پارس وی دی اس

هرآنچه باید قبل از تماشای «تلماسه: بخش دو» از قسمت اول به یاد داشته باشید

بخش اول تلماسه

فیلم «تلماسه: بخش دو» اخیرا اکران شده است. پیش از تماشای این فیلم می‌بایست نکاتی در رابطه با چند شخصیت کلیدی و خط داستانی فیلم اول را مرور کنید. قسمت اول فیلم «تلماسه» که براساس یک مجموعه رمان تلماسه نوشته فرانک هربرت ساخته شده، سال ۲۰۲۱ با تحسین منتقدان و موفقیت تجاری اکران شد. دنباله این فیلم که از اول ماه مارس در سینماها اکران شد، نیمه دوم جلد اول کتاب «تلماسه» را در بر می‌گیرد. بنابراین به طور مستقیم پس از وقایع فیلم نخست آغاز خواهد شد و داستان آن را تکمیل می‌کند. با این اوصاف درک محتوای فیلم اول برای بینندگانی که قصد دارند قسمت دوم «تلماسه» را تماشا کنند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

هشدار: در این مقاله خطر لو رفتن داستان فیلم «تلماسه ۱» وجود دارد

فیلم «تلماسه» در سال ۲۰۲۱ مخاطبان را با یک جهان علمی-تخیلی عظیم و پیچیده مملو از شخصیت‌ها، سیارات و موقعیت‌های سیاسی آشنا کرد که درک آن در ابتدا دشوار است. در فیلم «تلماسه: بخش دو» خاندان‌ها و گروه‌های بیشتری وجود خواهند داشت. نیروهایی که همه برای کنترل سیاره بیابانی آراکیس با هم رقابت خونینی خواهند داشت. فیلم اول «تلماسه» در حقیقت یک مقدمه برای داستانی مهیج‌تر و پیچیده‌تر بود. این در حالی است که قسمت دوم فیلم شامل یک درگیری چندوجهی در چند جبهه مختلف می‌شود. به همین دلیل است که می‌بایست با آگاهی کامل نسبت به زمینه‌‌سازی‌هایی که برای قسمت دوم شده، به تماشای آن نشست.

  • چرا باید رمان «تلماسه» را بخوانید؟ دنیایی از شن، سیاست و خطر

۱.‌ خاندان آتریدیس فرمانروای آراکیس بود

با رهبری دوک لتو، خاندان آتریدیس بر سیاره بیابانی آراکیس فرمانروایی می‌کرد.

بخش اول تلماسه آراکیس

طرح داستانی اصلی فیلم «تلماسه» که سال ۲۰۲۱ منتشر شد، این است که خاندان آتریدیس، یک خاندان اصیل و خوشنام که بر سیاره کالادان فرمانروایی می‌کند، از سوی امپراطور مأموریت پیدا می‌کند به سیاره دیگری به نام آراکیس حکومت کند. دوک لتو آتریدیس (با بازی اسکار آیزاک) درباره این جابه‌جایی بدبین است و می‌داند که به احتمال زیاد آراکیس تله‌ای است که امپراطور برای خاندان او ایجاد کرده تا خاندان آتریدیس‌ و حاکمان قبلی آراکیس خاندان هارکونن را به جان یکدیگر بیندازد. لتو مشکوک شده که امپراطور خاندان آتریدیس را تهدیدی فزاینده برای سلطنت خود به کهکشان می‌بیند و می‌خواهد با قرار دادن آن‌ها در جنگ با خاندانی دیگر، آن‌ها را تضعیف کند.

لتو در مقام یک رهبر کاریزماتیک، آگاه و محترم، از تهدیدهای موجود بی‌خبر نیست، اما چالش فرمانروایی به آراکیس را می‌پذیرد و معتقد است که این سیاره پتانسیل استفاده نشده‌ای دارد. در ابتدای فیلم، او به پاول اعلام اعلام می‌کند: «در آراکیس ما باید از قدرت بیابان استفاده کنیم.» آراکیس علی‌رغم محیط بیابانی، می‌تواند ثروت و قدرت بسیار زیادی برای حاکم خود به همراه بیاورد. آراکیس یکی از معدود منابع ماده‌ای به نام ادویه یا اسپایس است؛ ماده‌ای که هم نوعی مواد مخدر است، و هم در اقتصاد جهان نقشی حیاتی ایفا می‌کند. با وجود اینکه تجارت اسپایس برای هر کسی وسوسه‌انگیز است، اما محیط خشن سیاره و فرهنگ متناقض آن (با امپراطوری) موانع مهمی به شمار می‌آیند. حکومت هارکونن‌ها به آراکیس برای مردم بومی، فرمن‌ها، ظالمانه بود. اما لتو آتریدیس به دنبال همسویی با فرمن‌ها و ایجاد یک حکومت قوی‌تر و با ثبات بیشتر در این سیاره بیابانی بود.

  • وقایع‌نگاری تلماسه؛ از حال تا سال ۱۰۱۹۲

۲.‌ هارکونن‌ها و ساردواکار به خاندان آتریدیس هجوم می‌آورند

نیروی نظامی امپراطور، ساردواکار، در هجوم به آراکیس از خاندان هارکونن حمایت کردند.

حمله ساردواکار به اتریدیس

طرح لتو برای فرمانروایی به آراکیس عاقلانه بود، اما درنهایت اشتباه لتو این بود که سرعت و شرارت هارکونن‌ها در اقدامات تلافی‌جویانه را دست کم گرفت. نیروهای خاندان هارکونن به پشتوانه نیروی نظامی نخبه امپراطور به خاندان آتریدیس حمله می‌کنند و یکی از حماسی‌ترین نبردهای سینمای علمی-تخیلی را رقم می‌زنند. این حمله غافلگیرانه به مرگ دوک لتو، فروپاشی سریع نیروهای آتریدیس و گریختن پاول و لیدی جسیکا به بیابان منجر می‌شود.

۳. پاول آتریدیس

پاول آتریدیس با بازی تیموتی شالامی شخصیت محوری «تلماسه» است.

پاول آتریدیس بخش اول تلماسه

پاول آتریدیس قهرمان اصلی فیلم «تلماسه» و پسر دوک لتو آتریدیس و لیدی جسیکا است. والدین پاول ویژگی‌های منحصر به فردی به او داده‌اند؛ پاول وارث خاندانی اصیل است که بر سیاره کالادان حکومت می‌کند و از سوی دیگر، مادرش راه و روش بنه جزریت را به او آموزش داده، امری که در جهان «تلماسه» برای مردها بسیار نادر است. پاول قبل از اینکه همراه با خانواده‌اش به سیاره آراکیس برود، رویاها و الهامات مختلفی از وقایع مربوط به آراکیس می‌بیند. این تصورات در طول فیلم اول ادامه دارد و به او این اجازه را می‌دهد تا رویدادهای احتمالی آینده را ببیند و به نوعی آن‌ها را پیش‌بینی کند.

رویاها و الهاماتی که پاول آتریدیس می‌بیند نتیجه تولد منحصر به فرد اوست. در «تلماسه»، بنه جزریت گروهی با نفوذ و قدرتمند از سایکیک‌ها (افرادی که به واسطه توانایی‌های ذهنی خود قدرت‌های فرابشری دارند) هستند که همه اعضای آن را زنان تشکیل داده‌اند. بنه جزریت‌ها می‌توانند با «صدا» دیگران را وادار کنند مطابق میل‌ آن‌ها عمل کنند و به طور کلی درک بهتری از انسان‌های دیگر دارند. این سازمان برنامه پیچیده‌ای برای زاد و ولد دارد و هدف نهایی‌اش این است که درنهایت «کویساتز هاداراخ» را به دنیا بیاورد؛ یک ابرانسان با قابلیت پیشگویی. هنگامی که پاول به آراکیس می‌رسد، اسپایس را مصرف می‌کند و به این ترتیب قدرت‌های پیش‌گویی او قوی‌تر می‌شود. این امر مهر تأییدی بر کویساتز هادراخ بودن پاول آتریدیس است. با قدرت پیشگویی پاول، فرمن‌ها نیز او را مسیح و ناجی خود، معادیب (Muad’Dib) خطاب می‌کنند.

۴. چانی

چانی با بازی زندایا یک فرمن مؤنث است که پاول او را بارها در رویاهای خود دیده است.

چانی

اگرچه چانی تا حد زیادی در فیلم «تلماسه» سال ۲۰۲۱ غایب بود، اما در روایت این دو فیلم، چانی یک شخصیت حیاتی قلمداد می‌شود. بدون اینکه پاول و چانی یکدیگر را دیده باشند، اولین بار او را در رویاهای پاول آتریدیس دیدیم. چانی یک زن فرمن است که در اواخر فیلم اول، هنگامی پاول به بیابان می‌گریزد و با قبیله چانی روبه‌رو می‌شود، بالأخره وارد داستان می‌شود. فیلم اول کار زیادی برای شناساندن چانی به مخاطبان انجام نمی‌دهد، اما او در آینده داستان نقش به سزایی ایفا خواهد کرد.

۵. لیدی جیسکا

لیدی جسیکا با بازی ربکا فرگوسن مادر پاول و یکی از اعضای انجمن بنه جزریت است

لیدی جسیکا بخش اول تلماسه

لیدی جسیکا که یکی از شخصیت‌های محوری در هر دو فیلم «تلماسه» به شمار می‌آید، دختر نامشروع بارون ولادیمیر هارکونن است. او یکی از اعضای انجمن خواهری (Sisterhood) بنه جزریت است. پیش از وقایع «تلماسه»، لیدی جسیکا از سمت انجمن بنه جزریت وظیفه داشت با لتو آتریدیس دختری به دنیا بیاورد تا بعداً کویساتز هاداراخ را پرورش دهد. با این حال، لیدی جسیکا و لتو عاشق یکدیگر شدند و او با به دنیا آوردن پسری به نام پاول، به خواسته‌های بنه جزریت خیانت کرد. جسیکا تا زمان مرگ لتو معشوقه او باقی ماند. لتو و لیدی جسیکا اگرچه پاول را با هم بزرگ کردند، اما هرگز ازدواجی بین‌شان صورت نگرفت. در «تلماسه»، در پایان فیلم لیدی جسیکا همراه با پسرش پاول به بیابان فرار می‌کند.

۶. گورنی هالِک

گورنی هالک با بازی جاش برولین ارباب جنگ خاندان آتریدیس است.

گارنی هالک

گورنی هالک با بازی جاش برولین، یکی از شخصیت‌های مهم در فرنچایز «تلماسه» است. او یکی از یاران وفادار خاندان آتریدیس و دوست بزرگی برای لتو و لیدی جسیکا به شمار می‌آید. هالک علاوه بر رهبری شورای جنگ لتو، به همراه دانکن آیداهو به طور مستقیم به پاول در زمینه تسلیحات آموزش می‌دهد. گورنی هالک در دفاع از تشکیلات خاندان آتریدیس در آراکیس از تمام توان خود مایه می‌گذارد تا مانع نیروهای هارکونن و سارداوکار شود، اما او و نیروهایش برای مقابله با چنین مهاجمان مهلکی آماده نبودند. خوشبختانه گورنی هالک با شمار اندکی از سربازان موفق به فرار شده است و می‌تواند در آینده به کمک پاول آتریدیس بیاید.

۷. استیلگار

استیلگار با بازی خاویر باردم یکی از رهبران مردم فرمن است.

استیلگار بخش اول تلماسه

شخصیت دیگری که به سختی می‌توان گفت در فیلم «تلماسه» معرفی شده، استیلگار است. او فرمنی است که رهبری Sietch Tabr را به عهده دارد؛ همان گروهی که در پایان فیلم اول پاول و لیدی جسیکا با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. استیلگار پیش از این نیز در فیلم «تلماسه» دیده شده بود؛ دانکن آیداهو او را نزد لتو آتریدیس برد تا برای اتحاد پیش رو برنامه‌ریزی کنند. استیلگار در مقابل لتو به زمین تف انداخت، که در حقیقت بین مردم فرمن به نشانه احترام است؛ چرا که آب و مایعات بدن در آراکیسِ بیابانی چیزهای ارزشمندی به حساب می‌آیند.

۸. بارون ولادیمیر هارکونن

بارون ولادیمیر هارکونن با بازی استلان اسکاشگورد یکی از شخصیت‌های شرور اصلی «تلماسه» و رقیب خاندان آتریدیس است.

ولادمیر هارکونن

بارون ولادیمیر هارکونن آنتاگونیست اصلی فیلم «تلماسه» ۲۰۲۱ است که به عنوان رهبر وحشتناک و بی‌رحم خاندان خود به تصویر کشیده شده. بارون هارکونن نیت پلید آشکاری نسبت به خاندان آتریدیس دارد، خاندانی که از نظر هارکونن، دشمن و رقیبی تمام عیار است. هنگامی که آراکیس از خاندان هارکونن گرفته و به دوک لتو داده می‌شود، بارون هارکونن به دنبال فرصتی است تا آن را به زور پس بگیرد. حامیان او عبارتند از پیتر دی وریس (با بازی دیوید دستمالچیان)، یک منتات که در فیلم اول کشته می‌شود، و و گلوسو رابان (با بازی دیو باتیستا) جنگ‌سالار بی‌رحم خاندان هارکونن و برادرزاده بارون. آستین باتلر در «تلماسه: بخش دو» نقش فید راثا هارکونن، برادرزاده دیگر بارون را بازی خواهد کرد.

  • شباهت‌های کمتر دیده شده‌ی دنیای «بازی تاج و تخت» و «تلماسه»

۹. کشته شدن دوک لتو آتریدیس

دوک لتو آتریدیس به خاطر خیانت به اسارت گرفته شد و به دست بارون هارکونن به قتل رسید.

کشته شدن دوک لتو بخش اول تلماسه

یکی از موضوعات اصلی فیلم «تلماسه» ۲۰۲۱ خیانت به خاندان آتریدیس است که در آن دکتر ولینگتون یوه، یک پزشک وفادار به آتریدیس، لتو را به دست هارکونن‌ها می‌دهد. گفته می‌شود که بارون هارکونن همسر یوه را اسیر کرده تا از او علیه ارباب خود، لتو آرتیدیس استفاده کند. یوه قبل از اینکه خیانت کند، لتو را به یک دندان مسموم‌کننده مجهز می‌کند. همان دندانی که لتو در آخرین لحظات از آن استفاده کرد تا بارون هارکونن را از بین ببرد. متأسفانه زهری که در دندان وجود داشت تنها باعث مرگ پیتر دی وریس شد و بارون هارکونن به موقع توانست از مهلکه فرار کند. مرگ لتو، حاکمیت خاندان آتریدیس را به پاول می‌رساند، کسی که نیروهای خاندان هارکونن گمان می‌کنند کشته شده است.

۱۰. پاول آتریدیس از حمله به آراکیس جان سالم به در برد

پاول آتریدیس از حمله هارکونن‌ها به بیابان گریخت و آنجا حمایت فرمن‌ها را به دست آورد.

فرار پاول آتریدیس بخش اول تلماسه

پاول آتریدیس پس از پیش‌روی نیروهای خاندان هارکونن و سارداوکار در مقر خاندان آتریدیس، به سختی از اسارت جان سالم به در برد. او با لیدی جسیکا، مادرش، اسیر می‌شود. اما آن دو از «صدا» استفاده و فرار می‌کنند تا اینکه جایی در اعماق صحرا وسیله نقلیه‌شان سقوط می‌کند. مادر و پسر در ادامه با استیلگار و فرمن‌ها روبه‌رو می‌شوند. آنجاست که پاول آتریدیس مجبور می‌شود با مردی به نام جیمیس دوئل کند، او را بکشد و برای اولین بار جان یک انسان را بگیرد. در پایان فیلم، پاول به فرمن‌ها ملحق می‌شود و به قدرت بیابانی که لتو توصیف کرده بود، اشاره می‌کند. امری که یکی از جنبه‌ای اصلی «تلماسه: بخش دو» خواهد بود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
سینمای جهان


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟