پارس وی دی اس

یک شرکت مستقر در ابوظبی ظاهراً درحال مذاکره برای سرمایه‌گذاری روی پروژه جاه‌طلبانه OpenAI برای ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی خود است.

براساس گزارش فایننشال تایمز، شرکت سرمایه‌گذاری MGX مراحل اولیه مذاکرات خود بر سر یک قرارداد مالی با OpenAI را آغاز کرده است. «سم آلتمن»، مدیرعامل استارتاپ سازنده ChatGPT، قصد دارد با راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار نیمه‌هادی، وابستگی OpenAI به تراشه‌های پیشرفته ساخته‌شده توسط انویدیا را کاهش دهد.

هزینه موردنیاز برای ساخت کارخانه تراشه هوش مصنوعی OpenAI

هزینه ساخت زیرساخت‌های هوش مصنوعی OpenAI در سال‌های آینده توسط آلتمن و افراد دیگر بین صدها میلیارد دلار تا 7 تریلیون دلار تخمین زده شده است.

با وجود چنین هزینه‌ای، OpenAI برای جذب سرمایه‌گذار به‌سراغ شرکت‌هایی با پشتوانه دولتی می‌رود. این ماه در گزارش دیگری گفته شده بود که OpenAI همچنین درحال مذاکره با Temasek تحت حمایت سنگاپور بر سر یک معامله مالی است.

MGX که یک صندوق متمرکز بر هوش مصنوعی است، اخیراً راه‌اندازی شده و توسط «شیخ طحنون بن زاید آل نهیان»، مشاور امنیت ملی امارات، اداره می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری ابوظبی عقیده دارد که با ثروت، منابع انرژی فراوان و حمایت سیاسی خوبی که از آن برخوردار است، می‌تواند در رقابت برای تبدیل‌شدن به یک مرکز جهانی برای هوش مصنوعی پیشتاز باشد. یکی از منابع فایننشال تایمز به این نشریه درباره MGX می‌گوید:

«آن‌ها به‌دنبال ایجاد ساختاری هستند که ابوظبی را با شرکای جهانی خود در سراسر جهان در مرکز این استراتژی هوش مصنوعی قرار دهند.»

«عمر سلطان العلما»، وزیر هوش مصنوعی امارات متحده عربی نیز به فایننشال تایمز گفته است که «ایلان ماسک»، رئیس تسلا – که اکنون شرکت هوش مصنوعی xAI را در رقابت با OpenAI راه‌اندازی کرده – هم علاقه‌مند به مشارکت با این کشور حوزه خلیج فارس بوده است.

شیخ طحنون علاوه‌ بر ریاست MGX، رهبری هلدینگ متمرکز بر هوش مصنوعی G42 را نیز بر عهده دارد که صندوق سرمایه‌گذاری مستقل Mubadala ابوظبی از آن حمایت می‌کند.


دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟