پارس وی دی اس

راهنمای کامل سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی اقتصادی و پرهیجان

سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی

سفر بک‌پکری «backpacking» یا کوله‌گردی یک سبک جذاب و هیجان‌انگیز برای سفر اقتصادی و ارزان است که در سرتاسر جهان طرف‌داران زیادی دارد. کسانی که این سبک از سفر را انتخاب می‌کنند می‌توانند با صرفه‌جویی در مخارج رفت‌وآمد و سکونت از مقاصد گردشگری بیشتری دیدن کنند و با فرهنگ بومی جامعه‌ی مقصد هم بهتر آشنا شوند. اما سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی چیست و برای این که یک بک‌پکر حرفه‌ای باشیم به چه لوازم و تجهیزاتی احتیاج داریم؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب راهنمای کامل و جامع سفر بک‌پکری را به شما ارائه دهیم.

سفر بک‌پکری چیست؟

سفر بک‌پکری که به آن سفر کوله‌گردی هم گفته می‌شود، نوعی مسافرت اقتصادی و ماجراجویانه است که تنها با یک کوله‌پشتی آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد. افرادی که به صورت بک‌پکری سفر می‌کنند تمام آنچه برای یک سفر اقتصادی لازم است را در کوله‌پشتی‌شان می‌گذارند و به دل جاده می‌زنند. این نوع گردشگرها از وسایل نقلیه ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند، بخش‌هایی از مسیر را به پیاده‌روی یا ترکینگ می‌پردازند، در اقامتگاه‌های بومی و اقتصادی سکونت می‌کنند و گاهی هم هر جا که لازم شد چادر می‌زنند. این نوع سفر که بیشتر برای جوانان محبوبیت دارد، می‌تواند مقاصد بسیار متنوعی داشته باشد. سفر بک‌پکری می‌تواند یک سفر کوتاه یک‌روزه یا چندروزه باشد یا این که باهدف گشت‌وگذار در مقاصد گردشگری متعددی انجام شود و چند ماه طول بکشد.

سفر بک‌پکری به عنوان یک روش ارزان و هیجان‌انگیز برای جهانگردی محبوبیت زیادی دارد چراکه در این شیوه سفر گردشگران با کاهش هزینه‌های سفر و دوری از تجملات می‌توانند به جای صرف بودجه‌ی سفر برای امکانات، مکان‌های بیشتری را ببینند و با فرهنگ بومی منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اند هم به‌خوبی آشنا شوند. امروزه هاستل‌ها که نوعی اقامتگاه‌های اقتصادی محسوب می‌شوند در سرتاسر جهان میزبان بک‌پکرها یا کوله گردان بی‌شماری هستند که این سبک سفر را انتخاب کرده‌اند.

برنامه‌ریزی سفر در سفرهای بک‌پکری می‌تواند بسیار منعطف‌تر از سفرهای عادی انجام پذیرد چراکه کوله‌گرد یا بک پکر تمامی وسایل مورد نیاز برای سفر را در کوله‌پشتی‌اش جمع کرده است و در صورت تغییر برنامه سفر، روبه‌روشدن با چالش‌های متنوع و به‌ وجود آمدن شرایطی مانند پیدا نکردن جای اقامت می‌تواند هر کجا خواست غذا درست کند و چادر بزند. همین موارد سبب می‌شود سفر بک‌پکری نوعی سفر ماجراجویانه و هیجان‌انگیز محسوب شود که البته سختی‌ها و چالش‌های خاص خودش را هم دارد.

هدف کاهش هزینه که یکی از مهم‌ترین اهداف سفرهای بک‌پکری است سبب می‌شود این گردشگران به جای اقامت در هتل‌های چند ستاره و گشت‌وگذار با خودروی شخصی یا تاکسی‌های گران‌قیمت در اقامتگاه‌های بومی و هاستل‌ها اقامت کنند، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و تعامل بیشتری با افراد بومی و دیگر گردشگران داشته باشند. در هاستل‌ها که محبوب‌ترین نوع اقامتگاه بین بک‌پکرها محسوب می‌شود گردشگران باید در اتاق‌های چندنفره اقامت کنند و همین شرایط باعث می‌شود گردشگران با یکدیگر تعامل کنند و تجربیات و خاطرات خود از سفر را در اختیار یکدیگر قرار دهند. اقامتگاه‌های بومی هم جزو محبوب‌ترین سکونت‌ها برای بک‌پکرهاست و با اقامت در این نوع اقامتگاه‌ها گردشگران بهتر با فرهنگ مردم بومی آشنا می‌شوند.

  • راهنمای کامل و نکات ایمنی در سفر به کویر که باید بدانید

برای سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی به چه لوازمی احتیاج دارید؟

تجهیزات لازم برای سفر بک پک

اگر قصد دارید این نوع سفر ماجراجویانه و هیجان‌انگیز را آغاز کنید باید سرمایه‌گذاری بیشتری روی تجهیزات سفرتان انجام دهید چرا که کوله‌پشتی و محتویات آن در واقع اصلی‌ترین سرمایه‌ی شما در طول سفر محسوب می‌شود. هر چه لوازم مناسب‌تری داشته باشید سفر کوله‌گردی راحت‌تری خواهید داشت و بهتر می‌توانید با چالش‌های دشوار سفرهای بک‌پکری روبه‌رو شوید.

اما برای این که یک بک‌پکر حرفه‌ای شوید چه تجهیزاتی باید در کوله‌پشتی‌تان داشته باشید؟ در این بخش از مطلب لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای سفر بک‌پکری را برایتان معرفی خواهیم کرد.

یک کوله‌پشتی سبک، جادار و بادوام

کوله‌پشتی در واقع مهم‌ترین وسیله در سفرهای بک‌پکری محسوب می‌شود؛ هر آنچه برای سفرتان احتیاج دارید باید در کوله‌پشتی‌تان جا شود؛ بنابراین باید یک کوله‌پشتی حرفه‌ای و کاملاً استاندارد انتخاب کنید که برای سفرهای چندروزه مناسب باشد، ارگونومی مناسبی داشته باشد تا باعث ایجاد درد در شانه‌ها و کمر نشود، سبک باشد و در عین حال بتواند لوازم شما را به‌خوبی حمل کند. با توجه به این که ممکن است در بخش‌هایی از سفر مجبور به پیاده‌روی شوید کوله‌پشتی را انتخاب کنید که ضدآب باشد و همراه با آن یک کاور ضدآب محافظ کوله‌پشتی هم همراهتان باشد.

کوله پشتی کوهنوردی 65 لیتری مدل ضد آب طرح چکش کوهی
کوله پشتی کوهنوردی ۶۵ لیتری مدل ضد آب طرح چکش کوهی
۳۴ %

۱,۴۰۰,۰۰۰
۹۳۰,۰۰۰ تومان

مشاهده و خرید

کفش‌های سبک، ضد آب و مقاوم

بعد از کوله‌پشتی کفش مناسب مهم‌ترین چیزی است که در سفر کوله‌گردی باید داشته باشید. زمانی که به صورت بک‌پکری سفر می‌کنید ممکن است در بخش‌هایی از سفر مجبور به پیاده‌روی در شهر، طبیعت و حتی کوهستان شوید؛ بنابراین باید کفشی سبک را انتخاب کنید که برای پیاده‌روی‌های طولانی پاهایتان را خسته نکند، در هنگام عبور از مسیرهای سنگلاخی و خاکی پاهایتان را اذیت نکند و خاصیت ضدآب هم داشته باشد تا در صورت بروز بارندگی پاهایتان خیس نشود. کفش‌های استاندارد و سبک طبیعت‌گردی ضد آب بهترین کفش‌ها برای سفر بک‌پکری محسوب می‌شوند. می‌توانید یک صندل سبک را هم همراهتان داشته باشید تا راحت‌تر باشید.

کفش طبیعت گردی مردانه هامتو مدل 120562A-3
کفش طبیعت گردی مردانه هامتو مدل ۱۲۰۵۶۲A-3
مشاهده کالا

لباس سبک، کاربردی و بادوام

زمانی که با چمدان سفر می‌کنید می‌توانید لباس‌های زیاد و متنوع همراهتان به سفر ببرید اما وقتی تنها با یک کوله‌پشتی سفر می‌کنید نمی‌توانید لباس‌های زیاد و سنگین را در کوله‌پشتی‌تان همراه داشته باشید؛ بنابراین باید چند دست لباس سبک و کاربردی را انتخاب کنید. به طور کلی وزن کم، مقاومت بالا، آنتی‌باکتریال بودن، بهره‌مندی از منافذ مخصوص برای عبور هوا و روکش مناسب از جمله نکاتی است که برای تهیه‌ی لباس باید مدنظر قرار دهید.

بادگیر ورزشی مردانه نوزده نودیک مدل GK1921 DNB
بادگیر ورزشی مردانه نوزده نودیک مدل GK1921 DNB
۲۶ %

۱,۲۲۲,۰۰۰
۸۹۹,۰۰۰ تومان

مشاهده و خرید

چادر مسافرتی سبک و کاربردی

در سفر بک‌پکری احتمال دارد نتوانید اقامتگاه گردشگری اقتصادی و مناسب پیدا کنید یا این که در بخش‌هایی از سفر بخواهید در مناطق طبیعی کمپ کنید؛ بنابراین لازم است یک چادر مسافرتی سبک، کم‌حجم و کاربردی انتخاب کنید و در کوله‌پشتی‌تان جا دهید. اگر به صورت گروهی سفر می‌کنید در انتخاب چادر تعداد نفرات را هم مدنظر قرار دهید.

کیسه‌خواب مناسب

کیسه‌خواب مناسب هم یکی از لوازمی است که برای سفر بک‌پکری به آن نیاز دارید. اگر بخواهید چادر بزنید حتماً به کیسه‌خواب نیاز دارید و در برخی از موارد هم اقامتگاه‌هایی که انتخاب می‌کنید ممکن است رختخواب تمیز نداشته باشند؛ بنابراین کیسه‌خواب برایتان بسیار کاربردی خواهد بود. حفظ دما، عایق بودن، طول و ابعاد، وزن و شکل کیسه‌خواب، همگی مؤلفه‌هایی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

وسایل آشپزی در سفر

کالری مورد نیاز بدن در سفرهای بک‌پکری باید به‌خوبی تأمین شود به خصوص اگر بخشی از سفر را به پیاده‌روی یا ترکینگ اختصاص می‌دهید. در صورت کمپ کردن در سفر یا پیدا نکردن رستوران مناسب باید بتوانید خودتان به‌ آسانی در سفر آشپزی کنید. ست لوازم پخت‌وپز سفری، یک اجاق کوچک و سبک سفری، ست ظرف‌های کم‌حجم و سبک سرو غذا لوازمی هستند که برای آشپزی در مسافرت‌های بک‌پکری بهتر است در کوله‌پشتی‌تان باشد. مواد غذایی مانند کنسرو، دانه‌های روغنی مغذی، میان‌وعده‌های پرانرژی اما کم‌حجم، چای و نسکافه و یک فلاسک سفری کوچک هم مواردی هستند که بهتر است همیشه در کوله‌پشتی‌تان داشته باشید.

مجموعه ظروف سفری مدل 19-4
مجموعه ظروف سفری مدل ۱۹-۴
۱۵ %

۲,۶۳۷,۰۰۰
۲,۲۴۱,۴۵۰ تومان

مشاهده و خرید

  • برای آشپزی در طبیعت به چه لوازمی نیاز خواهید داشت؟

نقشه، قطب‌نما یا جی‌پی‌اس

جهت‌یابی و انتخاب درست مسیر در سفرهای کوله‌گردی اهمیت زیادی دارد. شما باید برای چالش‌های متعددی همچون گم‌شدن در مسیر آمادگی داشته باشید؛ بنابراین نقشه، قطب‌نما یا جی‌پی‌اس‌های دستی می‌توانند برایتان بسیار کاربردی باشند.

پاوربانک

یکی از شرایطی که در سفرهای بک‌پکری ممکن است با آن مواجه شوید عدم دسترسی به برق است؛ یک پاوربانک سبک و کاربردی همراهتان داشته باشید تا هر کجا که دسترسی به برق نداشتید گوشی همراه، هدفون و دیگر لوازم الکتریکی‌تان را شارژ کنید.

لوازم بهداشتی لازم و کیف کمک‌های اولیه

حادثه خبر نمی‌کند؛ به خصوص اگر در یک منطقه جنگلی یا کوهستانی در حال سفر کوله‌گردی باشید و دسترسی به مراکز درمانی نداشته باشید. یک کیف کمک‌های اولیه همراه خودتان داشته باشید و با تحقیق در خصوص کمک‌های اولیه برای حوادث احتمالی آماده باشید. در کیف کمک‌های اولیه‌تان داروهایی مانند مسکن‌ها، داروهای کنترل‌کننده بیماری‌های گوارشی  و… را داشته باشید. لوازم بهداشتی هم باید جزئی ضروری از کوله‌پشتی شما باشند؛ ژل‌های ضدعفونی‌کننده، لوازم شست‌وشو و کرم ضدآفتاب را حتماً همراهتان داشته باشید.

  • ۳۰ نکته برای برنامه‌ریزی سفر و کمپینگ ایمن، ماجراجویانه و هیجان انگیز

نکات مهمی که در یک سفر بک‌پکری باید در نظر بگیرید

سفر بک پکری

سفرهای کوله‌گردی یا بک‌پکری می‌توانند بسیار چالش‌برانگیز و پرماجرا باشند؛ برای این که سفری امن به داشته باشید نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

  • سفرهای بک‌پکری ممکن است به صورت تک‌نفره یا گروهی انجام شود. اگر یک بک پکر آماتور هستید و می‌خواهید برای اولین‌بار این سبک سفر را امتحان کنید به شما توصیه می‌کنیم به صورت تک‌سفره سفر نکنید تا امنیت بیشتری در سفر داشته باشید.
  • برخی از بک پکر از هیچ‌هایک برای طی مسافت‌های بین‌شهری یا درون‌شهری استفاده می‌کنند. هیچ هایک «hitch hike» روشی است که در آن گردشگر کنار جاده می‌ایستد و از راننده‌های عبوری (خودروهای شخصی یا کامیون‌ها) می‌خواهد که او را به صورت مجانی تا جایی برسانند. این روش که از دهه‌ی شصت و هفتاد میلادی بین جوانان در اروپا و امریکا باب شد همچنان بین بک‌پکرها به عنوان روشی محبوب برای سفر کم‌هزینه مطرح است، با این وجود این روش می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز و خطرناک باشد. در موارد بسیاری در سرتاسر جهان این نوع سفر منجر به بروز جرایمی مانند سرقت و حتی قتل شده است. چنانچه نمی‌خواهید این نوع سفر را با توجه به خطراتی که برایتان دارد امتحان کنید می‌توانید با وسایل نقلیه عمومی بین‌شهری مانند اتوبوس‌ها و قطارها یک سفر بک‌پکری ارزان و در عین حال امن داشته باشید.
  • آمادگی جسمانی یکی از مواردی است که در سفرهای بک‌پکری باید به آن توجه کنید. بدن شما باید برای حمل کوله‌پشتی، پیاده‌روی‌های طولانی و ساعت‌های متمادی در جاده بودن آماده باشد بنابراین لازم است که با رعایت تغذیه مناسب خواب و استراحت کافی هم داشته باشید.
  • سفر بک‌پکری می‌تواند بسیار منعطف باشد و در طول سفر تغییرات زیادی را در برنامه سفرتان ایجاد کنید با این وجود بهتر است که پیش از سفر تحقیقات لازم را در خصوص مقصد، مسیری را که قرار است بپیمایید و شرایط جوی انجام دهید تا آمادگی کامل را برای سفر داشته باشید. برای جهانگردانی که می‌خواهند به سبک بک‌پکری سفر کنند مراجعه به وب‌سایت و اپلیکیشن تریپ ادوایزر tripadvisor و کسب اطلاعات در خصوص مقاصد گردشگری می‌تواند بسیار مفید باشد.
  • همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم سفر بک‌پکری می‌تواند در عین هیجان‌انگیز بودن پرمخاطره هم باشد؛ یکی از دیگر مواردی که برای حفظ امنیت‌تان در سفر بک‌پکری باید رعایت کنید این است که مقاصدی که از آن عبور می‌شوید یا در آن ساکن را می‌شوید را به اطلاع حداقل یکی از آشنایانتان برسانید.

در پایان

سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی یک سبک اقتصادی و در عین حال پرهیجان و چالش‌برانگیز برای سفرکردن است؛ اگر دوست دارید سفرهای بک‌پکری را تجربه کنید تهیه‌ی لوازم ضروری و کاربردی برای سفر و رعایت نکات ایمنی باعث می‌شود بتوانید سفر امن‌تر و راحت‌تری را تجربه کنید. حفظ محیط‌زیست و احترام به فرهنگ منطقه مقصد اصولی هستند که برای داشتن یک سفر مسئولانه باید به خاطر داشته باشید.

منابع: carolinerosetravel, reserveamerica, stingynomads

برچسب‌ها :
ایرانگردیتجهیزات سفر و کمپینگجهانگردیسفر


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟