از فیلم «جادوگر» تا «جنگ ستارگان»، بیایید همراه «ویجیاتو» نگاهی به ۱۰ فیلم برتر فانتزی دهه ۱۹۷۰ میلادی بیندازیم؛ دهه هفتاد زمان فوق‌العاده‌ای برای سینما، همه ژانرها و انواع رسانه‌ها بود. این دهه یک میدان آزمایشی بود برای اینکه مخاطبان چه چیزهایی را دوست دارند و وقتی صحبت از آینده سینما می‌شود، چه فیلم‌هایی می‌توانند در آینده به موفقیت بیشتر برسند. در دهه هفتاد میلادی فیلم‌های ترسناک بسیار زیادی مانند کشتار با اره برقی در تگزاس، هالووین و بیگانه منتشر شد.

در آن دهه داستان‌های جدیدی معرفی می‌شدند، و از آنجایی که ما در زمان راه‌اندازی مجدد آن آثار هستیم، پس باید بدانید دهه هفتاد برداشتی تازه از آنچه امروز می‌دانیم و دوست داریم است. یک نکته بزرگ این دهه برای دنیای فیلم و سینما، ژانر فانتزی بود، و در این دهه به یاد ماندنی، برخی از آثار مهم، از هابیت تا سوپرمن، منتشر شد. بدون این فیلم‌ها، سینمای فانتزی به اندازه امروز عالی نمی‌شد، بنابراین با این گفته‌ها، بیایید نگاهی به ۱۰ فیلم برتر فانتزی که در دهه هفتاد میلادی منتشر شده‌اند، بیندازیم.

Sinbad and the Eye of the Tiger


Sinbad and the Eye of the Tiger

اگرچه بعد از نمایش دو فیلم اول سندباد، قسمت سوم آن بسیار مورد انتظار بود، اما گفته می‌شود که قسمت سوم این فیلم به شدت ناامید کننده بود و نقدهای نه چندان خوبی از سوی منتقدان دریافت کرده است. با این حال، سندباد و چشم ببر همچنان یک اثر کلاسیک است و به دلیل خواص نوستالژیکی که دارد و جنبه استاپ موشن، شایسته حضور در این لیست است. مطمئناً در نقاطی مانند صحنه بسیار طولانی که در آن ببر با تروگلودیت می‌جنگد و دوربین مدام به ظاهر شوکه‌شده سندباد می‌پردازد، هم کمی خنده‌دار و هم تماشایی است.

Fantastic Planet


Fantastic Planet

«سیاره شگفت‌انگیز» ممکن است شبیه یک فیلم انیمیشن سرگرم کننده به نظر برسد که شما را به یک سواری بازیگوش خوب در مقابل شر می‌برد، اما در واقع یک معامله بزرگتر از این است. دو گروه در این اثر وجود دارد: تراگ‌ها که تقریباً شبیه انسان هستند، اما بزرگ و آبی، و همچنین انسان‌های واقعی که به نام «Oms» خطاب می‌شوند. فیلم Fantastic Planet در آینده‌ای بسیار دور اتفاق می‌افتد، و داستان تراگ‌ها را دنبال می‌کند که اوم‌ها را به سیاره خود یعنی یگام می‌برند، جایی که موجودات آبی انسان‌ها را طوری نگه می‌دارند که گویی حیوانات خانگی هستند.

این یک داستان واقعاً عالی از حقوق حیوانات، نژادپرستی و حقوق بشر است، مخصوص زمانی که به سبک متحرک و شیک آن نگاه کنید. این فیلم از رمان فرانسوی Oms en serie محصول 1957 اقتباس شده است.

Pete’s Dragon


Pete's Dragon

فیلمسازان دهه هفتاد میلادی واقعاً در ترکیب لایو اکشن و سبک انیمیشن دو بعدی مهارت داشتند و در Pete’s Dragon در این بخش واقعاً یک اثر سینمایی خاص است. این فانتزی چرخشی کمی متفاوت از سایر فیلم‌های این فهرست دارد و جنبه موسیقایی را در بر می‌گیرد و آن را بسیار فانتزی‌محورتر می‌کند. پیت پسر جوانی است که پس از یتیم شدن با اژدهای نامرئی خود در جستجوی زندگی جدید به سمت جنگل فرار می‌کند.

او با یک شهر کوچک روبرو می‌شود که افراد جالبی آن را پر می‌کنند و الیوت، اژدهایی که گاهی اوقات نامرئی می‌شود، برای او دردسرهای زیادی در آن مکان ایجاد می‌کند. فیلم سینمایی Pete’s Dragon در سال 2016 بازسازی شد، اما فاقد آن حس تازگی نسخه کلاسیکش بود و رویکردی بسیار جدی تر از فیلم اصلی در دهه هفتاد میلادی داشت.

Superman


Superman

بر کسی پوشیده نیست که سوپرمن یکی از شناخته شده ترین ابرقهرمانان جهان است. همه نام او را می‌دانند و همه نماد او را هم می‌شناسند. چندین اقتباس سینمایی و آثار نمایشی مختلفی از این شخصیت ساخته شده‌اند که همگی حول محور این شخصیت نمادین بوده‌اند، اما فیلم سوپرمن که در سال ۱۹۷۸ تولید شد به چند دلیل نمادین و خاطره‌انگیز بود. سوپرمن با بودجه باورنکردنی ۵۵ میلیون دلار، اولین فیلم پرفروش بزرگ سینما درباره یک ابرقهرمان بود.

منتقدان و دوستداران فیلم اغلب به این موضوع اشاره می‌کنند که چگونه این فیلم راه را برای فیلم‌های ابرقهرمانی آینده هموار کرد و چقدر این ژانر خاص را برای امروز سینما محبوب کرد. بدون سوپرمن، دنیای دی سی، و همچنین سایر زیرمجموعه‌های ابرقهرمانی، بسیار متفاوت از چیزی که کماکان شاهد آن هستیم، پر و بال می‌گرفت.

The Wiz


The Wiz

همه داستان نقل مکان کردن دوروتی و توتو از کانزاس به شهر شگفت‌انگیز اوز را می‌دانند، اما کمتر احتمال دارد که کسی بازگویی این داستان را در فیلم The Wiz بداند. فیلم «جادوگر» یک بازسازی فوق‌العاده است که یک بازیگر کاملاً آفریقایی آمریکایی را در خود دارد؛ یک تغییر بسیار خوب که این اثر نسبت به نسخه اصلی داشت.

مایکل جکسون در نقش مترسک بازی می‌کند و دایانا راس دوست‌داشتنی این نسخه از دوروتی را بازی می‌کند، و همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، منتقدان و تماشاگران از چیزی که در مقابلشان بود لذت خاصی نبردند. شما می‌توانید آن را به چند چیز سرزنش کنید، اما در دهه ۱۹۷۰، مردم آماده نبودند که داستان جادوگر شهر اوز را از طریق لنز یک بازیگر رنگین پوست تجربه کنند. این اثر فیلم فوق‌العاده‌ای است که مملو از تماس‌های کاملاً زمان‌بندی‌شده به نسخه اصلی و تغییرات تازه در صحنه‌های خاص است.

Monty Python and the Holy Grail


مانتی پایتون و جام مقدس

وقتی فیلم مانتی پایتون و جام مقدس را می‌بینید، چگونه می‌توانید به نقل قول‌ها نمادین آن فکر نکنید؟ این فیلم شما را در تمام مدت هشیار می‌کند و اگر عاشق یک اثر فانتزی از جنس دورهمی خانوادگی هستید و چیزی کاملاً جدی نمی‌خواهید، تماشای این فیلم عالی است. این فیلم به دنبال سفر شاه آرتور در جمع آوری مردان برای تشکیل شوالیه‌های میز گرد است، و ماجراجویی کاملاً وحشیانه است زیرا آرتور مردان خود را به موقعیت‌های عجیب و غریب هدایت می‌کند.

یکی از بهترین صحنه‌های این ماجراجویی فانتزی زمانی است که آرتور به تازگی سفر خود را آغاز کرده است و با شوالیه سیاه روبرو می‌شود که قرار است برای عبور از او به چالش کشیده شود. به طور کلی این اثر از آن دست فانتزی‌های جالب است که امروز آثاری چون فرنچایز شرک کمی از مزه کمدی فانتزی آن را چشیده‌اند.

The Hobbit


The Hobbit

سبک انیمیشن هابیت که یک سال قبل از ارباب حلقه‌ها منتشر شد، بسیار متفاوت است، اما همچنان به همان اندازه عالی است. بیلبو بگینز هابیتی است که در غاری زندگی می‌کند که روزی خانه‌اش توسط ۱۳ کوتوله‌ای که توسط گندالف برای او فرستاده شده است تسخیر می‌شود و مدت زمان زیادی در خانه او مانده و تمام غذای بیلبو را می‌خورند، می‌خوابند و موسیقی می‌نوازند.

یعنی تا زمانی که یک پیچش در داستان شکل می‌گیرد و بیلبو گروه را به سفری هدایت می‌کند تا گنج خود را از اسماگ، اژدهایی که در کوه تنها زندگی می‌کند، پس بگیرد. در پایان فیلم، این یک چیدمان عالی برای فیلم‌ها و اقتباس‌های آینده است و گندالف به بیلبو می‌گوید که ماجرا تازه شروع شده است.

The Lord of the Rings


The Lord of the Rings

قبل از فیلم‌های لایو اکشن حماسی که هابیت و ارباب حلقه‌ها را تشکیل می‌دهند، قسمت‌های انیمیشنی جذابی در دهه هفتاد میلادی وجود داشت. اگر هرگز آنها را ندیده‌اید، لطفاً به این آثار نیز فرصت دهید، زیرا به سرعت متوجه خواهید شد که با تماشا نکردن این فیلم‌های انیمیشن چه چیزی را از دست داده‌اید. ارباب حلقه‌ها در سال ۱۹۷۸ منتشر شد و اگر داستان را خوب بدانید، پس می‌دانید که در سفر به موردور چه اتفاقی می‌افتد تا فرودو حلقه را نابود کند.

سبک این انیمیشن بسیار آرامش بخش و گرم است و لحظات شیرین زیادی در آن وجود دارد که در لایو اکشن گنجانده نشده است یا به خوبی در آت ترجمه و بازآوری سینمایی نمی‌شود. مانند زمانی که گندالف با صداپیشگی ویلیام اسکوایر به فرودو می‌گوید مراقب سفرش باشد و سپس به سمت سم می‌پرد تا او را بترساند.

Willy Wonka and the Chocolate Factory


Willy Wonka and the Chocolate Factory

جین وایلدر در یکی از خاطره‌انگیزترین نقش‌هایش در فیلمی به نام ویلی ونکا و کارخانه شکلات‌سازی بازی می‌کند، و این فیلم آنقدر خاص و نوستالژیک است که بازسازی آن در سال 2005 به اندازه کافی عدالت را پیرامون این اثر رعایت نکرد. جالب خواهد بود که ببینیم Wonka با بازی تیموتی شالامه چگونه در برابر نسخه اصلی ایستادگی یا مقابله خواهد کرد، زیرا پیش درآمدی برای چنین داستان به یاد ماندنی است. اما این فیلم ماندگار از دهه هفتاد شما را به سفری رویایی از میان کارخانه آب نبات می‌برد که توسط مردی عجیب و غریب اداره می‌شود و ماموریت خود را برای حذف بچه‌های خوب از بچه‌های بد قرار می‌دهد.

گفته می‌شود که بسیاری از صحنه‌ها بسیار تاریک‌تر از حد انتظار هستند، مانند قایق‌سواری که وانکا مهمانانش را از طریق تونل تاریک و وحشتناک می‌برد. در حین تماشای این فیلم محصول ۱۹۷۱، ممکن است شیرینیفراموش شدنی به دست آورید و در حال و هوای رودخانه‌ای از شکلات باشید.

Star Wars: Episode IV – A New Hope


Star Wars: Episode IV - A New Hope

در اوایل تابستان ۱۹۷۷ میلادی، سینماها مملو از افرادی بود که همه برای دیدن یک فیلم بیرون آمده بودند. جنگ ستارگان: قسمت چهارم – امیدی تازه؛ این تک فیلم یکی از بزرگترین فرنچایزهای سینمایی را راه اندازی کرد که چنین میراثی را برای همه بازیگران مرد و زن درگیر با آن شکل داد و شهرت جنگ ستارگان را در کل جهان ایجاد کرد. مارک همیل در نقش لوک اسکای واکر، هریسون فورد در نقش هان سولو و کری فیشر دوست داشتنی در نقش پرنسس لیا چنان بازیگرانی محبوبی هستند که همه از دل این اثر به جهان معرفی شدند.

فیلم A New Hope پیش درآمدها را تا حد زیادی تنظیم می‌کند، و شما را در جنون تماشای همه چیز قرار می‌دهد، و همیشه زمان خوبی است که ببینید چگونه لوک این نیرو را از اوبی وان آموخته است، و همچنین برای اولین بار در کل هزاره فالکون و شکوه آن را دیده است.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟