پارس وی دی اس

چگونه کودک دوستدار محیط زیست تربیت کنیم؟

کاشت گل و گیاه در باغچه با کودکان

چرا پایداری محیط زیست مهم است؟ شاید کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما بچه‌ها هم آینده هستند! بسیاری از مردم نگران کیفیت سیاره‌ای هستند که برای نسل بعدی به جا می‌گذاریم؛ این نگرانی دلیل خوبی هم دارد. بیش از ۵۰۰ گونه از جانوران خشکی در معرض انقراض هستند و احتمالاً ظرف ۲۰ سال آینده از بین خواهند رفت.

در حال حاضر، سالانه حدود ۱۴ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود و ۹۱ درصد از پلاستیک‌هایی که تاکنون ساخته شده است، بازیافت نمی‌شوند. هر ساعت مناطق جنگلی به اندازه ۳۰۰ زمین فوتبال قطع می‌شود. هر سال حدود ۴.۲ تا ۷ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و از هر ۱۰ نفر ۹ نفر هوای حاوی سطوح بالایی از آلاینده‌ها را تنفس می کنند. در سراسر جهان، تخمین زده می‌شود که سالانه ۹۲ میلیون تن از منسوجات هدر می‌رود.

این به ما نشان می‌دهد که چرا پایداری برای آموزش به جوانان در تمام سنین مهم است و چرا باید کودک دوستدار محیط زیست تربیت کنیم. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌توانید روش‌های تربیت کودک دوستدار محیط زیست را به شما آموزش می‌دهد.

بازیافت را ساده کنید

بازیافت اولین قدم عالی برای ارائه دلایل اهمیت پایداری به کودکان است. اکثر جوامع نوعی برنامه بازیافت دارند. به وب‌سایت شهرداری محل زندگی خود نگاه کنید تا ببینید چه اقلامی را بازیافت می‌کنند، مکان‌های تخلیه کجا هستند و غیره. از کودک خود بخواهید که بازیافت را یاد بگیرد و به او بگویید چقدر کودک دوستدار محیط زیست بودن مهم است.

از این اطلاعات برای تعیین نحوه بازیافت در خانه استفاده کنید. سطل‌های برچسب دار و رنگی برای مواد مختلف تنظیم کنید و با بچه‌های خود در مورد دسته بندی اقلام در دسته های مناسب صحبت کنید. به عنوان مثال، اگر منطقه شما جمع‌آوری محصولات کاغذی و قوطی‌های آلومینیومی را می‌پذیرد، دو ظرف جداگانه در رنگ‌های مختلف برای جمع آوری وسایل مناسب داشته باشید. می‌توانید ظرف دیگری برای وسایل قابل کمپوست داشته باشید تا زباله را خشک کنید. همه این‌ها در راستای آموزش به کودک دوستدار محیط زیست است.

  • ایده‌هایی برای تقویت حس ماجراجویی و کنجکاوی کودکان

درباره محیط زیست و جمع‌آوری زباله صحبت کنید

جمع کردن زباله یک عادت عالی برای کودکان است. ابتدا با فرزندتان در مورد جامعه خود صحبت کنید. از پارک‌ها و رودخانه‌ها دیدن کنید. به گیاهان و حیوانات محله خود اشاره کنید. عشق به طبیعت را به اشتراک بگذارید به فرزندتان بگویید که همه ما باید سهم خود را برای مراقبت از سیاره خود انجام دهیم تا همه بتوانند برای مدت طولانی از آن لذت ببرند و بگویید کودک دوستدار محیط زیست بودن چقدر مهم است.

وقتی برای پیاده‌روی یا بازی در زمین بازی محله بیرون می‌روید، وسایلی مانند دستکش و کیسه‌های زباله برای جمع‌اوری زباله‌ها همراه داشته باشید. با جمع کردن چند تکه زباله در هر بار بازدید از پارک، این را به یک عادت طولانی مدت برای کودک دوستدار محیط زیست تبدیل کنید! شما همچنین می‌توانید به دیگران در پروژه‌های بزرگ پاکسازی در منطقه محلی خود بپیوندید تا تأثیر بیشتری روی کودک خود بگذارید.

گل و درخت بکارید

آموزش نگهداری از گل و گیاه به کودکان

این ایده کمی وقت گیرتر است، اما از بسیاری جهات ارزش آن را دارد! با تحقیق در مورد گیاهان مناسب برای منطقه خود و آماده سازی زمین خود، به کاشت گل و گیاه مبادرت بورزید. به خاطر داشته باشید که باید گیاهانی را انتخاب کنید که بتوانید آنها را بر اساس برنامه زمانی خود نگهداری کنید. گیاهانی را انتخاب کنید که میوه و سبزیجات دارند. ممکن است سال‌ها طول  بکشد تا درخت شما رشد کند، اما آن یک درخت می‌‌تواند تاثیرات عظیمی بر محیط زیست بگذارد و کودک دوستدار محیط زیست رشد درخت را به همراه بزرگ شدن خود تجربه می‌کند.

فرزندان خود را در هر مرحله از راه درگیر کنید. به آن‌ها کمک کنید تا دانه‌های میوه‌ها و سبزیجاتی را که دوست دارند انتخاب کنند. بگذارید خاک را حفر کنند و دانه‌ها و پیازها را بریزند. به کودک دوستدار محیط زیست اجازه دهید به آبیاری و کندن علف‌های هرز کمک کنند. سپس، هنگامی که زمان برداشت فرا رسید، بگذارید در شکوه رشد و چیدن غرق شود! آن‌ها احساس خواهند کرد که بسیار موفق هستند! این یک عادت پایدار برای کره زمین و خانواده شماست. پرورش غذا و میوه می‌تواند به شما اعتماد به نفس را آموزش دهد.

از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

عملی کردن این ایده بسته به محل زندگی شما ممکن است سخت باشد، اما هنوز هم قابل پیگیری است. خصوصا که در شهرهای بزرگ ترافیک نفس‌گیر است. با انتخاب پیاده روی به عنوان یک برنامه هفتگی، خانواده خود را به چالش بکشید تا سفرهای ماشینی را کاهش دهند. شاید این بدان معنا باشد که آخر هفته‌ها به پارک می‌روید، یا یک روز در هفته کودک دوستدار محیط زیست را پیاده به مدرسه ببرید. شاید بتوانید برای سفر به بانک یا داروخانه به وسایل نقلیه متوسل. برنامه‌ریزی چنین کاری برای هر خانواده متفاوت به نظر می‌رسد، اما این یک هدف عالی برای کودک دوستدار محیط زیست است.

مزایای کاهش سفرهای ماشینی شما بسیار زیاد است! در مصرف سوخت صرفه جویی می‌ٰکنید، ورزش می‌کنید و گازهای گلخانه‌ای موجود در هوا را کاهش می‌دهید! اگر می‌توانید بسته به نزدیکی خانه به مرکز شهر و خرید، این کار را انجام دهید.

جهان را کاوش کنید

یکی از بهترین راه ها برای پرورش عشق به زمین این است که به طبیعت بروید و آن را ببینید! وقتی به کودک دوستدار محیط زیست فرصت‌هایی داده می‌شود که شگفتی‌های بسیاری را که این سیاره دارد را کشف کنند و عاشق آن شوند. در چنین محیطی است که فرزند شما متوجه خواهند شد که چرا پایداری مهم است! می‌توانید پارک‌های جدید را تجربه کنید و درباره پوشش گیاهی آن با فرزندتان حرف بزنید. یا برای دیدن مناطق حفاظت‌شده طبیعی و ملی به سفرهای یک روزه بروید. می توانید تعطیلات را در اطراف شگفتی‌های طبیعی مانند کوه‌ها و سواحل برنامه ریزی کنید.

صرف نظر از بودجه یا علایق شما، سعی کنید زمانی را به حفظ زمین اختصاص دهید. فرزندان شما مملو از شگفتی و خرد خواهند شد و می‌خواهند سهم خود را برای محافظت از سیاره ما انجام دهند تا آن‌ها هم بتوانند این حس را با فرزندان خود به اشتراک بگذارند و کودک دوستدار محیط زیست داشته باشند.

یک نمونه برای کودک باشید

به یاد داشته باشید، کار بعدی که می‌توانید برای نشان دادن اینکه چرا پایداری مهم است انجام دهید این است که آن را نشان دهید! با  اگر بچه‌هایتان شما را در حال بازیافت، جمع‌آوری زباله، نشان دادن علاقه به دنیا، خوردن میوه‌ها و سبزیجات خانگی، لذت بردن از زمان در طبیعت و شرکت در سایر فعالیت‌های «سبز» ببینند، آن‌ها را بخش‌های عادی زندگی خواهند دانست. آن‌ها این فعالیت‌ها را عادی می‌بینند و در طول زندگی خود ادامه می‌دهند. نمونه رفتارهای خوب که شما تعیین می‌کنید واقعاً می‌تواند برای نسل‌های آینده تأثیرات مثبت بگذارد!

  • از کجا بفهمیم که فرزندمان برای داشتن تلفن همراه آماده است؟

 بازی در طبیعت

این یک راه سرگرم کننده برای کمک به بچه ها برای کشف چیزهای جدید در فضای باز است که ممکن است قبلاً متوجه آن‌ها نشده باشند.

با چیزهایی که در طبیعت پیدا می‌کنید پروژه‌های هنری بسازید

همراه کودک دوستدار محیط زیست خود از چیزهایی مانند برگ، گل، شاخه یا سنگریزه برای ساخت پروژه‌های هنری خلاقانه استفاده کنید یا از آنها بخواهید چیزهای مورد علاقه خود را در طبیعت بکشند یا صحنه‌های طبیعت را در یک کتاب رنگ آمیزی رنگ آمیزی کنند. همچنین می‌توانید از چیزهایی مانند رول‌های دستمال کاغذی یا جعبه‌های دستمال خالی، کاردستی بسازید و اهمیت حفظ منابع را به آنها آموزش دهید.

آن‌ها را به کمپینگ ببرید

چه یک شب را در بیابان بگذرانید یا به سادگی در یک چادر در حیاط خلوت خود بخوابید، یک شب خوابیدن در بیرون می‌تواند به کودک کمک کند تا احساس ارتباط بیشتری با طبیعت و فضای باز داشته باشند و به یک کودک دوستدار محیط زیست. به فرزند خود کمک کنید تا در سفر کمپینگ خود چیزهای جدیدی را در طبیعت کشف کنند و اگر در تابستان کمپینگ می‌کنید با آنها به دنبال حشرات و قارچ‌هایی باشید که بعد رعد و برق متولد می‌شوند!

 در مورد حیوانات به کودک دوستدار محیط زیست آموزش دهید

یادگیری در مورد حیوانات و مواجهه با آن‌ها یک راه عالی برای کمک به کودکان برای ایجاد ارتباط با دنیای طبیعی است. آن‌ها را به آکواریوم، مزرعه، ساحل یا جنگل ببرید تا انواع حیوانات را ببینید.

به کودکان خود درباره اقدامات محیط زیستی آموزش دهید

جست‌وجو در طبیعت با کودکان

به آن‌ها کمک کنید تا عادت‌های خوبی مانند خاموش کردن چراغ ها هنگام خروج از اتاق یا صرفه جویی در مصرف آب هنگام مسواک زدن داشته باشند. با نشان دادن اقدامات یک کودک دوستدار محیط زیست مانند استفاده از بطری‌های آب قابل استفاده مجدد و کیسه‌های مواد غذایی، یا پیاده روی یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای رانندگی در صورت امکان، الگوی خوبی باشید. به آن‌ها یاد دهید که چگونه این اقدامات می‌تواند به محافظت از سیاره ما و چیزهای مورد علاقه در طبیعت، مانند ساحل مورد علاقه یا حیوانات مورد علاقه آن‌ها کمک کند.

کتاب بخوانید و ویدیوهای مربوط به محیط زیست را تماشا کنید

کتاب‌های زیست محیطی کودکان را برای فرزند خود بخوانید تا اهمیت مراقبت از سیاره‌مان را یاد بگیرند. نمایش‌ه و مستندهای مناسب آن‌ها را در اینترنت جستجو کنید تا جهان پیرامون خود را بشناسند.

 در مورد تغییرات آب و هوایی با آنها صحبت کنید

بحث در مورد تغییرات اقلیمی با بچه‌ها می‌تواند یک مکالمه دشوار به نظر برسد، اما راه مهمی برای اطمینان از اینکه آن‌ها به عنوان شهروندانی مسئولیت‌پذیر در سیاره ما رشد خواهند کرد، است. اگر می‌خواهید کودک دوستدار محیط زیست داشته باشید لازم است درباره خطراتی که زمین را تهدید می‌کند با فرزند خود صحبت کنید.

مراقبت از حیوانات

حیوانات بیشتر از ما تحت تاثیر تغییرات محیطی قرار می گیرند. بنابراین، بسیار مهم است که به فرزندان خود بیاموزیم که با حیوانات مهربان باشند. یکی از راه‌های انجام این کار این است که به فرزندان خود بیاموزید در راه مدرسه و خانه از آزار حیوانات خیابانی پرهیز کنند. یا آن‌ها را به مزرعه‌های شهری ببرید که به کودکان زندگی در محیط زیست را آموزش می‌دهند. کودک دوستدار محیط زیست در این مزارع همزیستی صحیح با حیوانات را می‌‌آموزد.

به سوالات کودکان درباره محیط زیست پاسخ دهید

 کودک دوستدار محیط زیست

کودکان در سال‌های اولیه در حال بررسی علت و معلول و پیامدهای اعمال خود هستند. بنابراین، این زمان مناسبی برای معرفی تاثیرات مثبت و منفی آنها بر محیط زیست با سوالات جذاب و کاوش‌های فکری است. اگر زباله را رها کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی زباله‌ها را “دور” می‌اندازیم یا بازیافت می‌کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی بذرها را بکاریم چه اتفاقی می‌افتد؟ این‌ها برخی از سوالاتی است که کودک دوستدار محیط زیست از شما می‌پرسد.

روزهای خاص را جشن بگیرید

وقتی روز زمین در ۲۲ آوریل فرا می‌رسد، یا در روزهای ملی مانند ۱۵ اسفند که روز درختکاری است یا ۱۳ فروردین که روز طبیعت است، این روزها را با کودک دوستدار محیط زیست خود جشن بگیرید. در این روزها لباس‌های «سبز» بپوشید، داستان‌هایی درباره طبیعت و محیط‌زیست به اشتراک بگذارید، درخت بکارید یا در طبیعت وقت بگذرانید.

  • انواع آغوشی نوزاد و انتخاب بهترین آن برای کوهنوردی

به حرف زدن ادامه بده

صحبت درباره مسائل زیست محیطی لازم نیست برای روزهای خاصی ذخیره شوند. در هر روزی می توان در با کودک دوستدار محیط زیست درباره محیط زیست صحبت کرد.

وقتی بچه‌ها یک حشره را در مدرسه پیدا می‌کنند، می‌توانید عکس بگیرید، نقاشی بکشید، آن را توصیف کنید، در مورد مهربان بودن صحبت کنید، در مورد جایی که ممکن است شادتر از همه زندگی کنید بحث کنید و برای آن حشره خانه پیدا کنید.

هنگامی که اسباب بازی یا قطعه‌ای آسیب دیده یا شکسته می‌شود، این فرصتی عالی برای صحبت در مورد مراقبت از دارایی‌هایمان، تعمیر آن‌ها صحبت کنیم. این بحث‌ها ذهن‌های کوچک را به کار می‌اندازد، همدلی را برای دنیای طبیعی ما تشویق می‌کند و برای توسعه مهارت‌های زبانی و ارتباطی نیز عالی است.

منبع: DailyMom

برچسب‌ها :
فرزندپروری


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟