فیلم «ضربه پنهان» ترکیبی از کمدی اسلپ‌استیک جکی چان با چاشنی امضای جان سینا و مدل عضلانی اوست که متاسفانه تنها در نیمه دوم فیلم به صورت ناچیز به ثمر می‌رسد. این فیلم اکشن روی کاغذ پتانسیل بالایی داشت، اما در نهایت توسط یک طرح داستانی پوچ و پرده سبزی که در تمام طول فیلم توی چشم مخاطب است، به سمت مسیری تکراری سوق پیدا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این اثر سینمایی در ادامه با نقد فیلم Hidden Strike همراه ویجیاتو باشید.

نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

داستان فیلم در مورد چیست؟ در دنیایی که با جنگ ویران شده است، هیچ چیز ارزشمندتر از نفت نیست. بنابراین وقتی گروهی از سرکشان مسلح یک پالایشگاه نفت چین در عراق را تصرف می‌کنند، شرکت مالک به بهترین‌ نیروهای ویژه چینی به فرماندهی فنگ لو (جکی‌چان) و جوخه نخبه‌اش روی می‌آورد. ناگهان یک تفنگدار آمریکایی به نام کریس ون هورن (جان سینا) در سر راه آنها قرار می‌گیرد که مشکل شخصی با تروریست‌ها دارد. در نتیجه دو جنگجو بدخلق باید برای خنثی کردن یک سرقت نفتی، زبان مشترکی پیدا کنند.

تاریخ مصرف گذشته


نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

این پروژه سینمایی که قبلاً در سال ۲۰۱۸ به عنوان نمونه‌ای از یک مشارکت موفق بین المللی معرفی شده بود، ستارگان اکشن پیشرو شرق و غرب، تهیه کنندگان چینی و خدمه متفاوت از تمام جهان را تحت رهبری کارگردان آمریکایی اسکات وا (سازنده فیلم جنون سرعت و بی‌مصرف‌ها ۴) دور هم جمع کرد. فیلمبرداری این اثر سینمایی قبل از پایان همان سال معرفی یعنی ۲۰۱۸ انجام شد و سپس فیلم به سادگی از رادار محو شد.

علت این که چرا فیلم به ناگهان پنج سال از زیر رادار توجه خارج شده است جای بحث است، اما یا بیماری همه گیر کرونا مقصر است، یا کاهش علاقه بینندگان چینی به بازیگران هالیوودی، یا خود شخص جان سینا که با نامیدن ناخواسته تایوان به عنوان کشور مستقل مورد مناقشه به عنوان یک کشور جداگانه، خشم جمهوری خلق چین را برانگیخت. به هر حال پس از پنج سال این فیلم برای مخاطب ایالات متحده آمریکا و اروپای غربی، در نتفلیکس نمایش داده شد و توزیع سینمایی فیلم روی پرده به کشورهای آسیایی واگذار شد.

اما اکنون که فیلم برای همه قابل تماشاست می‌توان دریافت که چرا کسی زیر بار پخش این فیلم نرفته است. باید بدانید هزینه تولید این اثر سینمایی ۸۰ میلیون دلار است و همچنان شما به عنوان یک مخاطب در بیشتر صحنه‌ها صفحه سبز را به عنوان ستاره سوم در کنار جکی چان و جان سینا می‌بینید؛ آن هم آنقدر واضح که به نوعی می‌خواهید به وجود چنین بودجه‌ای شک کنید.

نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

این عدد یعنی بودجه ۸۰ میلیون دلار، زمانی بیشتر جای سوال قرار می‌گیرد که در نظر داشته باشید اسکات وا با ۶۶ میلیون دلار برای تولید Need for Speed فیلم بسیار ارزشمندتری را نسبت به این اثر ارائه کرده بود. اگر بخواهم داستان فیلم را شرح دهم باید بگویم قصه این فیلم اساساً یک کپی زشت از سبک Mad Max: Fury Road است، البته افکت‌ها همانطور که گفته شد بسیار ناخوشایند هستند، و با این حال شیمی بین چان و سینا این پروژه سمی را از سقوط کامل نجات می‌دهد. به جز دو نقش اصلی فیلم، دیگر نکات Hidden Strike گویای یک زباله آشکار با بودجه بالا است.

ایراد بزرگ این فیلم به جز نداشتن داستان این است که فیلم Hidden Strike بسیار متکی به CGI و شیمی چان و سینا است که فقط در نیمه دوم فیلم یافت می‌شود. تلاش برای بازگرداندن هیجان اکشن کمدی معمولی جکی چان، اما مانند از دست دادن انرژی است که باعث می‌شود این فیلم آشفته و مصنوعی به نظر برسد. شاید شما بگویید چرا در ابتدای این بررسی اینقدر درباره تاریخچه پخش پرحادثه این فیلم می‌نویسم؟ خیلی ساده: چیزهای هیجان انگیزتری برای گزارش در مورد تولید و کنار گذاشته شدن این اثر سینمایی وجود دارد تا در مورد خود محتوای فیلم.

برای مثال: وقتی به جنبه‌های بصری و صوتی ارائه شده توسط این فیلم نگاه می‌کنید چیز خاصی وجود ندارد. البته، اکشن نشان داده شده در فیلم گاهی بسیار جالب است. با این حال، چیزهایی که به عنوان سینما در این فیلم وجود دارد، به نظر من نسبتاً آزاردهنده است. یکی از لحظاتی که برای من بسیار آزاردهنده بود، صحنه مبارزه در اتوبوس میان طوفان شن بود که دوربین حول محور درگیری دو شخصیت بسیار سریع می‌چرخید. من در آن صحنه به معنی واقعی کلمه سرگیجه گرفتم.

جدای از آن، کیفیت CGI نمایش داده شده توسط تیم تولید Hidden Strike در واقع بدترین چیزی است که می‌توان در یک اثر اکشن دید. اما چرا؟ چون در چندین صحنه، واضح است که برخی از شخصیت‌ها نمی‌توانند با پس زمینه‌ای که از نتایج کار CGI ساخته شده‌اند، ترکیب شوند. پس تنها دلیل تماشای این فیلم به خاطر دیدن همکاری جکی چان و جان سینا است، زیرا این اجرای آنهاست که شاید تماشای این فیلم را برای لحظه‌ای سرگرم‌کننده جلوه دهد.

امید به جکی چان و جان سینا


نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

فیلمی که جکی چان در آن نقش آفرینی می‌کند باید مانند یک فیلم اکشن سرگرم‌کننده باشد. به علاوه، Hidden Strike دارای همکاری چان و جان سینا است. مطمئناً چیزی که در حین تماشای این فیلم متوجه شدم این است که این اثر سینمایی اکشن را به نقطه فروش اصلی خود تبدیل کرده است. بنابراین، اگر در مورد جنبه اکشن صحبت کنیم، مطمئناً از نمایش اکشن نمایش داده شده توسط Hidden Strike راضی خواهید بود زیرا بدلکاری‌ و زد و خورد‌ها به خوبی اجرا شده است.

علاوه بر این، این فیلم اکشن انفجاری را نیز به نمایش می‌گذارد که باعث نشاط بیشتر فیلم می‌شود. کارگردان اسکات وا نیز جنس فیلم‌های جکی چان را رها نکرده است، یعنی نمایش اکشن با کمدی. از آنجایی که Hidden Strike فقط به اکشن متکی است، پس می‌شود نکته مثبت آن را جکی چان و همکاری او با جان سینا دانست. بنابراین، انتظار نداشته باشید که در این فیلم حتی ثانیه‌ای داستانی ساختاریافته و عمیق داشته باشید. در واقع، خط داستانی نمایش داده شده توسط Hidden Strike در مقایسه با جنبه اکشن، بی معنی است.

نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

عنصر احساساتی که بین لو فنگ (جکی چان) و دخترش نمایش داده می‌شود، بی معنی و کلیشه کامل است زیرا به درستی کاوش نشده؛ علاوه بر این، شخصیت شرور به هیچ وجه به یاد ماندنی نیست، علاوه بر این، سرنوشت نهایی او نیز مضحک است. تنها چیزی که در این جنبه از داستان فیلم کمی جالب است، رابطه لو فنگ (جکی چان) و کریس (جان سینا) است که بهتر ساخته شده است.

مخاطبی که فیلم‌های چان و سینا را دیده باشد مطمئنا می‌داند که این دو بازیگر از نظر کمدی کاملا برتر هستند. در نتیجه، آنها توانستند لحظات کمدی خود را به خوبی در این فیلم اجرا کنند. آنها همچنین در هنگام کار با یکدیگر در صحنه‌های اکشن توانستند هارمونی خوبی ایجاد کنند. جکی و سینا با ماشین‌های بزرگ در سراسر صحرا رانندگی می‌کنند، وارد درگیری می‌شوند و با بازیگوشی تمام توانایی خود را به نمایش می‌گذارند.

جان سینا هنوز یک کشتی گیر خوب است و جکی یک بدلکار و هنرمند است که می‌داند چگونه با جدیت از کونگ فو نمایشی جذاب و کمدی بسازد. پس از تماشای این فیلم، امیدوارم چان و سینا بتوانند دوباره در فیلمی با داستانی با کیفیت بهتر همکاری کنند.

کلام پایانی: شکست با یک ترکیب خوب


نقد فیلم Hidden Strike | ضربه پنهان

در پایان باید گفت: فیلم Hidden Strike با داشتن ترکیب موفق جکی چان و جان سینا، یک شکست ناامید‌ کننده است و همچنین در لحظاتی فاجعه‌ای است که ناخواسته سرگرم‌کننده‌ می‌شود و دوباره به مسیر شکست بازمی‌گردد. اگر نظر من را بخواهید تماشای این فیلم فقط یک اتلاف وقت، انرژی و زمان است.
با این تفاسیر پس از مطالعه نقد فیلم Hidden Strike آیا علاقه مند به تماشای این فیلم اکشن هستید؟ اگر فیلم را تماشا کردید، فراموش نکنید که نظر خود را در مورد این فیلم با ما به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟