پارس وی دی اس

۱۳ فیلم جذاب برای عید از ۱۳ بازیگر زن محبوب

فیلم‌های جذاب برای عید

فیلم‌های جذاب برای تعطیلات عید، می‌توانند نقش دوستانی را برای ما ایفا کنند که باعث می‌شوند برای مدت کوتاهی، مشکلات و فراز و نشیب‌های زندگی را فراموش کنیم؛ فیلم‌هایی که می‌توانند لبخند بر لب‌مان بیاورند یا با هیجان خود، ضربان قلب ما را افزایش دهند. این فیلم‌ها باید بتوانند ما را با شخصیت‌های اصلی خودشان همراه کنند و برای رسیدن به این هدف، هیچ چیز به اندازه‌ی بازیگران و هنر آن‌ها حائز اهمیت نیست. بازیگران با نگاه متفاوت خود به شخصیت‌های سینمایی، سعی می‌کنند به درک کاملی از آن‌ها دست پیدا کنند و سپس پرتره‌ای باورپذیر از آن‌ها ترسیم نمایند. وظیفه‌ی بازیگران، حیات بخشیدن به شخصیت‌های داستانی است؛ شخصیت‌هایی که گاهی بر اساس انسان‌هایی واقعی از طریق کلمات، روی کاغذ، ساخته و پرداخته می‌شوند و گاهی هم تماما غیرواقعی هستند.

هنگامی که می‌خواهیم فیلم‌های جذاب برای عید انتخاب کنیم تا با تماشای آن‌ها بتوانیم اوقات خوشی را سپری نماییم، باید به نکات زیادی توجه کنیم و یکی از این نکات، بازیگران این فیلم‌ها هستند. یکی از جوایز مهم در دنیای بازیگری، جایزه‌ی اسکار است و بازیگرانی که این جایزه را به دست می‌آورند، بی‌شک هنرمندانی قابل ستایش هستند. هر ساله آکادمی اسکار ، این جایزه را به چهار بازیگر اهدا می‌کند؛ دو بازیگر در نقش‌های اصلی و دو بازیگر در نقش‌های مکمل. این بازیگران، علاوه بر فیلم‌هایی که به خاطر آن‌ها اسکار گرفته‌اند، در فیلم‌های جذاب دیگری هم ایفای نقش کرده‌اند؛ فیلم‌هایی که می‌توانند در سپری کردن تعطیلات عید به شما کمک کنند.

۱. «آقا و خانم اسمیت» (Mr. & Mrs. Smith) از آنجلینا جولی

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۲۰۰۵
 • کارگردان: داگ لیمان
 • بازیگران: برد پیت، وینس وان، آدام برودی، میشل موناگان
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۰ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

آنجلینا جولی به دنبال بازی در فیلم «دختر، ازهم‌گسیخته»، محصول ۱۹۹۹ به کارگردانی جیمز منگولد، توانست اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به دست آورد. جولی که حالا ۴۸ سال دارد، توانایی خودش در ایفای نقش‌های متفاوت را طی سال‌ها فعالیت هنری‌اش به همه اثبات کرده است. او در ژانرهای مختلفی از درام و اکشن گرفته تا عاشقانه و جنایی، نقش‌آفرینی کرده است و همیشه مخاطبان و منتقدان را راضی نگه داشته. جولی علاوه بر بردن اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن، یک‌بار دیگر هم برای فیلم «بچه‌ی جایگزین» (Changeling) توانسته است نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن شود. جولی بازیگری را از سال ۱۹۸۲ و حضور در فیلم «نگاهی به بیرون» از هال اشبی آغاز کرد و پس از آن تا سال ۱۹۹۳ هیچ فعالیت هنری‌ای انجام نداد. از سال ۱۹۹۳، او یک‌بار دیگر مسیر هنری خود را آغاز کرد و توانست با درخشش در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی، به یکی از محبوب‌ترین بازیگران تاریخ سینما بدل شود. او بازیگری است که بدون حضورش، لیست فیلم‌های جذاب برای عید، تکمیل نمی‌شود.

 • بهترین فیلم‌های برد پیت از بدترین تا بهترین (پرتره‌ی یک بازیگر)

«آقا و خانم اسمیت» یک کمدی-اکشن آمریکایی است که با بودجه‌ی ۱۱۰ میلیون دلاری ساخته شد و توانست در گیشه ۴۸۷.۳ میلیون دلار بفروشد؛ البته این میزان فروش با توجه به حضور همزمان آنجلینا جولی و برد پیت، خیلی هم دور از انتظار نبود. آقا و خانم اسمیت داستان دو قاتل حرفه‌ای را روایت می‌کند که برای پوشاندن ردشان مجبور شده‌اند با یک‌دیگر ازدواج کنند، اما زندگی مشترک آن‌ها حالا به بن بست رسیده است. شیمی خاص بین برد پیت و آنجلینا جولی در این فیلم مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفت. «آقا و خانم اسمیت» یک کمدی درباره‌ی زندگی مشترک است و از جمله فیلم‌های جذاب برای عید؛ به خصوص اگر یک زوج جوان هستید که به تازگی تشکیل خوانده داده‌اید. سال ۲۰۲۴، یک سریال تلویزیونی هم از روی همین داستان با بازی دونالد گلاور و با همین نام، از آمازون پرایم منتشر شد.

۲. همه‌چیز، همه‌جا، به یک‌باره (Everything Everywhere All at Once) از میشل یئو

میشل یئو

 • سال تولید: ۲۰۲۲
 • کارگردان: دانیل کوآن، دانیل شارنت
 • بازیگران: استفانی شو، که هوی کوان، جیمی لی کرتیس، جنی سلیت
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

نخستین تجربه‌ی سینمایی یئو سال ۱۹۸۴ و با فیلم «جغد در مقابل بامبو» (Owl vs Bombo) رقم خورد، اما او تا سال ۲۰۰۰ و بازی در «ببر خیزان، اژدهای پنهان» (Crouching Tiger, Hidden Dragon) خیلی مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینمایی قرار نگرفت. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۳ که یئو در آن توانست برای بازی در «همه‌چیز، همه‌جا، به یک‌باره» اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست آورد؛ او در بیش از ۲۰ فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد. یئو که اصالتا مالزیایی است، متولد ۱۹۶۲ می‌باشد. یئو تا پیش از سال ۲۰۲۲ و «همه‌چیز، همه‌جا، به یک‌باره» هرگز نامزد اسکار نشده بود. او برای این فیلم علاوه بر اسکار، توانست گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی زن و جایزه‌ی بهترین بازیگر زن حلقه‌ی منتقدان فیلم نیویورک و انجمن بازیگران آمریکا را هم به دست آورد.

 • برندگان اسکار ۲۰۲۳؛ پیشتازی بلامنازع «همه‌چیز همه‌جا ناگهان»

«همه‌چیز، همه‌جا، به یک‌باره» داستان خانواده‌ای آسیایی در آمریکا را روایت می‌کند که هم اهداف تجاری آن‌ها با شکست مواجه شده است و هم روابط خانوادگی‌شان رو به نابودی است. این فیلم سه قسمت با نام‌های همه‌چیز، همه‌جا و به یک‌باره دارد که با نام فیلم هم متناسب هستند. در چند دقیقه‌ی ابتدایی، این فیلم به فیلمی ساده می‌ماند، اما همین که روایت کردن داستان اصلی را آغاز می‌کند، مطمئن می‌شود که شما یک دقیقه هم نتوانید به جای دیگری نگاه کنید. این فیلم با صحنه‌های اکشن خود ضربان قلبتان را افزایش می‌دهد و با لحظه‌های خنده‌دار خود موفق می‌شود تبدیل به یکی از فیلم‌های جذاب برای تعطیلات عید شود. همه‌چیز در این فیلم بر جای درست خودش قرار دارد؛ کارگردان‌ها به خوبی از عهده‌ی هدایت کردن بازیگران برآمده‌اند و توانسته‌اند به بهترین شکل ممکن، فیلم‌نامه‌ی خودشان را به تصویر بکشانند. این فیلم علاوه بر اسکار بازیگری،‌ توانست ۶ اسکار دیگر هم به دست آورد؛ از جمله اسکار بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن.

۳. «ثور: عشق و تندر» (Thor: Love and Thunder) از ناتالی پورتمن

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۲۰۲۲
 • کارگردان: تایکا وایتیتی
 • بازیگران: کریستین بیل، کریس همسورث، تایکا وایتیتی، تسا تامپسون
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

احتمالا باید ناتالی پورتمن را یکی از خوش‌شانس‌ترین بازیگران تاریخ سینما دانست، چرا که نخستین نقش‌آفرینی سینمایی او در یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما رقم خورد؛ «لئون» (Léon). پورتمن پس از «لئون» که محصول سینمای فرانسه بود، شروع به فعالیت در هالیوود کرد و در آن‌جا هم در نخستین تجربه‌ی بازیگری‌اش با آل پاچینو و رابرت دنیرو در فیلم «مخمصه» (Heat) هم‌بازی شد. پورتمن که حالا ۴۲ سال دارد، فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد است. او تا به امروز، ۳ مرتبه نامزد دریافت اسکار شده است و توانسته برای «قوی سیاه» (Black Swan) محصول ۲۰۱۰ دارن آرونوفسکی، این جایزه را به دست آورد. درخشش در فیلم روانشناختی آرونوفسکی جوایز سینمایی زیادی را برای پورتمن به ارمغان آورد؛ از جمله گلدن گلوب، بفتا و جایزه‌ی انجمن بازیگران آمریکا. پورتمن طی سال‌های فعالیت‌اش همیشه نقش‌هایی را انتخاب کرده است که ایفای آن‌ها با چالش همراه بوده است.

 • ۷ فیلم تماشایی ناتالی پورتمن که کمتر کسی دیده است

یکی از فیلم‌های جذاب برای عید، فیلم «ثور: عشق و تندر» تایکا وایتیتی است. برای درک کامل این فیلم بهتر است قسمت‌های قبلی مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی ثور را هم تماشا کنید، چرا که تعطیلات است و زمان کافی برای این‌ کار دارید، اما اگر نمی‌توانید چنین کنید، نگران نباشید. تایکا وایتیتی یکی از بهترین نویسندگان کمدی هالیوود است و در این فیلم موفق می‌شود توانایی‌های کمدی خود را در یک فیلم ابرقهرمانی هم تزریق نماید. این فیلم در حالی که از نظر داستانی مخاطب را اگر هوادار دنیای مارول باشد، جذب می‌کند، در غیر این صورت هم با توجه به کمدی درخشانش موفق می‌شود مخاطب را مجذوب خود کند. ناتالی پورتمن در این فیلم به خوبی نقش جین فاستر، نامزد سابق ثور که حالا برای بیماری سرطان تحت درمان است را ایفا می‌کند. او در این فیلم از مرگ نجات پیدا می‌کند و در انتهای فیلم به چیزی تبدیل می‌شود که هرگز انتظار آن را نداشته است.

۴. «کارآموز» (The Intern) از آن هتوی

کارآموز

 • سال تولید: ۲۰۱۵
 • کارگردان: نانسی مایرز
 • بازیگران: رابرت دنیرو، رنه روسو، آدام دی‌واین، جوجو کوشنر
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰

هتوی پیش از این که با فیلم سینمایی «دفتر خاطرات شاهدخت» (The Princess Diaries) سال ۲۰۰۱ نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد، توانسته بود در سریال تلویزیونی «واقعی شو» (Get Real) نقش‌آفرینی قابل قبولی از خودش ارائه دهد. بعد از «دفتر خاطرات شاهدخت» که سه سال بعد دنباله‌ای با نام «دفتر خاطرات شاهدخت ۲: نامزدی سلطتنتی» (The Princess Diaries 2: Royal Engagement) هم برایش ساخته شد، هتوی تبدیل به یک بازیگر نقش اصلی گردید. او اسکار خود را اما برای بازی در نقش مکمل در فیلم موزیکال «بینوایان» (Les Misérables) از تام هوپر محصول ۲۰۱۲ به دست آورد. هتوی علاوه بر آن، سال ۲۰۰۹ برای بازی در فیلم «ریچل ازدواج می‌کند» (Rachel Getting Married) هم نامزد دریافت اسکار شده بود. هتوی که اصالتا نیویورکی است حالا ۴۱ سال دارد و یکی از شناخته‌شده‌ترین بازیگران آمریکا می‌باشد.

 • ۱۲ نقش‌آفرینی برتر رابرت دنیرو که در اسکار نادیده گرفته شدند

در بین فیلم‌های جذاب برای عید، فیلم‌های کمدی شانس بیشتری برای دیده شدن توسط مخاطبان دارند؛ چرا که هر چه نباشد، عید است. «کارآموز» داستان دنجامین ویتاکر (رابرت دنیرو) را روایت می‌کند. او که پیرمردی سالخورده است و بعد از بازنشستگی از بیکار بودن خودش راضی نیست، بعد از دیدن یک آگهی در روزنامه، تصمیم می‌گیرد شغل جدیدی به عنوان یک کارآموز را بپذیرد. بعد از پذیرفتن این شغل، او دستیار جولز آستین (ان هتوی) مدیر عامل یک شرکت بزرگ می‌شود و سعی می‌کند به زندگی بی سر و سامان او، نظم و ترتیب ببخشد. همکاری دنیرو و هتوی در این فیلم نقطه‌ی عطف آن است. این فیلم بعد از پایان یافتن، موفق می‌شود زاویه دید جدیدی را برای مخاطبان فراهم نماید و به آن‌ها کمک کند تا بتوانند همانند جولز، به زندگی خودشان سر و سامان بدهند.

۵. «فارگو» (Fargo) از فرانسیس مک‌دورمند

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۱۹۹۶
 • کارگردان: برادران کوئن
 • بازیگران: استیو بوشمی، ویلیام اچ. میسی، پتر استارمیر، جان کارول لینچ
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰

فرانسیس مک‌دورمند بعد از این که با «سرزمین آواره‌ها» (Nomadland) سال ۲۰۲۱ توانست سومین اسکار بازیگری کارنامه‌ی هنری خودش را به دست آورد، حالا منتظر فرصتی است تا بتواند بعد از رسیدن به رکورد مریل استریپ، با گرفتن چهارمین اسکار خود به رکورد کاترین هپبرن برسد. دورمند ۴ سال پیش از «سرزمین آواره‌ها» با «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) توانسته بود دومین اسکار بازیگری را به دست آورد و پیش از همه‌ی این‌ها، سال ۱۹۹۶ توانسته بود با «فارگو» برای نخستین مرتبه این جایزه را به کمد افتخارات خود اضافه کند. مک‌دورمند که حالا ۶۶ سال دارد، علاوه بر ۳ اسکاری که به دست آورده، ۴ مرتبه‌ی دیگر هم نامزد دریافت این جایزه شده است. دورمند تقریبا تمام جوایز بازیگری‌ای را که یک بازیگر می‌تواند به آن‌ها دست پیدا کند به دست آورده است. او نخستین‌بار با «دهشت‌زده» (Blood Simple) سال ۱۹۸۴ از برادران کوئن، بازیگری در سینما را تجربه کرد و ۱۲ سال بعد در پنجمین همکاری اش با برادران کوئن، نخستین اسکارش را به دست آورد.

 • ۱۰ فیلم برتر فرانسیس مک‌دورمند؛ بازیگری که با سرزمین آواره‌ها درخشید

«فارگو» فیلمی است به سبک همیشگی برادران کوئن؛ یک کمدی با داستانی خیره‌کننده درباره‌ی شخصیت‌هایی عجیب و غریب. دورمند در این فیلم نقش کلانتری به نام مارج گاندرسون را ایفا می‌کند که با وجود بارداربودنش مجبور می‌شود بررسی یک پرونده‌ی جنایی را برعهده بگیرد. دورمند در این فیلم، جنون همیشگی خودش را به همراه دارد و در کنار آن به عنوان زنی که قرار است به زودی مادر شود، شخصیتی است محتاط. داستان این فیلم از نقطه‌نظر دورمند روایت نمی‌شود، اما مخاطب از نگاه او، به عنوان کسی که از بیرون به وقایع جنایی می‌نگرد، می‌تواند به تجربه‌ی سینمایی خاصی دست پیدا کند. «فارگو» علاوه بر اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن، توانست اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی غیراقتباسی را هم به دست بیاورد.

۶. «عروس فراری» (Runaway Bride) از جولیا رابرتز

جولیا رابرتز

 • سال تولید: ۱۹۹۹
 • کارگردان: گری مارشال
 • بازیگران: ریچارد گی‌یر، جوآن کیوساک، ریتا ویلسون، هکتور الیزوندو
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۶ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۳۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰

نخستین تجربه‌ی جدی بازیگری برای جولیا رابرتز سال ۱۹۸۸ و با فیلم «رضایت» (Satisfaction) به وقوع پیوست. رابرتز از سال ۱۹۸۸ تا سال ۲۰۰۰ که در آن برای بازی در «ارین براکویچ» (Erin Brockovich) توانست اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست آورد، در بیش از ۲۰ فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد. رابرتز تا پیش از «ارین براکویچ» تبدیل به یک بازیگر گیشه‌ای شده بود که تنها در فیلم‌های کمدی-عاشقانه نقش‌آفرینی می‌کند. «ارین براکویچ» اما قواعد بازی را به هم زد. رابرتز در این فیلم به اندازه‌ای درخشید که علاوه بر اسکار، توانست بفتا، گلدن گلوب و جایزه‌ی انجمن بازیگران آمریکا در رشته‌ی بهترین بازگیر نقش اصلی زن را هم به دست آورد. جولیا رابرتز آمریکایی حالا ۵۶ سال دارد و هنوز هم یکی از پرطرفدارترین بازیگران هالیوود است.

 • ۱۰ فیلم برتر جولیا رابرتز از بدترین تا بهترین

جولیا رابرتز در «عروس فراری» که یکی از فیلم‌های جذاب برای عید است، نقش مگی را ایفا می‌کند. مگی بعد از این که سه داماد مختلف را در محراب رها کرده است،‌ شهرتی نامناسب برای خودش دست و پا کرده. یک روزنامه‌نگار نیویورکی بعد از شنیدن داستان مگی، بدون این که از صحت تمام آن چه شنیده است مطمئن شود، داستان او را چاپ می‌کند و مگی بعد از این که مقاله را می‌خواند از او شکایت می‌کند. بعد از شکایت مگی به دنبال واقعی نبودن مقاله، نویسنده اخراج می‌شود، اما این فقط شروع ماجرا است. سردبیر مجله به این نویسنده که نامش هومر (ریچارد گی‌یر) است، فرصتی می‌دهد تا این‌بار با تحقیق و راستی‌آزمایی داستان واقعی مگی را منتشر کند. هومر هم راهی می‌شود تا رو در روی مگی قرار بگیرد. شیمی خاص بین ریچارد گی‌یر و جولیا رابرتز یکی از ستون‌های اصلی این فیلم است. این فیلم که با بودجه‌ی ۷۰ میلیون دلاری ساخته شد، توانست در گیشه به فروش ۳۰۹.۵ میلیون دلاری دست پیدا کند.

۷. «شیکاگو» (Chicago) از رنه زلوگر

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۲۰۰۲
 • کارگردان: راب مارشال
 • بازیگران: ریچارد گی‌یر، کاترینا زتا جونز، کوئین لطیفه، جان سی. ریلی
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۲ از ۱۰

زلوگر متولد ۲۵ آوریل ۱۹۶۹ است. او تا به امروز، دو مرتبه توانسته است جایزه‌ی اسکار را به دست آورد. او یک‌بار سال ۲۰۰۴ توانست با فیلم «کوهستان سرد» (Cold Mountain) اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به دست آورد و بعد از ۱۶ سال، سال ۲۰۲۰ توانتس برای فیلم «جودی» (Judy) برای بازی در نقش جودی گارلند افسانه‌ای، این‌بار اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به خانه ببرد. زلوگر بازیگری حرفه‌ای را با ایفای نقشی کوتاه در فیلم «مات و مبهوت» (Dazed and Confused) سال ۱۹۹۳ آغاز کرد و سال ۱۹۹۴ توانست بازیگر اصلی فیلم «لرزش، تق تق و راک!» (Shake, Rattle and Rock!) شود.  زلوگر نخستین‌بار با بازی در فیلم «پرستار بتی» (Nurse Betty) سال ۲۰۰۰ مورد توجه منتقدان قرار گرفت و توانست نامزد گلدن گلوب شود. یک‌سال پس از آن، او با «دفتر خاطرات بریجت جونز» (Bridget Jones’s Diary) توانست برای نخستین مرتبه نامزد اسکار شود و سال بعد با «شیکاگو» یک‌بار دیگر این موفقیت را تکرار کرد.

اگرچه زلوگر برای «شیکاگو» نتوانست اسکار را به کمد افتخارات خود اضافه کند، اما بازی او در «شیکاگو» تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخت و جایزه‌ی گلدن گلوب را برای او به ارمغان آورد. «شیکاگو» فیلمی موزیکال است که داستانی عجیب را روایت می‌کند. در این فیلم راکسی هارت (رنه زلوگر) که عاشق بازیگری است، وقتی می‌فهمد سرش کلاه رفته، مرتکب قتل می‌شود. اگرچه انتظار می‌رود او به دنبال جرمی که انجام داده است مجازات شود، اما اینجا شیکاگو است. یک وکیل ناگهان به کمک او می‌آید و سعی می‌کند او را نجات دهد. اگر از طرفداران ژانر موزیکال هستید، بی‌شک عاشق «شیکاگو» خواهید شد. زلوگر با توانایی‌های درخشان خود در زمینه‌ی ترکیب کردن درام و کمدی، موفق می‌شود این فیلم را تبدیل به یکی از فیلم‌های جذاب برای عید کند.

۸. زن گربه‌ای (Catwoman) از هلی بری

هلی بری

 • سال تولید: ۲۰۰۴
 • کارگردان: پیتوف
 • بازیگران: بنجامین برت، شارون استون، لمبرت ویلسون، فرانسیس کونروی
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۲۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۳.۴ از ۱۰

هلی بری یک بازیگر آمریکایی پنجاه و هفت ساله است که توانسته برای فیلم «مهمانی هیولا» (Monster’s Ball) سال ۲۰۰۱ مارک فوستر، اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست آورد. او هم‌چنین برای سریال «معرفی دوروتی دندرج» (Introducing Dorothy Dandridge) توانسته است جایزه‌ی گلدن گلوب را هم به دست آورد. بری بازیگری را به صورت حرفه‌ای از «تب جنگل» (Jungle Fever) اسپایک لی محصول سال ۱۹۹۱ آغاز کرد. بری تا کنون دو مرتبه برای «مهمانی هیولا» و «معرفی دوروتی دندریج» توانسته است جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را از انجمن بازیگران آمریکا هم بگیرد.

«زن گربه‌ای» یک فیلم ابرقهرمانی اکشن و دلهره‌آور است که می‌تواند یکی از فیلم‌های جذاب برای عید باشد. این فیلم اگر علاقه‌مند به ژانر ابرقهرمانی و اکشن هستید می‌تواند برایتان جذاب باشد. «زن گربه‌ای» داستان زنی به نام پیشینس فیلیپس (هلی بری) را روایت می‌کند که به قتل می‌رسد. البته صبر کنید. قرار است به قتل برسد، اما یک گربه او را نجات می‌دهد. بعد از نجات یافتن، فیلیپس به تدریج متوجه ویژگی‌های عجیبی می‌شود که در او بروز پیدا می‌کنند. «زن گربه‌ای » از محدود فیلم‌هایی است که به این شخصیت ابرقهرمانی می‌پردازد و اگر دوست دارید بیش‌تر از این شخصیت بدانید، راهی به جز تماشای این فیلم ندارید.

۹. «تعطیلات» (The Holiday) از کیت وینسلت

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۲۰۰۶
 • کارگردان: نانسی مایرز
 • بازیگران: کامرون دیاز، جود لاو، جک بلک، ایلای والاک
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۰ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

وینسلت بازیگری را درخشان آغاز کرد. نخستین تجربه‌ی بازیگری سینمایی او فیلم «موجودات آسمانی» (Heavenly Creatures) پتر جکسون، محصول سال ۱۹۹۴ بود. وینسلت که هنگاه بازی در این فیلم تنها ۱۹ سال داشت، توانست با نقش‌آفرینی خیره‌کننده‌اش در این فیلم، بلافاصله مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینمایی قرار بگیرد. او یک سال بعد، با فیلم «عقل و احساس» (Sense and Sensibility) برای نخستین‌بار نامزد دریافت اسکار شد و پس از آن ۶ مرتبه‌ی دیگر با فیلم‌های مختلف توانست نامزد این جایزه شود. وینسلت نهایتا سال ۲۰۰۹ برای بازی در فیلم «کتاب‌خوان» (The Reader) توانست اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن را به دست آورد. وینسلت علاوه بر اسکار، تا کنون ۳ مرتبه جایزه‌ی بفتا را به دست آورده است و ۵ مرتبه جایزه‌ی گلدن گلوب را به خانه برده. او علاوه بر این که برای بازی در نقش‌های سینمایی توانسته است ۴ مرتبه جایزه‌ی بهترین بازیگر زن انجمن بازیگران آمریکا را به کارنامه‌اش اضافه کند، برای درخشش‌های تلویزیونی‌اش توانسته ۲ بار جایزه‌ی تلویزیونی امی را هم به دست آورد. شاید تعجب کنید، اما وینسلت حتی توانسته است جایزه‌ی گرمی هم بگیرد.

 • ۱۰ فیلم برتر کیت وینسلت؛ از تایتانیک تا استیو جابز

«تعطیلات» یک کمدی عاشقانه است با درونمایه‌ی عید کریسمس؛ این ویژگی باعث می‌شود «تعطیلات» تبدیل به یکی از فیلم‌های جذاب برای تعطیلات عید شود. وینسلت در این فیلم نقش ایریس را ایفا می‌کند؛ ایریس عاشق مردی شده است که قرار است با زنی دیگر ازدواج کند. از سوی دیگر آماندا (کامرون دیاز) متوجه سست شدن پایه‌های زندگی مشترک خود با همسرش شده است. این دو زن که تا به حال هیچ ارتباطی با یک‌دیگر نداشته‌اند، بر حسب اتفاق به یک‌دیگر می‌رسند و داستان آغاز می‌شود. «تعطیلات» با بودجه‌ی ۸۵ میلیون دلاری، توانست بیش از ۲۰۵ میلیون دلار بفروشد. موسیقی این فیلم را هانس زیمر ساخته است و  فیلم‌برداری آن بر عهده‌ی دین کاندی بوده. وینسلت در این فیلم موفق می‌شود مخاطب را وارد دنیای درونی یک زن تنها کند و او را با با وجود کمدی و عاشقانه بودن این فیلم، وارد فضای ذهنی نسبتا مالیخولیایی ایریس نماید.

۱۰. «دفترچه‌ی امیدبخش»‌ (Silver Linings Playbook) از جنیفر لارنس

جنیفر لارنس

 • سال تولید: ۲۰۱۲
 • کارگردان: دیوید او. راسل
 • بازیگران: بردلی کوپر، رابرت دنیرو، کریس تاکر، جولیا استایلز
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

لارنس تنها ۳۳ سال دارد و با این حال، توانسته است ۴ مرتبه برای فیلم‌های «زمستان استخوان‌سوز» (Winter’s Bone)، «دفترچه‌ی امیدبخش»، «حقه‌بازی آمریکایی» (American Hustle) و «جوی» (Joy) نامزد اسکار شود و یک مرتبه برای «دفترچه‌ی امیدبخش»، این جایزه را به دست آورد. لارنس، یک مرتبه جایزه‌ی بفتا، سه مرتبه جایزه‌ی گلدن گلوب و یک بار هم جایزه‌ی انجمن بازیگران را به دست آورده است. لارنس بازیگری را از سال ۲۰۰۶ و حضور پیدا کردن در یک قسمت از سریال «مانک» (Monk) به طور حرفه‌ای آغاز کرد و دو سال بعد با فیلم «گاردن پارتی» (Garden Party) نخستین تحربه‌ی سینمایی خود را از سر گذراند. طولی نکشید که او با فیلم «دشت سوزان» (The Burning Plain) تبدیل به یک بازیگر اصلی شد و از همان‌روز تا به امروز، او یکی از موفق‌ترین بازیگران زن هالیوودی چه از نظر فروش گیشه‌ای و چه از نظر منتقدان است.

 • ۷ فیلم برتر جنیفر لارنس؛ از «بالا را نگاه نکن» تا «گنجشک سرخ»

«دفترچه‌ی امیدبخش» داستان پاتریزیو (بردلی کوپر) را روایت می‌کند. پاتریزیو را مادرش به تازگی از یک بیمارستان روانی به خانه آورده است و او سعی دارد گذشته‌های تلخ در رابطه با همسر سابقش را فراموش کند. در همین بین او با تیفانی (جنیفر لارنس) آشنا می‌شود. تیفانی که به تازگی همسرش را در یک حادثه از دست داده است، سعی می‌کند به پاتریزیو کمک کند تا او بتواند با تنهایی و مشکلات زندگی‌اش کنار بیاید و پاتریزیو هم سعی می‌کند به تیفانی برای شرکت در رقص باله کمک کند. این فیلم با بودجه‌ی ۲۱ میلیون دلاری ساخته شد و توانست در گیشه بیش از ۲۳۵ میلیون دلار بفروشد. «دفترچه‌ی امیدبخش» در ۸ رشته نامزد اسکار شد؛ از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی. تمام چهار بازیگر اصلی این فیلم نامزد اسکار شدند، اما فقط لارنس توانست این جایزه را به دست آورد.

۱۱. «خواستگاری» (The Proposal) از ساندرا بولاک

فیلم‌های جذاب برای عید

 • سال تولید: ۲۰۰۹
 • کارگردان: ان فلچر
 • بازیگران: رایان رینولدز، بتی وایت،‌مری استین‌بورگن، اسکار نونز
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۵ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰

بولاک ۵۹ ساله، نخستین‌بار با فیلم «عاشقانه‌ی شماره ۹» (Love Potion No. 9) توانست نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد، البته او پیش از آن با حضور در فیلم تلویزیونی «بایونیک شوداون» (Bionic Showdown) بازیگری را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده بود. بولاک تا به امروز ۲ مرتبه نامزد اسکار شده است و توانسته یک‌بار برای فیلم «نقطه‌ی کور» (The Blind Side) آن را به دست بیاورد. بولاک اگرچه می‌تواند به خوبی از پس ایفای نقش‌های درام بربیاید و همان‌طور که در «جاذبه» (Gravity) نشان داد، برای درخشیدن به هیچ بازیگر دیگری هم نیاز ندارد، اما معمولا، بیش از هرچیز، در فیلم‌های کمدی به ایفای نقش می‌پردازد. بولاک تا به امروز ۵ مرتبه نامزد گلدن گلوب شده است و ۳ بار نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر از انجمن بازیگران آمریکا.

 • رتبه‌بندی ۳۸ فیلم ساندرا بولاک؛ بازیگر توانمند و ریسک‌پذیر (پرتره‌ی یک بازیگر)

بولاک در «خواستگاری» نقش مارگارت تیت را ایفا می‌کند. او یک ناشر است که مدت اعتبار اقامت‌اش برای حضور در آمریکا به اتمام رسیده است و برای تمدید آن مجبور است با یک شهروند آمریکایی ازدواج کند. او مجبور می‌شود به منشی خودش پیشنهاد ازدواج بدهد و آن‌ها برای انجام مراسم به یک مسافرت اجباری می‌روند. در «خواستگاری»، بولاک و رینولدز موفق می‌شوند تشکیل یک زوج هنری درخشان را بدهند. هر دوی این بازیگران توانایی بالایی در ایفا کردن نقش‌های کمدی دارند و می‌توانند هر دیالوگ ساده‌ای را به گونه‌ای ادا کنند که خنده دار به نظر برسد. حضور این دو بازیگر در این فیلم است که آن را به یکی از فیلم‌های جذاب برای تعطیلات عید بدل می‌کند. بولاک در «خواستگاری» موفق می‌شود یک چرخه‌ی کامل را برای شخصیت خودش تشکیل دهد و مخاطب را به خوبی با عقاید ذهنی مارگارت که در حال تغییر هستند، آشنا نماید.

۱۲. «جولی و جولیا» (Julie & Julia) از مریل استریپ

«جولی و جولیا» (Julie & Julia)

 • سال تولید: ۲۰۰۹
 • کارگردان: نورا افرون
 • بازیگران: امی آدامز، استنلی توچی، کریس مسینا، لیندا ایمند
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

مریل استریپ را تمام سینمادوستان واقعی می‌شناسند. او یکی از رکودداران جایزه‌ی اسکار است. استریپ تا به امروز بیست و یک مرتبه نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار شده است و سه بار برای فیلم‌های «کریمر علیه کریمر» (Kramer vs. Kramer)، «انتخاب سوفی» (Sophie’s Choice) و «بانوی آهنی» (The Iron Lady) توانسته این جایزه را به دست آورد. او برای «جولی و جولیا» هم نامزد اسکار شد، اما نتوانست جایزه را به دست آورد. استریپ حالا ۷۴ سال دارد و به عقیده‌ی بسیاری، بهترین بازیگر زن نسل خودش است. استریپ سال ۱۹۷۷ نخستین تجربه‌ی سینمایی و تلویزیونی خود را به صورت هم‌زمان از سر گذراند. او سال ۱۹۷۷ در فیلم سینمایی «جولیا» (Julia) از فرد زینه‌مان در نقش کوتاهی بازی کرد و در همان سال با «مرگ‌بارترین فصل» (The Deadliest Season) تبدیل به یکی از ستارگان تلویزیون شد. فقط یک‌سال طول کشید تا پای استریپ به مراسم اسکار باز شود. او برای دومین تجربه‌ی سینمایی خود یعنی «شکارچی گوزن» (The Deer Hunter) مایکل چیمینو توانست برای اولین‌بار نامزد جایزه‌ی اسکار شود.

 • ۱۰ فیلم برتر مریل استریپ؛ بانوی آهنین سینما

«جولی و جولیا» داستانی ساده دارد. امی آدامز در این فیلم نقش جولی پاول را ایفا می‌کند. پاول نویسنده‌ی جوانی است که تصمیم می‌گیرد هر روز یکی از غذاهای کتاب آشپزی جولیا چایلد را درست کند. همین عمل ساده‌ی درست کردن غذا، باعث می‌شود این دو زن بتوانند با یک‌دیگر مرتبط شوند. این فیلم سعی می‌کند مخاطب را با بخش‌های مختلف زندگی هر دو شخصیت آشنا نماید و به تدریج شباهت‌هایی در زندگی‌های آن‌ها بیابد. «جولی و جولیا» با بودجه‌ی ۴۰ میلیون دلاری، ۱۲۹.۵ میلیون دلار فروخت. مریل استریپ علاوه بر اسکار، نامزد دریافت جایزه‌ی بغتا هم شد و توانست گلدن گلوب را هم به دست آورد. خود فیلم هم در بخش بهترین فیلم کمدی یا موزیکال نامزد دریافت جایزه‌ی گلدن گلوب شد، اما نتوانست به آن دست پیدا کند.

۱۳. «هشت یار اوشن» (Ocean’s Eight) از کیت بلانشت

«هشت یار اوشن» (Ocean's Eight)

 • سال تولید: ۲۰۱۸
 • کارگردان: گری راس
 • بازیگران: ساندرا بولاک، ان هتوی، ریانا، هلنا بونهام کارتر
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۸ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

بلانشت ۵۴ ساله، فارغ‌التحصیل موسسه‌ی ملی هنرهای دراماتیک آمریکا است و تا به امروز،‌ هشت مرتبه توانسته است نامزد اسکار بهترین بازیگر شود. بلانشت برای نخستین‌بار، سال ۱۹۹۹ و با فیلم «الیزابت» (Elizabeth) توانست نامزد دریافت این جایزه شود و ۶ سال بعد وقتی که برای بازی در نقش کاترین هپبرن در فیلم «هوانورد» (The Aviator) مارتین اسکورسیزی هم نامزد این جایزه شد، توانست برای نخستین‌بار این جایزه را به خانه ببرد. بلانشت دومین اسکار خود را بعد از ۹ سال و برای بازی در «جاسمین غمگین» (Blue Jasmine) به دست آورد. بلانشت یکی از قدرتمندترین بازیگران تاریخ است و انتخاب کردن یک فیلم از او به عنوان یکی از فیلم‌های جذاب برای عید، وظیفه‌ای است دشوار، با این حال او به تازگی در فیلمی با ژانر کمدی، جنایی و سرقت نقش‌آفرینی کرده است که می‌تواند فیلمی مناسب برای تماشا کردن در تعطیلات باشد.

 • کیت وینسلت یا کیت بلانشت؟ (چهره به چهره – قسمت سوم)

دبی اوشن (ساندرا بولاک) در تلاش است تا برای دزدی از مراسم فشن مت گالا، یک گروه سرقت حرفه‌ای را دور خودش جمع کند. او برای این کار، پیش از هرچیز، به سراغ شریک جرم سابق خود که حالا در حال مدیریت کردن یک می‌خانه است می‌رود و او را راضی می‌کند تا در کنارش باشد. نقش لو را در این فیلم کیت بلانشت ایفا می‌کند. «هشت یار اوشن» با بودجه‌ی ۷۰ میلیون دلاری، در گیشه ۲۹۷.۸ میلیون دلار فروخت. ارتباط بلانشت و بولاک در این فیلم یکی از ستون‌های اصلی آن است. بلانشت در هر فیلمی که در آن ایفای نقش می‌کنند می‌درخشد و برای درک این نکته کافی است نگاهی بیاندازید به کارنامه‌ی درخشانش.

منبع: دیجی‌کالا مگ

برچسب‌ها :
بازیگرسینمای جهان


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟