پارس وی دی اس

سامسونگ در یک سال گذشته به‌دلیل استفاده از تراشه‌های کوالکام و مدیاتک متحمل پرداخت هزینه‌های سنگینی شده است. ازاین‌رو، به‌نظر می‌رسد که غول کره جنوبی قصد دارد برای کاهش هزینه‌ها، استفاده از تراشه‌های اگزینوس را در گوشی‌هایش افزایش دهد.

طبق گزارش یک رسانه کره‌ای، چیپست‌ها یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌ها برای بخش موبایل سامسونگ هستند. اگر کوالکام قیمت‌ها را افزایش دهد، سامسونگ چاره‌ای جز پرداخت این هزینه‌ها ندارد. با توجه به قیمت بالای پردازنده‌های کوالکام، به‌نظر می‌رسد سامسونگ از امسال قصد دارد چیپست‌های اگزینوس را در دستگاه‌های گلکسی بیشتری قرار دهد. این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

کاهش استفاده سامسونگ از اگزینوس در سال 2023 و تبعات آن

سامسونگ در سال گذشته استفاده از تراشه‌های اگزینوس را در دستگاه‌های گلکسی کاهش داد. تعداد دستگاه‌های مجهز به تراشه‌های اگزینوس که در سه‌ماهه چهارم 2023 عرضه شدند، تنها 13 میلیون دستگاه بود که 48 درصد کمتر از سه‌ماهه چهارم سال 2022 بود. درآمد این شرکت از چیپست‌های گوشی‌های هوشمند نیز در مدت مشابه 44 درصد کمتر شد. از آنجایی که تراشه‌های اگزینوس عمدتاً در دستگاه‌های گلکسی استفاده می‌شوند، این کاهش درآمد تا حد زیادی به‌دلیل خرید تراشه از کوالکام و مدیاتک بوده است. کره‌ای‌ها از تراشه‌های این دو کمپانی برای ساخت گوشی‌های پرچمدار و ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند.

سامسونگ اگزینوس

طبق گزارش‌های سامسونگ الکترونیکس، بخش موبایل این شرکت در سال 2023 حدود 8.87 میلیارد دلار برای چیپست‌های موبایل هزینه کرده است. این بخش در سال 2023، 3.1 درصد بیشتر از سال 2022 برای این قطعات هزینه کرده. این شرکت همچنین می‌گوید که قیمت تراشه‌های موبایل نسبت به سال قبل حدود 30 درصد افزایش یافته است.

سامسونگ اکنون درحال برنامه‌ریزی برای افزایش استفاده از چیپست‌های اگزینوس در دستگاه‌های گلکسی، از سال 2024 به‌بعد است. این امر به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. کره‌ای‌ها همچنین درزمینه بهبود رقابت‌پذیری تراشه‌های اگزینوس سرمایه‌گذاری خواهند کرد تا نگرانی‌های کاربران در مورد عملکرد و بهره‌وری انرژی را برطرف کنند.

سامسونگ احتمالاً برای تمام مدل‌های گلکسی S25، از تراشه اگزینوس استفاده می‌کند. گلکسی A35 و گلکسی A55 که به‌تازگی معرفی شده‌اند هم دارای چیپست‌های اگزینوس هستند. همچنین کره‌ای‌ها قصد دارند در گوشی‌های پایین‌رده، از انواع مقرون‌به‌صرفه اگزینوس به‌جای تراشه‌های مدیاتک استفاده کنند.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟