پارس وی دی اس

رویترز در گزارش جدیدی به واحد استارشیلد (Starshield) اسپیس‌ایکس اشاره کرده که ظاهراً از سال 2021، طبق یک قرارداد محرمانه با دفتر ملی شناسایی آمریکا (NRO)، درحال ساخت شبکه‌ای متشکل از صدها ماهواره جاسوسی برای این آژانس بوده است.

رویترز در گزارش خود می‌گوید که اسپیس‌ایکس ظاهراً برای یک آژانس آمریکایی درحال ساخت شبکه‌ای از «صدها ماهواره با قابلیت تصویربرداری از زمین است که می‌توانند به‌عنوان یک گروه در مدارهای پایین زمین کار کنند.» در همین رابطه، وال استریت ژورنال در ماه فوریه به وجود یک قرارداد محرمانه 1.8 میلیارد دلاری بین اسپیس‌ایکس و یک آژانس دولتی بی‌نام اشاره کرده بود.

اسپیس‌ایکس از Starshield به‌عنوان یک شبکه ماهواره‌ای امن متمرکز بر دولت یاد کرده است و ایلان ماسک سال گذشته میلادی توضیح داده بود که این شبکه متعلق به دولت ایالات‌متحده است و توسط نیروی فضایی وزارت دفاع کنترل می‌شود.

در پاییز گذشته نیز واحد تجاری اسپیس‌ایکس قراردادی با نیروی فضایی ایالات‌متحده برای ارائه ارتباطات ماهواره‌ای از طریق سرویس استارلینک به ارتش امضا کرده بود.

جاسوسی با ماهواره‌های فضایی توسط دولت آمریکا

به‌ گفته رویترز، اگر قرارداد NRO موفقیت‌آمیز باشد، «توانایی دولت و ارتش ایالات‌متحده برای شناسایی سریع اهداف بالقوه خود در هر نقطه از جهان به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.» البته هنوز مشخص نیست که این شبکه چه‌ زمانی شروع به کار خواهد کرد یا اینکه شرکت‌های دیگری در ساخت آن همکاری می‌کنند یا خیر.

سخنگوی NRO از اظهارنظر درباره یافته‌های رویترز خودداری کرد و به این رسانه گفت که درحال کار روی توسعه «توانمندترین، متنوع‌ترین و انعطاف‌پذیرترین سیستم اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی مبتنی بر فضاست که تاکنون در جهان وجود داشته است».
دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟