فیلم‌ها فقط وسیله‌ای برای فرار و سرگرمی نیستند. در حالی که، بله، بسیاری از تجارب تماشای آثار سینمایی ما را از واقعیت دور می‌کنند و ما را فراتر از خودمان به طور کامل به دنیایی دیگر منتقل می‌کنند، گاهی اوقات ممکن است نگاهی به زندگی خودمان نیز داشته باشند. فیلم‌هایی که چه در فضای غیر طبیعی و چه در اطراف یک جهان حقیقی اتفاق می‌افتند، می‌توانند موضوعات رایج زندگی روزمره مانند دوستی را به ما بیاموزند.

دوستی پویایی است که اغلب در فیلم و به طرق مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. ما داستان‌های دوستانی را می‌بینیم که از هم دور می‌شوند، از دوستانی که پس از مدتی عاشق می‌شوند، از خیانت، وفاداری، و یافتن دوستی در کمترین حد انتظار. مهم نیست چه ژانری، و حتی اگر شخصیت‌ها حتی انسان نباشند، داستان‌هایی که در فیلم گفته می‌شود، ریشه در تجربه انسانی دارند و بنابراین، تقریبا همیشه می‌توانند الهام بخش ایده‌های متفکرانه باشند.

این آثار موجود در این لیست ویجیاتو به ما نشان می‌دهد که از هر ژانری می‌توانیم درس‌های دوستی ارزشمندی بیاموزیم؛ پس در ادامه با معرفی ۲۰ فیلم که چیزهای زیادی درباره دوستی به ما می‌آموزد، همراه ما باشید.

Thelma & Louise


Thelma & Louise

فیلم لذت‌بخشی درباره دو زن بسیار حیرت‌انگیز و خشن به نام‌های تلما و لوئیز؛ قصه این فیلم زنان صاحب نام خود را در حالی دنبال می‌کند که وارد ماجراجویی شاخص عمر خود می‌شوند. تلما یک زن خانه دار صمیمی است و لوئیز یک پیشخدمت است. آنها زندگی کوچک خود را در شهر کوچک خود می‌گذرانند تا اینکه یک روز تصمیم می‌گیرند به تعطیلات آخر هفته بروند. اما سفر جاده‌ای ساده آنها به یک فرار بلند از زندگی معمولی آنها تبدیل می‌شود که لوئیز در نهایت به یک متجاوز تیراندازی می‌کند و در طول یک شب تبدیل به قانون شکن می‌شود.

این دو زن با یک کانورتیبل کلاسیک تاندربرد مدل 1966 و بدون پول، به دل جاده آمدند. این فیلم به کارگردانی ریدلی اسکات، یک سواری درخشان است. همه چیز‌هایی که می‌تواند یک اثر جاده‌ای را بهتر کند در این فیلم وجود دارد که همین نکته آن را به یاد ماندنی می‌کند. اما این فیلم در هسته مرکزی و احساسی خود، به ما نشان می‌دهد که دوستی می‌تواند حتی سخت ترین شرایط را نیز تحمل کند.

Dead Poets Society


Dead Poets Society

انجمن شاعران مرده تحت هدایت دقیق پیتر ویر، یک اثر رفاقتی ماندگار است. این داستان دردناک زیبا فقط برای اینکه اثری پاک نشدنی در روح ما به جا بگذارد (مانند حس داشتن دوستان مادام العمر) زنده می‌شود. در مدرسه شبانه روزی آکادمی ولتون در سال 1959، انجمن شاعران مرده زمانی آغاز می‌شود که جان کیتینگ آزاده، بسیار روشنفکر و در عین حال نامتعارف، استخدام می‌شود تا یک کلاس انگلیسی را به پسرانی که در اشتیاق فرار از زندگی کسل‌کننده و والدین سخت گیرشان هستند، آموزش دهد.

کیتینگ از طریق درس‌های با زیر متن شعر هوشمندانه، روش‌های آموزشی عچیب و ژست‌های واضح، به پسران الهام می‌دهد که قوانین را زیر پا بگذارند و روز را غنیمت بشمارند. که این کلاس در نهایت به کشف کلوپ مخفی می‌انجامد که خود را انجمن شاعران مرده می‌نامند. از داستان شخصیت نیل در بیرون آمدن از محدوده انتظارات والدینش گرفته تا سفر تاد برای یافتن قدرت مناسب برای خود، این فیلم گواهی تکان دهنده‌ای است از اینکه افراد خاص به عنوان دوست چقدر می‌توانند در زندگی ما مهم باشند.

Stand By Me


Stand By Me

فیلم ماندگار Stand By Me داستانی سرگرم کننده از دوران کودکی و نوجوانی یک گروه دوستانه پسرانه است که با شگفتی‌های مرتبط با سن بلوغ آمیخته شده است. فیلم داستان چهار پسر را دنبال می‌کند که با سر در یک سفر حماسی در تابستان 1959 فرو می‌روند. وقتی یک بچه محله فاش می‌کند که جسد پسری گمشده را دیده است، این بچه‌ها بلافاصله مجذوب می‌شوند و آن‌ها در یک جستجوی خطرناک 48 ساعته در جنگل‌های روستایی اورگان می‌روند تا خودشان جسد را ببینند.

اما با ورود به این ماجراجویی این گروه پسرانه در ماجراهای ناگوار خود، حقایق عمیق تری را فاش می‌کنند، و درک نهایی که رخ می‌دهد نتیجه همان دوشتی و رفاقت است. باید بدانید بزرگ شدن به معنای پشت سر گذاشتن دوران کودکی نیست. در حالی که این درسی است که همه ما به آن نیاز داریم، داستان بلوغ راب راینر آن را از طریق دوستی و دوستانی که هرگز شکست نمی‌خورند به ما می‌آموزد.

Fox and the Hound


Fox and the Hound

روباه و سگ شکاری، یک کلاسیک دیزنی و مورد علاقه دو گروه کودکان و بزرگسالان است، زیرا دوستی منحصر به فرد و اغلب ممنوع بین دو همراه بسیار بعید را به تصویر می‌کشد؛ یک روباه و سگ. این دو موجود به طور کلی پس از رسیدن به بزرگسالی و شروع فصل شکار با هم دشمن هستند. اما در این انیمیشن کودکانه، این سگ و روباه سوگند یاد می‌کنند که برای همیشه بهترین دوستان هم باشند. بدیهی است که دوستی آنها با سکسکه‌های زیادی همراه خواهد بود، به خصوص زمانی که انسان‌ها وارد داستان می‌شوند.

این یک فیلم کلاسیک درخشان است که درس مهم دوستی را برجسته می‌کند. دوستی بین دو موجود یا دو شخصیت متضاد ممکن است همیشه معنی نداشته باشد، اما آنچه ممکن است غیرممکن به نظر برسد همیشه زمانی ممکن است که دو روح همفکر یکدیگر را پیدا کنند. با توجه به دورانی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم، این یک فیلم فوق‌العاده با احساس خوب برای تمام سنین است و ذهن‌های کاملاً جدید را برای دوستی در هر بسته‌ای که وارد می‌شود، آماده می‌کند. ضرب المثل قدیمی «هرگز کتابی را از روی جلدش قضاوت نکنید» نکته مهمی است که همه ما باید به خاطر بسپاریم.

Homeward Bound


Homeward Bound

این فیلم شایان ستایش به نام Homeward Bound که در مورد سه حیوان خانگی است، این هدف را دنبال می‌کند که به دوستان خود در زمانی که به شما نیاز دارند کمک کنید و هرگز دوستی را پشت سر نگذارید. همچنین، مهم است که اگر شما و دوستانتان خود را در معرض خطر می‌بینید، همیشه کنار هم بمانید تا زمانی که کمک برسد یا راه خوبی پیدا کنید. این سه نفر متشکل از یک گلدن رتریور مسن، یک بولداگ آمریکایی بالغ جوان و یک گربه سیامی مو بلند، مطمئناً می‌دانستند چگونه تصویری شگفت‌انگیز از سه حیوان خانگی شیرین مزرعه و انسان‌هایشان ترسیم کنند. خیلی زود، عزیزان آنها باید حیوانات خانگی خود را برای چند ماه نزد یک نظاره گر بگذارند زیرا خانه ای دائمی در یک شهر پیدا می‌کنند.

این سه نفر معتقدند که جا مانده‌اند و تصمیم می‌گیرند برای یافتن انسان هایشان به مزرعه برگردند. سفر آن‌ها هرج و مرج زیادی به دنبال دارد و دوستی و وفاداری آنها به یکدیگر بارها و بارها مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این یک فیلم عالی دیگر در مورد دوستی و چسبیدن به یکدیگر است. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که در طول فیلمبرداری این فیلم به هیچ حیوانی آسیب نرسیده است.

Up


Up

انیمیشن ماندگار «بالا» یکی از زیباترین فیلم‌های خانوادگی است که در مورد دوستی ساخته شده است. در ابتدای این اثر، ما با کارل 78 ساله و همسایه پیشاهنگ آزار دهنده‌اش، راسل، آشنا می‌شویم. کارل چندی پیش همسرش را از دست داده بود و اکنون خانه‌اش در خطر تخریب است. کارل می‌خواهد تسلیم شود، اما در عوض یک نقشه خارق‌العاده و تلخ برای رفتن به بهشت فالز در آمریکای جنوبی طراحی می‌کند و این کار را با خانه پرنده‌اش انجام می‌دهد. اما همیشه داستان‌ها خوب پیش نمی‌رود.

قسمت زیبای فیلم درباره دوستی این است که کارل از همه متنفر است به جز سگش. همسرش فوت کرد و او از آن زمان بهم ریخته است. او نمی‌تواند بچه همسایه را تحمل کند، اما پس از مدتی صحبت و صحبت و باهم بودن، هر دو متوجه می‌شوند که به یکدیگر نیاز دارند و سپس ماجراجویی واقعی آغاز می‌شود. گاهی اوقات دوستی‌ها از جاهایی می‌آیند که هرگز حدس نمی‌زنیم. این یکی از دلایلی است که همیشه مهم است که مهربان باشیم. دستمال کاغذی خود را برای پاک کردن اشک هنگام دیدن این فیلم دوست داشتنی کنار خود بیاورید.

Charlotte’s Web


Charlotte's Web

این داستان کلاسیک، تار شارلوت، در مورد یک خوکچه محکوم به فنا، ویلبر، و بهترین دوستش، عنکبوت نویسنده، شارلوت است. بسیاری از دوستان پشمالو دیگر در این فیلم کودکانه دوست داشتنی ظاهر می‌شوند. در طول فیلم، شارلوت اضطراب‌های زیاد ویلبر را آرام می‌کند و در هر مرحله به او کمک می‌کند. او تقریباً مانند یک مادر برای ویلبر است و قول می‌دهد که زندگی او را نجات دهد، و این کار را نیز می‌کند.

شارلوت همچنین به همه، انسان و حیوان، در مزرعه می‌آموزد که دوستی یک بسته دارای اندازه نیست، بلکه ماجرایی بدون مرز و بی‌پایان است و همه او را بسیار مهربان و عاقل می‌دانند. این هم یکی دیگر از آثار اشک آور است، پس دستمال کاغذی را بیاورید. با این حال، من به شما اطمینان می‌دهم که یک پایان خوش و یک درس مهم در مورد زندگی و دوستی در این اثر وجود دارد. همه سزاوار عشق، همراهی و مهربانی هستند.

Toy Story


Toy Story

شما احتمالاً با تماشای فرنچایز Toy Story بزرگ شده‌اید، بنابراین با داستان اندی، وودی، باز و کل باند آشنا هستید – و بدون شک موافقت خواهید کرد که این داستان بسیار بیشتر از داستان صرف اسباب‌بازی‌ها است که مخفیانه با یکدیگر صحبت می‌کنند. داستان اسباب بازی چیزهای زیادی به ما می‌آموزد که مهمترین آنها دوستی است. هنگامی که این فیلم انیمیشن را تماشا کنید، خواهید آموخت که بهترین پیوندها گاهی اوقات از غیرقابل تصورترین شرایط ناشی می‌شود. ببینید وودی و باز چگونه بهترین دوستان یکدیگر شدند، حتی اگر شروع خوبی نداشتند.

واقعاً فرقی نمی‌کند که کدام نسخه از فرانچایز داستان اسباب‌بازی در این لیست قرار بگیرد، زیرا هر یک از فیلم‌ها بینش عالی در مورد دوست خوب بودن ارائه می‌دهند. هر شخصیتی با موانع ناشناخته‌ای روبرو می‌شود، اما هرگز شکست نمی‌خورد که در پایان فیلم، گروه دوباره کنار هم، امن و دوست‌داشتنی هستند. مطمئنا، کمی بی اندازه شوخ و کودکانه است، اما حتی والدین از این فیلم‌ها لذت می‌برند. همه شخصیت‌های این انیمیشن ممکن است گهگاهی با مشکلاتی روبرو شوند و برخی از این مشکلات در رویارویی با یکدیگر باشند، اما در پایان روز، همه دوباره دوستان خوبی خواهند شد. این فیلمی است که قطعا در مورد وفاداری، حقیقت گویی و بخشش بهترین نکات را آموزش می‌دهد.

E.T. the Extra-Terrestrial


E.T. the Extra-Terrestrial

ئی.تی. موجود فرازمینی یک فیلم قدیمی است که به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده تا کنون شناخته شده است. کل داستان درباره دوستی، اعتماد و شفقت است. ئی.تی. موجودی است که فقط می‌خواهد راه بازگشت به خانه را پیدا کند و دوستان انسانی او هر کاری که می‌توانند انجام می‌دهند تا این اتفاق بیفتد.

فراموش نکنید بدون اعتماد، دوستی نمی‌تواند واقعی باشد و دوستی بین الیوت و ئی.تی. زیباست، پر از اعتماد دو طرفه است. اسپیلبرگ این فیلم را بر اساس دوست خیالی خود که در زمانی که والدینش در حال طلاق بودند ساخته است. مسیرهایی که الیوت برای بدست آوردن ئی.تی. از دست دولت و در راه خانه با آن روبرو می‌شود واقعا شیرین هستند. این یکی از آثاراشک آور است، اما همانطور که مطمئن هستم از قبل می‌دانید، ارزشش را دارد که پایان خوشی داشته باشد.

Back to the Future


Back to the Future

بازگشت به آینده در اواسط دهه 80 با مایکل جی فاکس و کریستوفر لوید باورنکردنی می‌گذرد که به ما می‌آموزند که بهترین دوستی‌ها همیشه در گروه همسالان شما نیست. شما اغلب می‌توانید بهترین دوست با افراد جوان‌تر یا مسن‌تر از خود باشید. گاهی اوقات تفاوت سنی می‌تواند چندین دهه طول بکشد. داستان با کمک مارتی مک فلای (فاکس) به دکتر امت براون (لوید) در آزمایش ماشین زمانش شروع می‌شود، و این دو به دل زمان گذشته فرو می‌روند.

در ادامه مارتی تصور می‌کند که تنها راه برای بازگشت به سال 1985، دوستی با داک در سال 1955 است. با این حال، او در نوجوانی با مادر و پدرش برخورد می‌کند و مجموعه‌ای از اتفاقات را رقم می‌زند که بر او و داک در سال 1985 تأثیر منفی می‌گذارد. داستان زمانی پیش می‌رود که مارتی با پدر آینده‌اش، جورج دوست می‌شود و به او کمک می‌کند تا دست در دست مادرش، لورین بگذارد. همچنین دیدن پیوند دوستی بین مارتی و داک، با وجود تفاوت‌های سنی، فوق‌العاده است. این فیلم یکی از آثار مورد علاقه من در تمام دوران است.

Ferris Bueller’s Day Off


Ferris Bueller's Day Off

فیلم «روز تعطیلی فریس بیولر» به کارگردانی جان هیوز داستان نوجوانی به نام فریس (متیو برودریک) است که تصمیم می‌گیرد یک روز از مدرسه مرخصی بگیرد. در منطقه شیکاگو، فریس بهترین دوستش کامرون (آلن راک) را متقاعد می‌کند که با او بیاید. کامرون با این ایده که مدرسه را یا حتی محیط امن خانه‌اش را ترک کند هیجان زده نیست، اما با اکراه موافقت می‌کند که با فریس و دوست مشترکشان اسلون به این سفر برود.

از این لحظه به بعد، بیشتر فیلم یک ماجراجویی از نوع موش و گربه بازی از فریس و دوستانش است که یک قدم جلوتر از رئیس رونی و خواهر بزرگتر فریس، جینی می‌مانند. رونی نمی‌خواهد او را احمق جلوه دهند، و جینی ناعادلانه می‌بیند که برادرش این همه از دستش فرار می‌کند. در پایان سفر پر از هیاهو، دوستی سه شخصیت اصلی تقویت می‌شود و آنها یک ماجراجویی هولناک را با هم سپری می‌کنند که دوستی آن‌ها را آزمایش و قوی‌تر می‌کند.

The Intouchables


The Intouchables

فیلم The Intouchables یک مطالعه ابتکاری اما عالی در رابطه با دوستی و قدرت شفابخشی که با حضور یک انسان دیگر به دست می‌آید، یک داستان واقعی است که حول محور دو نفر از زندگی‌های بسیار متفاوت است. فیلیپ یک اشرافی باهوش و در عین حال مغرور پاریسی است که دریس، یک غریبه بیکار و باهوش را به خدمت می‌گیرد تا مراقب او باشد. در ادامه این مردان دوستی باورنکردنی ایجاد می‌کنند که به آنها کمک می‌کند تا نسخه‌های بهتری از خودشان باشند.

آنها متوجه می‌شوند که بیشتر از چیزی که تصورش را می‌کردند دارای اشتراک هستند. فیلیپ لذت زندگی را که به نظر می‌رسد دریس فاقد آن است، به نمایش می‌گذارد و دریس به ترمیم زندگی‌ای که زیر بار انزوا از هم پاشیده است کمک می‌کند. شوخ طبعی آنها به خنده‌ای خروشان تبدیل می‌شود و این دو را به سفرهای جاده‌ای تصادفی می‌کشاند. در نهایت، دو روح از هم جدا شده توسط نژاد، ثروت، فرهنگ و نسل شروع به درک یکدیگر در این فیلم احساس خوب می‌کنند.

The Banshees of Inisherin


The Banshees of Inisherin

شگفتی The Banshees of Inisherin انسانیت قابل لمس و داستانی است که روایت می‌شود. اگرچه فیلم در یک جزیره کاملاً تخیلی ایرلندی می‌گذرد، اما قلب داستان به طرز ویرانگری واقعی به نظر می‌رسد. این فیلم سرشار از دوستی‌های مردانه و غرور و مصیبت‌های زندگی جزیره‌ای است. دوشتی دو شخصیت مرکزی این فیلم برآمده از دل جنگ است. پس شاید رفتار نامنظم مردان بازتابی از نوع آسیبی باشد که زمان جنگ به روان انسان وارد می‌کند، اما حتی بدون استعاره از جنگ، فیلم از ماهیت نامنظم و پرشوری که احساسات و روابط می‌تواند داشته باشد صحبت می‌کند.

کولم از دوستش پادریک خسته شده است و هر مردی به ترتیب برای پایان دادن به دوستی یا تلاش برای اصلاح آن تلاش می‌کند. شخصیت‌ها تصمیمات افراطی در فیلم می‌گیرند که زندگی واقعی را برای اکثر مردم منعکس نمی‌کند، اما می‌تواند ما را به تأمل در لحظاتی دعوت کند که غرور و لجبازی می‌تواند ما را به نبردهای بیهوده بکشاند. «بنشی‌های اینشرین»، یک پرتره کمدی تاریک از یک دوستی در حال فروپاشی در میان اهمال‌کاری فزاینده را به نمایش می‌گذارد.

Frances Ha


Frances Ha

فرانسیس ها به نویسندگی نوآ بامباک و گرتا گرویگ و همچنین کارگردانی اولی و بازیگری دومی یک فیلم مستقل منحصربفرد درباره بیست سالگی شماست. این درام با سبک فیلم سیاه و سفید خود، شخصیت اصلی فرانسیس (گرویگ) را دنبال می‌کند، زیرا او با نوعی بحران یک چهارم اول زندگی مواجه می‌شود. به نظر می‌رسد که هم اتاقی و بهترین دوست او سوفی در حال حرکت به سمت چیزهای بزرگتر و بهتر است و هر نکته در زندگی او را به ارتفاعات بالاتری می‌برد. اول، او اعلام می‌کند که به یک محله مطلوب نقل مکان می‌کند. سپس، او با مردی آشنا می‌شود که در نهایت او را به توکیو می‌برد و این زوج بعدا نامزد می‌کنند.

همه اینها در تضاد کامل با زندگی فرانسیس است، که دوستی او با سوفی به طور فزاینده‌ای دورتر می‌شود زیرا او در زندگی حرفه‌ای و عاشقانه خود با رکود و شکست روبرو می‌شود. اما در آخر فرانسیس درس ارزشمندی در مورد اهمیت دوستی، مقایسه نکردن خود با دیگران و یافتن خوشبختی در پیروزی‌های کوچک زندگی در حین تفکر و رشد می‌آموزد. ستاره درخشان فرانسیس ها داستان دوستی بین فرانسیس و سوفی است و نشان می‌دهد که چگونه دوستی همیشه گلگون نیست، به خصوص که جوانان به درون خود فرو می‌آیند و در دوره‌های زندگی با فراز و نشیب گذر می‌کنند.

Big Hero 6


Big Hero 6

این انیمیشن ابرقهرمانی، هیرو جوان، پسر نابغه‌ای را دنبال می‌کند که در شهر خیالی و آینده‌نگر سن فرانسوکیو زندگی می‌کند. او برادرش را به دنیای علم و رباتیک تعقیب می‌کند که با ظهور یک دانشمند سرکش و مرگ برادر هیرو، تاداشی، به سرعت تاریک می‌شود. داستان سفر شخصیت اصلی را در غم و اندوه دنبال می‌کند، زیرا او ابتدا در یک تعقیب کورکورانه انتقام دوستی را نادیده می‌گیرد.

اما او سرانجام قدرت شفابخشی را از طریق دوستی می‌آموزد و با بایمکس خوش‌نیت پیوند می‌یابد. انیمیشن ابرقهرمانی Big Hero 6 علیرغم اینکه یک فیلم کودکانه است، داستان‌های قدرتمند و درس‌های معناداری در سکانس‌های انیمیشن رنگارنگ و حماسی خود دارد. ولی هسته اصلی داستان همان دوستی انسان و یک موجود رباتیک است که احساسات شما را دچار دگرگونی می‌کند.

Cinema Paradiso


Cinema Paradiso

سینما پارادیزو که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان است، داستان زیبای پسر جوانی به نام سالواتوره است که در دهکده کوچک سیسیلی جیانکالدو در حال کشف جادوی سینما است. داستان از طریق فلاش بک از دیدگاه یک سالواتوره بزرگ شده که به عنوان نشانگر فیلم در رم کار می‌کند، روایت می‌شود. سالواتوره خبر مرگ آلفردو را دریافت می‌کند، مردی که به او یاد می‌دهد چگونه پروژکتورها را در سینمای محلی اداره کند و باعث می شود که برای مراسم خاکسپاری به جیانکالدو بازگردد.

این فیلم چیزی جز یک شاهکار نیست، زیرا سفر سالواتوره جوان برای کشف و رسیدن به سن بالا با افسون و شگفتی یک کودک به تصویر کشیده شده است. دوستی در مرکز فیلم، دوستی آلفردو و سالواتوره، به ما نشان می‌دهد که پیوندهای مادام‌العمر و معنی‌دارترین پیوندها را می‌توان در مکان‌های بعید، فراتر از سن و فاصله، یافت و حفظ کرد. سالواتوره در طول سال‌ها آنطور که باید با پیرمرد در تماس نبود، اما شاید این واقعی‌ترین نشانه ماهیت خانوادگی این رابطه باشد – گاهی اوقات ما حضور کسانی را بدیهی می‌گیریم که بیشترین سرمایه‌گذاری را برای خوشبختی و رفاه ما دارند.

شاید واقعی ترین نشانه دوست داشته شدن بدون قید و شرط و کامل، حماقت بدیهی گرفتن ارتباط باشد، زیرا ما آنقدر راحت و مطمئن هستیم که نم‌توانیم به نبود آن فکر کنیم. آلفردو این را می‌فهمد و هدیه‌ای برای پسر می‌گذارد که او را دوباره با ریشه‌هایش در تماس می‌کند.

The Outsiders


The Outsiders

بیگانگان یا The Outsiders یک فیلم کلاسیک کالت است که از پیچیدگی‌های دوستی صحبت می‌کند، زمانی که فرد در حال حاضر با نابرابری‌های اجتماعی-اقتصادی، مسائل داخلی و چالش‌های روزمره نوجوان بودن دست و پنجه نرم می‌کند.

بنابراین، دوستی بین جانی، پونی‌بوی و دالاس داستانی تلخ و خام است از این که وقتی در زندگی با دستان بسیار دشواری مواجه شده‌اید، دوستی چه می‌تواند باشد. شخصیت‌های این فیلم از نگاه واقع‌بینانه ناقص و تراژیک هستند، با بازی‌های خیره کننده بازیگرانی که انسانیت و حقیقت را به نقش‌های خود می‌آورند.

The Boy in the Striped Pyjamas


The Boy in the Striped Pyjamas

پسری با پیژامه راه راه داستانی است که در غم انگیزترین پس زمینه‌های تاریخ معاصر اتفاق می‌افتد. یک پسر جوان آلمانی به نام برونو، پسر یک افسر اس اس به لهستان اشغالی منتقل می‌شود و در نزدیکی یک اردوگاه کار اجباری زندگی می‌کند. برونو که در برابر جنایات انجام شده در اردوگاه بیگناه است و در برابر تلقینات نازی‌ها مقاومت می‌کند، با پسر جوان یهودی اردوگاه به نام شموئل دوست می‌شود. این پسرها علیرغم نیروهای بدخواهانه‌ای که می‌خواهند آنها را از هم دور نگه دارند، از طریق حصاری که آنها را از هم جدا می‌کند ارتباط و پیوند برقرار می‌کنند.

پسری با پیژامه راه راه پیامی قدرتمند در مورد بی معنی بودن جنگ، نژادپرستی و نفرت ارائه می‌دهد. این فیلم از طریق چشمان کودکان بی‌گناهی که دوستی وفادارانه‌ای را تشکیل می‌دهند، ظلم هایی را که انسان‌ها می‌توانند در صورت از دست دادن ارتباط با انسانیت خود بر یکدیگر انجام دهند را برجسته می‌کند.

The Shawshank Redemption


The Shawshank Redemption

رستگاری در شاوشنک لایه‌های معناداری زیادی در خود دارد و فیلم به موضوعات بسیار حساس و بحث‌برانگیز می‌پردازد. از آنجایی که زندانیان زندان شاوشنک با تهاجم، فساد، شرایط نامناسب و موارد دیگر روبرو هستند، دوستی بین دو زندانی به این دو مرد امیدواری به آینده‌ای بهتر می‌دهد. رد و اندی در بدترین شرایط گرد هم می‌آیند و در شرایطی زندگی می‌کنند که ابتدایی ترین حقوق و حیثیت یک انسان را نقض می‌کند.

با این حال، مردان در قلب و ذهن خود جایی برای ارتباط با انسانیت آسیب پذیر خود پیدا می‌کنند، علیرغم اینکه در محیطی هستند که مانع از هر نوع نگاه مثبت یا رشدی فردی و اجتماعی می‌شود. این فیلم داستانی عالی در مورد یک دوستی پایدار دارد که در شرایط وحشتناک شکل گرفته است و در عین حال به موضوعات مهم اصلاحات زندان نیز نوری درخشان می‌تاباند.

The Goonies


The Goonies

یکی دیگر از کلاسیک‌های دهه 80 میلادی، فیلم The Goonies است که همه چیز آن درباره دوستی و عشق به خانه است. کودکانی که خود را گونی‌ها می‌نامند ساکنان گون داک هستند، محله‌ای که توسط یک باشگاه روستایی در حال گسترش تهدید می‌شود. در نتیجه بچه‌ها تصمیم می‌گیرند آخرین ماجراجویی را با هم در جامعه مورد علاقه خود انجام دهند که در نهایت خانه آنها را نجات می‌دهد. بچه‌ها با وفاداری به و نگاه کردن به یکدیگر، حتی در مواجهه با موانع باورنکردنی، به این مهم دست می‌یابند.

این اثر سینمایی یک فیلم عالی در مورد وفاداری و دوستی است، و اینکه حتی اگر دو نفر مثل هم نباشند، باز هم می‌توانند دوستان خوبی باشند. درس دیگر، یکی در مهربانی است. مهم نیست که چقدر ظاهر یک نفر با آنچه شما به آن عادت دارید متفاوت است، همه ما نیازها و خواسته‌های اولیه یکسانی داریم. تنبل به یک دوست نیاز داشت و پسرها به تنبلی نیاز داشتند. وس دوستی حرف اول را در این جمع می‌زند.

انتخاب ویژه نویسنده: Eternity and a Day


Eternity and a Day

فیلمی یونانی «ابدیت و یک روز» درباره یک پیرمرد تنها و یک پسر پناهنده آلبانیایی وحشت زده است. این دو شخصیت با ترس و اشتیاق به هم مرتبط می‌ؤوند. پیرمرد در آرزوی همسر مرده‌اش است تا عظمت شاعرانه مورد علاقه‌اش را گسترش دهد. اما پسر با احساس آزار و شکنجه قاچاقچی‌ها، از اتفاقی که قرار است در زندگی‌اش بیفتد می‌ترسد. این دو در احساسات متقابل خود متحد می‌شوند زیرا پیرمرد به پسر کمک می کند تا از موقعیت ترسناک خود فرار کند. در این فیلم دوستی از طریق انگیزه تنهایی و پیوندهایی که از سر ناچاری به وجود می‌آیند بررسی می‌شود.

منتهی این پایان راه نیست، شما می‌توانید مطلب مرتبط با فیلم با موضوع زندگی پس از مرگ از ویجیاتو را نیز مطالعه کنید تا بیشتر با صنعت سینما آشنا شوید.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟