لثه یا پوسیدگی‌های دندان مبارزه نمی‌کند. بسیاری از دندانپزشکان در مورد ارزش استفاده از دهانشویه‌ی آرایشی شک دارند، زیرا لزوما سلامت دهان را بهبود نمی‌‎بخشد و بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه نمی‌‎تواند بوی بد دهان را از بین ببرد.

بهترین دهانشویه برای دهان خشک

اگر خشکی دهان دارید توصیه می‌شود که از دهانشویه‌هایی که الکل در آن‌ها وجود دارد خودداری کنید. الکل دهان شما را بیشتر خشک می‌کند و علائم آن را تشدید می‌کند. البته در نظر داشته باشید که صرفاً حذف الکل از روتین مراقبت از دهان کافی نیست و ممکن است نیاز به شست‌وشوهای تخصصی و طراحی شده برای تسکین خشکی دهان داشته باشید.

بهترین دهانشویه برای التهاب لثه

چه درگیر ژنژیویت و بیماری‌های لثه باشید، چه در معرض خطر آن باشید یا تنها به دنبال پیشگیری باشید، بهتر است دهانشویه‌ای را انتخاب کنید که دارای ترکیبات ضد پلاک، ضد باکتری، ضد میکروبی و/یا ضد التهاب لثه باشد. اگر دندانپزشک به شما بگوید که در معرض خطر ابتلا به التهاب لثه یا بیماری لثه هستید، احتمالاً بهترین دهانشویه برای التهاب لثه و بهترین دهانشویه برای زخم زبان (یا بهترین دهانشویه برای آفت دهان) از نوع کلرهگزیدین تجویز یا توصیه می‌کند که به کشتن باکتری‌ها و بازیابی سلامت دهان شما کمک می‌کند.

بهترین دهانشویه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

بهترین دهانشویه برای ایمپلنت

در حالت کلی دهانشویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند موجب تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها گردد. این نوع از محصولات بهداشتی علاوه بر از بین بردن پلاک‌های دندانی، موجب حذف بوی بد دهان و خوشبو شدن دهان می‌شود. بهترین دهانشویه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دارای ترکیبات موثری از جمله موارد زیر است:

  • زینک کلراید: این ترکیب با خواص ضد باکتریایی خود از تشکیل پلاک‌های دندانی و بروز پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. همچنین این ترکیب به دلیل داشتن زینک، باعث خنثی شدن گازهای فرار گوگرددار (عامل مهمی برای بوی بد دهان) می‌شود.
  • ستیل پریدینیوم کلراید: این ترکیب با خواص ضد عفونی‌کنندگی قوی خود موجب از بین رفتن عفونت‌های سطحی دهان می‌شود.
  • سدیم فلوراید: سدیم فلوراید موجب از بین رفتن پلاک دندانی و جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان می‌شود.
  • الکل: وجود ۸ درصد الکل در ترکیب دهانشویه موجب می‌شود تا محصول راحت‌تر جذب مخاط گردد.

البته استفاده از بهترین دهانشویه‌ی طبیعی که با نام دهان‌شویه‌ی خانگی هم شناخته می‌شوند، هم می‌تواند بسیار مفید باشد. دهانشویه‌ی طبیعی از محلول آب نمک گرم ساخته شده و ثابت شده است که این ترکیب در رفع عفونت‌های باکتریایی دهان و دندان کارایی بسیار بالایی دارد. همچنین با کمک آن بهبودی سریع زخم‌های دهان و خونریزی از لثه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از دهانشویه

نحوه‌ی استفاده از دهانشویه کاملا سرراست است و به هیچ ابزار و وسیله خاصی نیاز ندارد. دندان‌های خود را مسواک بزنید و مقداری از محلول را درون دهان خود بریزید. سپس آن را به خوبی در دهان خود بچرخانید و پس از ۳۰ ثانیه به بیرون بریزید. در پایان کافیست دهان خود را به خوبی بشویید و از نیم ساعت تا ۲ ساعت پس از آن از خوردن هر چیزی خودداری کنید. در میان انواع مخالفی از این دسته محصولات برند دهانشویه‌ی میسویک و دهانشویه‌ی اورال بی جزو گزینه‌های محبوب در بازار بهداشت دهان و دندان است.

  • درمان آفت دهان با روش‌های سریع و خانگی
  • بهترین غذا برای بوی بد دهان چیست؟ (۶ غذا برای رفع هالیتوزیس)

نکات پایانی

دهانشویه‌ها حتی بهترین مدل‌های بازار هیچ‌گاه جایگزین مسواک و نخ دندان نمی‌شوند. بلکه استفاده از دهانشویه برای تکمیل اثرات مسواک زدن و نخ دندان به کار می‌رود. همچنین دهانشویه‌ها معمولا حاوی حجم بالایی از الکل و فلوراید هستند که هر دوی این مواد نباید در مقادیر زیاد مصرف شود. به‌همین ‎دلیل، انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از دهانشویه را برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌‎کند.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: stone walk dentistry

برچسب‌ها :
بهداشت دهان و دندان


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟