نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست (Spider Man: No Way Home)


تحلیل فیلم Spider Man No Way Home نقطه عطف تمام فیلم‌های مرد عنکبوتی تاریخ را مورد توجه قرار میدهد. با نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست همراه فیگار باشید.

بالاخره و پس از مدت‌ها انتظار، فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیستبه اکران عمومی درآمد و مردم سراسر جهان می‌توانند آن‌را در سینما ها تماشا کنند. این فیلم بیست و هفتمین فیلم از فیلم‌های دنیای سینمایی مارول است؛ همچنین این فیلم سومین فیلم از مجموعه فیلم‌های مردعنکبوتی است که به صورت مشترک توسط سونی، دیزنی و مارول ساخته می‌شود و در دنیای سینمایی مارول جریان دارد.

شایعات بسیار زیاد و متعددی در رابطه با داستان فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست وجود داشت؛ ما در تریلر های منتشر شده شاهد حضور گرین گابلین، دکتر اختاپوس، مرد شنی، لیزارد(مارمولک)، و الکترو بودیم. تمامی شخصیت‌هایی که از آن‌ها نام بردیم، درواقع ابرشرور های فیلم‌های قدیمی مرد عنکبوتی بودند که در سه‌گانه‌ای که توبی مگوایر نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کرد و یا دو فیلم مرد عنکبوتی که اندرو گارفیلد نقش مرد عنکبوتی را ایفا می‌کرد حضور داشتند.

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

(Spider Man: No Way Home)

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

می‌توانید فهرست مباحث نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست را در یک نگاه در لیست زیر مشاهده کنید:

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

اما واقعا همه چیز به حضور ابرشروران قدیمی ختم نمی‌شود؛ این فیلم سوپرایز های بسیار بزرگ‌تری نیز خواهد داشت. نظر منتقدان درباره این فیلم بسیار مثبت بوده است و این فیلم توانسته نمره 100 از 100 را در وبسایت راتن تومیتوز به دست آورد. شما همچنین می‌تواند نوشتار واکنش منتقدان به فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست را در فیگار مطالعه نمایید.

در این نوشتار قصد داریم تا به نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست بپردازیم. با فیگار همراه باشید.

خلاصه داستان

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, نقد فیلم Spider Man No Way Home

برای اولین بار در تاریخ سینما، هویت واقعی مرد عنکبوتی توسط سردبیر دیلی بیوگل، جی جونا جیمسون در پایان فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه فاش شد. از همین لحظه‌ است که فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست آغاز می‌شود. نمایشگرهای تلویزیونی با اندازه‌ای غول پیکر در مورد اینکه چگونه مرد عنکبوتی یک قاتل است و باید به دست عدالت سپرده شود صحبت می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود که زندگی روزمره پیتر پارکر به کلی نابود شود و جان نزدیکانش در خطر باشد. در نتیجه پیتر پارکر به سراغ دکتر دکتر استرنج (بندیکت کامبربچ) می‌رود تا از او بپرسد که آیا می‌تواند از طلسمی استفاده کند تا همه مردم دنیا هویت واقعی او را فراموش کنند. خوب، نه همه، او نمی‌خواهد نامزدش ام جی (زندایا)، بهترین دوستش ند (جیکوب باتالون) یا عمه می (ماریسا تومی) او را فراموش کنند. با این حال، او هنگامی که درحین اجرای طلسم سعی کرد این درخواست‌ها را از دکتر استرینج کند، همه چیز به طرز وحشتناکی خراب می‌شود و شکاف‌هایی در جهان‌های موازی باز می‌شود و باعث می‌شود تا شخصیت‌های منفی زیادی از دیگر جهان‌ها وارد این فیلم شوند؛ البته که تمامی آن‌ها بد نیستند!

نقد فیلم Spider Man No Way Home

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, بررسی فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

ایفای نقش‌ها در بررسی فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, بررسی فیلم Spider Man No Way Home

بررسی فیلم Spider Man No Way Home: شخصیت‌ها

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, بررسی فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

با این‌حال اگر مخاطب قدیمی مارول و مرد عنکبوتی نباشید و فیلم‌های قدیمی‌تر مرد عنکبوتی را مشاهده نکرده باشید، این احتمال وجود دارد که برخی از شوخی‌ها و جوک‌های رد و بدل شده بین بازیگران و یا ارجاعات کم اهمیت‌تر را متوجه نشوید.

برای تماشای این فیلم پیشنهاد می‌شود که در کمترین حالت، حداقل فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه را تماشا کنید زیرا که داستان این فیلم دقیقا از همان لحظه‌ای که مرد عنکبوتی: دور از خانه به پایان می‌رسد، آغاز می‌شود. البته که اگر قصد دارید تا داستان این فیلم را به خوبی متوجه شوید، شما نیاز به تماشای این فیلم‌ها دارید: مرد عنکبوتی 1، مرد عنکبوتی 2، مرد عنکبوتی 3، مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز، مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز 2، مرد عنکبوتی بازگشت به خانه، دکتر استرینج، انتقام جویان جنگ ابدیت، انتقام جویان پایان بازی و درنهایت مرد عنکبوتی: دور از خانه.

تحلیل فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست: ساختار

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, بررسی فیلم Spider Man No Way Home

هنگامی که سعی کنیم این فیلم را از دید ساختار بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که شباهت بسیار زیادی به فیلم تلقین ساخته کریستوفر نولان دارد. فیلم جدید مرد عنکبوتی کمی پیجیدگی را از فیلم‌های نولان قرض می‌گیرد و داستانی فشرده را با شخصیت‌هایی بسیار زیاد به طرز شگفت‌انگیزی می‌سازد. جان واتس تعداد خیلی زیادی از اشارات و ایستراگ‌ها را در این فیلم جای داده است و ارتباط قدرتمند آن با دیگر فیلم‌های مارول همچنان حفظ شده است. همچنین با وجود تمامی پیچیدگی‌ها و یا حتی اضافه شدن کمی ترس به فیلم، اما همچنان این فیلم همانند دو فیلم پیشین مرد عنکبوتی در مارول شادابی خود را حفظ کرده است که باعث ‌می‌شود مخاطبان از هر سن و سالی از آن لذت ببرند.

سوپرایز های مرد عنکبوتی در تحلیل فیلم Spider Man No Way Home

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, نقد فیلم Spider Man No Way Home

حضور ابرشروران فیلم‌های قدیمی مرد عنکبوتی در فیلم جدید از پیش تایید شده بود و حتی ما شاهد آن‌ها در تریلر فیلم نیز بودیم اما درحین فیلم بزرگ‌ترین چیزی که طرفداران برایش صبر می‌کردند، تماشای بازگشت توبی مگوایر و اندرو گارفیلد در قامت مرد عنکبوتی بود!

خب در این مورد، مارول به هیچ عنوان طرفداران را ناامید نکرد. ما شاهد بازگشت هردوی آن‌ها به سینما به واسطه فیلم جدید مرد عنکبوتی بودیم. البته که گوئن استیسی از قبل مرده است و همچنین مری جین از دنیای توبی مگوایر نیز در این فیلم حضور ندارند. همچنین ما شاهد حضور ونوم در سکانس پس از تیتراژ اول فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست بودیم!

Pete Hammond

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, تحلیل فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

این فیلم کاری را انجام می دهد که بهترین فیلم ها همیشه انجام می دهند: آنها شما را به وجد می آورند و شما را به جنب و جوش می‌اندازند و باعث می شوند که بخواهید در سالن شلوغ سینما، بازیگران را تشویق کنید. با توجه به همه‌گیری کرونا، این فیلم یک هدیه تعطیلات نه تنها برای تماشاگران سینما، بلکه برای خود سینما نیز می‌باشد؛ زیرا اگر قرار باشد فیلمی انرژی جدیدی به گیشه سینماها و فروش باکس آفیس بدهد، بی‌شک مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست خواهد بود.

Amelia Emberwing

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
تحلیل فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

علی‌رغم این که به دلیل لو نرفتن داستان نمی‌توانیم در رابطه با هرچیزی حرف بزنیم، اما بازهم چیز های زیادی برای صحبت وجود دارد زیرا که واقعا هیچ لحظه‌ای از فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست، بیهوده و خسته کننده نیست! به طور کل، بازیگری در دنیای سینمایی مارول تقریبا هیچ‌گاه مشکلی نداشته زیرا که اکنون اکثر بازیگران معروف و بزرگ نقشی در دنیای سینمایی مارول دارند؛ اما بازی‌ها در این فیلم در سطح بسیار بالاتری از دیگر فیلم‌های مارول قرار دارد. ویلم دفو در نقش نورمن آزبورن شما را میخکوب خواهد کرد؛ شخصیت او در این فیلم همان شخصیتی است که در فیلم‌های قدیمی داشته است اما به عمق خیلی بالاتری رسیده است.

Brian Lowry

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, تحلیل فیلم Spider Man No Way Home

پس از تولیدات طولانی مدت و مجموعه‌ای از ادعاهای افشاگری، مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست، این فیلم به طرز چشم‌گیری دقیقا مطابق همان چیزی است که انتظارش را کشیده‌اید. شاید بهترین بخش این فیلم ارتباط آن به فیلم‌های قدیمی‌تر مرد عنکبوتی باشد. با وجود این ارتباط چشمگیر، اما این فیلم طوری طراحی شده است که حتی برای طرفدارانی که فیلم‌های مرد عنکبوتی را از ابتدا تماشا نمی‌کردند جذاب باشد و پیچیدگی بیش از حدی نداشته باشد.

عوامل فیلم

نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست
نقد فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست, تحلیل فیلم Spider Man No Way Home

تاریخ اکران فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست در 17 دسامبر 2021 مصادف با 25 آذر 1400 بود. متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی اخیر بین چین و آمریکا، فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست در کشور چین اکران نخواهد شد که احتمالاً ظربه بزرگی به فروش آن خواهد زد.

نسخه دیسک بلوری و فیزیکی فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست در 30 آوریل 2022 مصادف با 10 اردیبهشت 1401 عرضه خواهد شد. هنوز اطلاعی از زمان عرضه نسخه دیجیتال و قرار گرفتن این فیلم در سرویس دیزنی پلاس اعلام نشده است. همچنین تخمین زده می‌شود که نسخه دیجیتال این فیلم حدوداً 2 تا 3 ماه پس از اکران عرضه خواهند شد.

درحال حاضر نسخه کیفیت پرده‌ای از فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست منتشر شده است که شما می‌توانید آن را از دانلود نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟