پارس وی دی اس

کریستوفر نولان پروژ‌ه‌ی سینمایی جدید خود را آغاز کرد

کریستوفر نولان

به نقل از وبسایت خبری «پاک»، کریستوفر نولان فرآیند نوشتن فیلم‌نامه‌ی جدیدش را بلافاصله پس از بردن جایزه‌ی اسکار ۲۰۲۴ شروع کرده است. این خبر در حالی منتشر شده که فیلم «اوپنهایمر» عملکردی چشم‌گیر در رقابت‌های امسال آکادمی اسکار داشته و در هفت بخش اصلی، ازجمله بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، جایزه کسب کرده. در حالی که این گزارش اطلاعات بیشتری به دست نمی‌دهد، اما تایید می‌کند که فیلم جدید کریستوفر نولان بلافاصله بعد از بردن اسکار، در مراحل اولیه‌ی تولید قرار دارد. این قضیه با روند فیلم‌سازی نولان هم تطابق دارد. او قبلاً فاش کرده بود که ایده‌ی ساخت فیلم «اوپنهایمر» پیش از پایان فیلم‌برداری فیلم «تنت» به سرش زده بوده. رابرت پتینسون کسی بود که باعث شد نولان عمیق‌تر به بحث و جدل پیرامون مفهوم بمب اتمی بپردازد.

فیلم‌های نولان از هر دست که باشند، چه «میان‌ستاره‌ای»،‌ چه «پرستیژ» و چه سه‌گانه‌ی «شوالیه‌ی تاریکی»، از داستان‌پردازی مستحکم و قوی برخوردارند. کارگردان این آثار متنوع، ژانرهای اکشن، درام و علمی‌تخیلی را با تعلیق در هم آمیخته و در تمام فیلم‌هایش به نمایش گذاشته. اما اگر به نظرات اخیر او توجه کنیم، این احتمال وجود دارد که فیلم جدید کریستوفر نولان پس از بردن اسکار، یک فیلم در ژانر وحشت باشد. نولان به ورایتی گفته که در صورتی که به ایده‌ای استثنائی برسد، قصد دارد یک فیلم ترسناک بسازد. او اضافه کرد که چنین فرصت‌هایی «محدود و دور» هستند. با این وجود این می‌تواند به این معنا باشد که او می‌خواهد برای ساخت فیلم جدیدش، خودش را با این چالش روبرو کند.

  • کریستوفر نولان چگونه سینمای مدرن را دگرگون کرد؟

یورش نولان به سمت ژانر وحشت

کریستوفر نولان

نولان در آثار قبلی‌اش، از جمله پیچ‌وتاب‌های هیجان‌انگیز «پرستیژ» و صحنه‌های «بتمن آغاز می‌کند»، نشان داد که استعداد خوبی در ژانر وحشت دارد. این کارگردان همچنین تایید کرد که فیلم «اوپنهایمر» هم عناصر ترسناک در خود دارد. او اشاره کرد که فکر می‌کند این عناصر با موضوع فیلم همخوانی دارند. او افزود که «من فکر می‌کنم فیلم‌های ترسناک بسیار جالب هستند، از این حیث که بسیار وابسته به ابزارهای سینمایی هستند و من هم در نقطه‌ای دوست دارم که یک فیلم ترسناک بسازم.» با توجه به ترجیحی که نولان در داستان‌پردازی دارد، بعید نیست که فیلم ترسناکی که می‌سازد هم در سبک‌وسیاق «بی‌خوابی»، «ممنتو» و «تعقیب» باشد و وحشتی روانشناختی را به نمایش بگذارد. اکنون می‌دانیم که پروژه‌ی بعدی او از همین حالا کلید خورده و خیلی ساده می‌توان تصور کرد که او چیزی شبیه به «سرگیجه» بسازد که بنا بر گزارش‌ها، اکنون با رهبری رابرت داونی جونیور در حال بازسازی است.

نولان تاکنون ۱۲ فیلم را کارگردانی کرده. او همچنین تهیه‌کنندگی چندین را هم برعهده داشته. «شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد» همچنان پردرآمدترین فیلم نولان است و در سراسر اکران خود بیش از یک میلیارد دلار فروش داشته. پس از آن «شوالیه‌ی تاریکی» در رتبه‌ی دوم قرار دارد و رتبه‌ی سوم از آن «اوپنهایمر» است که تا امروز حدود ۹۵۳ میلیون دلار فروش داشته است.

  • آیا «اوپنهایمر» بهترین فیلم کریستوفر نولان است؟

منبع: CBR

برچسب‌ها :
سینمای جهان


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟