پارس وی دی اس

۱۵ غول‌آخر تاریخ بازی‌های ویدیویی که اعصاب همه را خرد کردند

15 باس دشوار تاریخ بازی

نکته‌ی اصلی یک نبرد با غول‌آخر یا باس در یک بازی ویدیویی، چالش‌های شکست آن است. باس‌ها قدرتمندترین دشمنان در بازی‌ها هستند و شکست آن‌ها نسبت دیگر دشمنان بازی، احساس رضایت و موفقیت بیشتری به بازیکن می‌دهد. با این حال گاهی اوقات توسعه‌دهندگان بیش از حد آن‌ها را چالش‌‌برانگیز طراحی می‌کنند. برخی اوقات شرور‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید، بیش از حد بزرگ بوده و توانایی‌های آن‌ها بیش از حد مهیب است و باعث می‌شوند که شما عصبانی شده، دسته‌ را به در و دیوار زده و‌ مانیتور‌ها را بشکنید.

حال در اینجا نگاهی خواهیم داشت به برخی از غیرمنصفانه‌ترین باس‌ها در تاریخ بازی‌های ویدیویی که رویارویی با آن‌ها بازیکن را به شدت عذاب داده است. برخی از این باس‌ها از عمد دشوار طراحی شده و برخی فقط قربانی طراحی بد بازی هستند. گفتنی است که از هر سری فقط یک غول‌آخر انتخاب شده است.

۱۵. اولترا مگا مگا من (Ultra Mega Mega Man) / بازی South Park 64

تهیه‌کننده: Acclaim Entertainment / سازنده: Iguana Entertainment
سال انتشار: ۱۹۹۸
پلتفرم: Nintendo 64, PC, PS1

بازی South Park 64

نسخه‌ی نینتندو ۶۴ بازی South Park، یک بازی تیراندازی اول شخص و یکی از آن برداشت‌های اولیه‌ و جالب صنعت بازی از یک سریال طولانی‌ قبل از اینکه واقعا از نظر فرهنگی تبدیل به یک پدیده شود، بود. همانطور که بازی در طول فصل دوم سریال در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، منبع اقتباس آن فقط مواردی از سیزده قسمت اول بود. در این میان بخشی از قسمت دهم بود که در نهایت به باس نهایی بازی تبدیل شد.

در واقع در مرحله‌ی آخر، چهار پسر باید کنترل اسباب‌بازی‌های تسخیر شده را بدست بگیرند که این در نبرد با نسخه‌ای غول‌پیکر از شخصیت اولترا مگا مگا من به اوج می‌رسد. او حملات محدودی دارد و اگر به خاطر یک مورد آزاردهنده نبود، بسیار راحت شکست می‌خورد. در واقع وقتی قدرت خود را از دست می‌دهد، به‌ایستگاه شارژ می‌رود تا دوباره انرژی خود را تامین کند و جلوگیری از او برای انجام این کار نیز آسان نیست به خصوص که هدف‌گیری در بازی اصلا ساده نیست.

۱۴. قهرمان تاریک (Dark Champion) / بازی Eternal Champions: Challenge From the Dark Side

تهیه‌کننده: Sega / سازنده: Sega Interactive
سال انتشار: ۱۹۹۵
پلتفرم: Sega CD

بازی Eternal Champions: Challenge From the Dark Side

علی‌رغم برخی از بهترین طرح‌ها، ایده‌ها و جلوه‌های بصری عالی، بازی‌های سری Eternal Champions پس از رسیدن به باس‌ها، شما را اذیت خواهند کرد. در اثری که مفاهیم تعادل در یک مبارزه را درک نمی‌کند، رسیدن به اترنال چمپیون نوعی ناامیدی است که همیشه ادامه دارد. او نه تنها می‌تواند حرکات ویژه را بدون توجه به چیزی اسپم کند، بلکه دارای پنج شکل مختلف است که هر کدام دارای مجموعه‌ حرکت‌ها و نوار‌های سلامت خاص خود هستند. این بدان معناست که شما باید او را پنج بار پشت سر هم با یک نوار سلامتی جدید شکست دهید.

با این حال در نسخه‌ی سگا سی‌دی یعنی Eternal Champions: Challenge From the Dark Side، ارتال چمپیون تصمیم می‌گیرد که بیش از پنج نفر باشد. او فرم‌های بیشتری را از خود نشان می‌دهد و این باعث می‌شود که کل مبارزه تقریبا ده دقیقه طول بکشد. پس از آن، شما با همتای شیطانی او، دارک چمپیون، مبارزه می‌کنید که او نیز دارای دسته‌ای از فرم‌های مختلف و حملات سهمگین است. جالب است بدانید که اگر شکست بخورید، مسابقه‌ی مجدد نخواهید داشت و شما فقط باید همه چیز را از نو شروع کنید.

۱۳. شیطان زرد (Yellow Devil) / Mega Man

تهیه‌کننده: Capcom / سازنده: Capcom
سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: SNES, PC

مگا من

غول‌آخری که در قلعه‎‌ی دکتر ویلی زندگی می‌کند، درد بسیار زیادی را به دستان بازیکن تحمیل می‌کند.. نقطه ضعف شیطان زرد چشم اوست که قبل از اینکه آن را ببندد فقط یک ضربه می‌خورد و سپس به سمت دیگر میدان نبر می‌رود. ضربات او آسیب قابل توجهی می‌زنند و مگا من هنوز سر خوردن را در این مرحله یاد نگرفته است، بنابراین شکست آن بسیار دشوار است. همه‌ی این‌ها در حالی است که در صورت شکست باید بازی را از اول شروع کنید. شیطان زرد به قدری دشوار است که یک گلیچ مکث در بازی وجود دارد تا او را قابل تحمل‌ کند. کافی است از رعد و برق Elec Man استفاده کنید و دکمه‌ی توقف را اسپم کنید تا هر توقف به عنوان یک ضربه به حساب بیاید.

۱۲. میز خواب (The Sleeping Table) / بازی Persona 3

تهیه‌کننده: Atlus / سازنده: Atlus
سال انتشار: ۲۰۰۶
پلتفرم: PS2, PS Portable, Nintendo Switch, PS4, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

پرسونا 3

میز خواب چالش سختی است که برای عبور از آن به گروه مناسب و صبر زیادی نیاز دارد. این مانند نوعی اسفنج آسیب‌رسان است که مجموعه‌ای از حملات قدرتمند را در اختیار دارد و دارای حرکاتی است که احتمالا باعث ترس دشمنان می‌شود. در این میان حرکت Ghastly Wail هر کسی را که بترسد، درجا می‌کشد. نه تنها برای عبور از این میز وحشتناک باید به اندازه‌ی کافی قدرتمند باشید، بلکه به حداقل یکی از اعضای گروه نیاز دارید که بتواند ترس همراهان خود را درمان و از بین ببرد. در وقع این مبارزه مانند یک ماراتن است.

۱۱. ربات دکتر کال (Dr. Kahl’s Robot) / بازی Cuphead

تهیه‌کننده: Studio MDHR / سازنده: Studio MDHR
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, Xbox One, Nintendo Switch, PS4

کاپهد

کاپ‌هد حول محور عصبانی کردن شما با باس‌های مختلف می‌چرخد که انیمیشن‌های فوق‌العاده خوبی دارند. بدون شک باس نهایی این بازی یک تهدید قدرتمند و یک آزمون استقامت واقعی است اما شاید بتوان گفت که غیرمنصفانه‌ترین باس بازی ربات دکتر کال است. مانند بسیاری از باس‌ها در این بازی، ربات کال سه فاز دارد که همه‌ی آن‌ها خشن هستند. فاز اول دارای تهدیدات مشابه‌ی دیگر دشمنان در طول بازی است زیرا در این فاز سعی می‌کنید سه هدف مختلف را از بین ببرید. مرحله‌ی دوم نسبتا آسان‌تر است زیرا حول محور فرار از موشک متمرکز است. در نهایت این شما را به فرم نهایی هدایت می‌کند، جایی که دکتر کال خود را نشان می‌دهد و شما را به معنای واقعی کلمه عذاب می‌دهد. حتی پس از مدتی به‌روزرسانی‌هایی برای بازی عرضه شد تا این فاز راحت‌تر شود.

۱۰. مایک تایسون (Mike Tyson) / بازی !!Mike Tyson’s Punch-Out

تهیه‌کننده: Nintendo / سازنده: Nintendo R&D3
سال انتشار: ۱۹۸۷
پلتفرم: Nintendo Entertainment System

بازی Mike Tyson's Punch-Out!!

در طول پانچ اوت، سختی بازی به خوبی افزایش پیدا می‌کند. در حالی که سندمن و وپر ماچو من به اندازه‌ی کافی سخت هستند، اما کاملا قابل شکست دادن هستند. از سوی دیگر، مایک تایسون شما را عذاب خواهد داد. آپرکات‌های او در یک ضربه شما را به زمین می‌ندازد و پیش‌بینی حرکات او سخت است. برای گیمر‌های دهه‌ی ۸۰، او یک عذاب واقعی بود. چیزی که بیش از همه باعث ناراحتی بود این است که باخت به تایسون به معنای پایان فوری بازی بود. مهم نیست که چقدر تلاش کرده‌اید، موسیقی دراماتیک دوران بازنشستگی لیتل مک شروع می‌شد و باید همه چیز را از نو شروع می‌کردید. خوشبختانه، یک رمز عبور برای رفتن به مبارزه با تایسون وجود داشت که البته وارد کردن آن رمز نیز به دلیل طولانی بودن روی مخ بازیکنان بود.

۹. مستر بارنز (Master Barnes) / بازی ۳ Count Bout

تهیه‌کننده: SNK / سازنده: SNK
سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: Arcade

مستر بارنز

بازی ۳ Count Bout که تنها چند ماه قبل از همتای کپ‌کام خود یعنی Saturday Night Slam Masters منتشر شد، یک بازی کشتی کج آرکید فوق‌العاده بود. اسپرایت‌ها عالی و بزرگ به نظر می‌رسیدند و طرح‌ها فوق‌العاده بودند. باس نهایی بازی مطابق انتظار شما را اذیت خواهد کرد و باعث خواهد شد که دکمه‌های کنترل خود را حسابی فشار دهید. مستر بارنز به شدت روی اعصاب شما خواهد رفت و حتی اگر سعی کنید بر روی ضربات مستقیم او تمرکز کنید تا مکانیک‌های گلاویزی او را خنثی کنید، او همچنان شما را با اسپم حملات ناگهانی‌اش شکست خواهد داد.

۸. آکوما (Akuma) / بازی Super Street Fighter II Turbo

تهیه‌کننده: Capcom / سازنده: Capcom
سال انتشار: ۱۹۹۴
پلتفرم: Arcade, Amiga, Amiga CD32, PC, Dreamcast, Game Boy Advance, PS, Sega Saturn

آکوما

آکوما در طول سال‌ها نقش باس مخفی را در بسیاری از نسخه‌های سری استریت فایتر ایفا کرده است، اما سوپر استریت فایتر ۲ توربو کمی چاشنی اضافی به آن داده است. به دلیل نوعی خطای برنامه‌نویسی، بازی ذکر شده و تمام پورت‌های آن دارای تنظیمات سختی هستند و مهم نیست که چگونه درجه‌ی دشواری بازی را تنظیم کنید، چرا کههمیشه در سخت‌ترین تنظیمات دشواری گیر می‌کند. در واقع شما واقعا باید بدانید که برای رسیدن به آکوما چه کار می‌کنید و حتی پس از رسیدن به او، از همان اول مبارزه دچار مشکل خواهید شد.

۷. گریم ریپر (Grim Reaper) / بازی Castlevania

تهیه‌کننده: Konami / سازنده: Konami
سال انتشار: ۱۹۸۶
پلتفرم: Family Computer Disk System, NES, Arcade, Amiga, Game Boy Advance, PC

گریم ریپر

این‌ ایده که دراکولا خود مرگ را به عنوان زیردست داشته باشد، شبیه این است که پاپ راننده‌ی شما باشد. حتی اگر دراکولا به‌ عنوان شرور بزرگ کسلوانیا در بالاترین سطح قرار بگیرد، این گریم ریپر است که به‌ عنوان تنش‌زاترین باس بازی عمل می‌کند. او آزادانه در اطراف صفحه نمایش شناور است در حالی که چهار مینی داس را به سمت سایمون بلمونت می‌فرستد. مانند یک فیلم از سری مقصد نهایی، به نظر می‌رسد که هیچ راه فراری از مرگ وجود ندارد. در این میان فیزیک پرش آزاردهنده‌ی بازی نیز در راه شکست گریم ریپر به شما کمکی نمی‌کند.

۶. روگال برنشتاین (Rugal Bernstein) / بازی King of Fighters ’۹۴

تهیه‌کننده: SNK / سازنده: SNK
سال انتشار: ۱۹۹۴
پلتفرم: Arcade, Neo Geo AES, Neo Geo CD

روگال

اصطلاح SNK Boss Syndrome اصطلاحی است که مربوط به بسیاری از بازی‌های مبارزه‌ای شرکت SNK به دست می‌آید، زیرا باس‌های نهایی آن‌ها همه مزخرف هستند. انتخاب‌های زیادی مانند گوئنیتز، ماگاکی و ایگنیز دوست‌داشتنی وجود دارد اما روگال برنشتاین از King of Fighters دشوارتر از بقیه است. روگال باس نهایی در دو بازی اول و همچنین بازی‌های فرعی بوده است. در King of Fighters ۹۴، روگال در اوج خود قرار داشته و قوی‌تر از همیشه ظاهر می‌شود. پس از اولین فاز مبارزه، او با اسپم حرکت The Genocide Cutter، تمام تلاش خود را می‌کند تا شما را شکست دهد و بارها این کار راه انجام خواهد داد.

۵. بوزر ایکس (Bowser X) / بازی Mario & Luigi: Bowser’s Inside Story

تهیه‌کننده: Nintendo / سازنده: AlphaDream
سال انتشار: ۲۰۰۹
پلتفرم: Nintendo DS

بوزر ایکس

بوزر ایکس نسخه‌ای متفاوت و تقویت‌ شده از بوزر است که اگرچه خوشبختانه اختیاری است اما همه چیز آنقدر به نفع او است که پس از باخت به او، ممکن است کنسول خود را کنار بگذارید و حداقل برای مدتی از بازی‌های ویدیویی دور شوید. پس از هر بار که ماریو و لوییجی از حمله‌ی ویژه‌ای به Bowser X استفاده می‌کنند، مانند یک جاروبرقی نفس می‌کشد و توانایی شما را برای انجام یک حمله‌ی به خصوص می‌گیرید. این بدان معناست که تلاش برای تسلط بر یک یا دو حرک ترکیبی کار احمقانه‌ای است و باید بر حرکات مختلفی مسلط باشید تا در صورت نیاز از موارد مخلتف استفاده کنید.

۴. بستر آشوب (Bed of Chaos) / بازی Dark Souls 1

تهیه‌کننده: Namco Bandai Games / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۱۱
پلتفرم: PS3, Xbox 360, PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

بازی Bed of Chaos

به طور کلی سری دارک سولز با باس‌های به شدت چالش‌برانگیزش شناخته می‌شود. با این حال Bed of Chaos بیش از بقیه بازیکنان را عذاب خواهد داد. به دلیل فرآیند تولید عجولانه‌ی نسخه‌ی اول، هیچ حس انصافی در مبارزه با او وجود ندارد. شما باید سه نقطه ضعف باس را از بین ببرید، اما دور تا دور آن با یک مسیر نامناسب احاطه شده است که باس را مناسب یک اثر پلتفرمر می‌کند و نه یک بازی اکشن نقش‌آفرینی. شما همانطور که برای از بین بردن این تهدید تلاش می‌کنید، زمین از هم می‌پاشد، درختان بدون هیچ راهی برای اجتناب از آن‌ها به اطراف شما می‌کوبند، آتش صحنه را فرا می‌گیرد و مرگ آنی همیشه شما را تهدید می‌کند. این نبردی است که به طور ذاتی فاقد انصاف است و شما کاملا به شانس در کنار مهارت‌های خود نیاز دارید.

۳. سفیروث (Sephiroth) / بازی Kingdom Hearts 1

تهیه‌کننده: Square / سازنده: Square
سال انتشار: ۲۰۰۲
پلتفرم: PS2

سفیروث

همانطور که در کینگدام هارتس از طریق Olympus Coliseum در قلمروی هرکول مبارزه می‌کنید، نبرد‌هایی جذاب را خواهید داشت اما در نهایت با شخصیتی روبرو می‌شوید که شما را حسابی به چالش خواهد کشید. سفیروث یک باس اختیاری در بازی است که شما را با حملات خود تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای شکست او حسابی به دردسر خواهید افتاد. خوشبختانه همانطور که گفته شد، آنتاگونیست اصلی بازی فاینال فانتزی ۷ فقط یک باس اختیاری است و بیشتر شبیه دلیلی برای ادامه‌ی کینگدام هارتس پس از اتمام بازی است. برای شکست او بهتر است که توانایی‌های سورا را به حداکثر برسانید و بهترین Keyblade را دریافت کنید تا شاید شانسی در برابر این سرباز فوق‌العاده داشته باشید.

۲. ژنرال (The General) / بازی Kaiser Knuckle

تهیه‌کننده: Taito / سازنده: Taito
سال انتشار: ۱۹۹۴
پلتفرم: Arcade

ژنرال

بازی Kaiser Knuckle که کلون استریت فایتر ۲ محسوب می‌شود دارای شخصیتی است که به عنوان یکی از سرسخت‌ترین باس‌های بازی در تاریخ شناخته می‌شود. ژنرال با یونیفرم نظامی، حملات سهمگین، شعله‌های انرژی و غیره، چیزی بیش از ام. بایسون در استریت فایتر است و در عمل، شکست او برای بسیاری غیرممکن محسوب می‌شود. او می‌تواند فرم‌های انرژی خود را در جهات مختلف به طور همزمان پرتاب کند و به شما آسیب بزند. در هر صورت پیشنهاد می‌شود که اگر توانایی کنترل اعصاب خود را ندارید، بهتر است که از ژنرال دوری کنید.

۱. مستر بیگ (Mr. Big) / بازی Narc

تهیه‌کننده: Williams Electronics / سازنده: Williams Electronics
سال انتشار: ۱۹۸۸
پلتفرم: Arcade, NES, Xbox, PS2

مستربیگ

در بازی آرکید نارک، تیراندازی از میان تعداد بی‌پایان سرسپردگان سازمان کراک در نهایت شما را به رهبر آن یعنی مستر بیگ می‌رساند. در ابتدا، او که روی ویلچر است، چندان دشوار به نظر نمی‌رسد اما بعد از گذشت مدتی به چیزی بسیار بدتر تبدیل می‌شود. شکل مستر بیک شامل یک سر غول پیکر با چهار چانه و چشمان عجیب و غریب است. اگر بتوانید به اندازه‌ی کافی به او آسیب برسانیدف در حالی که تشخیص اینکه آیا به او آسیب می‌رسانید سخت است، گوشت او از بین رفته و شما با یک جمجمه‌ی غول‌پیکر باقی می‌مانید که شما را عذاب خواهد داد. گفتنی است که از آنجایی که بازی ابتدا روی دستگاه‌های آرکید منتشر شد، سکه‌های زیادی را از جیب بازیکنان خارج کرد و باعث درآمدزایی برای صاحبان این دستگاه‌ها شد.

منبع: Den of Geek

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟