پارس وی دی اس

 چطور کودک را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

کودکی در حال خواندن کتاب

حصول اطمینان از اینکه فرزندان‌مان کودک علاقه‌مند به کتاب هستند مهم است. سواد برای موفقیت در دنیای مدرن حیاتی است، اما به یاد داشته باشید که همه عاشق خواندن نیستند. در کنار هر کودک علاقه‌مند به کتاب، کودکی وجود دارد که رقصیدن، نقاشی کردن، ساختن، بازی کردن یا آشپزی را ترجیح می‌دهد. برای بعضی از والدین، درک این موضوع سخت است، زیرا خواندن و دانستن از راه کتاب را مهم می‌دانند. اما باید بدانیم، برای پیشرفت لازم نیست که همه خوانندگان مشتاق داستان باشند.

خوشبختانه، راهبردهای موثر بسیاری وجود دارد که والدین می‌توانند برای کمک به فرزندشان برای لذت بردن از خواندن به جای ترسیدن از آن استفاده کنند. دانا ریسبورد، استاد کالج خدمات انسانی در دانشگاه وایدنر در پنسیلوانیا، توضیح می‌دهد: «والدینی که تجربیات مثبت کتاب و خواندن را تسهیل می‌کنند، زمینه را برای عشق به کتاب، خواندن و یادگیری فراهم می‌کنند.»

چرا خواندن برای بچه ها مهم است؟

از بسیاری جهات، خواندن پایه و اساس مهارت های زندگی را ایجاد می‌کند که کودکان هنگام بزرگ شدن به آن‌ها نیاز خواهند داشت. این بخشی جدایی ناپذیر از مدرسه و دانشگاه و همچنین عامل مهمی در پرورش آگاهی بیشتر از دنیای اطراف ما است. به علاوه، تربیت کودک علاقه‌مند به کتاب می‌تواند به بهبود سلامت روان او کمک کند. بد نیست چند دلیل مهم برای مفید بودن خواندن برای کودکان را با هم مرور کنیم:

عملکرد تحصیلی

مهارت‌های سوادآموزی و خواندن دست به دست هم می‌دهند تا فرزند ما پویا شود. دکتر ریسبورد می‌گوید: «مطالعه برای فرزندتان آگاهی از حروف، آگاهی کلمات و اصل الفبا را افزایش می‌دهد.»

همچنین خواندن  به عنوان پایه ای برای موفقیت در بسیاری از موضوعات دیگر عمل می‌کند. کلر کامرون،دانشیار و مدیر برنامه‌های EdM و دکترای دوره‌های اولیه کودکی و دوران کودکی در بخش یادگیری و آموزش در دانشگاه بوفالو (SUNY) می‌گوید که همه موضوعات و زمینه‌های آکادمیک دیگر از طریق خواندن آموخته می‌شوند.

علاوه بر این، کودکان علاقه‌مند به کتاب، پیشرفت تحصیلی و عملکرد بهتری دارند. علاوه بر این، مهارت‌های خواندن اولیه با نرخ فارغ التحصیلی مرتبط است.

اتصال به جامعه

علاقه‌مندی کودکان به کتاب

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از مزایای خواندن فراتر از سواد است؛ از  مزایای آن می‌توان به داشتن هوش هیجانی بیشتر و حتی طول عمر طولانی‌تر اشاره کرد. خواندن، دسترسی به دانش و الهام را فراهم می‌کند. مولی نس، متخصص سوادآموزی و دانشیار در آموزش دوران کودکی در دانشکده تحصیلات تکمیلی آموزش و پرورش دانشگاه فوردهام در شهر نیویورک توضیح می‌دهد که خواندن همچنین بسیاری از مهارت‌های رشدی، تحصیلی، اجتماعی-عاطفی و شناختی را تقویت می‌کند.

هیروکازو یوشیکاوا، دکترای کورتنی سیل راس، استاد جهانی شدن و آموزش و استاد گروه روانشناسی کاربردی در دانشگاه نیویورک Steinhardt در شهر نیویورک توضیح می‌دهد که خواندن همچنین می‌تواند حس کنجکاوی و ارتباط را در مورد دنیای اطراف ما تقویت کند. او می‌گوید: «این یک فعالیت اجتماعی حیاتی است که بر اساس جامعه ما و آینده آن استوار است. علاوه بر این، خواندن دایره لغات را تقویت می‌کند، دانش پس زمینه را ایجاد می‌کند و درک دیگران را ارتقا می‌دهد.»

  • چرا تنهایی بازی کردن کودکان مهم است؟

افزایش سلامت روان

خواندن همچنین ممکن است ما را آرام تر و شادتر کند. دکتر نس می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که خواندن بخش‌هایی از مغز مرتبط با زبان را فعال می‌کند. ح مطالعات نشان می‌دهد که مطالعه فشار خون را کاهش می‌دهد، مواد شیمیایی عصبی مرتبط با لذت را ایجاد می‌کند و به کاهش ضربان قلب کمک می‌کند»

همچنین، مهم‌تر از همه، اشتراک‌گذاری کتاب‌ها با فرزندتان می‌تواند شما را در حین یادگیری به یکدیگر نزدیک‌تر کند. سوفی دژنر، اد دی، کارشناس سوادآموزی، معلم سابق مدرسه ابتدایی و دانشیار دانشگاه ملی لوئیس در ایلینویز می‌گوید: «بلندخوانی پیوند عاطفی بین والدین و کودک را تقویت می‌کند و از رشد اولیه زبان و سواد حمایت می‌کند.»‌ به بیان دیگر داشتن کودک علاقه‌مند به کتاب مزایای فراوانی برای او دارد و از جهاتی می‌تواند آینده او را تا حدی تضمین کند.

کتاب دختری که ماه را نوشید اثر کلی بارن هیل انتشارات آوای ماندگار
کتاب دختری که ماه را نوشید اثر کلی بارن هیل انتشارات آوای ماندگار
۴۰ %

۷۰,۰۰۰
۴۲,۰۰۰ تومان

مشاهده و خرید

چگونه کودک علاقه‌مند به کتاب تربیت کنیم؟

چگونه یک کودک علاقه‌مند به کتاب تربیت کنیم؟

هدر منسبرگر، متخصص کتابخوانی با بیش از ۲۵ سال تجربه در کار با کودکان دبستانی در کالیفرنیا و اورگان، می‌گوید: «کودکان برای کمک به پرورش عشق به خواندن به سه چیز اصلی نیاز دارند: کنجکاوی، زمان، و مدلینگ. هر روز خواندن با هم را به زمانی سرگرم کننده و هیجان انگیز برای او تبدیل کنید.»

اگر کودک شما کودک علاقه‌مند به کتاب نیست، و این برای شما دغدغه است، ما چند راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا مسیر او را بتوانید تغییر دهید:

ژانرهای جدید را امتحان کنید. وقتی بحث کتاب خواندن کودکان پیش می‌آید همه ما در ابتدا سراغ ژانرهای تخیلی می‌رویم یا کتاب‌های سرگرم کننده را به او پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر فرزند شما به کتاب و ژانر تخیلی علاقه‌ای ندارد، باید ژانرهای دیگری را امتحان کنید. ممکن است کودک علاقه‌مند به کتاب ژانری را دوست داشته باشد که شامل حوزه‌هایی مانند زندگی‌نامه، علم یا تاریخ می‌شود. این ژانر به بچه‌ها این فرصت را می‌دهد که بخوانند تا یاد بگیرند و این ممکن است فقط قلاب مورد نیازشان باشد.

مدل‌های مختلف را آزمایش کنید. فرزندتان یا خودتان را به کتاب‌های سنتی محدود نکنید. به کودک خود کمیک، رمان های گرافیکی، کتاب های الکترونیکی، مجلات، شعر، روزنامه، مجلات، داستان های کوتاه، مانگا، وب سایت‌ها و حتی کتاب‌های صوتی را پیشنهاد دهید تا علاقه فرزندتان را برانگیزد.

فرصت‌هایی برای خواندن ایجاد کنید. از فرزندتان بخواهید هنگام درست کردن غذا دستور العمل‌ها را برای شما بخواند، برای او اسباب بازی‌هایی بخرید که نیاز به خواندن کتابچه‌های راهنما دارد، نقشه‌ها یا دستورالعمل‌ها را به او بدهید و به او اجازه دهید در حین انجام کارهایتان آن‌ها را بخواند، از او بخواهید فهرست مواد را در خواربارفروشی بررسی کند. با رمزگشایی صورتحساب‌ها یا فرم‌های رضایتنامه برای فعالیت‌های مدرسه او را ترغیب کنید. بچه ها فقط با خواندن، خوانندگان بهتری می‌‌شوند. برای داشتن کودک علاقه‌مند به کتاب، تلاش شما بسیار مهم است.

علاوه بر این، اگر هدف شما تشویق عشق به مطالعه است، زمان مطالعه را زمانی برای آموزش مهارت‌های سواد آموزی در نظر نگیرید. در عوض، بر لذت خواندن و شنیدن داستان تمرکز کنید. فرزند شما به سادگی با گوش دادن تبدیل به یک کودک علاقه‌مند به کتاب خواهد شد.  در واقع، کودکان به طور طبیعی مهارت‌های کلیدی سواد را فقط با درگیر شدن در بلندخوانی با شما به دست می‌آورند. اکتاب‌هایی که والدین می‌توانند با صدای بلند بخوانند، پیچیده‌تر از کتاب‌هایی هستند که خوانندگان جدید یعنی کودکان نوسواد می‌توانند بخوانند، بنابراین با بلند خواندن، به ساخت واژگان، درک شنیداری و وابستگی عاطفی کودک ادامه می‌دهید».

در حالی که خواندن برای بچه‌های کوچک‌تر ضروری است، باید به خواندن برای بچه‌های بزرگ‌تر هم ادامه دهید، حتی بعد از اینکه خودشان خواننده‌های ماهری هستند و دیگر تبدیل به یک کودک علاقه‌مند به کتاب شده‌اند، این لحظه‌های ناب خوانش همزمان را از دست ندهید. . با بزرگتر شدن آن‌ها می توانید طول و پیچیدگی متن را افزایش دهید. این کار تخیل آن‌ها را به چالش می‌کشد و دایره لغات و درک آن‌ها را تقویت می‌کند.

کودک خود را به کتابی که می‌خواند علاقه‌مند کنید. از کودک خود در مورد محتوای کتاب سوال بپرسید تا بداند خواندن او برای شما مهم است. این کار شما همچنین علاقه او را به ادامه مطالعه حفظ می‌ند. این امر علاوه بر تثبیت یک سرگرمی و داشتن یک کودک علاقه‌مند به کتاب، به رشد IQ آن‌ها نیز کمک می‌کند.

کتاب مامان بیا جیش دارم اثر شکوه قاسم نیا انتشارات قدیانی
کتاب مامان بیا جیش دارم اثر شکوه قاسم نیا انتشارات قدیانی
۳۵,۵۰۰ تومان
مشاهده و خرید

  • آیا خرید اسکوتر برای کودکان کار درستی است؟

به فرزندتان برای خواندن جایزه بدهید

دختر بچه‌ای در حال خواندن کتاب

کودکان اغلب مایلند کارهایی را انجام دهند که مجاز به انجام آن نیستند، مانند شب بیدار ماندن. اگر به آن‌ها اجازه دهید دیرتر به رختخواب بروند، به شرطی که در زمان اضافی که بیدار می‌گذرانند، مطالعه کنند، احتمالاً خواندن را ادامه می‌دهند تا بتوانند کاری را انجام دهند که در غیر این صورت ممنوع است.

ترویج روال، ثبات و تکرار به خواندن کمک می‌کند تا به عادت تبدیل شود. در صورت امکان زمان مطالعه را در طول روز انجام دهید. این کار باید شامل این باشد که بچه‌ها به تنهایی به کتاب نگاه کنند یا کتاب بخوانند، یا اینکه یک بزرگسال برایشان کتاب بخواند. علاوه بر این، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مطالعه روزانه در هنگام خواب را هدف قرار دهید. برای کودک خردسال خود بخوانید حتی اگر همیشه کاملاً درگیر شنیدن نباشد و حواسش پرت شود. دکتر دژنر توصیه می‌کند: «برای بچه‌های کوچک‌تر، ایجاد عادت به خواندن برای داشتن کودک علاقه‌مند به کتاب مهم است، حتی اگر در ابتدا علاقه کمی داشته باشند یا اصلاً علاقه‌ای نداشته باشند». هنگامی که مطالعه به بخشی قابل اعتماد از روز تبدیل شود، بچه‌ها به احتمال زیاد آن را به تنهایی انجام می‌دهند – و شروع به لذت بردن از آن می‌کنند.

تسلیم نشوید و از فرزندتان انتظار نداشته باشید که بلافاصله مطالعه را دوست داشته باشد. ممکن است زمان ببرد تا آن‌ها تبدیل به یک کودک علاقه‌مند به کتاب شوند دکتر کامرون توضیح می‌دهد: «خواندن مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر است، هر چه فرد بیشتر آن را انجام دهد، در آن بهتر می‌شود، و هرچه در آن بهتر عمل کند، بیشتر دوست دارد این فعالیت را انجام دهد».

اگر فرزند شما نگاهی منفی به کتاب دارد و شما با تلاش بیشتر نتیجه کمتری می‌گیرید، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی یادگیری در او باشد.کارشناسان تربیتی معتقدند هر زمانی که کودکان رفتار ناامیدکننده‌ای در مورد مطالعه نشان می‌دهند (اجتناب، گریه، و غیره)، زمان آن است که بپرسیم آیا دلیلی پشت پاسخ‌های آن‌ها وجود دارد یا خیر. بنابراین، در صورت داشتن هر گونه نگرانی و/یا رد کردن مسائلی مانند نارساخوانی، حتماً با معلم آن‌ها تماس بگیرید.به این ترتیب، انتظارات خود را بررسی کنید که چه زمانی فرزندتان خواندن را یاد می‌گیرد. دکتر کامرون توضیح می‌دهد: “این ممکن است تا کلاس اول برای برخی از کودکان اتفاق بیفتد، اما تا کلاس سوم یا بعد از آن برای برخی دیگر اتفاق نمی‌افتد.” بدانید که این روند طبیعی است  و لزوماً نشان دهنده مشکل در مهارت‌های سوادآموزی فرزند شما نیست. شما برای داشتن کودک علاقه‌مند به کتاب باید ممارست کنید.

روی سرگرمی و اجتماعی نگه داشتن سواد تمرکز کنید. دکتر ریسبورد توضیح می‌دهد: «اگر به فعالیت‌های خواندنی با فرزندانتان جالب و حمایت‌کننده ادامه دهید، بچه‌ها وقتی وارد مدرسه می‌شوند، احساسات مثبتی در مورد مطالعه خواهند داشت. این فراتر از کتاب است.

برای کودکان ۴ تا ۶ ساله، بازی‌های قافیه، آواز خواندن، و صحبت کردن در مورد صداهای زبان به ایجاد آگاهی از حروف و کلمات کمک می‌کند. این کار در تربیت کودک علاقه‌مند به کتاب موثر است.

همچنین می‌توانید با رفتن به کتابخانه، مطالعه را برای کودک جذاب کنید. سفر به کتابخانه بسیار هیجان انگیز است. دریافت مجموعه ای از “کتاب‌های تازه” در هر هفته برای کودکان بسیار هیجان انگیز است!” به علاوه، کتاب‌داران منبع خوبی برای یافتن کتاب‌هایی هستند که فرزندتان در مورد آن‌ها هیجان‌زده است.

کتاب سنگدل اثر مریسا مایر نشر هوپا
کتاب سنگدل اثر مریسا مایر نشر هوپا
۲۵۲,۰۶۰ تومان
مشاهده و خرید

منسبرگر همچنین به والدین پیشنهاد می‌کند که در طول روز، فعالیت‌های خود را برای بچه‌های کوچک‌تر روایت کنند. منسبرگر توضیح می‌دهد: «به عنوان مثال، هنگام پیاده روی در محله، به هر چیزی که می‌بینید اشاره کنید و در مورد آن صحبت کنید. “در خواربارفروشی، کودکان را در انتخاب اقلام، توجه به کلمات روی بسته بندی و دعوت به سوالات و کنجکاوی در مورد محیط طبیعی خود مشارکت دهید.”

برای فرزند شما بسیار مهم است که ببیند والدین خود به طور معمول برای لذت بردن مطالعه می‌کنند. زمانی که می ‌وانید، در طول روز زمانی را به استراحت، نشستن و مطالعه اختصاص دهید. دیدن شما در حال مطالعه این ایده را القا می‌کند که خواندن یک فعالیت لذت بخش و مادام العمر است. همچنین بدانید که آنچه می‌خوانید نباید  صرفا کتاب باشد. روزنامه، دستور غذاها، برچسب‌های مواد غذایی و غیره، به صورت چاپی یا آنلاین را هم در زمره اهداف مطالعه خود قرار دهید.

نکته اصلی این است که در حضور فرزندان خود بخوانید، بخوانید، بخوانید. دکتر ریسبورد توضیح می‌دهد: “کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند. اگر والدین بخوانند، فرزندان آن‌ها نیز خواهند خواند. اگر شما به کتاب علاقه‌مند هستید، در نهایت یک کودک علاقه‌مند به کتاب خواهید داشت”

فرزندی را که دارید بپذیرید. در پایان تلاش، ممکن است شما کودک علاقه‌مند به کتاب نداشته باشید. و اگر خواندن به میدان جنگ تبدیل شود، همه بازنده‌اند. به عنوان والدین، ما باید فرزندانی را که داریم تربیت کنیم، نه فرزندانی را که ترجیح می‌دهیم آن‌ها باشند. به آن‌ها زمان بدهید، اصرار کنید که پایه‌های اولیه را به دست آورند، فرصت خواندن را برای آن‌ها فراهم کنید، و سپس اجازه دهید آن‌ها تصمیم بگیرند که چگونه باشند. ما به عنوان والدین باید با فرزندان‌مان در جایی که هستند ملاقات کنیم و از علایق آن‌ها حمایت کنیم.

  • آیا والدین واقعاً می‌توانند فرزند محبوب داشته باشند و دیگران را کمتر دوست بدارند؟

منبع: ScienceKiddo

برچسب‌ها :
فرزندپروری


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟