پارس وی دی اس

ساندبار ۲.۱ کاناله در برابر ۳.۱ و ۵.۱ کاناله؛ بررسی تفاوت‌های کلیدی

ساندبار

خرید یک ساندبار جدید، یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای ارتقای کیفیت صدا برای سیستم بازی یا تلویزیون شما است. ساندبارها نصب ساده‌ای دارند، استفاده از آنها آسان است، ظاهری زیبا دارند و به راحتی با اکثر سیستم‌های موجود هماهنگ می‌شوند. اما چگونه می‌توان ساندبار مناسب را انتخاب کرد؟ در بازار انواع ساندبارهای ۲.۱ کاناله، ۳.۱ کاناله و ۵.۱ کاناله به فروش می‌رسند که در این مطلب به تفاوت آن‌ها می‌پردازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

  • چه زمانی باید ساندبار قدیمی را تعویض کنیم؟

این اعداد دقیقا چه معنایی دارند؟

هنگام بررسی سیستم‌های صوتی ساندبار، ممکن است با مجموعه‌ای از اعداد مانند ۵.۱، ۳.۱ یا ۲.۱ مواجه شوید. اگرچه این اعداد در ابتدا ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسند، اما درک آن‌ها آسان است.

عدد اول به تعداد بلندگوها (کانال‌ها) و عدد دوم به ساب‌ووفر اشاره دارد. بنابراین یک ساندبار ۵.۱ به این معناست که از ۵ اسپیکر و یک ساب‌ووفر بهره می‌برد. در حالی که ساندبار ۳.۱ دارای ۳ اسپیکر و ۱ ساب‌ووفر است.

ساندبار

در برخی مدل‌ها، ممکن است با ساندبار دارای پسوندهایی مانند ۵.۱.۳ روبرو شوید. این عدد سوم نشان‌دهنده وجود بلندگوهای  «بالاسری» است که به‌طور کلی تجربه شنیداری را به یک میدان صوتی سه‌بعدی و جامع‌تر ارتقا می‌دهند.

ساندبار

در مورد ساندبارها، به دلیل شکل و طراحی خاص آنها، تعداد بلندگوها همیشه با تعداد بلندگوهایی که به صورت فیزیکی می‌بینید مطابقت ندارد. در ساندبارها، بلندگوها به طور افقی چیده شده‌اند. بنابراین، ممکن است شما یک ساندبار ۵.۱ داشته باشید، اما همیشه پنج بلندگوی فیزیکی را در اطراف اتاق قرار ندهید.

تفاوت بین ساندبار ۲.۱، ۳.۱ و ۵.۱ کاناله

اکنون که فهمیدید اعداد ساندبار به چه معنا هستند، بهتر است ببینیم چگونه آن‌ها بر کیفیت صدای خروجی تأثیر می‌گذارند.

ساندبار ۲.۱ کاناله چیست؟

ساندبار

یک سیستم ساندبار ۲.۱ معمولا شامل دو کانال اصلی بلندگو (یعنی دو بلندگو) در یک واحد و یک ساب‌ووفر است. شما یک کانال چپ و یک راست در ساندبار خواهید داشت و ساب‌ووفر یک واحد جداگانه است که برای تولید صداهای با فرکانس پایین طراحی شده است.

ارتقا به یک ساندبار کانالی ۲.۱ جداسازی استریوی بهتری را ارائه می‌کند و صدای واضح‌تر، متمایزتر و به احتمال زیاد با کیفیت بالاتری نسبت به هر بلندگوی داخلی برای شما به ارمغان می‌آورد. با این حال، اکثر ساندبارهای ۲.۱ بدون فناوری‌های اضافی صدای فراگیر (مانند دالبی اتمس یا DTS:X) یک تجربه فراگیر واقعی را ارائه نمی‌دهند.

ساندبار ۳.۱ کاناله چیست؟

ساندبار ۳.۱ کاناله، در مقایسه با ساندبارهای ۲.۱، یک بلندگوی دیگر (یا کانال) به مجموعه اضافه می‌کند تا علاوه بر چپ و راست، صدای کانال مرکزی را نیز ارائه دهد. این بلندگوی اضافی به طور قابل توجهی تعادل کلی صدای شما را بهبود می‌بخشد و وضوح گفتار و سایر دیالوگ‌ها را افزایش می‌دهد.

ساندبارهای ۳.۱ کاناله از سه بلندگو تشکیل شده‌اند. ارتقا از ساندبار ۲.۱ به ۳.۱ برای هر کسی که خواهان وضوح بیشتر در گفتار است، به‌ویژه با توجه به مشکلاتی که در شنیدن دیالوگ‌ها در فیلم‌ها و برنامه‌های مدرن وجود دارد، یک ارتقای مفید خواهد بود.

ساندبار ۵.۱ کاناله چیست؟

سیستم صوتی ساندبار ۵.۱، دو کانال دیگر به خروجی صدا اضافه می‌کند. این یعنی علاوه بر کانال‌های چپ، راست و وسط، دو کانال دیگر هم برای ایجاد افکت صدای فراگیر در اختیار خواهید داشت. اگر از ساندبارهای ۲.۱ یا ۳.۱ استفاده می‌کنید، ارتقا به ساندبار ۵.۱ جهشی اساسی در کیفیت کلی صدا ایجاد می‌کند. این سیستم بدون نیاز به قرار دادن تعداد زیادی اسپیکر در اطراف اتاق، نزدیک‌ترین تجربه به سیستم صوتی فراگیر واقعی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

ارتقای کیفیت صدا با ساندبار ۵.۱، تجربه‌ای کاملا فراگیر را برای شما رقم خواهد زد. یک ساندبار با کیفیت بالا، پیکربندی صدای شبیه به یک سینمای خانگی کوچک را برای شما ایجاد می‌کند. به‌طور خلاصه، اگر به دنبال یک تجربه صوتی کامل هستید، تفکیک کانال‌های موجود در ساندبار ۵.۱ بهترین صدا را برای تقریبا تمامی انواع محتوا ارائه می‌دهد.

آیا دالبی اتمس و DTS:X اهمیت زیادی دارند؟

برای خرید ساندبار مناسب، صرفا نباید به تعداد اسپیکرها توجه کنید و باید موارد دیگری هم مدنظر قرار دهید. فناوری‌های دالبی اتمس (Dolby Atmos) و دی‌تی‌اس:ایکس (DTS:X) با افزودن بعد عمودی به صدا، کیفیت شنیداری را به طور قابل توجهی ارتقا می‌بخشند. به اعداد موجود در نام بلندگوهای ساندبار دقت کنید: رقم اول تعداد کانال‌ها، رقم دوم ساب‌ووفر و رقم سوم نشان‌دهنده‌ی وجود صدای عمودی است.

با این حال، حتی در صورت عدم وجود بلندگوهای اضافی، فناوری‌های صوتی مانند دالبی اتمس و دی‌تی‌اس:ایکس با ایجاد صدای فراگیر مجازی، تجربه‌ای کامل از صدای فراگیر را بدون نیاز به بلندگوهای فیزیکی اضافی ارائه می‌دهند.

می‌کنند. این امواج صوتی از سقف به سمت شنونده بازتابیده شده و توهم ارتفاع را ایجاد می‌کنند و عمق بیشتری به تجربه شنیداری اضافه می‌کنند. این تکنولوژی به بیننده امکان می‌دهد تا صداهای مجزا، مانند صدای بالگردی که از فراز سر می‌گذرد یا قطرات بارانی که در اطراف او می‌بارد را با وضوح و واقع‌گرایی قابل توجهی درک کند.

ساندبارهای مجهز به فناوری DTS:X  تجربه‌ای فراگیر مشابه را ارائه می‌دهند، اما با پیکربندی‌های بلندگو انعطاف‌پذیرتر هستند و الزاماً به بلندگوهای اختصاصی با پرتاب صدا به سمت بالا نیاز ندارند. این فناوری می‌تواند با سخت‌افزار موجود سازگار شده و محیط صوتی چندبعدی ایجاد کند. بدین ترتیب، ساندبارهایی که کانال‌های ارتفاع اختصاصی ندارند نیز می‌توانند تجربه‌ای صوتی گیرا و پویا را ارائه دهند.

بنابراین، هنگام خرید ساندبارهای ۲.۱، ۳.۱ یا ۵.۱، بررسی پشتیبانی از دالبی اتموس یا DTS:X می‌تواند تفاوت بین یک تجربه صوتی خوب و یک تجربه عالی را رقم بزند.

کدام مدل ساندبار را باید بخریم؟

هنگام خرید ساندبار، توجه به این نکته ضروری است که اعداد کانال ممکن است همیشه با آنچه در این مطلب نوشته شده مطابقت نداشته باشد.

برای مثال، ساندبار Samsung Q990C سری Q (تصویر بالا) یکی از پرفروش‌ترین ساندبارها است و از تنظیمات فوق‌العاده ۱۱.۱.۴ بهره می‌برد. این یعنی ۱۱ کانال به همراه چهار کانال اضافی برای صدای فراگیر کامل؛ اما برای این تجربه حدود ۱۴۰۰ دلار هزینه کنید.

در نهایت برای اکثر کاربران، مهم‌ترین فاکتور در خرید ساندبار مناسب، کیفیت دریافتی در ازای مبلغ پرداخت شده است. به دلیل وضعیت بازار ایران و پایین بودن قدرت خرید افراد، در این بازار ساندبارهای اقتصادی مانند محصولات شیائومی طرفداران زیادی دارند. بنابراین با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید و با در نظر گرفتن نکاتی که در این مطلب مطرح کردیم، می‌توانید تجربه خرید خیلی خوبی داشته باشید.

  • بهترین ساندبار تا ۱۵ میلیون تومان؛ ۱۵ محصول خوش‌قیمت و با کیفیت

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول
برای خرید ساندبار به غیر از این اعداد باید به چه مواردی توجه کنیم؟
اگر می‌خواهید با کیفیت صدای فراگیر فوق‌العاده‌ای روبرو شوید، بهتر است مدلی را بخرید که از دالبی اتمس و DTS:X پشتیبانی کند.

اعدادی که بعد از ساندبار گذاشته می‌شوند چه معنایی دارند؟
عدد اول به تعداد بلندگوها (کانال‌ها) و عدد دوم به ساب‌ووفر اشاره دارد. بنابراین یک ساندبار ۵.۱ به این معناست که از ۵ اسپیکر و یک ساب‌ووفر بهره می‌برد. در حالی که ساندبار ۳.۱ دارای ۳ اسپیکر و ۱ ساب‌ووفر است.

برچسب‌ها :
ساندبار


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟