«استیون منوچین»، وزیر سابق خزانه‌‎داری آمریکا ماه گذشته گفته بود که درحال تشکیل یک گروه سرمایه‌گذاری برای خرید تیک تاک است. حالا در گزارش جدیدی اعلام شده که او ظاهراً به‌دنبال کنارگذاشتن الگوریتم اصلی این شبکه اجتماعی و بازسازی آن است، اقدامی که از نظر منتقدان بسیار سخت خواهد بود.

ماه گذشته لایحه‌ای توسط مجلس نمایندگان ایالات‌متحده تصویب شد که به مالک چینی تیک‌تاک، یعنی ByteDance حدود شش ماه فرصت می‌دهد تا دارایی‌های آن را در ایالات‌متحده واگذار کند یا با ممنوعیت کلی پلتفرم خود روبه‌رو شود. این ممنوعیت از نگرانی برخی قانونگذاران آمریکایی ناشی می‌شود که به‌گفته آن‌ها، دولت چین می‌تواند از نهادهایی مانند تیک تاک بخواهد که حجم عظیمی از داده‌های شخصی کاربران را جمع‌آوری کنند.

چالش‌های مربوط به خرید تیک تاک

تاکنون نام چندین فرد ثروتمند و قدرتمند به عنوان خریداران بالقوه مطرح شده که منوچین یکی از آن‌هاست. اما برنامه‌های او درحال‌حاضر با تردیدهای زیادی روبه‌رو شده است.

برای مثال، تیک تاک – با بیش از 170 میلیون کاربر فعال آمریکایی – یک پلتفرم گران محسوب می‌شود. طبق یک برآورد، ارزش این اپلیکیشن 100 میلیارد دلار است. علاوه‌براین، واشنگتن پست در گزارشی گفته است که منوچین قصد دارد این برنامه را از ابتدا بازسازی کند.

او به CNBC می‌گوید:

«این برنامه باید در ایالات‌متحده بازسازی شود، این برنامه باید یک فناوری آمریکایی باشد.»

به‌عبارت دیگر، منوچین می‌خواهد تیک تاک را بدون عنصری که این برنامه را بسیار ارزشمند و اعتیادآور می‌کند، یعنی الگوریتم آن، خریداری کند. او ظاهراً به سرمایه‌گذاران بالقوه اعلام کرده که خرید تیک‌تاک، بدون الگوریتم آن، باعث می‌شود تا این شبکه اجتماعی بسیار ارزان‌تر باشد.

«مت پرالت»، مدیر سابق تیم سیاست عمومی فیسبوک در انتقاد به این تصمیم احتمالی گفت که شرکت‌های فناوری زیادی وجود دارند که آرزوی آن‌ها ساخت الگوریتمی مانند تیک تاک است. او توضیح داد: «اگر استیون منوچین فکر می‌کند که می‌تواند این کار را انجام دهد و در امری موفق شود که بسیاری از شرکت‌های موفق ناکام بوده‌اند، برایش آرزوی موفقیت می‌کنم.»


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟