نقد فیلم Deep Water ؛ سرکوب لازمه‌ی حیات یک عشق


مردم از بحث در مورد مسائل اروتیک یا خشن بسیار لذت خواهند برد. با نوشتار نقد فیلم Deep Water همراه با فیگار بمانید تا شما را برای دیدن یک فیلم روانشناختی و پر از سرکوب آماده کنیم.

این فیلم نشان دهنده بازگشت آدریان لاین، کارگردان فیلم های 9 ½ Weeks، Fatal Attraction و Indecent Proposal است. بیست سال می‌باشد که از فیلمسازی او خبری نیست. اکنون او با نوعی درام عاشقانه (بهترین فیلم های عاشقانه 2022) و اروتیک (بهترین فلیم های هیجان‌انگیز) بازگشته است.

نقد فیلم Deep Water

سرکوب لازمه‌ی حیات یک عشق

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار نقد فیلم Deep Water خواهید خواند به شرح زیر است:

تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water
تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water

آب عمیق فیلمی در ژانر تریلر روان‌شناختی اروتیک به کارگردانی آدریان لین است که بر اساس رمانی به همین نام از پاتریشا های‌اسمیت ساخته شده‌است. فیلم‌نامه این فیلم توسط زک هلم و سام لوینسون به رشته تحریر درآمده.

بن افلک و آنا د آرماس بازیگران اصلی فیلم هستند و تریسی لتس، لیل رل هاوری، دش میهوک، فین ویتراک، کریستن کانلی، جیکوب الوردی و ریچل بلانچارد در نقش‌های مکمل حضور دارند.

بهترین فیلم های شبیه Deep Water (آب عمیق 2022)

خلاصه داستان

بررسی فیلم Deep Water
نقد فیلم Deep Water

یک زوج متأهل که دیگر عاشق یکدیگر نیستند شروع به بازی‌های مرگبار ذهن در برابر یکدیگر می‌کنند.

اگر بخواهیم به شکلی دیگر ساختار روایی این فیلم را خلاصه کنیم، میشود گفت که… بن افلک و آنا د آرماس، یک زوج ثروتمند از نیواورلئان هستند که ازدواجشان زیر بار رنجش، حسادت و بی‌اعتمادی از هم می‌پاشد.

همانطور که طعنه‌های متقابل و بازی‌های ذهنی و پر از شهوت آنها شدت می‌گیرد، همه چیز به سرعت به یک بازی مرگبار موش و گربه‌طور تبدیل می‌شود؛ زیرا معاشقه‌های خارج از هنجارهای زناشویی ملیندا شروع به شکل دادن به یک مفهومی جدید از حسادت می‌کند.

ساختار روایی – حسادت یا…

تحلیل روانشناختی فیلم Deep Water, نقد فیلم Deep Water
تحلیل روانشناختی فیلم Deep Water, نقد فیلم Deep Water

این دو انسان به آرامش و سکوتی خشونت‌آلود اما سراسر اروتیک رسیده‌اند. از آنجایی که ویک به زور در حال و هوای یک زندگی مشترک باقی می‌ماند… باعث می‌شود که همسرش را با دوستان متعددش (مرد) ببیند که با آنها می‌خوابد.

هربار که یکی از دوستان ملیندا به طور مرموزی ناپدید می‌شود، وی با شخص دیگری (دوست صمیمی) همراه می‌شود. ویک در مقابل تمام این روابط سکوت را انتخاب می‌کند.

در ادامه ویک، جوئل (یکی از دوستان مرد میلندا) را می‌ترساند و ملیندا را به سمت مرد دیگری و سپس مردی دیگر سوق می‌دهد.

ویک به شوخی می‌گوید که مردی را که ناپدید شده، کشته است. هیچ کس او را جدی نمی‌گیرد.

Deep Water آنچه را که اتفاق می افتد به خوبی به تصویر می‌کشد… ویک را نشان می‌دهد که به طور فزاینده‌ای نسبت به هر معشوقه جدیدی که ملیندا می‌گیرد، حسادت می‌کند، و ما را به این فکر وامی‌دارد که آیا او واقعاً حاضر است برای حفظ بقاء حال و هوای زناشویی خودش، قاتل باشد یا خیر!

حسادت و کشتار

تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water
تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water

فیلمنامه زک هلم و سام لوینسون به طور موثری ساختار یافته است تا نشان دهد که چگونه هر ولگردی جدید قدرت مالکیت ویک را افزایش می‌دهد. اگرچه در این فیلم رابطه جنسی و برهنگی متناسبی وجود دارد، اما داستان دارای یک مؤلفه روانشناختی (بهترین فیلم ها و سریال های ذهنی 2021) برای مطابقت با اروتیسم است.

شاید این عبارت در برابر این فیلم مفهوم خاص خودش را ایجاد کند: “سکس یک سلاح است”. این ایده‌ای است که فیلم با دل و جون خودش به بیننده انتقال می‌دهد. در برخی از نقاط حیاتی ساختار روایی فیلم‌نامه، ملیندا از تمایلات جنسی خود برای تنبیه شوهری که خشونت را هم‌معنای حسادت می‌داند، استفاده می‌کند.

بازیگری

بررسی فیلم Deep Water, تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water
نقد فیلم Deep Water

Deep Water با بازی‌های درخشان و پیچیده‌ای از بن افلک و آنا د آرماس و کارگردانی یکی از مشهورترین فیلم‌سازان این ژانر، نشان‌دهنده بازگشت فیلم هیجان‌انگیز شهوانی درجه یک است و از همان ابتدا توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

افلک بی‌نظیر در این فیلم ظاهر می‌شود، و نشان می‌دهد که ویک چگونه می‌ترسد در حالی که از اتفاقات جلوی چشمش اجتناب می‌کند. به لطف تلاش‌های او می‌توانیم احساس خشم را درون شخصیت روشن‌تر حس کنیم. او صدها حالت مختلف صورت را به نمایش می‌گذارد که حاکی از عذاب درونی این مرد است.

آنا د آرماس تمام ویژگی‌هایی را که ملیندا را برای مردان اجتناب‌ناپذیر می‌کند به تصویر می‌کشد. او عشوه گر، تحریک آمیز، خشن و شهوانی است. در طول ساختار روایی فیلم، بازیگر نشان می‌دهد که ظلم زیربنای همه‌ی رفتارها و اتفاقات فیلم است. ملیندا دوست دارد ویک را با رفتارش تنبیه کند.

تحلیل روانشناختی فیلم Deep Water

تحلیل روانشناختی فیلم Deep Water, نقد فیلم Deep Water, بررسی فیلم Deep Water, تحلیل فیلم Deep Water, داستان فیلم Deep Water
تحلیل روانشناختی فیلم Deep Water, نقد فیلم Deep Water

دو قهرمان داستان یکدیگر را شکنجه ذهنی می‌کنند و دائماً یکدیگر را به چالش می‌کشند. اگرچه این فیلم به عنوان یک تریلر اروتیک توصیف شده است، اما فضای زیادی از سینمای پلیسی (بهترین فیلم های جنایی و معمایی 2022) نیز دارد.

برای بیننده دشوار خواهد بود که بتواند با هر یک از آنها همدردی کند، زیرا هر دو اشتباهات زیادی مرتکب می‌شوند. به نظر می‌رسد این فیلم ترکیبی از عناصر متفاوت از دیگر آثار کارگردان مانند جاذبه مرگبار 1987 (نقد فیلم جاذبه مرگبار (Fatal Attraction 1987) ؛ تلاش وحشیانه علیه فمینیسم) یا Unfaithful (2002) باشد. این مدل فیلم‌ها که اصرار زیادی را در خود نگه می‌دارد و فضایی تاریک که بیننده را به بی اعتمادی به همه شخصیت‌ها و اتفاقات روی پرده سوق می‌دهد، به شدت مورد علاقه‌ی خود من است.

بازی خوب بن افلک و آنا دی آرماس باعث می‌شود که داستان و رابطه آنها برای بیننده باورپذیرتر شود. به نظر می‌رسد وقتی با هم در یک پلان به تصویر کشیده می‌شوند، نوعی دوئل فلسفی دارند که در شخصیت‌ها و شخصیت آنها نیز منعکس می‌شود.

در بسیاری از صحنه‌ها تنش و درام به لطف نگاه‌ها و ارتباط غیرکلامی بین دو بازیگر اصلی حفظ می‌شود. آنها بدون نیاز به دیالوگی که همه چیز را برای بیننده توضیح می‌دهد، موفق می‌شوند دنیای درونی پیچیده شخصیت‌هایشان را به خوبی منعکس کنند. در نهایت، هر دو هدف یکسانی دارند: حفظ خانواده خود در کنار هم و در امان ماندن از تهدیدات بیرونی.

سخن آخر

مشخصات فیلم آب عمیق

 • کارگردان آدریان لین
 • تهیه‌کننده آرنان میلشان، استیون زایلیان، گرت باش، گیمن کازادی، بن فورکنر، آنتونی کاتاگاس و فیلیپ کیل
 • فیلمنامه‌نویس زک هلم و سام لوینسون بر پایه ژرف‌آب اثر پاتریشا های‌اسمیت
 • موسیقی مارکو بلترامی
 • فیلم‌بردار آیگیل بریل
 • تدوین‌گر اندرو موندشاین و تیم اسکوایرز
 • مدت زمان ۱۱۵ دقیقه
 • کشور ایالات متحده و کانادا ؛ نقد فیلم دیپ واتر, نقد دیپ واتر
 • زبان انگلیسی ؛ نقد فیلم دیپ واتر, نقد دیپ واتر
 • هزینهٔ فیلم ۴۸٫۹ میلیون دلار
بازیگران
 • بن افلک در نقش ویک ون آلن
 • آنا د آرماس (ملیندا ون آلن)
 • کریستن کانولی (جکی)
 • تریسی لتس لایونل
 • جیکوب الوردی در نقش چارلی دلیزل
 • ریچل بلانچارد (مگی)
 • داش میهوک (آرتور)
 • لیل رل هاوری (نش)
 • فین ویتروک (تونی)
 • جید فرناندز (اولین کوان)
 • دوین ای تایلر (مری واشنگتن)
 • برندان میلر (جوئل نش)

نقد فیلم دیپ واتر, نقد دیپ واتر


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟