کمبود دسترسی داشتن و نگهداری، یکی از بزرگترین تهدیدها برای فیلم‌ها، در قالب و شکل یک هنر است. حول و حوش اواخر دهه هفتاد بود که به لطف سینمای خانگی، نگهداری از فیلم‌ها جدی‌تر پیگیری شد، اما حتی توسعه گسترده وی اچ اس و دی وی دی‌ها نتوانست تمام کار را انجام دهد. به دنبال این قضیه، بسیاری از فیلم‌ها از آن زمان تا به حال گمشده‌اند.

خوشبختانه بعضی از این فیلم‌های گمشده بعدها اصلاح و نمایش داده شدند، در حالی که متاسفانه بقیه‌شان هیچوقت دیده نشدند. در واقع، تعداد به خصوصی از این فیلم‌ها قبل از اینکه اکران عادی خودشان را داشته باشند، وجودشان از هستی پاک شد. با توجه به اینکه میزان توهین مدیران سرویس‌های استریم و استودیوها به سینما روز به روز بیشتر می‌شود، متاسفانه این فیلم‌ها، آخرین فیلم‌های گمشده نخواهند بود. با ویجیاتو برای معرفی معروف‌ترین فیلم‌های گمشده همراه باشید.

Dogma

تصویری از فیلم گمشده Dogma
کارگردانکوین اسمیت
بازیگرانبن افلک، مت دیمون، جورج کارلین و…
چرا گمشده است؟هاروی واینستاین تمام امتیازات فیلم را برعهده داشت و به دنبال دستگیری‌اش، این فیلم ممکن است دیگر در جایی یافت نشود.

Dogma یکی از معروف‌ترین فیلم‌های View Askewniverse است، اما از طرفی جز آثار کمتر دیده شده‌اش نیز قرار می‌گیرد. Dogma در دهه نود، توانست از یک فروش سینمایی و سینمای خانگی موفق لذت ببرد، اما به دلیل مشکلات قانونی از دور خارج شد. همانطور که کوین اسمیت به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر اثر خلاصه کرده است، امتیازهای فیلم Dogma در گروی شخص هاروی واینستاین است.

ماجرای د جی و سایلنت باب، Dogma، آخرین بار در دی وی دی دیده شد. هم اکنون این فیلم در سرویس‌های استریم حضور ندارد. به دنبال دستگیری واینستاین به خاطر جرائم جنسی وحشتناکش، اسمیت دیگر مالکیت Dogma را برعهده ندارد و اذعان کرده که ممکن است این فیلم، دیگر روشنایی روز را به خود نبیند. نسخه سینمای خانگی Dogma در مغازه‌ها کمیاب هستند، در حالی که نسخه‌های دسته دوم فیلم، با قیمت‌های گزافی به مشتری غالب می‌شوند.

Let It Be

تصویری از فیلم گمشده Let It Be
کارگردانمایکل لیندزی-هاگ
بازیگرانجان لنون، پل مک‌کارتنی، جورج هریسون و…
چرا گمشده است؟این مستند، وجه خوبی برای اعضای گروه بیتلز نداشت و به همین دلیل تهیه کنندگان و سازندگان سعی بر نابودی آن داشتند.

از آنجایی که Let It Be اجرای پایانی گروه بیتلز را مستند کرده، کمی عجیب به نظر می‌رسد که این مستند محبوب منتقدان، از روی قصد و هدف توسط سازندگان و تهیه کنندگانش دفن گردیده است. هرچند، آن‌ها به این خاطر چنین کاری کردن که Let It Be سوی ناخوشایند گروه بیلتز را به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که این گروه افسانه‌ای چگونه در طول دعواها، از هم پاشید.

Let It Be در سال ۱۹۸۱ بر روی بتامکس، لیزر دیسک و وی اچ اس عرضه شد و تمام. تلاش‌هایی برای بازسازی و دوباره عرضه کردن فیلم در فرم‌های مختلفی صورت گرفت، اما این نقشه‌ها راه به جایی نبردند. وجه بدتر قضیه اینجا است که Let It Be تنها با کیفیت ویدئویی پایینی عرضه شد. خوشبختانه، بعضی از این تصاویر بازسازی شده در مستندThe Beatles: Get Back استفاده شدند.

Muppet Classic Theater

تصویری از فیلم گمشده Muppet Classic Theater
کارگرداندیوید گراسمن
بازیگراندیو گوئلز، فرانک اُز، جری نلسون و…
چرا گمشده است؟دلیل مشخصی برایش وجود ندارد

به لطف رشد سینمای خانگی، ماپت‌ها راه جدیدی را برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان جوانشان پیدا کردند. به عنوان مثال، می‌توان به Muppet Classic Theater اشاره کرد. این آنتولوژی مستقیماً ساخته شده برای سینمای خانگی، از شش قصه و افسانه بازگو شده توسط ماپت‌ها تشکیل شده است. با اینکه Muppet Classic Theater بین خانواده‌ها اثری محبوب بود، اما از آن زمان تا به کنون، فقط بر روی وی اچ اس عرضه شده است.

Muppet Classic Theater هیچوقت بر روی دی وی دی یا در سرویس‌های استریم عرضه نشد. در بهترین حالت، قسمت‌هایش جدا شدند و به عنوان “موارد ویژه” در باکس‌های دی وی دی قرار می‌گرفتند. متاسفانه، بدین معنا نیز است که پیوستگی بین قسمت‌ها پاک یا گمشده‌اند. بهترین راه برای دیدن Muppet Classic Theater، پیدا کردن نسخه VHS آن است.

Addams Family Reunion

تصویری از فیلم گمشده Addams Family Reunion
کارگرداندیو پین
بازیگراندریل هانا، تیم کیوری، جری مسینگ و…
چرا گمشده است؟عملکرد فیلم، بسیار ضعیف بود که حتی سریال تلویزیونی‌اش را کنسل کرد.

در سال ۱۹۹۸، کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفتند که آدامز فمیلی را در قالب یک سریال تلویزیونی احیا کنند. The New Addams Family مورد بحث، با فیلم پایلت خود یعنی Addams Family Reunion با هنرپیشگی تیم کیوری در نقش گومز آدامز و دریل هانا در نقش مورتیشیا آدامز کار خودش را شروع کرد. علی رغم تشویق و تمجیدها از اجرای بازیگران اصلی، فیلم عملکرد خوبی نداشت و برادران وارنر تصمیم بر دفن آن گرفتند.

برای جبران کردن شکست‌های پایلت ناموفق، برداران وارنر The New Addams Family را مستقیماً بر روی وی اچ اس عرضه کردند و هیچوقت به آن و سریال تلویزیونی کنار گذاشته شده اشاره نکردند. The New Addams Family جز بسیاری از پایلت‌های تلویزیونی رد شده است که در قالب ویدئو عرضه شدند، اما از طرفی، به خاطر ارتباط‌های زیادش با اقتباسات دوست داشتنی از روی آدامز فمیلی، جز بدنام‌ها است.

The Thief & The Cobbler (Original Version)

تصویری از فیلم گمشده The Thief & The Cobbler
کارگردانریچارد ویلیامز
صداپیشگانوینست پرایس، متیو برادریک، جنیفر بیلز و…
چرا گمشده است؟فیلم برای راضی کردن تهیه کننده‌ها، طولانی شدنش و عرضه گسترده بارها مورد دست کاری قرار گرفت.

محتملاً The Thief & The Cobbler (Original Version) جاه طلبانه‌ترین انیمیشنی است که تا به حال ساخته شده است. پروژه موردعلاقه ریچارد ویلیامز که ساخت آن سی سال زمان برد. هرچند، فیلمی که اکران شد چیزی نبود که ویلیامز در تصورش داشت. چیزی که در سالن‌های سینما و ویدئوها به نمایش درآمد، نسخه بسیار فشرده‌ای بود که برای رسیدن به ددلاین و راضی کردن تهیه کنندگان ساخته شد.

نسخه‌هایی که بیشتر مردم دیدند The Princess and the Cobbler یا Arabian Knight بودند که هر دو برای عرضه‌ای گسترده دوباره تدوین و نوشته شدند. نزدیک‌ترین نسخه دست نخورده‌ای که فیلم توانست دریافت کند، The Recobbled Cut بود که با تصاویر آرشیو شده تکمیل شده بود. تنها ویلیامز و تعداد به خصوصی توانستند فیلم را در درست‌ترین و دست نخورده‌ترین حالت خود ببینند.

The Big Boss (Uncut Version)

تصویری از فیلم گمشده The Big Boss
کارگردانانوی لو و چیا هاسیانگ وو
بازیگرانبروس لی، ماریا یی، جیمز تین و…
چرا گمشده است؟فیلم برای آن زمان بسیار خشن بود و از لحظاتی که حذف شد، مراقبتی نیز صورت نگرفت.

The Big Boss اگر یکی از بهترین فیلم‌های رزمی با هنرمندی بروس لی نباشد، قطعاً جز قدرنادیده‌ها است. همچنین، یکی از فیلم‌های تکمیل نشده او هم محسوب می‌شود. وقتی که The Big Boss برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ اکران شد،‌ شدیداً مورد سانسور قرار گرفت. بیشتر لحظات خشن فیلم یا از شدت خشونتشان کم شد یا حذف شدند. از لحظات بریده شده نگهداری نشد و بیشترشان در گذر زمان پاک شدند.

پیدا کردن نسخه کاملی از The Big Boss بسیار بسیار غیرممکن است. خوشبختانه، سازمان‌های ویدئویی مانند Arrow Films توانستند آن صحنه‌های حذف شده را بیابند و بیشترشان را بازسازی و تعمیر کنند. معروف‌ترین لحظه حذف شده از فیلم، وقتی است که بروس لی با کوباندن یک اره بر روی دشمنش او را می‌کشد. تمامی لحظات نجات یافته از آن مرگ‌های خشن فیلم و دیگر صحنه‌ها، تنها تعدادی تصویر هستند.

Highlander II: The Quickening (Theatrical Cut)

تصویری از فیلم گمشده Highlander II: The Quickening
کارگردانراسل ملکاهی
بازیگرانکریستوفر لمبرت، شان کانری، ویرجینیا مدسن و…
چرا گمشده است؟نسخه مخصوص سالن‌های سینمای آن به شدت افتضاح بود!

نکته طعنه آمیز درباره Highlander II: The Quickening این است که برخلاف شهرت بدش به عنوان یکی از بدترین دنباله‌هایی که تا به کنون ساخته شده، این است که تقریباً هیچکس آن را ندیده است. نسخه‌ای که تقریباً همه آن را دیده‌اند، نسخه کارگردان ارشد فیلم به “نسخه ویدئویی Highlander II: The Quickening” شهرت دارد. دنباله اصلی و نسخه افتضاحش از تاریخ پاک شده است.

نسخه تقریباً بی‌هدف مخصوص سالن‌های سینما Highlander II: The Quickening، هیچوقت به صورت ویدئو عرضه نشد. از تنها راه‌های دیدن این دنباله می‌توان به طریق Renegade Version یا نسخه مخصوص پیشرفته شده آن عرضه شده در سال ۲۰۰۴ اشاره کرد. قبل از آنکه فیلم تبدیل به یک اثر کالت کلاسیک شود، تنها به لطف گردیدن زبان به زبان آن بود که همه مردم خبردار شدند که Highlander II: The Quickening چه دنباله‌ی افسانه‌ای بدی است.

Song Of The South

تصویری از فیلم گمشده Song Of The South
کارگردانانهرو فاستر و ویلفرد جکسون
بازیگرانروث وریک، بابی دریسکول، جیمز بسکت و…
چرا گمشده است؟محتوای آن با استانداردهای دنیای امروز مغایرت دارد.

Song Of The South به عنوان تنها فیلم از دوران کلاسیک استودیوی انیمیشن والت دیزنی است که از تاریخ پاک شده است. دلیل آن این است که فیلم یک به طرز چندش آوری گذشته تاریک آمریکا درباره برده داری و عذرخواهی رسمی هم‌پیمانان ایالات جنوبی آمریکا را رمانتیسایز می‌کند. دیزنی داوطلبانه به دلیل رفتارها و منش‌های جدید امروزه، فیلم را از دور خارج کرد.

از اواخر دهه هشتاد تا به کنون، دیزنی Song Of The South را تنها از طریق کلیپ‌هایی در مستندها و شوهای خاص تلویزیونی نمایش داده است. به جز یک سری نسخه غیرقانونی و عرضه شده کمیاب خارجی، این فیلم هیچگاه توسط خود کمپانی دیزنی بر روی ویدئو عرضه نشد. Song Of The South همچنان درون گاوصندوق بسیار بزرگ دیزنی قرار دارد. دیزنی فعلاً قصدی برای عرضه کردن این اثر ندارد.

Star Wars Original Trilogy (Theatrical Cuts)

تصویری از فیلم گمشده Star Wars Original Trilogy
کارگردانانجورج لوکاس، اروین کرشنر و ریچارد مارکواند
بازیگرانکری فیشر، مارک همیل، هریسون فورد و…
چرا گمشده است؟علت آن دقیق مشخص نیست

بدترین مورد درباره نسخه‌های اسپیشال Star Wars که در طول زمینه سازی برای سه گانه پیش درآمد عرضه شدند، CGI آن نه، بلکه اینکه چگونه آن‌ها سه گانه اصلی را جایگزین کردند. بدون هیچگونه اخطاری، نسخه‌های اسپیشال به تنها نسخه‌های موجود از این سه گانه تبدیل شدند. به طرز بحث برانگیزی، جورج لوکاس ادعا کرد که نسخه‌های اسپیشال، تنها نسخه‌های “حقیقی” او بودند.

نسخه‌های مخصوص سالن سینما آخرین بار به عنوان جایزه در جعبه‌های “نسخه‌های انحصاری” سه گانه به فروش رسیدند. حتی وقتی که دیزنی امتیاز جلوه‌های ویژه پیشگام Star Wars را خرید، نسخه‌های مخصوص سالن سینما همچنان دور از دسترس بودند. نسخه‌های ویدئویی دست نخورده Star Wars جز آیتم‌های پرطرفدار اما کمیابی در میان کلکسیونرها هستند و سه گانه “Despecialized” در اینترنت نیز محبوب است.

Batgirl

تصویری از فیلم گمشده Batgirl
کارگردانانبلال فلاح و عادل العربی
بازیگرانلزلی گریس، مایکل کیتون، برندن فریزر و…
چرا گمشده است؟دقیق مشخص نیست اما احتمال دارد به خاطر مسائل مالی، توسط برادران وارنر پاک شده باشد.

Batgirl توسط برادران وارنر در سال ۲۰۲۲، حذف مالیاتی شد، اما همچنان به عنوان یکی از بحث برانگیزترین و معروف‌ترین فیلم‌های گمشده سینما است. قرار بود که Batgirl به طور انحصاری از HBO Max پخش شود. هرچند، این اثر و فیلم‌ها و کارتون‌های بی‌شماری به خاطر مسائل مالیاتی به علت مدیریت سوال برانگیز برادران وارنر دیسکاوری وجودشان پاک شده است.

هرچند هیچوقت دلیل درستی برای پاک شدن غیرمحترمانه Batgirl اعلام نشد. همه می‌دانستند که Batgirl (که از قضا قرار بود اولین فیلم سولوی دنیای سینمای دی سی باشد که نقش اول آن بازیگر رنگین پوستی است) کنسل می‌شود در حالی که فیلم The Flash با الهام گیری از فلش پوینت، حتی با آنکه نتوانست به مورد برادران وارنر دیسکاوری کمکی کند، عرضه شد. در نهایت، Batgirl به لطف شکست فاجعه بار The Flash تبرئه شد.

همچنان، این امکان وجود دارد که فیلم‌ها و نسخه‌های خاصی از فیلم‌ها توسط سازندگان، تهیه کنندگان و استودیوهای سازنده‌شان گم شوند و یا در کل، دیگر وجود خارجی نداشته باشند. می‎‌خواهد به خاطر مشکلات مالی و مالیاتی باشد، یا کیفیت پایین کار، این روند متاسفانه تا وقتی سینما پابرجا است، احتمال رخ دادنش وجود دارد. شما دیگر چه فیلم‌های معروفی را می‌شناسید که در دل تاریخ گمشده‎‌اند و پیدا کردنشان مانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه است؟ اگر می‌توانستید، سعی می‌کردید چه فیلم گمشده‌ای را پیدا کنید و آن را به بقیه نشان بدهید؟


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟