نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان از یک فرد مبتلا به آلزایمر ارثی به یک فرد سالم، ممکن است باعث ابتلای فرد دریافت‌کننده به آلزایمر شود. محققان اکنون توصیه کرده‌اند که در زمینه انتقال خون نیز مطالعات و غربالگری‌هایی انجام بگیرد.

دانشمندان «دانشگاه بریتیش کلمبیا» پس از انجام آزمایشاتی بر روی موش‌ها و سلول‌های بنیادی به این نتیجه رسیده‌اند و یافته‌های خود را در مجله Stem Cell Reports منتشر کرده‌اند.

برای انجام این تحقیق، آن‌ها موش‌هایی را پرورش دادند که ناقل آلزایمر ارثی انسان و به‌طور خاص ژنی بودند که پلاک‌های آمیلوئید را سنتز می‌کند. سپس سلول‌های بنیادی را از مغز استخوان آن‌ها استخراج کردند و این بافت بیولوژیکی را به موش‌های سالمی که ناقل نبودند، تزریق کردند.

انتقال احتمالی آلزایمر از طریق پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان

در طول 9 ماه، موش‌های سالم علائم زوال شناختی و همچنین تغییراتی در مغزشان مانند تجمع پلاک‌های آمیلوئید و رسوبات فیبری را نشان دادند که ازجمله علائم قدیمی آلزایمر محسوب می‌شوند.

با توجه به این آزمایش، آن‌ها اشاره کرده‌اند که آلزایمر می‌تواند از طریق سلول‌های بنیادی خارج از سیستم عصبی مرکزی بدن ایجاد شود که این امر برخی از تصورات قبلی در مورد نحوه شکل‌گیری این بیماری را بر هم می‌زند. نکته دیگری که دانشمندان به آن اشاره کرده‌اند این است که مسیر ابتلا به آلزا‌یمر می‌تواند شبیه به نحوه ابتلا به بیماری‌های مغزی پریون مانند «کروتزفلد جاکوب» باشد.

به‌طور خلاصه، طبق این تحقیق، آلزایمر ظاهراً می‌تواند از طریق اهدای مواد بیولوژیکی نیز به افراد سالم منتقل شود. با این شرایط، دانشمندان توصیه کرده‌اند که اهداکنندگان خون هم بهتر است برای این وضعیت غربالگری شوند.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟