نقد انیمیشن افسون (Encanto 2021) ؛ عشق عمیق‌ترین جادوهاست


با نقد انیمیشن افسون به سراغ یکی از آخرین و بهترین انیمیش‌های سال 2021 می‌رویم. با نقد انیمیشن Encanto 2021 در همراه ما باشید.

همان‌طور که یکی از کاراکترهای افسانه‎‌ای دنیای تخیل “آلبوس دامبلدور” می‌گوید: “بزرگترین جادو عشق است”. عشق است که در لحظه اتفاق می‌افتد و همیشگی نیست و این رازِ جادویی بودنش است.

در تحلیل انیمیشن افسون با عشق خالص سر و کار داریم. عشقی که در ماچ و بوسه خلاصه نمی‌شود. عشق در انیمیشن افسون خانواده است و جادویی که میان اعضای خانواده جریان دارد همان عشق است. ادامه متن حاوی اسپویلر است.

نقد انیمیشن افسون

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد انیمیشن افسون خواهید خواند به شرح زیر است:

حلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون
حلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون

Encanto یک فیلم کمدی موزیکال و انیمیشن آمریکایی محصول 2021 است که توسط استودیو انیمیشن والت دیزنی تولید و توسط استودیو والت دیزنی موشن پیکچرز توزیع شده است.

شصتمین فیلم تولید شده توسط استودیو، به کارگردانی جرد بوش و بایرون هاوارد، کارگردانی مشترک توسط نویسنده Charise Castro Smith، و تهیه کنندگی Yvett Merino و Clark Spencer، با آهنگ‌های اصلی توسط Lin-Manuel Miranda ساخته شد.

صداپیشگان این فیلم استفانی بئاتریز (صدای میرابل انیمیشن افسون)، ماریا سیسیلیا بوترو، جان لگوئیزامو، مائورو کاستیو، جسیکا داروو، آنجی سپدا، کارولینا گایتان، دایان گوئررو و ویلمر والدراما هستند.

این فیلم در تاریخ 3 نوامبر 2021 در تئاتر ال کاپیتان در لس آنجلس به نمایش درآمد و در 24 نوامبر در ایالات متحده در یک نمایش 30 روزه در واکنش به همه‌گیری COVID-19 اکران شد. این فیلم جز بهترین انیمیشن های ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی انیمیشن افسون ادامه می‌دهم.

ابرقهرمانیِ خانوادگی

نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون
نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون

در نقد افسون آلما مادریگالِ جوان و شوهرش در حالی که از خانه‌اش به دلیل درگیری مسلحانه شورشیان و غارت‌گران فرار می‌کند، همسرش پدرو به دست غارت‌گران کشته می‌شود.

او اما فرزندان سه قلوی خود را نجات می‌دهد: جولیتا، پپا و برونو. درین بین شمعِ او تبدیل به یک شمع جادویی می‌شود که در وهله اول تمام غارت‌گران را نابود می‌کند.

داستان انیمیشن افسون

, نقد انیمیشن Encanto 2021, تحلیل فیلم افسون
, نقد انیمیشن Encanto 2021, تحلیل فیلم افسون

پس از پنجاه سال (بهترین انیمیشن های تاریخی) از ایجاد شمع همه چیز روی روال به نظر می‌رسد در حالی که آتشی زیر خاکسترِ این خانه افسانه‌ای خوابیده که در ادامه نوشتار نقد انیمیشن افسون به آن خواهم پرداخت.

نژاد پرستی درون خانوادگی

داستان انیمیشن افسون, نقد انیمیشن Encanto 2021
داستان انیمیشن افسون, نقد انیمیشن Encanto 2021

میرابل شخصیت اول داستان انیمیشن افسون هیچ ویژگی ابرقهرمانی ندارد. به همین واسطه با میرابل (کوچکترین دختر جولیتا) به دلیل نداشتن هیچ موهبتی به گونه‌ای متفاوت رفتار می‌شود که گاها موجب موقعیت های کمیک در فیلم می‌شود (بهترین انیمیشن های کمدی 2022).

گویی نوعی از رایسیسم (نژادپرستی) درون خانوادگی درین خانواده در جریان است. این در حالی‌ست که میرابل حاضر است هست و نیستش را بی قید و شرط برای خانواده خود فدا کند و این کیمیای درونی اوست که او را از دیگران متمایز می‌کند و این کیمیا همان موهبتی است که دیگران ندارند و او در دل خود از آن موهبت غنی است. با نقد انیمیشن افسون همراه فیگار باشید.

میرابل و صداپیشه‌اش استفانی بئاتریز

نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون
نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون

این انیمیشینِ خوب (بهترین انیمیشن های 2022) من را به یاد مسخِ کافکا انداخت. وقتی شخصی در خانواده (به ویژه در جوامع نیمه مدرن) کارایی خود را از دست می‌دهد درون خانواده ترد می‌شود، نادیده گرفته می‎‌شود و جوری القا می‌شود که گویی موی دماغ است.

در ادامه میرابل ناگهان شکاف‌هایی را در کازیتا می‌بیند اما وقتی دیگران را صدا می‌کند تا بیایند و ببینند، تمام شکاف‌ها رفع شده است که بعدا متوجه می‌شویم کارِ برونو بوده.

ماموریتِ نجات

میرابل افسون, تحلیل انیمیشن افسون
میرابل افسون, تحلیل انیمیشن افسون

Mirabel تصمیم می‌گیرد تا جادوی Casita را نجات دهد. خواهر بزرگتر فوق العاده قوی او لوئیزا پیشنهاد می‌کند که اتاق برونو که در برج ممنوعه در کازیتا قرار دارد، ممکن است سرنخ‌هایی از این پدیده داشته باشد.

در داخل میرابل یک غار شنی را کشف می‌کند و تکه‌هایی از یک صفحه شیشه‌ای یشمی مات را بازیابی می‌کند که تصویری را تشکیل می‌دهد که او را نشان می‌دهد. این دست اتفاقات را بیشتر در انیمیشن‌های دی‌سی (بهترین انیمیشن های دی سی 2021) دیده بودیم.

میرابل در حالی که باعث از هم پاشیدن Casita می‌شود. پس از رفتن میرابل، لوئیزا متوجه می‌شود که قدرت‌هایش در حال ضعیف شدن هستند. در این بین باید اعتراف کرد این انیمیشن قابلیت تبدیل به یک انیمیشن سریالی را دارد (بهترین انیمیشن های سریالی). با نقد انیمیشن افسون همراه فیگار باشید.

نقد انیمیشن Encanto 2021

, تحلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون
تحلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون

پیشنهاد ماریانو زمانی مختل می‌شود که کازیتا یک بار دیگر شروع به ترک برداشتن می‌کند و باعث می‌شود پپا که احساساتش آب و هوا را کنترل می‌کند طوفان رعد و برقی را ایجاد کند و مراسم به هم بریزد.

تحلیل انیمیشن افسون

بررسی انیمیشن افسون, نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون
بررسی انیمیشن افسون, نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون

میرابل متوجه می‌شود که برونو در دیوارها پنهان شده است. او در واقع هرگز خانه را ترک نکرده زیرا هنوز خانواده‌اش را دوست دارد. میرابل برونو را متقاعد می‌کند تا دوباره پیش‌بینی کند.

جادوی عشق

داستان انیمیشن افسون, نقد انیمیشن Encanto 2021
داستان انیمیشن افسون, نقد انیمیشن Encanto 2021

میرابل برای عذرخواهی از ایزابلا می‌رود و به طور تصادفی اعترافی دلخراش را برمی‌انگیزد: ایزابلا نمی‌خواهد با ماریانو ازدواج کند و برای خانواده این فداکاری را می‌خواست بکند.

میرابل به مثابه خانه

تحلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون
تحلیل فیلم افسون, بررسی انیمیشن افسون

اگر دقت کرده باشید در بخشی از فیلم دست میرابل خراش برمی‌دارد و در همان حین خانه ترک می‌خورد. این اتفاق در همان لحظه این ظن را در من ایجاد کرد که نکند موهبتِ میرابل خانه بودنش باشد.

تکنیک

نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون, میرابل افسون
نقد افسون, صدای میرابل انیمیشن افسون, میرابل افسون

تحلیل فیلم افسون را با بررسی تکنیک بکار رفته در این انیمیشن تمام می‌کنم. با پیشرفت تکنولوژی و پدیدار شدن تکنیک انیمیشن‌سازی سه بعدی، شخصیت‌های خیالی دوبعدی فرصتی برای واقعی‌تر شدن پیدا کردند. چرا که حالا در پلتفرمی سه بعدی با عمق بالا و زاویه دیدهای متعدد قابلیت نمایش دارند.

تحلیل انیمیشن افسون

صدای میرابل انیمیشن افسون, میرابل افسون,
صدای میرابل انیمیشن افسون, میرابل افسون

استریوسکوپ (Stereoscope)

میرابل افسون, تحلیل انیمیشن افسون
میرابل افسون, تحلیل انیمیشن افسون

یکی از موارد مورد استفاده در انیمیشن سه بعدی تکنولوژی استریوسکوپ است که با ایجاد اختلاف زاویه دید در چشم‌ها و توهم بصری تصاویر یک محیط مجازی به صورت سه بعدی مشاهده می‌شوند.

در ساخت انیمیشن‌های سه بعدی دیجیتال میتوان از این روش استفاده کرد تا خروجی کار از ماهیت نمایش سه بعدی برخوردار باشد که در فیلم افسون تمام این تکنیک‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟