پارس وی دی اس

۹ نکته‌ی کاربردی برای برنامه‌ریزی سفر در تعطیلات همراه با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

سفر با قطار با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

قصد دارید در تعطیلات همراه با خانواده و پدربزرگ و مادربزرگ راهی سفر شوید اما نمی‌دانید برنامه‌ریزی سفر را از کجا شروع کنید؟ برنامه‌ریزی سفر با چند نسل از خانواده می‌تواند خسته‌کننده و طاقت‌فرسا باشد. اگر نکات مهم برای سفر در تعطیلات همراه با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را بدانید، کار برایتان ساده‌تر خواهد شد. به این ترتیب، مطمئن می‌شوید که همه‌ی اعضای خانواده در هر سنی از سفر در تعطیلات لذت می‌برند. در این مقاله، هرآنچه باید درباره برنامه‌ریزی سفر با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بدانید را می‌خوانید.

۱. هماهنگ کردن برنامه‌ها

مهم‌ترین بخش برنامه‌ریزی یک تعطیلات موفق برای چند نسل این است که مطمئن شوید همه در یک مسیر هستند. سعی کنید زمان ناهار را طوری برنامه‌ریزی کنید که همه بتوانند موقع صرف غذا یکدیگر را ملاقات کنند یا به صورت تصویری و گروهی با یکدیگر تماس برقرار کنند.

آنچه باید موقع برنامه‌ریزی سفر درباره‌ی آن بحث کنید

برای اینکه سفر با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها خوش بگذرد، باید پیش از سفر همه با هم برای آن برنامه‌ریزی کنید. در جلسه‌ی برنامه‌ریزی، باید درباره‌ی ۷ نکته‌ی مهم بحث و گفتگو کنید.

بودجه

تصمیم بگیرید که هر یک از اعضای گروه یا خانواده می‌خواهند چقدر خرج کنند. این کار به شما کمک می‌کند تا درباره‌ی مسافت، مقصد و روش سفر تصمیم بگیرید. برای برنامه‌ریزی سفر با گروه‌های بزرگتر اگر اقامتگاه‌ها و تخفیف‌های گروهی را پیدا کنید، اغلب هزینه‌های سفر بسیار کمتر می‌شوند.

تاریخ‌ها

آیا می‌خواهید در تعطیلات نوروز سفر کنید یا تعطیلات تابستانی را برای مسافرت انتخاب می‌کنید؟ بهترین روز برای سفر هم باید مشخص شود. می‌توانید برای سفر مقاصد متعددی را انتخاب کنید. به این فکر کنید که چگونه می‌توان از تعطیلات طولانی مانند تعطیلات نوروزی برای بیشتر کردن روزهای سفر استفاده کنید. در واقع، باید برنامه‌ی سفر را طوری تنظیم کنید که از روزهای تعطیلات بهترین استفاده را ببرید.

مدت‌زمان سفر

تصمیم بگیرید که خانواده‌ی شما برای چه مدت می‌توانند در سفر بمانند. بسته به طول سفر، گزینه‌های شما برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری مختلف نیز تغییر می‌کنند. اگر قصد دارید برای اولین بار همراه با پدربزرگ و مادربزرگ راهی سفر شوید، بهتر است یک مرتبه به تنهایی به مقصد مورد نظر سفر کنید و آنجا را بررسی کنید.

  • راهنمای سفر هوایی برای بیماران قلبی؛ نکات مهم برای داشتن سفر ایمن و لذت‌بخش

نوع تعطیلات

در جلسه‌ی خانوادگی برای برنامه‌ریزی سفر، درباره‌ی نوع سفر خود نیز گفتگو کنید. آیا به سفری شامل پیاده‌روی در طبیعت فکر می‌کنید یا می‌خواهید همراه با پدربزرگ و مادربزرگ در سواحل حمام آفتاب بگیرید؟ تصمیم گرفتن درباره‌ی نوع سفر باعث می‌شود که همه‌ی اعضای خانواده سفری خاطره‌انگیز داشته باشند.

مقصد سفر

برنامه ریزی سفر با پدربزرگ و مادر بزرگ

برای برنامه‌ریزی سفر با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها فهرستی از جاذبه‌های گردشگری که اعضای خانواده می‌خواهند ببینند تهیه کنید. سپس، با در نظر گرفتن مدت‌ زمانی که برای سفر دارید، درباره‌ی بازدید از جاذبه‌های مختلف رأی‌گیری کنید. در این رأی‌گیری، تصمیم بگیرید که می‌خواهید به جایی در نزدیکی محل زندگی خود سفر کنید یا شهری که رانندگی یا سفر هوایی تا آنجا ساده‌ است را انتخاب می‌کنید.

سفر به یک یا چند شهر

به دنبال چه نوع سفری هستید؟ می‌خواهید برنامه سفر با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا می‌خواهید به یک شهر سفر کنید و جاذبه‌های آن را ببینید یا قصد سفر میان چند شهر را دارید و می‌خواهید از جاذبه‌های میان آن‌ها هم بازدید کنید؟ برخی از خانواده‌ها سفر به چند شهر را ترجیح می‌دهند چون به معنای تدارکات کمتر و فعالیت‌های بیشتر برای همه است. بعضی از خانواده‌ها هم دوست دارند در شهرهای مختلف گردش کنند، به سراسر جهان بروند یا چندین ون کرایه کنند و همه با هم در طبیعت گردش کنند.

در نظر گرفتن ملاحظات دیگر

گزینه‌هایی که برای اقامت در سفر دارید را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه از آن راضی هستند. آیا کسی در گروه شما محدودیت‌هایی دارد که باید در نظر گرفته شوند؟ مشکلات حرکتی می‌تواند گزینه‌های سفر شما را محدود کند و در عین حال، باعث شود که پدربزرگ و مادربزرگ از اینکه باعث محدودیت دیگران شده‌اند، ناراحت شوند.

گفتگوی حضوری یا آنلاین برای برنامه‌ریزی

در طول گفتگو با اعضای خانواده درباره‌ی هر موضوع گفتگو کنید و نتایج آن را جایی بنویسید. به این ترتیب، برنامه‌ریزی سفر بسیار ساده‌تر خواهد شد. اگر هم امکان گفتگوی حضوری را ندارید، یک جلسه آنلاین تشکیل بدهید و نتایج آن را با استفاده از ابزارهای گوگل با همه به اشتراک بگذارید.

در گفتگوی آنلاین یا حضوری درباره‌ی جزئیات سفر بحث کنید. در صورت وجود کودکان خردسال یا افراد مسن در گروه نگرانی‌های مربوط به سلامتی، رژیم غذایی و سن آن‌ها را در نظر بگیرید.

  • مهم‌ترین نکات ایمنی در سفرهای نوروزی که باید به آن‌ها توجه کنید

۲. برنامه‌ریزی بر اساس بودجه‌ی سفر

وقت آن فرا رسیده که بنشینید و به اعداد و ارقام نگاهی بیندازید. اگر چندین گزینه برای سفر همراه با پدربزرگ‌ و مدربزرگ دارید، هزینه‌های آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. به این ترتیب، می‌توانید بر اساس بودجه‌ی سفر بهترین گزینه را انتخاب کنید.

برای بررسی دقیق‌تر مخارج سفر، گزینه‌های مختلف برای سفر به مقصد مورد نظر را بررسی کنید. هزینه‌ی رانندگی، سفر هوایی یا سفر با قطار چقدر است؟ هزینه‌ی اقامت در هتل یا استراحت‌گاه‌های بین راهی چقدر می‌شود. در صورت لزوم، هزینه‌ی سفر در تاریخ‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. آیا به ماشین کرایه‌ای نیاز دارید یا می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید؟ میانگین هزینه‌های غذا، خدمات اضافی و مواردی مانند آن را هم در نظر بگیرید.

اگر با گروه خانوادگی بزرگی سفر می‌کنید، ممکن است غذا خوردن در رستوران به صرفه نباشد و باید به آشپزی در سفر فکر کنید. از آن گذشته، ممکن است فعالیت‌های گروهی یا تورهایی وجود داشته باشد که اعضای گروه به شرکت کردن در آن‌ها علاقه داشته باشند. درباره‌ی میانگین هزینه‌ی هر یک از گزینه‌هایی که دارید، تحقیق کنید. به این ترتیب، می‌توانید همه با هم تصمیم بگیرید که برنامه‌ی سفر و روش تأمین هزینه‌های آن چگونه باشد.

۳. تعیین وظایف اعضای گروه

سفر هیجان انگیز با پدربزرگ و مادربزرگ

بعد از اینکه درباره‌ی مقصد سفر و هزینه‌های آن تصمیم گرفتید، نوبت به تعیین وظایف همراهان سفر می‌رسد. آیا یکی از اعضای گروه می‌خواهد بیشتر کارها را انجام دهد یا می‌خواهید هر یک از وظایف را بر عهده‌ی یک نفر بگذارید؟ اگر تصمیم گرفته‌اید که وظایف را میان اعضای گروه تقسیم کنید، می‌توانید هر یک از اعضا را مسئول یکی از این کارها کنید:

  • تحقیق درباره‌ی هزینه‌های بلیت هواپیما یا سایر وسایل حمل و نقل عمومی؛
  • بررسی هتل‌ها و اقامتگاه‌های موجود در مقصد مورد نظر؛
  • تحقیق درباره‌ی فعالیت‌ها و تورهایی که اعضای گروه از شرکت در آن‌ها لذت می‌برند؛
  • در نظر گرفتن محدودیت‌های غذایی اعضای گروه و انتخاب رستورانی که برای همه‌ی اعضای گروه مناسب است.

اگر یک نفر مسئول برنامه‌ریزی برای سفر شده، باید تصمیم بگیرید که چگونه اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارد و چگونه درباره‌ی مسائل مختلف تصمیم‌گیری خواهد شد. برنامه‌ریزی برای سفر همراه با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ممکن است طاقت‌فرسا باشد. بنابراین، می‌توانید به جای اینکه این مسئولیت سنگین را بر عهده‌ی یک نفر بگذارید، در یک تور گروهی شرکت کنید.

علاوه‌براین، باید موارد دیگری را هم در نظر بگیرید که عبارت‌اند از:

  • چه کسی بلیت هواپیما را رزرو می‌کند؟ آیا هر کسی بلیت خود را رزرو می‌کند؟
  • چه کسی درباره‌ی جزئیات سفر تحقیق خواهد کرد؟ مسئولیت تحقیق درباره‌ی فعالیت‌ها در سفر، رستوران‌ها، حمل و نقل و مسائلی مانند آن بر عهده‌ی چه کسی خواهد بود؟

۴. پرداخت هزینه‌های سفر

برای پرداخت هزینه‌های سفر راه‌های مختلفی دارید که مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه می‌خوانید.

گزینه‌ی اول

ساده‌ترین کار این است که یک نفر تمام هزینه‌های سفر را با کارت اعتباری خود بپردازد. به این ترتیب، همه‌ی اعضای گروه می‌توانند نزدیک به یکدیگر اتاق رزرو کنند و کارها را ساده‌تر کنند. بسته به اندازه‌ی گروه، اگر همه با هم رزرو کنید، ممکن است تخفیف شامل حالتان شود. بعد از پرداخت هزینه‌های سفر توسط یک نفر هم سایر اعضای گروه می‌توانند دنگ خود را به کارت او واریز کنند.

گزینه‌ی دوم

گزینه‌ی دیگری که دارید این است که هر کسی رزرو هتل یا خرید بلیت را خودش انجام بدهد. این گزینه صبر و حوصله‌ی بیشتری می‌طلبد و به هماهنگی بیشتری نیاز دارد. به طور مثال، باید مطمئن شوید که همه‌ی تاریخ‌های رزرو و اتاق‌های هتل که رزرو شده هماهنگ هستند. اگر کسی در رزرو هتل یا خرید بلیت هواپیما اشتباه کند، جبران اشتباه او ممکن است وقت سایر اعضای گروه را تلف کند.

گزینه‌ی سوم

هر کسی مسئول یک بخش از سفر باشد. برای امور مختلف مانند تهیه‌ی غذا، پرداخت هزینه‌های حمل و نقل، اقامت یا پرداخت هزینه‌های شرکت در تور یک نفر را مسئول کنید. پس از اتمام سفر، هر کسی می‌تواند هزینه‌ای که پرداخته را اعلام و با بقیه تسویه حساب کند.

  • راهنمای کامل سفر بک‌پکری یا کوله‌گردی اقتصادی و پرهیجان

۵. تعیین ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری

یک پدر بزرگ و نوه در حال وقت گذرانی در سفر

سفر همراه با چند نسل مختلف از یک خانواده ممکن است پیچیده شود. بنابراین، اگر ضرب‌الاجل‌ها رعایت شوند، با مشکلاتی مانند اتاق خالی نداشتن هتل یا نداشتن اتاق به اندازه‌ی کافی برای همه مواجه نخواهید شد. این اتفاق به ویژه زمانی رخ می‌دهد که هر خانواده به طور جداگانه کار رزرو راانجام دهد. در این صورت، بهتر است برای تصمیم‌گیری‌ها ضرب‌الاجل تعیین کنید.

همه‌ی برنامه‌ها را جایی مانند یک گوگل داکیومنت ذخیره کنید تا همه بتوانند همه چیز را مششخص کنند. می‌توانید به طور مرتب به یکدیگر ایمیل بزنید، در پیام‌رسان‌ها اطلاع‌رسانی کنید یا ملاقات‌های حضوری ترتیب بدهید و همه برنامه‌های سفر و مراحل کار را با یکدیگر هماهنگ کنید.

۶. برنامه‌ریزی با توجه به سن افراد

برای تصمیم گرفتن درباره‌ی فعالیت‌های سفر باید سن همه‌ی اعضای گروه را در نظر داشته باشید. ممکن است افراد مسن‌تر، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به زمان استراحت بیشتری نیاز داشته باشند یا محدودیت‌های حرکتی‌شان مانع از فعالیت دیگران شود. کودکان خردسال نیز به صرف میان‌وعده، استراحت برای بازی و چرت زدن نیاز دارند و ممکن است زمان غذا خوردن آن‌ها با دیگران متفاوت باشد.

برای فعالیت‌های متنوع برنامه‌ریزی کنید تا سفر برای سنین مختلف جذاب باشد. البته، برنامه‌ریزی بیش از حد برای سفر هم کار درستی نیست. پیشنهاد می‌شود که در هر روز فقط برای یک فعالیت برنامه‌ریزی کنید و بقیه روز را به صرف غذا و استراحت اختصاص بدهید. این کار را نه تنها در مقاصد سفر، بلکه در استراحت‌گاه‌های بین راهی هم باید انجام بدهید.

اگر برای سفرهای طولانی برنامه‌ریزی می‌کنید، مطمئن شوید که زمان کافی برای استراحت در نظر گرفته‌اید. سعی کنید در هر شهر حداقل ۳ شب اقامت داشته باشید تا استرس ناشی از جابه‌جایی و سفر به حداقل برسد.

۷. انتخاب اقامتگاه مناسب

برای انتخاب اقامتگاه مناسب برای همه گزینه‌های مختلفی دارید. نمونه‌ی آن‌ها را در ادامه می‌خوانید.

گزینه‌ی اول

خانه‌ای بزرگ با اتاق‌های خواب کافی برای همه اجاره کنید. این کار برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر گروهی بزرگ مناسب‌تر است. پیش از اجاره‌ی چنین خانه‌ای باید از اعضای گروه نظر بخواهید. از آن‌ها سؤال کنید که به چند اتاق خواب نیاز دارند.

گزینه‌ی دوم

می‌توانید در یک هتل برای همه اتاق رزرو کنید. می‌توانید در لابی هتل قرار بگذارید و به استخر بروید یا در یک زمان راهی رستوران هتل شوید و غذا را همه با هم بخورید. این کار برای گروه‌هایی مناسب‌تر است که استراحت‌گاهی با امکانات متعدد را ترجیح بدهند.

گزینه‌ی سوم

در شهر مقصد گزینه‌های اقامتی مختلف را انتخاب کنید. ممکن است پدربزرگ و مادربزرگ در هتل راحت‌تر باشند. شاید برخی از اعضای گروه ترجیح بدهند در آشپزخانه‌ای کامل آشپزی کنند و اتاق خانه را ترجیح بدهند. داشتن اقامتگاه‌های مختلف در مقصد سفر می‌تواند به اعضای خانواده حریم خصوصی مورد نیاز آن‌ها را بدهد و هر کسی با بودجه‌ی مورد نظر خود به اقامت در مقصد فکر می‌کند.

۸. تصمیم‌گیری درباره‌ی وسایل سفر

پیش از شروع سفر درباره‌ی وسایل آن تصمیم بگیرید. لباس‌های مورد نیاز برای همه را در ساک و چمدان‌ها جای بدهید. اسباب‌بازی‌های کودکان را بسته‌بندی کنید. وسایل و داروهای افراد مسن‌تر را جایی امن بگذارید. با سایر اعضای گروه هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که چه کسی چه وسیله‌ای با خود می‌آورد.

۹. نکات مهم در حین سفر

برنامه‌ریزی برای روز اول سفر کافی نیست. باید برای همه‌ی روزهای سفر برنامه داشته باشید. مطمئن شوید که در برنامه‌ی سفر مواردی مانند تأخیر در پروازها و اتفاقات غیرمنتظره در نظر گرفته شده‌اند. همچنین، باید مطمئن شوید که در طول سفر همه‌ی وظایف بر عهده‌ی یک نفر نیست و همه برای تهیه‌ی غذا، تمیز کردن ظروف و کارهایی مانند آن کمک می‌کنند.

کلام آخر

سفر در تعطیلات همراه با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها لذت‌بخش‌تر است. بااین‌حال، سفرهای گروهی به ویژه گروه‌های بزرگتر سختی‌ها و استرس‌های خاص خود را دارد. فراموش نکنید که در این سفر صبر و حوصله‌ی فراوان حرف اول را می‌زند. با توجه به نکاتی که در این مقاله توضیح دادیم، می‌توانید به بهترین شکل برای سفر برنامه‌ریزی کنید. در پایان سفر هم تصاویر و فیلم‌هایی که از این سفر خاطره‌انگیز گرفته‌اید را با دیگران به اشتراک بگذارید تا این خاطره‌ی جمعی همیشه در ذهن همه به‌یادماندنی باشد.

منبع: dailymom

برچسب‌ها :
تجهیزات سفر و کمپینگ


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟