پارس وی دی اس

نگاهی به فصل اول سریال لایو اکشن «آواتار: آخرین بادافزار»

فصل اول آواتار

سال‌های سال بود که هواداران انتظار اقتباس لایو اکشن سریال دوست‌داشتنی «آواتار: آخرین بادافزار» (Avatar: The Last Airbender) را می‌کشیدند. بالأخره زمان موعود فرا رسید و شبکه نتفلیکس هر ۸ قسمت فصل اول این اقتباس لایو اکشن را یکباره پخش کرد. اکنون طرفداران این فرنچایز محبوب می‌توانند با فصل اول «آواتار: آخرین بادافزار» تجدید دیدار کنند و خاطره‌هایی که با نسخه اصلی و انیمیشنی آن داشتند را به یاد بیاورند.

متأسفانه هنوز تولید فصل دوم این سریال تلویزیونی تأیید نشده است، اما با توجه به فصل اول می‌توان گفت این سریال بدون شک ارزش تماشا و ادامه دادن را دارد. فصل اول سریال نشان داد با وجود تغییراتی که در منبع اقتباس ایجاد شده، منعکس‌کننده سریال اصلی که از شبکه Nickelodeon پخش می‌شد است، به خصوص که پایان‌های هم منبع اقتباس و هم اقتباس تلویزیونی، تا حد زیادی مشابه هم و وفادارانه بود.

هشدار: در این مقاله خطر لو رفتن بخش‌هایی از داستان سریال «آواتار: آخرین بادافزار» وجود دارد

فصل اول سریال آنگ (با بازی گوردون کورمیر)، آواتار جدید را دنبال می‌کند که در تلاش است با ناپدید شدن خود در ۱۰۰ سال گذشته کنار بیاید. اما چه چیزی باعث شد آواتار آنگ در ۱۰۰ سال گذشته غایب باشد؟ این سؤالی بود که منبع اقتباس پاسخ آن را به تدریج داد، اما اقتباس لایو اکشن در سکانس آغازین خود به طرز خیره‌کننده‌ای این سؤال را (پیش از طرح شدن) پاسخ می‌دهد. در این صحنه ابتدا برای آنگ و بینندگان آشکار می‌شود که او آواتار جدید و ناجی جهان است، و سپس حمله ملت آتش کاهنان بادافزار و نسل‌کشی آن‌ها را می‌بینیم. پس از این افزوده تکان‌دهنده به داستان، سریال به سمت خط داستانی آشناتری سوق داده می‌شود. کاتارا (با بازی کیاونتیو) و ساکا (با بازی یان اوسلی)، برادر و خواهری از قبیله آب، آنگ را بیدار و پیدا می‌کنند و درباره دنیای جدیدی که شکل گرفته به او می‌گویند.

«آواتار: آخرین بادافزار»؛ اقتباسی با نگاه تازه

آواتار آنگ فصل اول آواتار

داستان فصل اول سریال «آواتار: آخرین بادافزار» برای طرفداران قدیمی انیمیشن آشنا و دوست‌داشتنی است، اما سریال نتفلیکس خودش را محدود نکرده و تغییرات خلاقانه قابل توجهی در داستان ایجاد کرده. این اقتباس لایو اکشن زمانی پخش می‌شود که بسیاری از هواداران سریال اصلی اکنون بالغ و بزرگسال شده‌اند. به همین علت هیچ بعید نیست این دسته از بینندگان از تغییرات خلاقانه ایجاد شده راضی باشند، چرا که پس از سال‌ها این فرصت را دارند تا به تماشای نسخه‌ای تازه و متفاوت از اثر محبوب‌شان بنشینند.

اگر سریال انیمیشنی را دیده باشید، می‌دانید که ساختار اپیزودیکی دارد و در هر قسمت از سریال آنگ، کاتارا و ساکا در سرتاسر ۴ قلمرو ماجراهای متعددی را پشت سر می‌گذارند که لزوماً به یکدیگر مرتبط نیستند. اما یک سریال لایو اکشن که تنها ۸ قسمت دارد، به واسطه قالب روایی خود، نمی‌تواند چنین ساختاری داشته باشد. بنابراین در اقتباس تلویزیونی شاهد داستان منسجم‌تری هستیم که سعی کرده ماجراجویی‌های مختلف را به یکدیگر و به خط داستانی اصلی مرتبط کند. به ناچار تعدادی از این ماجراجویی‌ها و خطوط داستانی نیز از داستان حذف شده‌اند. اگرچه هیچ بعید نیست در فصل‌های آینده، برخی از این خطوط داستانی را با تغییراتی در جزئیات، دنبال کنیم.

«آواتار: آخرین بادافزار» مشق‌های جهان‌سازی خود را به خوبی انجام داده و در فصل اول موفق می‌شود جهان داستان آواتار را به مخاطب ناآشنا بشناساند. از تفاوت‌های ۴ قلمرو و مردمانش گرفته تا موجودات عجیب‌ و غریبی که در این سرزمین پیدا می‌شود و ارواح مختلفی که ممکن است با شما گفت‌وگو، یا حتی صورت شما را بدزدند و روح‌تان را ببلعند. با این وجود سریال رویکرد افراطی ندارد و اجازه نمی‌دهد مخاطب بیش از اندازه با جهان سریال درگیر شود، درعوض او را با شخصیت‌ها و داستان‌شان مشغول نگه می‌دارد.

  • ۹ انیمیشن حماسی که علاقه‌مندان «آواتار:آخرین بادافزار» باید ببینند

نگاهی به پایان‌بندی فصل اول «آواتار: آخرین بادافزار»

هنگامی که آنگ، کاتارا و ساکا پس از یک سفر طول و دراز و خطرناک به قبیله آب شمالی می‌رسند، ملت آتش به فرماندهی دریاسالار حریص و بی‌رحمی به نام ژائو (با بازی کن لیونگ) با نقشه‌های شوم و مخرب خود، به آن‌ها نزدیک می‌شود. اما پس از شروع نبرد چه اتفاقی می‌افتد؟

گروه آواتار و آب‌افزارها علیه ملت آتش متحد می‌شوند

کاتارا مبارزه با استاد پاکو فصل اول آواتار

در قسمت ۷ فصل اول «آواتار»، «شمال» (The North)، آنگ، ساکا و کاتارا به پایتخت قبیله آب شمالی می‌رسند و بلافاصله برای نبرد پیش رو علیه ملت آتش آماده می‌شوند. کاتارا که تمام مدت به تنهایی آب‌فزاری را یاد گرفته و تمرین کرده، مشتاق این است از استادهای آب‌فزار قبیله آب شمالی، فنون آب‌افزاری را بیاموزد. او ابتدا از توانایی شفابخشی آب‌افزارها شگفت‌زده می‌شود، اما وقتی می‌فهمد در قبیله آب شمالی زن‌ها نمی‌توانند مبارزه کنند، شوکه می‌شود.

استاد پاکو (با بازی آمارتینز) مانع آموزش دیدن کاتارا به عنوان یک جنگجو می‌شود و به کاتارا یادآوری می‌کند که اینجا زنان از قدرت‌های خود تنها به عنوان درمانگر استفاده می‌کنند. اما کاتارا قصد ندارد دست روی دست بگذارد. او با وجود اینکه می‌داند شکست خواهد خورد، استاد پاکو را به یک دوئل دعوت کرده و او را به چالش می‌کشد. اینجاست که کاتارا توانایی خود را ثابت می‌کند و مردم قبیله با احترام ویژه‌ای با او برخورد می‌کنند.

در همین حال، ساکا با پرنسس یو (با بازی امبر میدتاندر)‌ پیوند عاطفی نسبتاً قوی‌ای برقرار می‌کند. پرنسس یو به ساکا توضیح می‌دهد که در کودکی تجربه نزدیک به مرگ داشته و به وسیله روح ماه نجات پیدا می‌کند و اکنون بخشی از انرژی زندگی روح ماه به او انتقال یافته است. آنگ نیز موفق می‌شود با آواتار کورک (با بازی میگوآن فیربرادر) ارتباط برقرار کند؛ کورک به آنگ می‌گوید که آواتار بودن به معنای تنها بودن و گرفتن تصمیم‌های غیرممکن است، گرفتن تصمیم‌هایی که به معنای فدا کردن خود است. اما کوروک جز همین توصیه ساده، کمک بیشتری به آنگ نمی‌کند.

با شروع قسمت هشتم و پایانی فصل اول، «افسانه‌ها» (Legends)، آواتار و دوستانش طی یک مأموریت شناسایی به سمت ناوگان ملت آتش می‌روند و حتی موفق می‌شوند سه نفری یکی از ناوها را منهدم کنند. اما وقتی می‌بینند بیش از صدها کشتی در راه است، عقب‌نشینی می‌کنند. نقشه ملت آتش شامل یک حمله تمام عیار به دیوار یخی پایتخت قبیله آب شمالی می‌شود، و یک بالن هوایی که به طور پنهانی به قلب پایتخت نفوذ می‌کند و در واحه مقدس فرود می‌آید.

دریاسالار ژائو قصد دارد آنجا ارواح ماه و اقیانوس را که منبع قدرت آب‌افزارها هستند را پیدا کند و روح ماه را به قتل برساند. به این ترتیب، قدرت آب‌افزاری از بین خواهد رفت و مردم قبیله بی‌دفاع خواهند بود. عمو آیرو (با بازی پل سون هیونگ لی) سعی می‌کند ژائو را متقاعد کند از این نقشه شوم چشم‌پوشی کند، چرا که با کشته شدن روح ماه تمام دنیا به هم خواهد ریخت، اما ژائو گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست. در همین حال، زوکو (با بازی دالاس لیو)، که ژائو فکر می‌کرد مرده است، به پایتخت نفوذ می‌کند تا جست‌وجوی بی‌وقفه خود برای آواتار را از سر بگیرد.

هنگامی که جنگ آغاز می‌شود، آواتار کوروک به چشم آنگ ظاهر می‌شود تا به او درباره نزدیک بودن چاقوی خود، که از جنس دنیای ارواح ساخته شده، هشدار بدهد و به او بفهماند که اتفاق وحشتناکی قرار است برای ارواح ماه و اقیانوس رخ بدهد. کاتارا که اکنون رضایت استاد پاکو را برای جنگیدن جلب کرده است، یک گردان کامل از آب‌افزارهای تازه‌کار را رهبری می‌کند. در همین حین ساکا و پرنسس یو نیز وظیفه دارند مردم عادی را از دیوار یخی دور نگه دارند. در حالی که آن‌ها دارند از مردم دربرابر آوار محافظت می‌کنند، مومو جان یک کودک را نجات می‌دهد و خودش تا سر حد مرگ آسیب می‌بیند. پرنسس یو برای کمک به مومو همراه با سکا اورا به واحه مقدس می‌برد و جانور پرنده را شفا می‌دهد.

دریاسالار ژائو به هدف شوم خود دست پیدا می‌کند، اما با عواقب آن غافلگیر می‌شود

فصل اول آواتار عمو ایرو و زوکو

آنگ که حالا فهمیده مهم‌ترین کار محافظت از ارواح ماه و اقیانوس است، با کاتارا به سمت واحه مقدس می‌رود، اما زوکو در میانه راه جلوی آن‌ها را می‌گیرد. کاتارا که حالا به توانایی‌های خود اطمینان دارد، تصمیم می‌گیرد با زوکو مبارزه کند تا آنگ به واحه مقدس برسد. در حالی که کاتارا و زوکو با هم دوئل می‌کنند، آنگ، ساکا و پرنسس یو سعی می‌کنند در واحه مقدس از ارواح که حالا به شکل دو ماهی در آمده‌اند و جسم فیزیکی دارند، محافظت کنند. اما ماجرا به خوبی پیش نمی‌رود و ژائو موفق می‌شود روح ماه را درون یک کیسه به دام بیندازد. همان‌طور که آنگ سعی می‌کند با مذاکره ژائو را متقاعد کند روح ماه را به قتل نرساند، آیرو به ژائو حمله می‌کند تا روح ماه را از چنگش خارج کند. همزمان آنگ تلاش می‌کند ماهی را دوباره به برکه بیندازد، اما موفق نمی‌شود و در همان لحظه به روح ماه خنجر می‌زند.

با مرگ روح ماه و ناپدید شدن کره ماه در آسمان، آسمان ناگهان به رنگ سرخ درمی‌آید و آب‌افزارها قدرت خود را از دست می‌دهند. بالأخره ملت آتش در نبرد برتری پیدا می‌کنند و بلافاصله دیوار یخی را شکسته و شروع به غارت پایتخت قبیله آب شمالی می‌کنند. آنگ که از ناتوانی خود در نجات مردم خشمگین شده، با ناامیدی درون برکه می‌رود و جسم خود را به روح اقیانوس می‌سپارد. آن‌ها با هم تبدیل به یک هیولای عظیم‌الجثه از جنس آب می‌شوند. پرنسس یو که حالا ضعیف شده، به ساکا توضیح می‌دهد که دیگر کسی به نام آنگ وجود ندارد و او به دست روح اقیانوس تسخیر شده است. او به ساکا می‌گوید روح اقیانوس در تمام جهان به دنبال شریک زندگی خود، روح ماه، سرگردان خواهد شد اما هرگز آن را پیدا نمی‌کند. در همین حین هیولای عظیم‌الجثه با بی‌رحمی به ناوگان ملت آتش حمله می‌کند.

دریاسالار ژانو

ژائو، آیرو و دیگر سربازان ملت آتش از واحه مقدس فرار می‌کنند و آیرو، زوکو را جایی خارج از عبادتگاه آواتار کوروک پیدا می‌کند. زوکو متوجه فرار ژائو می‌شود و در اوج خشم، روی یک پل با او مبارزه می‌کند. شاهزاده زوکو به خاطر اینکه ژائو تمام نقشه‌ها و مأموریت سه ساله‌اش را به هم ریخته، قصد دارد او را بکشد. اما ژائو که خود را به پایان نزدیک می‌بیند، سعی می‌کند به زوکو بیشتر آسیب برساند و به او می‌گوید که تمام این مدت از پرنسس آزولا (با بازی الیزابت یو)، خواهر زوکو، و لرد آتش اوزای (با بازی دانیل دای کیم) مستقیماً کمک گرفته است. او به زوکو می‌گوید که او هرگز قرار نبوده ولیعهد باشد و پدرش از او برای تربیت و هدایت خواهرش استفاده کرده. ژائو از شوکه شدن زوکو استفاده می‌کند و سعی دارد از پشت به او ضربه بزند که آیرو با یک گوی آتشین او را از پل پایین می‌اندازد و می‌کشد.

هیولای اقیانوس ناوگان ملت آتش را نابود می‌کند، اما ذره‌ای از خشمش کاسته نمی‌شود. در حالی که کاتارا تلاش می‌کند با حرف زدن آنگ را از هیولای اقیانوس جدا کند، در واحه مقدس، ساکا به این فکر می‌کند که آیا راهی برای زنده کردن دوباره روح ماه وجود دارد یا خیر. با بلند فکر کردن ساکا، ایده‌ای به ذهن پرنسس یو می‌رسد. او متوجه می‌شود از آنجایی که بخشی از انرژی زندگی روح ماه درون او جریان دارد، او می‌تواند جای روح ماه را بگیرد و خودش ماه شود. به این ترتیب پرنسس یو وارد برکه شده و با شدت گرفتن نور ناپدید می‌شود. وقتی ماه دوباره در آسمان پدید می‌آید، هیولای اقیانوس متوجه می‌شود شرک زندگی‌اش بازگشته و در اقیانوس فرو می‌پاشد. به این ترتیب آنگ دوباره به خودش می‌آید و رها می‌شود.

آیا فصل دوم سریال «آواتار: آخرین بادافزار» تولید خواهد شد؟

پس از نبرد آنگ و کاتارا برای کشته‌های بسیار قبیله آب شمالی سوگواری می‌کنند. ساکا نیز با رئیس قبیله، آرنوک (با بازی ناتانیل آرکاند) صحبت می‌کند؛ او به ساکا می‌گوید که به دخترش پرنسس یو افتخار می‌کند و بابت محافظت از او، سپاسگزار ساکا است. استاد پاکو نیز ضمن تشکر از کاتارا، به او یک بطری حاوی آب واحه مقدس هدیه می‌دهد و از او دعوت می‌کند بماند و به آب‌افزارهای جوان آموزش بدهد. اما کاتارا به استاد پاکو یادآور می‌شود که یک دانش‌آموز بسیار مهم‌تر وجود دارد: آواتار آنگ.

به این ترتیب آنگ، کاتارا و ساکا تصمیم می‌گیرند به سفر خود ادامه بدهند و آنگ را برای رویارویی نهایی با ملت آتش آماده کنند. در همین حین، در قلمرو آتش، لرد آتش اوزای، از شکست نیروهای خود در برابر قبیله آب شمالی خبردار می‌شود. اما اوزای از این شکست خشمگین نیست. در حالی که جهان نگران قبیله آب شمالی بود، اوزای دختر خود پرنسس آزولا را به دومین شهر پادشاهی خاک، اوماشو فرستاد. با سقوط اوماشو، جز با سینگ سه چیزی از پادشاهی خاک باقی نمی‌ماند. اوزای از حکیم بزرگ ملت آتش (با بازی فرانسوا چاو) می‌آموزد که دنباله‌دار سوزین پس از چرخه ۱۰۰ ساله خود، در شرف بازگشت است. بازگشت این دنباله‌دار به معنای قوی‌تر شدن ملت آتش و بدل شدن آن‌ها به دشمنانی حتی مرگبارتر از اکنون است.

  • ۴۵ انیمیشن سریالی برتر جهان در کل دوران

فصل اول اقتباس لایو اکشن «آواتار: آخرین بادافزار» تقریباً همانجایی به پایان می‌رسد که سریال اصلی تمام شده بود. در سریال تلویزیونی، برخی از خطوط داستانی بیش از منبع اقتباس جلو رفتند و توسعه یافتند، در حالی که برخی از خطوط داستانی دیگر کمتر بهشان پرداخته شد. تاکنون نتفلیکس تولید فصل دوم این سریال را تأیید نکرده است، اما این موضوع برای شبکه نتفلیکس غیرمعمول نیست. نتفلیکس معمولاً چند هفته برای تمدید سریال‌های خود صبر می‌کند تا رتبه‌بندی و اقبال عمومی مخاطبان نسبت به سریال مشخص شود. بنابراین هفته‌های پیش رو برای «آواتار: آخرین بادافزار» اهمیت ویژه‌ای خواهند داشت.

منبع: Slash/Film

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
سریالمجموعه تلویزیونی


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟