پارس وی دی اس

چگونه تعطیلات ۱۴۰۳ را اقتصادی بگذرانیم؟ + ۷ راهکار تعطیلات نوروزی ارزان

سفره هفت سین و گذراندن تعطیلات نوروزی ارزان

سال ۱۴۰۲ هم تمام شد و تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ فرا رسید. همه‌ی ما مستحق گذراندن تعطیلاتی بدون دغدغه فکری، کاری و تحصیلی هستیم. شاید از زمانی که در یک ساحل دور، زیر آفتاب استراحت کرده‌اید مدت زیادی گذشته است. شاید این اولین باری باشد که بر مبنای «هر چه آید خوش آید» عمل نمی‌کنید و قصد دارید برای گذراندن تعطیلات همراه خانواده برنامه‌ریزی کنید. در هر صورت، واقعیت این است که تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ باید خاطره‌انگیز باشد. متأسفانه شرایط نابسامان اقتصادی، سبب شده خیلی از افراد استطاعت مالی سفر رفتن را نداشته باشند و فقط مراقب این باشند که کفگیر به ته دیگ نخورد و بتوانند از پس عیدی و خرید عید برآیند. چه دوست داشته باشید یا دوست نداشته باشید، پول روی کیفیت گذراندن تعطیلات نوروز اثر زیادی دارد. حتی اگر حساب بانکی شما پر پول است، باز هم حتماً قبل از تعطیلات دو دو تا چهارتا می‌کنید و برآیند هزینه‌های نهایی را می‌سنجید. اگر جزء افرادی هستید که استطاعت مالی زیادی ندارید یا اینکه دوست ندارید بعد از عید نوروز ۱۴۰۳ تمام حساب بانکیتان خالی شود، نگران هزینه‌ها نباشید؛ چرا که باید تعطیلات را به خوبی و خوشی بگذرانید. خوشبختانه برای خاطره سازی، نیاز به حساب بانکی پر پول ندارید. شما با داشتن حداقل بودجه می‌توانید از تک تک ثانیه‌های تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ لذت ببرید. در ادامه به شما یاد می‌دهیم تا چگونه با حداقل هزینه، بتوانید خاطره‌سازی کنید و تعطیلات نوروزی ارزان را داشته باشید.

در اولین مرحله بودجه را مشخص کنید

قبل از هر کاری ابتدا باید بودجه تعطیلات نوروزی ارزان را مشخص کنید. تنظیم بودجه به شما این امکان را می‌دهد تا مقاصد و فعالیت‌های موردنظرتان را شناسایی کنید. گاهی اوقات با تعیین بودجه متوجه می‌شوید که توانایی یک سفر کوتاه و نزدیک را دارید. گاهی هم در مرحله تعیین بودجه به این نتیجه می‌رسید که هیچ پولی ندارید و شپش در جیبتان چارقاپ می‌زند و باید فکر دیگری کنید. اگر هیچ بودجه‌ای هم ندارید، نگران نباشید چون راهکارهای مناسبی را برای تمامی اقشار ارائه خواهیم داد. برای تعیین بودجه تعطیلات نوروزی به شیوه زیر عمل کنید:

  • شناسایی هزینه‌های ثابت: بعنوان مثال اگر به مسافرت می‌روید باید هزینه پرواز و هتل را شناسایی کنید. یا اگر به سینما می‌روید، هزینه بلیط را محاسبه کنید.
  • تخمین هزینه‌های متغیر: غذا، سرگرمی، سوغاتی و هر چیز دیگری که جزء نیازهای اصلی نباشد، در این مرحله گنجانده می‌شود. اگر می‌توانید در این مرحله کمی بیشتر از بودجه نهایی خود تخمین بزنید تا در صورتی که فرصت غیرمنتظره بوجود بیاید، پول کم نیاورید و مجبور نباشید به باجناق و شوهر عمه و فامیل‌ها رو بیندازید و پول قرض بگیرید!
  • کنار گذاشتن بودجه اضطراری: از آنجا که ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ دهد، بهتر است حداقل مقداری بودجه را برای شرایط اضطراری کنار بگذارید.
  • برنامه ریزی کنید: انجام برنامه ریزی خوب قبل از سفر به شما کمک می‌کند تا به راحتی و کاملاً اقتصادی عمل کرده و تمامی مراحل را پیش‌بینی کنید.

با انجام همین مراحل ساده می‌توانید نقشه راه تعطیلات نوروزی ارزان را بکشید.

معرفی ۷ راهکار ارزان برای گذراندن تعطیلات نوروز ۱۴۰۳

قبل از هر چیز و هر برنامه‌ریزی به این توجه کنید که تعطیلات نوروز فقط یکبار در سال اتقاق می‌افتد. شما تا سال دیگر شانسی برای گرفتن مرخصی یا تفریح و خاطره‌سازی را ندارید. پس فرصت را غنیمت شمارید. اگر بودجه کافی ندارید، باز هم ایرادی ندارد، شما قرار نیست به دور دنیا سفر کنید و تمامی پس انداز خود را خرج کنید. حتی اگر هیچ بودجه‌ای هم ندارید، باز هم می‌توانید سرگرم شوید و تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ را ارزان بگذرانید. برای گذراندن ایام خوش نوروز می‌توانید راه‌ها و ایده‌های زیر را در نظر بگیرید و به آن عمل کنید:

شبیه سازی کنید!

همین چند سال پیش و با همه گیری کرونا، همه‌ی ما، در تعطیلات و غیرتعطیلات در خانه می‌مانیم و زندگی می‌کردیم. همین الان هم می‌شود این کار را انجام داد. می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و در خانه لذت ببرید. خوشبختانه یا متأسفانه شهرهای بزرگ در هنگام تعطیلات نوروزی، اکثراً خلوت می‌شوند. در این ایام می‌توانید از هوای تمیز و بدون آلودگی لذت ببرید و حتی یک روتین منظم برای خود ایجاد کنید. مثلاً هر روز صبح از خانه خارج شوید و کمی پیاده روی یا کوهنوردی کنید. اگر بودجه نسبتاً کمی دارید، می‌توانید هر روز به انتخاب یکی از اعضای خانواده به رستوران بروید و از طعم غذاهای جدید لذت ببرید، اگر هم بودجه ندارید، می‌توانید همان غذاها را در منزل درست کنید. حتماً هر روز بیرون بروید و از هوای دل‌انگیز بهاری لذت ببرید. تصور کنید که توریست هستید و شهر خود را کشف کنید. جاذبه‌های گردشگری را ببینید و از بازارهای محلی دیدن کنید. در انتها برای رفع خستگی کنار دوستان و خانواده بازی کنید، فیلم ببینید و کیف دنیا را ببرید. نکته مهم برای این روش این است که نباید فکر کنید در خانه هستید. مثلاً اگر قصد داشتید سمت کار کردن بروید، فراموش نکنید که شما در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۳ هستید و همیشه برای کار کردن وقت است. به همین دلیل بهتر است که تمامی زمان خود را صرف خودتان، خانواده و دوستان کنید و برای چند روز هم که شده از دغدغه ذهنی و کاری رها شوید.

برج آزادی در تعطیلات نوروزی

دید و بازدید عید را فراموش نکنید

از قدیم‌الایام تا همین الان، دید و بازدید عید نوروز، مرسوم بوده است. شاید از سؤالات سخت فامیل‌ها در عذاب هستید و قصد دارید دید و بازدید را انجام ندهید. این کار را نکنید زیرا در کنار سؤالات سخت، باز هم دیدن اقوام و آشنایان لذت‌بخش است. حتماً شما هم تا به حال از مادربزرگتان یواشکی عیدی گرفته‌اید. حالا هم دیر نشده به خانه اقوام و دوستان بروید و تجدید دیدار انجام دهید. اگر شانس و اقبال به شما روی آورده باشد، ممکن است عیدی بگیرید و با همین هدیه کوچک، کیفیت زندگی خود را بالا ببرید. در هنگام دید و بازدید عید نوروز ۱۴۰۳ می‌توانید بازی کنید. بازی‌های گروهی مثل مافیا گرفته، شطرنج و مارپله، می‌توانند سرگرم کننده باشند. همچنین می‌توانید خودتان بازی اختراع کنید و یک شرط برای آن بگذارید. مثلاً بازنده بازی مجبور باشد، تمامی ظرف‌ها را بشوید. این شیوه به شما کمک می‌کند تا مسئولیت‌پذیری بین اعضای خانواده را افزایش دهید.

کمپینگ بروید

برای رفتن به کمپینگ نیاز به پول زیادی ندارید، به همین دلیل یک راهکار عالی برای گذراندن تعطیلات نوروزی ارزان است. برای کمپینگ نیازی نیست شما عاشق فضای طبیعت باشید، کافی است کمی حس ماجراجویانه داشته باشید و از فضا و تجربیات تازه لذت ببرید. شما در کمپینگ می‌توانید طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را انجام دهید؛ از آتش درست کردن بوسیله گل ختمی گرفته تا تماشای ستارگان در شب.

  • ۳۰ نکته برای برنامه‌ریزی سفر و کمپینگ ایمن، ماجراجویانه و هیجان انگیز

البته باید توجه داشته باشید که برپایی چادر وسط جنگل، بدون آب و برق و گاز، برای همه سرگرم کننده نیست. از طرفی دیگر جنگل خطرات خاص خودش را دارد، شما نمی‌توانید به صورت انفرادی به جنگل بروید و کمپنیگ کنید؛ زیرا خطر حمله موجودات وحشی وجود دارد. به همین دلیل بهتر است که از کمک افراد خبره طبیعت گرد کمک بگیرید. اگر هنوز در مورد کمپینگ شک دارید و نمی‌خواهید هزینه زیادی را متقبل شوید، بهتر است که وسایل کمپینگ را به جای خرید، اجاره کنید.

رفتن به کمپینگ در تعطیلات نوروزی 1403

تور لحظه آخری رزرو کنید

این راهکار را می‌توانید به عنوان یک پلن B در نظر بگیرید. برای پیدا کردن تور لحظه آخری باید به مثابه گرگ در تمامی سایت‌های رزرو سفر و بلیط باشید تا بتوانید شانس سفر ارزان نوروزی به کمک تور لحظه آخری را تجربه کنید. بسیاری از تورلیدرها در لحظات آخر برای جلوگیری از خالی ماندن صندلی‌ها، تور لحظه آخری را ارائه می‌دهند. البته اگر نتوانستید تور لحظه آخری بگیرید، فدای سرتان! راهکارهای دیگری هم وجود دارند.

شهربازی را امتحان کنید

شما با صرف هزینه تا ۱ میلیون تومان، می‌توانید با تمامی اعضای خانواده به شهربازی بروید و کودک درون خود را زنده کنید. خوشبختانه هزینه این تفریح کاملاً اقتصادی بوده و ارزش امتحان کردن را دارد. شما می‌توانید از صبح تا شب به شهربازی بروید و تمامی وسیله‌ها را تست کنید. از طرفی دیگر می‌توانید جیغ بکشید و تمامی هیجانات یا دق و دلی‌هایتان را خالی کنید و تخلیه شوید!

گذراندن تعطیلات نوروزی ارزان با شهربازی

سفر کوتاه داشته باشید

یکی دیگر از راه‌های تعطیلات نوروزی ارزان، انجام سفرهای کوتاه است. شاید شما بودجه سفر از تهران به شیراز را نداشته باشید، اما می‌توانید به راحتی به کاشان بروید و خانه‌های قدیمی را ببینید و از معماری این شهر زیبا، لذت ببرید. نزدیک هر استانی، یک شهر کوچک وجود دارد. می‌توانید به آنجا سفر کنید و ۱ روز هم اقامت داشته باشید. در صورت امکان، خودتان رانندگی کنید تا هزینه‌های سفر بین راهی فوق‌العاده کم‌تر شود. از طرفی دیگر انجام سفر جاده‌ای، باعث می‌شود دیگر نگران نرسیدن به پرواز یا تأخیر هواپیما را نداشته باشید. همچنین می‌توانید از منظره‌های طبیعی لذت ببرید. اگر مزرعه‌ی زیبایی دیدید، کافی است کنار جاده ترمز کنید و از طبیعت زیبا لذت ببرید و عکس بگیرید.

  • لیست کامل وسایل مورد نیاز سفر با ماشین شخصی که نباید فراموش کنید

بخوابید و هیچ کاری نکنید!

غول مرحله آخر، خوابیدن است! اگر حال و حوصله‌ی هیچ کاری را ندارید، باز هم فدای سرتان! تخت بخوابید! اگر تمام اسفند در حال بدو بدو خانه تکانی و انجام دادن تسک‌های کاری بودید، اگر حوصله هیچ کاری ندارید؛ بهترین کار برای شما خوابیدن است. خوشبختانه این روش گذراندن تعطیلات نوروزی ارزان به هیچ بودجه‌ و مکانی نیاز ندارد. شما می‌توانید کسری‌های خواب خود را به کمک این روش، جبران کنید و لذت ببرید.

سخن آخر

در این مقاله به شما یاد دادیم تا چگونه با بودجه خیلی محدود، بتوانید راهکار‌های سالم برای گذراندن تعطیلات ارزان داشته باشید. امیدوارم که از تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ لذت ببرید و هر روز را خاطره‌سازی کنید.

منبع: nextvacay

برچسب‌ها :
تعطیلاتنوروز ۱۴۰۳


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟