شما به عنوان یک مخاطب دوستدار سینما با وجود جشنواره های بسیار زیاد، چگونه بهترین جشنواره های فیلم را انتخاب می‌کنید؟ به نظر شما جالب ترین جشنواره های فیلم در جهان کدام موارد هستند؟! ما برای کمک به شما در ویجیاتو فهرستی از جالب ترین جشنواره های فیلم جهان را گردآوری کرده‌ایم.

کشف فیلم‌های جدید همانطور که به خوبی می‌دانید جالب‌تر از جالب است، و همینطور دیدن آنها در بیرون، یا در یک سالن سینما با صد سال تاریخ؛ اما هیچ چیز جالب‌تر از ملاقات با افراد جدیدی نیست که در سال‌ها و دهه‌های آینده به دوستان و متحدان شما در این صنعت تبدیل می‌شوند. پس بیایید باهم نگاهی به جالب ترین جشنواره های فیلم در جهان داشته باشیم.

جشنواره فیلم کن


جشنواره فیلم کن

جشنواره کن که تا سال 2002 به عنوان جشنواره بین المللی فیلم (Festival international du film) نامیده می‌شد و در زبان انگلیسی به عنوان جشنواره فیلم کن شناخته می‌شد، یک جشنواره فیلم سالانه است که در کن، فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره پیش نمایش فیلم‌های جدید از همه ژانرها، از جمله مستند، از سراسر جهان است. این جشنواره که در سال 1946 تأسیس شد، سالانه (معمولاً در ماه می) در کاخ جشنواره‌ها و کنگره‌ها برگزار می‌شود.

باید بدانید این جشنواره به یک ویترین مهم برای فیلم‌های اروپایی تبدیل شده است. چند سالی است که جشنواره کن برای منافع انتقادی و تجاری و برای تلاش‌های اروپایی‌ها برای فروش فیلم‌ها بر اساس کیفیت هنری‌شان بسیار مهم شده است. همچنین کن، همراه با جشنواره‌های دیگری مانند جشنواره فیلم ونیز و جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، فرصتی را برای تعیین تصویر یک کشور خاص از سینمای آن و به طور کلی ترویج این تصور که سینمای اروپا سینمای «هنر» است، فراهم می‌کند.

علاوه بر این، با توجه به قرار گرفتن در معرض گسترده رسانه‌ها، این جشنواره غیرعمومی با حضور بسیاری از ستاره‌های سینما برگزار می‌شود و مکانی محبوب برای تولیدکنندگان فیلم است تا فیلم‌های جدید خود را عرضه کنند و سعی کنند آثار خود را به توزیع‌کنندگانی که از سراسر جهان می‌آیند بفروشند.

جشنواره فیلم ساندنس


جشنواره فیلم ساندنس

جشنواره فیلم ساندنس، برنامه‌ای از موسسه ساندنس، یک جشنواره فیلم آمریکایی است که هر ساله در ایالت یوتا برگزار می‌شود. این جشنواره با 46732 شرکت کننده در سال 2012، بزرگترین جشنواره فیلم مستقل در ایالات متحده بوده است. این جشنواره که در ماه ژانویه در پارک سیتی، سالت لیک سیتی و اوگدن و همچنین در استراحتگاه ساندنس برگزار می‌شود، ویترینی برای آثار جدید فیلمسازان مستقل آمریکایی و بین‌المللی است.

این جشنواره شامل بخش‌های رقابتی برای فیلم‌های درام و مستند آمریکایی و بین‌المللی، چه فیلم‌های بلند و چه فیلم‌های کوتاه، و گروهی از بخش‌های خارج از رقابت است. این جشنواره در طول دهه‌ها از یک مکان کم‌حساب برای سازندگان مستقل و کم‌هزینه خارج از سیستم هالیوود به یک هجوم رسانه‌ای برای بازیگران مشهور هالیوود، پاپاراتزی‌ها و سالن‌های مجللی که توسط شرکت‌های غیروابسته به ساندنس راه‌اندازی شده بود، تغییر کرده است. برگزارکنندگان جشنواره در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا از این فعالیت‌ها جلوگیری کنند، که از سال 2007 با کمپین مداوم تمرکز بر فیلم‌های مستقل کوچک آغاز شد.

جشنواره فیلم برلین


جشنواره فیلم برلین

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین که برلیناله نیز نامیده می‌شود، یکی از جشنواره‌های فیلم پیشرو و یکی از معتبرترین رویدادهای رسانه‌ای در جهان است که هر ساله در برلین آلمان برگزار می‌شود. این جشنواره که در سال 1951 در برلین غربی تأسیس شد، از سال 1978 هر ساله در فوریه جشن گرفته می‌شود. با حدود 300000 بلیت فروخته شده و 500000 پذیرش، بزرگترین جشنواره فیلم با حضور عموم در سراسر جهان بر اساس میزان حضور واقعی در نظر گرفته می‌شود.

هر سال بیش از 400 فیلم در چندین بخش این جشنواره نمایش داده می‌شود که مجموعه‌ای جامع از دنیای سینمایی را نشان می‌دهد. حدود بیست فیلم برای دریافت جوایزی به نام خرس طلایی و نقره‌ای با هم رقابت می‌کنند. نکته مهم این جشنواره این است که از سال 2001 مدیر جشنواره دیتر کاسلیک است. همچنین بازار فیلم اروپا (EFM)، یک نمایشگاه تجاری فیلم که همزمان با برلیناله برگزار می‌شود، یک گردهمایی صنعتی بزرگ برای مدار بین المللی فیلم است. این نمایشگاه به توزیع کنندگان، خریداران فیلم، تهیه کنندگان، تامین کنندگان مالی و عوامل تولید مشترک خدمات ارائه می‌دهد.

پردیس استعدادهای درخشان برلیناله، مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی یک هفته‌ای، فیلمسازان جوان را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد. این بخش با نگاه خاص سیاسی خود با جشنواره همکاری می‌کند و به عنوان یک انجمن برای هنرمندان آینده در نظر گرفته می‌شود. که نتیجه این شیوه سیاسی جشنواره برلین تاکنون دریافت جایزه ویژه جشنواره بین المللی باروت خیس از طرف ملت ایران بوده است، به طور کلی برلیناله یک شخصیت خاص ایجاد کرده است که هنر، زرق و برق، تجارت و توجه رسانه‌های جهانی را ادغام می‌کند.

جشنواره فیلم ونیز


جشنواره فیلم ونیز

جشنواره فیلم ونیز یا جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز که در سال 1932 تأسیس شد، قدیمی‌ترین جشنواره فیلم در جهان و یکی از جشنواره‌های فیلم «سه بزرگ» در کنار جشنواره فیلم کن و جشنواره بین‌المللی فیلم برلین است. این جشنواره فیلم بخشی از پایه‌های هویتی ونیز است که توسط شورای شهر ونیزی در سال 1895 تأسیس شد.

امروز، این جشنواره شامل مجموعه‌ای از رویدادهای جداگانه از جمله: نمایشگاه بین المللی هنر، جشنواره بین المللی موسیقی معاصر، جشنواره بین المللی تئاتر، نمایشگاه بین المللی معماری، جشنواره بین المللی رقص معاصر، کارناوال بین المللی کودکان و جشنواره سالانه فیلم ونیز می‌شود که مسلما شناخته شده ترین جشنواره در بین همه رویدادها است.

جشنواره فیلم از زمان هویت گرفتن این مراسم در اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر در جزیره لیدو، ونیز، ایتالیا برگزار شده است. نمایش‌ها در سالن تاریخی Palazzo del Cinema و در مکان‌های دیگر اطراف کاخ جشنواره برگزار می‌شود. جشنواره فیلم ونیز از زمان آغاز به کار خود به یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم در جهان تبدیل شده، و جایزه ویژه آن شیر طلایی ونیز است.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو


جشنواره بین المللی فیلم تورنتو

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های فیلم در جهان است که سالانه بیش از 480000 نفر را به خود جذب می‌کند. در طول 40 سال گذشته، TIFF تبدیل به مقصدی در تمام طول سال برای فرهنگ فیلم شده است که خارج از لایت باکس زنگ TIFF، مرکزی پویا برای فرهنگ فیلم است که به دوستداران فیلم یک تجربه سینمایی در سطح جهانی از جمله اکران‌های جدید، رویدادهای فیلم بی‌نظیر زنده و یک گالری تعاملی را ارائه می‌دهد.

جشنواره فیلم تورنتو در تمام طول سال نمایش‌ها، سخنرانی‌ها، بحث‌ها، جشنواره‌ها، کارگاه‌های آموزشی، پشتیبانی صنعت و فرصتی برای ملاقات با فیلمسازان کانادا و سراسر جهان ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که کاخ عمومی جشنواره در گوشه شمال غربی خیابان کینگ و خیابان جان در مرکز شهر تورنتو واقع شده است. این جشنواره هر سال از شب پس از روز کارگر (اولین دوشنبه ماه سپتامبر در کانادا) شروع می‌شود و یازده روز ادامه دارد.

در سال 2007، مجله تایم اشاره کرد که TIFF «از جایگاه خود به عنوان تأثیرگذارترین جشنواره فیلم پاییزی به تأثیرگذارترین جشنواره فیلم، دوره‌ای رشد کرده است». این تا حدی نتیجه توانایی و شهرت TIFF برای ایجاد «سوز اسکار» است. اما چرا؟ چون جایزه برگزیده مردم در جشنواره بین المللی تورنتو – که بر اساس رای مردمی تماشاگران جشنواره است – به عنوان چراغی برای موفقیت در فصل جوایز ظاهر شده است.

جشنواره فیلم لندن


جشنواره فیلم لندن

جشنواره فیلم لندن یا همان موسسه فیلم بریتانیا (به سادگی جشنواره فیلم لندن BFI) یک جشنواره فیلم سالانه است که در بریتانیا برگزار می‌شود و در نیمه دوم اکتبر با همکاری موسسه فیلم بریتانیا برگزار می‌شود. در این جشنواره بیش از 300 فیلم، مستند و کوتاه از حدود 50 کشور جهان نمایش داده می‌شود. در سال 1953، گروهی از منتقدان از جمله دیلیس پاول از ساندی تایمز، ایده جشنواره فیلم لندن را مطرح کردند. آنها استدلال کردند که لندن نیز باید چون کن و ونیز، جشنواره ویژه خود را داشته باشد.

با این حال، این پیشنهاد در مطبوعات مطرح شد؛ و در نتیجه به تماشاگران فرصتی برای دیدن فیلم‌هایی که معمولاً در سینماهای بریتانیا اکران نمی‌شوند، داده شد. این جشنواره که در اصل یک «جشنواره جشنواره‌ها» بود، بر نمایش مجموعه‌ای از عناوین قوی از دیگر جشنواره‌های فیلم اروپایی از جمله کن و ونیز تمرکز داشت.

اولین جشنواره فیلم لندن توسط جیمز کوین طراحی شد و در NFT (تئاتر ملی فیلم که اکنون به BFI Southbank تغییر نام داده شده است) از 16 تا 26 اکتبر برگزار شد. در حالی که این برنامه هنوز حس جشنواره را حفظ کرده است، اما اکنون تمرکز آن بر اکتشافات جدیدی از استعدادهای مهم و هیجان انگیز در سینمای جهان شده است. در حالی که این جشنواره در درجه اول و مهم‌تر از همه به عنوان یک جشنواره عمومی به کار خود ادامه می‌دهد، تعداد زیادی از متخصصان سینما و روزنامه‌نگاران از سراسر جهان نیز در آن شرکت می‌کنند.

مهمتر از همه، این فرصت را برای مردم فراهم می‌کند تا فیلم هایی را ببینند که در غیر این صورت ممکن است در انگلستان نمایش داده نشوند و فیلم‌هایی که در آینده نزدیک اکران خواهند شد. جشنواره با جشن افتتاحیه و اختتامیه که اکنون به رویدادهای فرش قرمز اصلی در تقویم لندن تبدیل شده است و اولین نمایش جهانی برخی آثار که در مکان‌های بزرگی در مرکز لندن با حضور بازیگران و خدمه فیلم‌ها برگزار می‌شود، ش هرت بهتری پیدا کرده است.

جشنواره بین المللی فیلم ادینبورگ


جشنواره بین المللی فیلم ادینبورگ

جشنواره بین المللی فیلم ادینبورگ (EIFF) یک دو هفته سالانه نمایش سینما و رویدادهای مرتبط است که هر سال در ماه ژوئن برگزار می‌شود. این جشنواره که در سال 1947 تأسیس شد، قدیمی‌ترین جشنواره فیلم جهان است که دائماً در حال اجرا است. جشنواره EIFF فیلم‌های بریتانیایی و بین‌المللی (همه عناوین جهانی، بین‌المللی، اروپایی یا بریتانیایی) را در همه ژانرها و طول‌های بلندو کوتاه ارائه می‌کند. همچنین مطالب گذشته نگر و دیگر رشته‌های برنامه نویسی تخصصی را ارائه می‌دهد.

اولین جشنواره، برنامه‌ای مستند، توسط انجمن فیلم ادینبورگ در کنار جشنواره بین المللی ادینبورگ در سال 1947 ارائه شد که در ژوئن هر سال برگزار می‌شود. در آن زمان جشنواره‌های کن و ونیز مهم ترین جشنواره‌های فیلم سالانه بودند. در طول سال‌های بعد، این برنامه گسترش یافت و علاوه بر مستند، شامل فیلم‌های داستانی و کارهای تجربی نیز شد. در سال 2008، جشنواره فیلم از دوره سنتی آگوست خود به ژوئن منتقل شد.

این جشنواره فیلم مجموعه‌ای از فیلم‌های بلند و مستند و همچنین فیلم‌های کوتاه، انیمیشن و موزیک ویدیو را نمایش می‌دهد. هیئت داوران جایزه مایکل پاول را برای بهترین فیلم بلند جدید بریتانیا اعطا می‌کند در حالی که تماشاگران می‌توانند به جایزه تماشاگران رای دهند و هیئت داوران جایزه بهترین فیلم بلند بین المللی را قضاوت می‌کنند. همچنین جوایز متعددی نیز برای فیلم‌های کوتاه اعطا می‌شود.

جشنواره فیلم جنوب از جنوب غربی


جشنواره فیلم جنوب از جنوب غربی

جنوب از جنوب غربی مشهور به SXSW – کنفرانس فیلم SXSW نه روز جلسات کنفرانس را در بر می‌گیرد و از فیلمسازان در همه سطوح استقبال می‌کند. برنامه‌ای متشکل از سخنرانان کلیدی، کارگاه‌ها، جلسات آموزشی و غیره با فیلمسازان خبره و رهبران صنعت سینما. این فستیوال فرهنگی همه ساله در فصل بهار در ماه مارس در آستین، تگزاس برگزار می‌گردد.

اگرچه این جشنواره فیلم اغلب بر فیلم‌های تولید شده مستقل و استعدادهای نوظهور کارگردانی با دیدگاه‌های منحصربه‌فرد تاکید می‌کند، اما این جشنواره مدت‌هاست که نقطه شروعی برای کمدی‌های مشهور بوده و از طرفداران مشتاق به‌عنوان فشارسنج برای نحوه بازی آنها در اکران گسترده استفاده می‌کند. جشنواره فیلم SXSW نه روز، همزمان با کنفرانس فیلم SXSW برگزار می‌شود و از نوآوری خام و استعدادهای نوظهور پشت و جلوی دوربین تجلیل می‌کند.

دسته‌های برنامه‌ریزی جشنواره عبارتند از: رویدادهای ویژه، سرفصل‌ها، نورافکن روایت، کانون توجه مستند، رقابت روایت، مسابقه مستند، چشم‌اندازها، برگزیده‌های جشنواره و برنامه‌های فیلم کوتاه. جوایز فیلم SXSW که در آخرین روز کنفرانس فیلم برگزار می‌شود، به فیلم‌هایی که توسط هیئت داوران فیلم بلند و کوتاه انتخاب شده‌اند، تجلیل و داده می‌شود.

جشنواره فیلم تلیوراید


جشنواره فیلم تلیوراید

جشنواره فیلم تلیوراید نام یک جشنواره سینمایی است که هر سال در ماه سپتامبر و در تعطیلات روز کار و کارگر برپا می‌شود. این جشنواره نخستین بار در سال ۱۹۷۴ میلادی برگزار شد و متولیِ برگزاریِ آن «شورای هنر و علوم انسانی» شهر «تلیوراید» ایالت کولورادو آمریکا است که اکنون به عنوان Telluride Arts شناخته می‌شود. در واقع این سازمانی بود که این رویداد را سازماندهی و حمایت مالی کرد.

بخش عمده‌ای از برنامه این جشنواره را فیلم‌های جدید تشکیل می‌دهد و یک سنت غیررسمی وجود دارد که فیلم‌های جدید باید برای اولین بار در آمریکای شمالی نمایش داده شوند تا واجد شرایط حضور در این جشنواره شوند. باید بدانید تلیوراید از این جهت در تقویم جشنواره بین المللی فیلم موقعیت خوبی دارد که اندکی پس از جشنواره فیلم کن، اما درست قبل از جشنواره بین المللی فیلم تورنتو و جشنواره فیلم نیویورک برگزار می‌شود. در واقع این پافشاری مدیران جشنواره بر نمایش‌های اولیه باعث شده است که تلیوراید با کشف تعدادی فیلم و فیلمساز مهم جدید همراه شود.

جشنواره فیلم ترایبکا


جشنواره فیلم ترایبکا

جشنواره فیلم ترایبکا در سال 2002 توسط جین روزنتال، رابرت دنیرو و کریگ هاتکوف، بنا به گزارش‌ها در واکنش به حملات 11 سپتامبر به مرکز تجارت جهانی و در نتیجه از دست دادن سرزندگی در محله ترایبکا در منهتن پایین نیویورک، تأسیس شد، اگرچه گزارش‌هایی وجود دارد که تأسیس آن قبل از حوادث 11 سپتامبر در حال انجام بود. ماموریت جشنواره این است که «با بازتعریف تجربه جشنواره فیلم، جامعه بین‌المللی فیلم و عموم مردم را قادر سازد تا قدرت فیلم و سینما را تجربه کنند».

به طور کلی جشنواره فیلم ترایبکا برای تجلیل از شهر نیویورک به عنوان یک مرکز اصلی فیلمسازی و کمک به بهبود طولانی مدت منهتن پایین تاسیس شد. در سال های 2006 و 2007، جشنواره بیش از 8600 فیلم ارسالی دریافت کرد و 1500 نمایش را برگزار کرد. مجموعه برنامه‌های جشنواره شامل انواع فیلم‌های مستقل از جمله مستند، داستانی و کوتاه و همچنین برنامه‌ای از فیلم‌های خانوادگی است.

این جشنواره همچنین دارای میزگردهایی با شخصیت‌های دنیای سرگرمی و سالن موسیقی است که برای نمایش هنرمندان ساخته شده است. یکی از متمایزترین اجزای جشنواره، برنامه جوایز هنرمندان آن است که در آن هنرمندان نوظهور و سرشناس با ارائه آثار هنری بدیع که به برندگان مسابقه فیلمسازان داده می‌شود، از فیلمسازان تجلیل می‌کنند. این جشنواره اکنون حدود سه میلیون نفر را جذب خود می‌کند – از جمله افراد مشهور اغلب دست نیافتنی از دنیای هنر، فیلم و موسیقی – و سالانه 600 میلیون دلار درآمد دارد.

جشنواره فیلم ریندنس


جشنواره فیلم ریندنس

جشنواره فیلم ریندنس نام یک جشنواره فیلم ویژه «سینمای مستقل» است که در شهرهای گوناگونی در سرتاسر جهان چون لندن، لس آنجلس، نیویورک، ونکوور، تورنتو، مونترآل، بوداپست، برلین، بوداپست و بروکسل برگزار می‌شود. این جشنواره در سال ۱۹۹۲ میلادی، توسط «الیوت گروو» برپا شد و مجله ورایتی آن را در فهرست ۵۰ جشنواره مهمِ فیلمی قرار داد که نباید از نظرها پنهان بماند.

همه‌ساله فیلمسازان، تهیه‌کنندگان و مدیران اجرایی سینما، روزنامه‌نگاران، خریداران و علاقه‌مندان سینما از سرتاسر جهان در این جشنواره حضور می‌یابند. بر اساس ادعای وبسایت رسمی این جشنواره، در سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۳۵۰۰ نفر در این جشنواره حضور یافتند و وبگاه آن، ۸۰۰۰۰ بازدیدکننده و پیگیر فعال داشت.

جشنواره بین المللی فیلم ملبورن


جشنواره بین المللی فیلم ملبورن

جشنواره بین المللی فیلم ملبورن (MIFF) یک جشنواره فیلم سالانه است که به مدت سه هفته در ملبورن استرالیا برگزار می‌شود. این جشنواره در سال 1952 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین جشنواره‌های فیلم در جهان است. باید بدانید علاوه بر جشنواره بین المللی انیمیشن ملبورن (MIAF)، جشنواره فیلم کوئیر ملبورن (MQFF) و جشنواره فیلم زیرزمینی ملبورن (MUFF) یکی از چهار شاخه جشنواره بزرگ فیلم ملبورن است. ملبورن شهر مهمی در تاریخ فیلم است؛ اما چرا؟ چون داستان دارودسته کلی (1906)، اولین فیلم بلند سینمای جهان، در این شهر فیلمبرداری شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن (MIFF) که در سال 1952 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های فیلم در جهان است و به برجسته‌ترین رویداد سینمایی در استرالیا تبدیل شده است. این جشنواره که یک رویداد نمادین در ملبورن است، هر ساله در سالن‌های مختلف در CBD ملبورن برگزار می‌شود و برنامه نمایش تحسین‌شده‌ای شامل فیلم‌هایی از فیلم‌سازان داخلی و بین‌المللی را در کنار رویدادهای مهم این صنعت ارائه می‌کند.

به گفته کارشناسان MIFF بزرگترین جشنواره فیلم در استرالیا و نیمکره جنوبی است و بزرگترین ویترین سینمای جدید استرالیا در جهان است. از سال 2013، این جشنواره توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک آمریکا، موسسه فیلم استرالیا و آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا تایید شده است. همچنین از سال 2013، مدیر عامل جشنواره ماریا آماتو، کری مدیر هنری و مارک وودز مدیر صنعتی/تهیه کننده اجرایی MIFF هستند.

جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ


جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ

جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ کنگ که در سال 1976 تأسیس شد، قدیمی‌ترین جشنواره بین‌المللی فیلم آسیا و پیشگام در معرفی هنگ‌کنگ، آثار چینی زبان و سینما و فیلمسازان آسیایی به جهان است. این جشنواره با نمایش بیش از 250 عنوان از بیش از 55 کشور در بیش از 11 مکان فرهنگی مهم در سراسر قلمرو، بزرگترین رویداد فرهنگی هنگ کنگ است.

در هفت سال گذشته، HKIFF همچنین گلچین‌هایی از فیلم‌های کوتاه از فیلم‌سازان شناخته‌شده برنده جوایز آسیایی و دیگران را تولید و به نمایش گذاشته است. از سال 2017، HKIFF با هیی پیکچرز برای تولید دو فیلم بلند در سال از فیلمسازان جوان چینی همکاری خواهد کرد که در HKIFF نمایش جهانی خواهند داشت.

این جشنواره که متعهد به کشف استعدادهای جدید است، وسعت سینمای چین را به نمایش گذاشته و استعدادهای آسیایی را به جهان معرفی می‌کند. به عنوان یک رویداد سبک زندگی، تماشاگران جشنواره فیلم‌های در سطح جهانی را تماشا می‌کنند، گفتگو با فیلمسازان برجسته را تجربه می‌کنند، از نمایشگاه‌های فیلم بازدید می‌کنند و در مهمانی‌هایی که اجتماع جشنواره را جشن می‌گیرند، شرکت می‌کنند و خیلی چیزهای دیگر. این جشنواره بیش از 300 عضو مطبوعاتی جهانی را جذب می‌کند و همچنان به عنوان پلت فرم برتر برای عرضه فیلم به آسیا، اهمیت حیاتی خود را افزایش می‌دهد.

جشنواره بین المللی فیلم دبی


جشنواره بین المللی فیلم دبی

جشنواره بین المللی فیلم دبی (DIFF) پیشروترین جشنواره فیلم در منطقه است. این جشنواره از زمان آغاز به کار خود در سال 2004، با پیشروی جنبش سینمایی در منطقه، به عنوان یک پلتفرم تأثیرگذار برای فیلمسازان و استعدادهای عرب در سطح بین المللی عمل کرده است. باید بدانید DIFF تحت حمایت شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون امیر امارات و نخست وزیر و حاکم دبی برگزار می‌شود. این یک رویداد فرهنگی غیرانتفاعی است که توسط سازمان سرگرمی و رسانه دبی ارائه و سازماندهی شده است.

جشنواره بین المللی فیلم دبی بیش از 120 فیلم بلند، فیلم کوتاه و مستند از سراسر جهان را به نمایش می‌گذارد که شامل انبوهی از اولین نمایش‌های جهانی می‌شود. همچنین DIFF هر سال سینمای جدید و هیجان انگیزی را از جهان عرب و فراتر از آن ارائه می‌کند و مخاطبان را با استعدادهای جدید و فیلم سازی بدیع و متمایز آشنا می‌کند.

جشنواره فیلم FrightFest


جشنواره فیلم FrightFest

جشنواره فیلم FrightFest که با نام Arrow Video FrightFest نیز شناخته می‌شود یک جشنواره فیلم سالانه است که در لندن و گلاسکو برگزار می‌شود. این جشنواره هر سال سه رویداد مهم را برگزار می‌کند: یک جشنواره پنج روزه در اواخر هفته تعطیلات ماه اوت در بریتانیا، یک رویداد هالووینی که در اواخر اکتبر در لندن برگزار می‌شود، و یک جشنواره در گلاسکو که در حدود فوریه به عنوان بخشی از جشنواره فیلم گلاسکو برگزار می‌شود.

اولین رویداد در سال 2000 در لندن و اولین جشنواره گلاسکو در سال 2006 برگزار شد. همانطور که از نام آن مشخص است تمرکز اصلی FrightFest بر روی ژانر فیلم‌های ترسناک است، با این حال، این رویداد به طور منظم شامل فیلم‌های مستند، علمی تخیلی و هیجان انگیز هم می‌شود. سطح بالایی از هیجان در جشنواره وجود دارد و نمایش‌ها به‌ویژه نمایش‌ها در سالن اصلی جشنواره شگفت‌انگیز است.

از دیگر هیجان‌های این جشنواره می‌توان به گردهمایی‌های آخر شب آن اشاره کرد که در آن فیلمسازان بر سر عشق مشترکشان به سینمای وحشت پیوند می‌خورند و صحبت‌ها اغلب به خیابان سرازیر می‌شود.

کلام پایانی


مطمئناً تعداد زیادی جشنواره فیلم در تمام جهان وجود دارد. بنابراین چه به دنبال شرکت در یک رویداد سینمایی یا جشنواره هستید یا فقط می‌خواهید به عنوان مخاطب مشتاق سینما با آن‌ها آشنا شوید، از این راهنمای ویجیاتو برای بهترین و جالب ترین جشنواره های فیلم استفاده کنید تا به شما در مورد رویکردتان راهنمایی کند.

امیدواریم این مقاله در مورد جالب ترین جشنواره های فیلم جهان مفید بوده باشد. اکنون شما به ما بگویید آیا یک جشنواره فیلم فوق‌العاده را در معرفی این لیست از دست دادیم؟ با گذاشتن کامنت در ادامه به من و دیگر دوستان و مشتاقان سینما اطلاع دهید.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟